Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Odzyskać Blask Polskiej Mowy!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Lut 24, 2008 8:01 pm    Temat postu: Odzyskać Blask Polskiej Mowy! Odpowiedz z cytatem

Odzyskać Blask Polskiej Mowy!

Z prof. dr. hab. Piotrem Jaroszyńskim, kierownikiem Katedry Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesorem i członkiem Rady Naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej,

rozmawia Katarzyna Cegielska
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=my&dat=20080223&id=my71.txt


Ukazało się poszerzone wydanie książki "Kultura Słowa. Podstawy retoryki klasycznej", której autorem wraz ze swoim ojcem - aktorem - Czesławem Jaroszyńskim jest Pan Profesor. Zarówno poprzednie wydanie, jak i obecne, jeszcze zanim ukazało się w księgarniach, było poszukiwane. Wielokrotnie pytali o książkę studenci WSKSiM. Skąd to zainteresowanie?

- Chyba dlatego, że wielu z nas, zwłaszcza tych, którzy pracują "za pomocą słowa" (politycy, dziennikarze, naukowcy, duchowni), czuje, że czegoś im brak, że nie piszą i nie mówią tak jak powinni, że mówienie i pisanie sprawia im trudność. Tymczasem na tzw. rynku księgarskim nie ma normalnego i przystępnego podręcznika do kultury słowa.

Właśnie się taki pojawił... Co zawiera ten podręcznik?
- Teorię i ćwiczenia. Teoria osadzona jest w najlepszej tradycji kultury zachodniej: greckiej, rzymskiej i chrześcijańskiej, ćwiczenia natomiast ilustrują tę tradycję, ale ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki języka polskiego.

"Kultura słowa" została zaopatrzona w płytę CD. Jakie treści na niej znajdziemy?
- Na płycie mój ojciec zarejestrował prawidłowe sposoby wymawiania polskich dźwięków (w słowach, frazach, zdaniach), zwłaszcza tych, które sprawiają najwięcej trudności albo które zawierają wyjątkowe piękno.

Panie Profesorze, co leży u podstaw klasycznej koncepcji retoryki?
- Świadomość, że opanowanie kultury słowa jest podstawową ludzką umiejętnością, jest tym, co odróżnia nas od zwierząt, a zbliża, jakby Grecy powiedzieli, do bogów. Zresztą, w tradycję tę, choć jako monoteizm, wpisuje się chrześcijaństwo. Wystarczy przypomnieć początek Ewangelii św. Jana: "Na początku było Słowo...".

Jeden z sofistów - Gorgiasz - mówił: "Słowo jest wielkim władcą. Za pomocą małego i ukrytego organu (język) wywołuje rzeczy na miarę boską. Zdolne jest bowiem i strach uśmierzyć, i troskę odsunąć, radość wzbudzić i współczucie pomnożyć". Starożytni wiedzieli, że ważne jest wiedzieć, co mówić, ale także jak mówić... Jak Pan Profesor ocenia współczesną kulturę słowa?
- Niestety, brak słów, by opisać tę zapaść, jakiej nie było nawet w czasach zaborów. A po upadku kultury słowa rozpoznać można upadek kultury w ogóle. Dlatego czym prędzej musimy odzyskać blask naszej cudownej polskiej mowy. Ona sprawi, że na nowo staniemy się pięknymi ludźmi.

Niegdyś uczono retoryki w szkołach, teraz jest w szczątkowej formie zaledwie na niektórych kierunkach studiów. Kogo powinno się zaznajamiać z tajnikami retoryki? Czy jest to sztuka skierowana tylko do wybranych?
- Jest to umiejętność, którą powinien opanować każdy, kto rozumie, że jest człowiekiem. W szczególności jednak kultura słowa zobowiązuje tych, których obecność w życiu publicznym ujawnia się za pomocą mowy. Ich sposób mówienia wpływa na ludzkie postawy, ale także chcąc nie chcąc, jest dla wielu wzorem, dobrym lub złym. Dziś, w większości wypadków, złym. W poczuciu odpowiedzialności powinni więc jak najszybciej doprowadzić się do porządku, by mówić i pisać jak człowiek reprezentujący odpowiednio wysoki poziom kultury. Ale prawdziwa nauka powinna zacząć się na poziomie szkoły średniej, tak było od wieków. Tak powinno być i dziś. Dziękuję za rozmowę.

Książka "Kultura Słowa. Podstawy retoryki klasycznej" dostępna jest w Fundacji
"Nasza Przyszłość", Klasztorna 16, 78-400 Szczecinek, 0048-943731160, 61,62.
http://www.fnp.pl/main_joomla/index.php , fnp@fnp.pl

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Lut 25, 2008 12:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nawet piękne, że są jeszcze ludzie, którzy wiedzą co to takiego retoryka. Jak się idzie ulicą miasta czy wsi to się wydaje, że prawie osiągnięto standardy przewidziane w powieści G.Orwella "Rok 1984", gdzie 'proletom' miało do porozumiewania się, o ile dobrze pamiętam, wystarczyć 800 słów. Najczęściej słyszę jedno wymawiano bez specjanego uniesienia, a którym to słowem współczesny człowiek (płeć nie ma znaczenia) jest w stanie oddać chyba wszystko. Są ponoć przepisy zakazujące używania 'słów' publicznie, ale jak się słyszy jakim językiem rozmawiają między sobą policjanci czy strażnicy miejscy, to od razu wiadomo, że przepis jest tak żywy jak to morze w Izraelu. Ujawnione przy okazji podsłuchów rozmowy wysokiej rangi polityków czy urzędników mówią to samo. Tak się mówi na randkach, przy małych swoich i nieswoich dzieciach - zawsze i wszędzie. Nie mówią tak wszyscy, ale mówi, a raczej przeklina się non-stop prawie w każedej grupie zawodowej (i w tych niby nobliwych też). Jak te trendy odwrócić? W cud nie wierzę. Tu trzeba będzie cieżko popracować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pon Lut 25, 2008 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby zmaterializowało sie to o czym mówi prof. Jaroszyński, musiałby do naszego kraju zawitać, a właściwie powrócić pewien styl bycia i życia, a to w zestawieniu z lansowanymi dzisiaj wzorcami zachowań raczej mało prawdopodobne. Dzisiaj u nas króluje taniocha i lipa, a to prawie odbiera nadzieję.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Lut 25, 2008 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Marku,
Niech żywi nie tracą nadziei. Jak już napisałem wyżej 'trzeba cieżko pracować'. Mogę tu przytoczyć przykład tego, jak mi się udało (nie wiem na jak długo) powstrzymać żywioł u mnie w pracy. Wszedłem do takiego pokoju, gdzie sobie mówiono dość luźno. Najpierw mówiłem normalnie, a za chwilkę pomiedzy każde dwa słowa swej wypowiedzi wstawiałem brzydkie słówko, w międzyczasie komentując, że jak się k u k was k tak k mówi k, to k ja k tez k moge k sie k przystosowac k. Chyba k, nawet k mi k nieźle k wychodzi k? no k nie k? Pogadałem tak jeszcze chwile, sprawę załatwiłem i wyszedłem. Od tego czasu (przynajmniej przy mnie) mówią przyzwoicie. Oczywiście taki sposób nie jest sposobem uniwersalnym ale próbować trzeba.
Młodym ludziom trzeba czasem próbować uświadomić, że to nie jest żadna 'klasa', że brzydkie słowo potrafi wypowiedzieć każdy, wiec wybić się przez przeklinanie nie jest specjalnie trudno, więc chwały to nie daje, a jedynie niepotrzebnie wydłuża wypowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Czw Lut 28, 2008 2:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kto da rade temu? Ja straciem nadzieje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Błotniak z Bronnej Góry
Częsty Użytkownik


Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 10

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 10:55 am    Temat postu: LEKCJA EPIDEMIOLOGII STOSOWANEJ Odpowiedz z cytatem

KUREWKA, KUREWSKI, KURWICA, KURWINIĄTKO, KURWIKI, KURWOTŁUK, KURWIŚNY, KUREWSTWO, KURWICINA, KURWIĄCY, SKURWIONY, KURWISZON, KURWISTY,WKURWIONY - i na końcu to jedyne i czyste źródło mowy ojczystej KURWA! Ludu naszego ołtarz dla wszelkiej skargi i pociechy.

Ileż tu znaczeń, kontekstów, odcieni, myśli heroicznie urwanej!
Ileż tu tak dramatycznego dystansu do własnych i bliźnich naszych najdroższych umysłowych możliwości!

A Państwo chcecie tak piękne słowo z mowy polskiej wykreślić, na tułaczkę skazać, kulturę narodową do upadku sromotnego doprowadzić!

Tedy nie o zaniechanie apelować należy wśród tak wielu polskich zaniechań, ale o ten błysk Geniuszu, który lepiszcze dla tak czarownego słowa wymusi, na wieczną chwałę i pożytek spożywania pod czarnoleską lipą miodów zacnych - a i mocy słusznej.

Posłuchajmy potem brata psa, brata kota, siostry wiewiórki...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Błotniak z Bronnej Góry
Częsty Użytkownik


Dołączył: 06 Mar 2008
Posty: 10

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 10:06 pm    Temat postu: DO EDWARDA SOŁTYSA Odpowiedz z cytatem

No i co, Panie Edwardzie!
Ściągnął mnie Pan za pióra na scenę i sam uszy w troki zabrał i zniknął.
Ja to rozumiem, że Alaska nowe stwarza wyzwania.
Ale Pan Błotniaki bez karmy zostawił i bez przyodziewku, i sam o siebie się zatroszczył.
A tu wymówiono mi miejsce przy stole, i co Pan na to?
Nawet żadnego Żyda nie mogę zeżreć.

Bój się Pan Boga!
I Łaski nie oczekuj!
Rzeczpospolita umrze bez żadnej łaski!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum