Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DO WSZYSTKICH CZŁONKÓW SW (renty i emerytury)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Pon Lis 13, 2006 6:19 pm    Temat postu: DO WSZYSTKICH CZŁONKÓW SW (renty i emerytury) Odpowiedz z cytatem

Temat przeniesiony z działu: REGULAMIN/OGŁOSZENIA

DO WSZYSTKICH CZŁONKÓW SW


Wielu z działaczy opozycyjnych lat 70-89, w tym członkowie SW, ma minimalne renty i emerytury z uwagi na brak lat pracy. ZUS wymaga 25 lat pracy, jako tzw. okres składkowy.

Proszę o poinformowanie wszystkich członków SW, że jeśli znajdują się w sytuacji podobnej do Szaniawskiego (zob. niżej), mogą wystąpic do Premiera o rentę czy emeryurę specjalną.

Zdaję sobie sprawę, że wielu tego nie uczyni, dlatego "myślę" głośno, jak tym ludziom pomóc - najpierw rozglądnijmy się w swoich środowiskach. Może utworzymy jedną listę i wyślemy ją do Premiera? Poddaję pod rozwagę WSZYSTKIM.


Tadeusz Świerczewski


Renty i emerytury specjalne zgodne z konstytucją (PAP)

Przyznawane przez premiera renty i emerytury specjalne nie należą do systemu zabezpieczenia społecznego; jest to próba uhonorowania osób szczególnie zasłużonych - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że regulujące to przepisy ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) są zgodne z konstytucją.

Zgodnie z tą ustawą, premier ma prawo w "szczególnie uzasadnionych przypadkach" do przyznania świadczenia na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie. Wiadomo, że w roku 1999 takich rent przyznano – 14, w 2001 – 73, a w 2005 – 23.

Pytanie, dotyczące konstytucyjności zasad przyznawania rent i emerytur specjalnych, skierował do Trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, badający w roku ubiegłym odmowę przyznania przez premiera Marka Belkę renty ostatniemu więźniowi politycznemu PRL, znanemu dziennikarzowi Józefowi Szaniawskiemu. Szaniawski wystąpił o przyznanie tej renty w 2004 roku. Szaniawski, który od 1973 r. potajemnie przekazywał Radiu Wolna Europa (bez wynagrodzeń, co potwierdził nieżyjący już Jan Nowak-Jeziorański) informacje uzyskiwane w PAP, gdzie wtedy pracował, został aresztowany przez SB w 1985 r. Skazany przez sąd wojskowy PRL "za szpiegostwo na rzecz USA" na 10 lat więzienia, odsiedział pięć. Na wolność wyszedł w grudniu 1989 r., gdy od trzech miesięcy premierem był już Tadeusz Mazowiecki. W 1990 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Szaniawskiego.

Zwracając się do premiera o przyznanie renty specjalnej, Szaniawski argumentował, że jest w złej sytuacji materialnej (m.in. wskutek działalności na rzecz niepodległości Polski, bo sąd PRL skonfiskował mu majątek), ma niską emeryturę (889 zł), a ponadto leczy się onkologicznie.

Wiosną 2005 roku premier Marek Belka odmówił mu renty specjalnej, bo uznał, że nie ma do tego podstaw, gdyż Szaniawski wykłada w szkole wyższej, a sąd w 1991 r. przyznał mu jednorazowe odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie. Szaniawski odwołał się od decyzji Belki do WSA.

Ten skierował pytanie do Trybunału, czy konstytucyjny jest przepis, który stanowi, że premier może przyznać emerytury i renty specjalne w "szczególnie uzasadnionych przypadkach", a nie precyzuje, jakie to przypadki. W ocenie WSA brak przejrzystych kryteriów i zbytnia swoboda przy przyznawaniu tych świadczeń może prowadzić do sytuacji, gdy osoby znajdujące się w podobnej sytuacji mogą być traktowane niejednakowo.

Opinii tej nie podzielił Trybunał Konstytucyjny. Swoboda Prezesa Rady Ministrów przy wydawaniu decyzji nie oznacza dowolności – stwierdził Trybunał. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS premier "przedstawia Sejmowi w terminie do 31 stycznia każdego roku kalendarzowego informację o przyznanych w tym trybie w roku poprzedzającym emeryturach i rentach".

W ocenie Trybunału świadczenia, przyznawane przez premiera, "należy łączyć z wybitnymi zasługami wnioskodawcy na niwie zawodowej, artystycznej, społecznej czy też politycznej". Trybunał zaznaczył, że emerytury i renty specjalne przyznawane przez premiera są finansowane z budżetu państwa, podczas gdy pozostałe z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Media wiele razy krytykowały poszczególnych premierów za przyznawanie rent specjalnych. W 2004 r. pisano, że premier Leszek Miller przyznał ją b. szefowi KRRiT Bolesławowi Sulikowi po jego korzystnych dla Millera zeznaniach przed sejmową komisją śledczą ds. "afery Rywina" (czemu i Miller, i Sulik zaprzeczali).

Z kolei w 2001 r. krytykowano premiera Jerzego Buzka, gdy w ostatnich dniach urzędowania przyznał rentę m.in. odchodzącej marszałek Senatu Alicji Grześkowiak i odchodzącemu koordynatorowi służb specjalnych Januszowi Pałubickiemu. Z drugiej strony, w 2004 r. Miller przyznał renty specjalne rodzinom 10 górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu Zdroju.


Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Pią Lis 24, 2006 6:35 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Pon Lis 13, 2006 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak mi się spodobała inicjatywa Tadeusza Świerczewskiego, że nie czekając na pozwolenie (wybacz Romku) skopiowałem tekst ze strony głównej SW i umieściłem u nas na forum.
Proszę przesyłać informacje o kolegach którym trzeba pomoc na adres:
admin_forum_sw@o2.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Wto Lis 14, 2006 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sz. Panie Piotrze !
Na Państwa stronie radzicie Kolegom z SW, żeby się starali o renty
(emerytury) specjalne - z łaski Premiera RP. Natomiast istnieje
zwyczajna droga ustawowa, z ustawy emerytalnej bez żadnej łaski.
Załączam wyciąg z ustawy. Dokumenty o których mowa w wyciągu, to
dokumenty najlepiej z IPN. Gdy ich nie ma - to świadków wystarczy dwóch
- jeden to za mało (ustawa mówi o "świadkach", więc w liczbie
mnogiej!).
Formularz proszę ściągnąć ze stron 'Urząd ds Kombatantów i Osób
Represjonowanych". Pozdrowienia dla WPani Jadwigi Chmielowskiej -
potomkini największego Zagończyka i Bohatera naszych Kresów!
Pański,


Podpis znany redakcji

Tadeusz Świerczewski napisał:
Kazimierzu!
Wejdź na nasze forum "Dyskusje ogólne", gdy tam będziesz, to na stronie
2 masz mój post "RENTY I EMERYTURY", przeczytaj dokładnie co
napisałem.
Natomiast to co napisał ten Pan anonim, to bzdury , w &.7 przywołanej
przez niego ustawy pisze wyraźnie , że będzie Tobie zaliczone jedynie
okres składkowy max 5 lat, do okresu lat pracy.
Jeżeli nawet miałeś piętnaście lat, pracy w podziemiu to zaliczą ci
tylko 5 lat.
Zobacz moje dokumenty, ja walczę z ZUS-em dwa lata, nawet nie
dostaniesz legitymacji osoby represjonowanej, gdyż zgodnie z ustawą kombatancką
dotyczy to inwalidztwa nabytego na skutek represji. Bardzo mi przykro
lecz ten "Pan", niech nie myli pojęć i niech nie wprowadza nikogo
w błąd. Uważam że niepotrzebnie to dałeś w REGULAMINIE, gdyż to
wszystko jest opisane w dyskusjach ogólnych str.2. Proszę przeczytaj
i daj znać
Pozdrawiam Tadeusz


Dostało mi się od Tadzia (i słusznie), że temat już był poruszany na forum:
http://swkatowice.mojeforum.net/emerytury-i-renty-vt269.html
Dlatego żeby nie zrobić jeszcze większego zamieszania wstawiam w tym miejscu istotne objaśnienia Tadeusza z poprzedniego wątku.
Tadeusza przepraszam
Kazimierz


Cytat:
Wysłany: 19 Paź 2006 01:34 pm Temat postu: EMERYTURY I RENTY

Zabieram ponownie głos w sprawie rent i emerytur, dla członków opozycji z lat 70-89.
Wielu z naszych członków SW, żyje na skraju nędzy, ta transformacja nie wszystkim po 1989r wyszła na „zdrowie”. Działając w opozycji, musieli poświęcić pracę zawodową, jedni się ukrywali, innych wyrzucono z pracy, często zakłady macierzyste już nie istnieją, w archiwach brak dokumentów. W większości z nas podejmowało pracę dorywczo na umowę – zlecenie, gdzie nie były odprowadzane podatki na ZUS. Większość Tych ludzi, zbliża się do wieku emerytalnego i będzie im brakowało lat pracy, jako tz. „okres składkowy”. Po 89 roku o Tych ludziach zapomniano. Nas nie obejmuje ustawa o „kombatantach” z roku 1998, gdzie mówi się jedynie o „wydarzeniach z grudnia 1970r”. W wszystkie kolejne rządy obiecały zmienić tą ustawę, kończyło się na obiecankach. Obecnie w Sejmie, też leży projekt takiej ustawy, nie ma co czekać , że ktoś Tym ludziom da, bierzmy sprawę w swoje ręce.
SW jako organizacja nie posiadała i nie posiada osobowości prawnej i jako sama nie może występować w imieniu swoich członków. Lecz możemy i powinniśmy dawać tz. PORĘCZENIA dla naszych członków. Na podstawie tych poręczeń, ludzie Ci powinni zgłaszać się do Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w stanie wojennym o wydanie ZAŚWIADCZENIA , o czasookresie działalności opozycyjnej.
Posiadając te dwa dokumenty, każdy może wystąpić do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie o wydanie „DECYZJI”, potwierdzającej działalność na rzecz niepodległości Państwa. Dopiero wtedy można składać dokumenty w ZUS-ie, mając na względzie, że ZUS jest to „Państwo w Państwie” i naliczane renty i emerytury, będą najniższe.
Dla tego też, zaintrygowała mnie sprawa rent i emerytur z puli Premiera, uważam, że powinniśmy domagać się systemowego załatwienia- uregulowania tej bolesnej sprawy.
Jeżeli Państwo stać na „utrzymanie” kilkudziesięcio - tysięcznej „armii ubeków”, którzy otrzymują olbrzymie emerytury za „ciężką” prace. To niech przynajmniej zatroszczy się o ludzi, dzięki którym są u władzy. Proszę tego nie traktować, jako sprawy roszczeniowej, lecz jestem świadkiem wielu przykładów, gdzie nasi ludzie chodzą po „prośbie” o pomoc, to do „S”, która bezradnie rozkłada ręce, nikt tum ludziom nie potrafi wyjaśnić, udzielić pomocy prawnej. A ilu jest takich co się wstydzą?!. Tu widzę dużą rolę dla NAS.






Ostatnio zmieniony przez Administrator dnia Sro Lis 15, 2006 4:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Lis 14, 2006 8:34 pm    Temat postu: Zaliczanie okresu pracy w podziemiu Odpowiedz z cytatem

USTAWA z 17 XII 1998 o emeryturach z FUS (DZ.U. z 30 XII 98r. )pozwala zaliczyc okres pracy w podziemiu do emerytury!
W rozdz. 2 zatytułowanycm "okresy składkowe uznaje sie m.innymi okres (art.6.1 p.10) ; "Swiadczenie pracy po 1956r. na rzecz organizacji politycznych i zwiazków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiazujacych do kwietnia 1989r."
I nie jest trudno udowodnic owe swiadczenie pracy" Art.117 ust 4 ww ustawy informuje : "Okresy, o ktorych mowa w art.6 ust.1 pkt.10 ... moga byc udowodnione dokumentami lub zeznaniami świadków. Oceny tych dokumentów i zeznań dokonuje w drodze decyzji Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych...

NALEŻY:
1. napisać podanie do:

Kierownik Urzedu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
00-926 Warszawa ul. Wspólna 2/4

Prosba: o wydanie, na podstawie art.117 ust.4 Ustawy z dnia 17.12.98r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DZU nr 162, poz.1118 z późn. zm.) decyzji potwierdzajacej.....(podać czas "podziemia" w miesiacach np od grudnia 1981 do 07.90) okrees swiadczenia pracy na rzecz organizacji politycznych i zwiazków zawodowych nielegalnych, o którym mowa w art.6 ust.1 pkt 10 ww ustawy.


2. Uzasadnienie: W okresie od........do..... pracowałem na rzecz nielegalnego wówczas NSZZ "S" jako....... a nastepnie na rzecz Solidarnosci Walczacej od.....do..... jako......... Praca moja polegała na.........
W zwiazku z powuższym zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach FUS, okres od......do..... jest okresem składkowym.



3. Jako potwierdzenie zalączam oświadczenia nastepujacych osób:

W załączeniu : oświadczenia minimum 2 osób

4. oraz kserokopia dowodu osobistego osoby składającej podanie (ksero poświadczone za zgodność z oryginałem np w gminie czy zakładzie pracy - kadry)


POWODZENIA to warto! nastepnie zanieść to potwierdzenie do ZUS

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Czw Lis 16, 2006 2:24 pm    Temat postu: NOWA USTAWA O EMERYTURACH I RENTACH Odpowiedz z cytatem

NOWA USTAWA O EMERYTURACH I RENTACH
Dziennik Ustaw - rok 2004, nr 39, poz. 353 z dnia 2004-03-11
Opis: Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Status aktu prawnego: Obowiązujący
Data ogłoszenia: 2004-03-11
Data wydania: 2004-03-01
Treść dokumentu:
Organ wydający: MARSZAŁEK SEJMU

W celu pełnego obrazu uzupełniam, dla śledzenia prawa.
Jednocześnie mam prośbę do Administratora, aby ten temat pozostał tak wyeksponowany jak jest.
Pozdrawiam Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Lis 28, 2006 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dz.U.02.42.371
2002-11-15 zm. Dz.U.02.181.1515 art.2
2003-01-01 zm. Dz.U.02.181.1515 art.2
2003-04-29 zm. przen. Dz.U.03.72.658 ogólne
2004-03-22 zm. przen. Dz.U.01.154.1788 art.1
2005-01-13 zm. Dz.U.04.281.2779 art.9
2005-02-01 zm. Dz.U.04.281.2779 art.9
2005-09-01 zm. Dz.U.05.163.1362 art.18
USTAWA
z dnia 24 stycznia 1991 r.
o kombatantach oraz niektórych osobach bedacych ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.(tekst jednolity)
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje szczególne zasługi dla Polski tych wszystkich obywateli polskich,
którzy walczyli o suwerennosc i niepodległosc Ojczyzny, nie szczedzac ycia i zdrowia na polach walki zbrojnej - w
formacjach Wojska Polskiego, armii sojuszniczych, a take w podziemnych organizacjach niepodległosciowych i w
działalnosci cywilnej - z naraeniem na represje.
Sejm stwierdza, e władze III Rzeszy Niemieckiej, ówczesne władze Zwiazku Socjalistycznych Republik
Radzieckich i komunistyczny aparat represji w Polsce sa winni cierpien zadanych wielu obywatelom Panstwa
Polskiego ze wzgledów narodowosciowych, politycznych i religijnych. Spowodowały one smierc wielu milionów, a
dla wielu stały sie przyczyna trwałej utraty zdrowia.
Kombatantom oraz ofiarom represji naleny jest głeboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i
opieka ze strony instytucji panstwowych, samorzadów terytorialnych i organizacji społecznych. Dajac wyraz tym
intencjom - uchwala sie, co nastepuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1. 1. Kombatantami sa osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach
narodowych, wchodzac w skład formacji wojskowych lub organizacji walczacych o suwerennosc i niepodległosc
Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Za działalnosc kombatancka uznaje sie:
1) pełnienie słuby wojskowej w Wojsku Polskim lub w polskich formacjach wojskowych przy armiach
sojuszniczych podczas działan wojennych prowadzonych na wszystkich frontach przez Panstwo Polskie,
2) uczestniczenie w ramach polskich formacji i organizacji wojskowych w I wojnie swiatowej, w powstaniach
narodowych i walkach o odzyskanie lub utrzymanie terytoriów Rzeczypospolitej Polskiej,
3) pełnienie słuby w polskich podziemnych formacjach i organizacjach, w tym w działajacych w ramach tych
organizacji oddziałach partyzanckich w okresie wojny 1939-1945,
4) pełnienie słuby wojskowej w armiach sojuszniczych, a take w sojuszniczych organizacjach ruchu oporu w
okresie wojny 1939-1945, z wyjatkiem formacji Ludowego Komisariatu Spraw Wewnetrznych Zwiazku
Socjalistycznych Republik Radzieckich (NKWD) oraz innych specjalnych formacji, które prowadziły
działalnosc przeciwko ludnosci polskiej,
5) pełnienie słuby w polskich podziemnych formacjach wojskowych lub organizacjach niepodległosciowych na
terytorium Panstwa Polskiego w jego granicach sprzed dnia 1 wrzesnia 1939 r. oraz w granicach powojennych
w okresie od wkroczenia armii Zwiazku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) do konca 1956 r.,
jeeli były to formacje lub organizacje stawiajace sobie za cel niepodległosc i suwerennosc Rzeczypospolitej,
6) uczestniczenie w walkach w jednostkach Wojska Polskiego oraz zmilitaryzowanych słubach panstwowych z
oddziałami Ukrainskiej Powstanczej Armii oraz grupami Wehrwolfu,
7) uczestniczenie w tzw. Niszczycielskich Batalionach ("Istriebitielnych Batalionach") na dawnych ziemiach
polskich w województwach: lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołynskim w obronie ludnosci
polskiej przed ukrainskimi nacjonalistami, w latach 1944-1945.
Art. 2. Za działalnosc równorzedna z działalnoscia kombatancka uznaje sie:
1) pełnienie funkcji cywilnych we władzach powstan narodowych oraz w administracji podziemnego Panstwa
Polskiego w okresie wojny 1939-1945, a take w podziemnych niepodległosciowych organizacjach cywilnych
w latach 1945-1956,
2) udział w okresie do 31 grudnia 1945 r. w walkach o zachowanie suwerennosci i niepodległosci Panstwa
Polskiego w zmilitaryzowanych słubach panstwowych,
3) prowadzenie w okresie wojny 1939-1945 zorganizowanego i profesjonalnego tajnego nauczania dzieci i
młodziey,
31) dawanie schronienia osobom narodowosci ydowskiej lub innym osobom, za których ukrywanie w latach 1939-
1945, ze wzgledu na ich narodowosc lub działalnosc na rzecz suwerennosci i niepodległosci Rzeczypospolitej
Polskiej - groziła kara smierci,
4) zaokretowanie marynarzy polskich w charakterze członków załogi na statku bandery własnej lub bandery
koalicyjnej, przeznaczonym do działan wojennych w okresie wojny 1939-1945,
5) uczestniczenie w latach 1914-1945 w walkach o polskosc i wolnosc narodowa Slaska, Wielkopolski, Ziemi
Lubuskiej, Gdanska, Pomorza i Ziemi Kaszubskiej oraz Warmii i Mazur, a take innych ziem zagarnietych
przez zaborców,
6) czynny udział w zbrojnym wystapieniu o wolnosc i suwerennosc Polski w Poznaniu w czerwcu 1956 r., który
spowodował smierc lub uszczerbek na zdrowiu,
7) poniesienie smierci, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia na czas powyej siedmiu dni w grudniu 1970 r. na
Wybrzeu wskutek działania wojska lub milicji podczas wystapien wolnosciowych.
Art. 3. Do okresów działalnosci kombatanckiej lub równorzednej z działalnoscia kombatancka zalicza sie
równie czas przebywania:
1) w niewoli lub obozach internowanych oraz w obozach podległych Głównemu Zarzadowi do Spraw Jenców
Wojennych i Internowanych (GUPWI) NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR, i obozach podległych
Wydziałowi Obozów Kontrolno-Filtracyjnych NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR, spowodowanego
działalnoscia kombatancka, o której mowa w art. 1 ust. 2,
2) w hitlerowskich wiezieniach, obozach koncentracyjnych i osrodkach zagłady oraz w innych miejscach
odosobnienia, w których warunki pobytu nie róniły sie od warunków w obozach koncentracyjnych, a osoby
tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczenstwa, a take w wiezieniach i
poprawczych obozach pracy oraz poprawczych koloniach pracy podległych Głównemu Zarzadowi Obozów i
Kolonii Poprawczych (GUŁag) NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR, a take w wiezieniach lub innych
miejscach odosobnienia na terytorium Polski - spowodowanego działalnoscia, o której mowa w art. 1 ust. 2 i
art. 2.
Art. 4. 1. Przepisy ustawy stosuje sie równie do osób, które podlegały represjom wojennym i okresu
powojennego. Represjami w rozumieniu ustawy sa okresy przebywania:
1) z przyczyn politycznych, narodowosciowych, religijnych i rasowych:
a) w hitlerowskich wiezieniach, obozach koncentracyjnych i osrodkach zagłady,
b) w innych miejscach odosobnienia, w których warunki pobytu nie róniły sie od warunków w obozach
koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczenstwa,
c) w innych miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby
tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczenstwa,
2) z przyczyn narodowosciowych i rasowych w gettach,
3) z przyczyn politycznych, religijnych i narodowosciowych:
a) w wiezieniach oraz poprawczych obozach pracy i poprawczych koloniach pracy podległych Głównemu
Zarzadowi Obozów i Kolonii Poprawczych NKWD, a od marca 1946 r. MWD ZSRR,
b) na przymusowych zesłaniach i deportacji w ZSRR,
4) w wiezieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania w latach 1944-1956,
na podstawie przepisów wydanych przez władze polskie, przez sady powszechne, wojskowe i specjalne albo w
latach 1944-1956 bez wyroku - za działalnosc polityczna badz religijna, zwiazana z walka o suwerennosc i
niepodległosc.
2. Przepisy ustawy stosuje sie take do osób, które jako dzieci zostały odebrane rodzicom w celu poddania
eksterminacji lub w celu przymusowego wynarodowienia.
Art. 5. Okresy, o których mowa w art. 1 ust. 2 oraz w art. 2-4, ustala sie w miesiacach. W przypadku braku
danych do ustalenia takiego okresu, przyjmuje sie okres w wymiarze 1 miesiaca.
Art. 6. Ilekroc w ustawie jest mowa o stowarzyszeniach kombatanckich, rozumie sie przez to stowarzyszenia
lub zwiazki stowarzyszen działajace na podstawie prawa o stowarzyszeniach, zrzeszajace kombatantów lub ofiary
represji wojennych i okresu powojennego.
Art. 61. Dzien 1 wrzesnia ustanawia sie Dniem Weterana.
Art. 7. 1. Urzad jest centralnym organem administracji rzadowej.
2. Urzad do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podlega ministrowi własciwemu do spraw
zabezpieczenia społecznego.
3. Urzedem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kieruje Kierownik tego Urzedu, wyłoniony w
drodze konkursu, powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra własciwego do spraw
zabezpieczenia społecznego. Prezes Rady Ministrów odwołuje Kierownika Urzedu. Kadencja Kierownika Urzedu
trwa 5 lat, liczac od dnia powołania. Kierownik Urzedu pełni obowiazki do dnia powołania jego nastepcy.
4. Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporzadzenia, okresli szczegółowy zakres działania i organizacje Urzedu
do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Art. 71. Przy Kierowniku Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych działa Rada do Spraw
Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwana dalej "Rada", jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach
objetych działaniem Urzedu.
Art. 72. 1. W skład Rady wchodzi od 12 do 15 członków.
2. Członkowie Rady sa powoływani sposród kombatantów i osób represjonowanych i odwoływani przez
Kierownika Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
3. Członkowie Rady pełnia swoja funkcje społecznie.
4. Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych okresli, w drodze zarzadzenia,
organizacje i tryb pracy Rady.
Art. 73. 1. Do zadan z zakresu administracji rzadowej realizowanych przez powiaty naley:
1) realizacja dla kombatantów i osób represjonowanych zadan w zakresie opieki zdrowotnej i usług opiekunczych,
2) organizacja na terenie powiatu obchodu rocznic w celu upamietnienia walki o niepodległosc Polski oraz
uczczenia pamieci ofiar wojny i okresu powojennego,
3) swiadczenie pomocy w przygotowywaniu udokumentowanych wniosków o przyznanie w drodze wyjatku
emerytur i rent,
4) analiza sytuacji yciowej kombatantów i osób represjonowanych oraz podejmowanie w tym zakresie
stosownych inicjatyw.
2. Do zadan wojewody naley w szczególnosci:
1) (skreslony),
2) ustalanie sposobu wykonywania zadan z zakresu administracji rzadowej realizowanych przez powiaty,
3) realizacja działan zmierzajacych do integracji srodowisk kombatanckich i koordynacji ich działan.
3. Samorzad powiatowy oraz wojewoda współdziałaja przy realizacji swoich zadan z organizacjami
społecznymi oraz stowarzyszeniami kombatantów i osób represjonowanych.
4. Do wypełniania zadan okreslonych w ust. 1 i 2 wojewoda moe powołac pełnomocnika w porozumieniu z
Kierownikiem Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Art. 8. 1. Prezes Rady Ministrów, na wniosek Kierownika Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych, okresli, w drodze rozporzadzenia:
1) po zasiegnieciu opinii Prezesa Instytutu Pamieci Narodowej - Komisji Scigania Zbrodni przeciwko Narodowi
Polskiemu oraz ministra własciwego do spraw obrony narodowej i ministra własciwego do spraw
wewnetrznych - formacje i organizacje, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 5 oraz art. 2 pkt 1,
2) po zasiegnieciu opinii Prezesa Instytutu Pamieci Narodowej - Komisji Scigania Zbrodni przeciwko Narodowi
Polskiemu - miejsca odosobnienia, w których warunki pobytu nie róniły sie od warunków w obozach
koncentracyjnych, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczenstwa, a
take wiezienia i obozy NKWD lub bedace pod nadzorem NKWD, w których były osadzone osoby
narodowosci polskiej lub obywatele polscy innych narodowosci, oraz obozy, o których mowa w art. 3 pkt 2 i w
art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b) i lit. c) oraz w pkt 3.
2. Na wniosek osoby zainteresowanej:
1) prezes sadu okregowego, z zastrzeeniem pkt 2 lit. a), potwierdza okolicznosc, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt
4,
2) Prezes Instytutu Pamieci Narodowej - Komisji Scigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdza
okolicznosc, o której mowa:
a) w art. 4 ust. 1 pkt 4, w przypadku osadzenia bez wyroku w wiezieniu lub innym miejscu odosobnienia na
terytorium Polski,
b) w art. 4 ust. 2.
Rozdział 2
Uprawnienia pracownicze
Art. 9. 1. Okresy, o których mowa w art. 1 ust. 2 oraz w art. 2, 3 i 4 ust. 1, zalicza sie do okresów zatrudnienia,
od których zaley przyznanie lub wysokosc swiadczen przysługujacych pracownikom od pracodawcy.
2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Kierownikiem Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych, w drodze rozporzadzenia, okresla szczegółowe zasady i tryb zaliczania okresów, o których
mowa w ust. 1, do okresu zatrudnienia.
Art. 10. Kombatantom i osobom, o których mowa w art. 2 i 4, zwanym dalej "innymi osobami uprawnionymi",
pozostajacym w zatrudnieniu, zwieksza sie przysługujacy im urlop wypoczynkowy o 10 dni roboczych. Zwiekszenie
to nie przysługuje, jeeli osoby te korzystaja z urlopu o wymiarze przekraczajacym 26 dni roboczych w ciagu roku.
Art. 11. 1. Rozwiazanie stosunku pracy z kombatantem lub inna osoba uprawniona w okresie 2 lat przed
osiagnieciem wieku uprawniajacego do wczesniejszego przejscia na emeryture, o którym mowa w art. 14, moe
nastapic po uprzednim uzyskaniu zgody starosty.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy osób zajmujacych kierownicze stanowiska obsadzane w drodze powołania oraz
osób, które spełniaja warunki wymagane do uzyskania emerytury, a take rozwiazania stosunku pracy bez
wypowiedzenia z winy pracownika.
Rozdział 3
Uprawnienia emerytalne
Art. 12. 1. Kombatantom bedacym inwalidami wojennymi lub wojskowymi przysługuja swiadczenia pieniene
i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i
wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 i Nr 181, poz. 1515).
1a. Członkom rodzin pozostałym po kombatantach bedacych inwalidami wojennymi lub wojskowymi
przysługuja swiadczenia pieniene i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy, o której mowa w ust. 1, z
wyłaczeniem uprawnienia okreslonego w art. 23b tej ustawy.
2. Swiadczenia pieniene i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy, o której mowa w ust. 1, z
wyłaczeniem uprawnienia okreslonego w art. 23b tej ustawy, przysługuja na zasadach okreslonych w tych
przepisach równie:
1) osobom, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostajacego w zwiazku z
pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1,
2) członkom rodzin pozostałym po osobach pobierajacych w chwili smierci rente z tytułu inwalidztwa, o którym
mowa w pkt 1.
3. Za inwalidztwo pozostajace w zwiazku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1, uwaa
sie inwalidztwo bedace nastepstwem zranien, kontuzji badz innych obraen lub chorób powstałych w zwiazku z tym
pobytem.
4. Zwiazek zranien, kontuzji badz innych obraen lub chorób z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i
art. 4 ust. 1, a take zwiazek inwalidztwa z takim pobytem ustala komisja lekarska do spraw inwalidztwa i
zatrudnienia.
5. Dokumentem potwierdzajacym prawo do korzystania z uprawnien, o których mowa w ust. 1, jest legitymacja
osoby represjonowanej wystawiona przez organ rentowy.
6. Legitymacja osoby represjonowanej, o której mowa w ust. 5, podlega z dniem smierci osoby
represjonowanej anulowaniu przez organ rentowy.
7. Minister własciwy do spraw zabezpieczenia społecznego okresli, w drodze rozporzadzenia, tryb wydawania i
anulowania legitymacji osoby represjonowanej, dokumenty wymagane do wydania legitymacji osoby
represjonowanej oraz wzór legitymacji osoby represjonowanej, kierujac sie koniecznoscia zapewnienia sprawnosci
postepowania przy wydawaniu legitymacji osób represjonowanych.
Art. 13. Okresy, o których mowa w art. 1 ust. 2 oraz w art. 2-4, zalicza sie w wymiarze podwójnym do okresu,
od którego zaley przyznanie emerytury lub renty - na zasadach okreslonych w ustawie o rewaloryzacji emerytur i
rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw.
Art. 14. 1. Kombatanci i inne osoby uprawnione moga, na swój wniosek, przejsc na emeryture po osiagnieciu
55 lat przez kobiete i 60 lat przez meczyzne, jeeli maja okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury.
2. Przepis ust. 1 stosuje sie odpowiednio do kombatantów i innych osób uprawnionych, nabywajacych prawo
do emerytury z innych tytułów ni zatrudnienie.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje sie do osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.
Art. 15. 1. Kombatantom i innym osobom uprawnionym, pobierajacym emeryture lub rente albo uposaenie w
stanie spoczynku badz uposaenie rodzinne, przysługuje dodatek, zwany dalej "dodatkiem kombatanckim", w
wysokosci 144,25 zł miesiecznie.
2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje obok emerytury lub renty i nie jest uwzgledniany przy
ustalaniu wskaznika indywidualnego wymiaru swiadczenia, okreslonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym
pracowników i ich rodzin.
3. W razie zbiegu prawa do kilku swiadczen o charakterze emerytalno-rentowym, przysługuje tylko jeden
dodatek kombatancki, o którym mowa w ust. 1.
31. W razie zbiegu prawa do uposaenia w stanie spoczynku albo uposaenia rodzinnego z prawem do
swiadczen o charakterze emerytalnym lub rentowym, ust. 3 stosuje sie odpowiednio.
4. Osobie uprawnionej jednoczesnie do dodatku kombatanckiego i dodatku z tytułu tajnego nauczania na
podstawie odrebnych przepisów przysługuje tylko jeden z tych dodatków - wyszy lub wybrany przez
zainteresowanego.
5. Kwota dodatku kombatanckiego, o której mowa w ust. 1, ulega podwyszeniu przy zastosowaniu wskaznika
waloryzacji emerytur i rent - od miesiaca, w którym jest przeprowadzona waloryzacja.
6. Prezes Zakładu Ubezpieczen Społecznych ogłasza w formie komunikatu w Dzienniku Urzedowym
Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" co najmniej na 12 dni roboczych przed najbliszym terminem
waloryzacji nalena od tego terminu kwote dodatku kombatanckiego.
7. (skreslony).
Art. 16. 1. Kombatantom i innym osobom uprawnionym, które nie maja prawa do emerytury lub renty na
podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin lub na podstawie innych
przepisów, jeeli nie maja niezbednych srodków utrzymania, moe byc przyznana w drodze wyjatku:
1) emerytura, jeeli osiagneli wiek: 55 lat kobieta i 60 lat meczyzna,
2) renta inwalidzka, jeeli zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów.
2. Przepis ust. 1 stosuje sie odpowiednio do członków rodzin pozostałych po kombatantach i innych osobach
uprawnionych, jeeli spełniaja warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.
3. Emerytury i renty, o których mowa w ust. 1 i 2, przyznaje sie odpowiednio w wysokosci najniszej
emerytury, renty inwalidzkiej lub renty rodzinnej, okreslonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników
i ich rodzin.
4. Do emerytur i rent, o których mowa w ust. 1 i 2, przysługuja dodatki: pielegnacyjny oraz do rent rodzinnych
- dodatek dla sierot zupełnych, na zasadach i w wysokosci przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym
pracowników i ich rodzin, a take dodatek kombatancki.
5. W razie smierci osoby, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje zasiłek pogrzebowy.
6. Swiadczenia, o których mowa w ust. 1 i 2, przyznaje Prezes Zakładu Ubezpieczen Społecznych.
Art. 17. 1. Do ustalania wysokosci swiadczen, o których mowa w art. 15 i 16, oraz w innych sprawach
nieokreslonych w ustawie maja zastosowanie odpowiednio przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich
rodzin.
2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Kierownikiem Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych okresla, w drodze rozporzadzenia, tryb postepowania w sprawach, o których mowa w art. 15 i 16.
Rozdział 4
Ochrona zdrowia, pomoc socjalna i inne uprawnienia
Art. 18. 1. Kombatanci i inne osoby uprawnione korzystaja z pierwszenstwa do srodowiskowej opieki socjalnej
w miejscu zamieszkania, w uzyskaniu miejsc w domach pomocy społecznej, zwłaszcza w domach przeznaczonych
dla kombatantów, oraz opieki zdrowotnej.
1a. Kombatanci, o których mowa w art. 1, maja take prawo do nieodpłatnych swiadczen zdrowotnych w
zakładach opieki zdrowotnej podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
2. Szczególne prawo do opieki, o której mowa w ust. 1, wraz z zachowaniem uprawnien do leczenia w
zakładach słuby zdrowia, nabytych podczas pracy zawodowej, przysługuje kombatantom i innym osobom
uprawnionym równie po przejsciu na emeryture lub rente.
3. Własciwi ministrowie, w porozumieniu z Kierownikiem Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych, okreslaja w stosunku do podległych im placówek słuby zdrowia i pomocy społecznej
szczegółowe zasady, formy oraz zakres korzystania z uprawnien, o których mowa w ust. 1, 1a i 2.
Art. 19. 1. Kombatantom i innym osobom uprawnionym znajdujacym sie w trudnych warunkach materialnych
oraz w zwiazku z zaistnieniem zdarzen losowych - moe byc przyznana dorazna lub okresowa pomoc pieniena.
Pomoc taka moe byc równie przyznana na czesciowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzetu
rehabilitacyjnego, dostosowanie pomieszczen mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa, opłacanie pomocy
pielegnacyjnej, a w stosunku do niewidomych oraz cieko poszkodowanych inwalidów - kosztów zakupu innego,
ułatwiajacego prace i ycie, sprzetu pomocniczego.
2. Dla pokrycia kosztów pomocy pielegnacyjnej, o której mowa w ust. 1, pomoc finansowa w pierwszej
kolejnosci przyznaje sie kombatantom lub innym osobom uprawnionym, wymagajacym takiej pomocy, którzy
przekroczyli 70 lat ycia.
2a. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, przysługuja równie wdowom lub wdowcom - emerytom,
rencistom lub inwalidom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych.
3. Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dokonuje podziału srodków na pomoc
pieniena, o której mowa w ust. 1, 2 i 2a.
4. Pomoc, o której mowa w ust. 1, jest zadaniem zleconym gminie. Pomoc te przyznaje i udziela jej kierownik
osrodka pomocy społecznej działajacy z upowanienia rady gminy. W przypadkach osób pobierajacych rente
inwalidy wojennego pomoc te przyznaja i udzielaja jej - Zwiazek Inwalidów Wojennych RP i Zwiazek
Ociemniałych ołnierzy RP.
4a. Do postepowania w sprawie pomocy, o której mowa w ust. 1, maja zastosowanie przepisy Kodeksu
postepowania administracyjnego.
5. Minister Pracy i Polityki Socjalnej(31) okresli, w drodze rozporzadzenia, kryteria, formy i tryb przyznawania i
udzielania pomocy, o której mowa w art. 19.
6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych moe udzielic pomocy, o której mowa w ust. 1, 2 i 2a, na warunkach innych ni okreslone w
rozporzadzeniu, o którym mowa w ust. 5.
Art. 20. 1. Kombatantom i innym osobom uprawnionym przysługuje ulga taryfowa w wysokosci 50% przy
przejazdach srodkami komunikacji miejskiej.
2. Kombatantom i innym osobom uprawnionym - emerytom, rencistom i inwalidom oraz osobom pobierajacym
uposaenie w stanie spoczynku lub uposaenie rodzinne, poza uprawnieniami okreslonymi w ust. 1, przysługuje:
1) ulga w wysokosci 37% w komunikacji krajowej przy przejazdach srodkami publicznego transportu zbiorowego
kolejowego w:
a) 1 i 2 klasie pociagów osobowych i pospiesznych i autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej -
na podstawie biletów jednorazowych,
b) 2 klasie pociagów innych ni osobowe i pospieszne - na podstawie biletów jednorazowych,
2) dodatek kompensacyjny w wysokosci 15% dodatku kombatanckiego, o którym mowa w art. 15,
3) ryczałt energetyczny w wysokosci 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i
cieplnej na cele domowe, obliczony na podstawie norm ilosciowych ustalonych przez Kierownika Urzedu do
Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, z uwzglednieniem pkt 4,
4) w 2002 r. ryczałt energetyczny za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe w
wysokosci 88,23 zł.
2a. Osoba uprawniona do ulgowego przejazdu, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b), korzystajaca z przejazdu w
klasie 1, zobowiazana jest do uiszczenia dopłaty w wysokosci stanowiacej rónice miedzy nalenoscia za
pełnopłatny przejazd w klasie 1 a nalenoscia za pełnopłatny przejazd w klasie 2.
3. Uprawnienia, o których mowa w ust. 2, przysługuja równie wdowom lub wdowcom - emerytom i rencistom
oraz osobom pobierajacym uposaenie w stanie spoczynku lub uposaenie rodzinne pozostałym po kombatantach i
innych osobach uprawnionych.
3a. W przypadku zbiegu prawa do wiecej ni jednego swiadczenia emerytalnego lub rentowego przysługuje
jeden dodatek kompensacyjny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2.
3b. W przypadku zbiegu prawa do wiecej ni jednego swiadczenia emerytalnego lub rentowego przysługuje
jeden ryczałt energetyczny, o którym mowa w ust. 2 pkt 3.
4. (skreslony).
5. (skreslony).
5a. Minister własciwy do spraw transportu okresli, w drodze rozporzadzenia, rodzaje dokumentów
poswiadczajacych uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów, o których mowa w ust. 2 pkt 1.
6. Własciwe organy administracji rzadowej oraz organy jednostek samorzadu terytorialnego i ich zwiazków
okreslaja szczegółowe zasady stosowania ulg i uprawnien, o których mowa w ust. 1-3.
Art. 201. 1. Kombatantom i innym osobom uprawnionym, które łacznie spełniaja nastepujace warunki:
1) nie posiadaja prawa do adnych swiadczen rentowych lub emerytalnych ani prawa do uposaenia w stanie
spoczynku albo uposaenia rodzinnego,
2) nie osiagaja dochodów z tytułu pracy, pozarolniczej działalnosci gospodarczej podlegajacej ubezpieczeniu
społecznemu lub z tytułu rolniczej działalnosci gospodarczej podlegajacej obowiazkowemu ubezpieczeniu
rolników,
3) osiagneły wiek 55 lat kobiety i 60 lat meczyzni,
przysługuje swiadczenie w wysokosci dodatku kombatanckiego, o którym mowa w art. 15 ust. 1.
2. Osobom, o których mowa w ust. 1, przysługuja take uprawnienia okreslone w art. 20 ust. 2.
3. Rada Ministrów okresli, w drodze rozporzadzenia, tryb postepowania przy przyznawaniu, wypłacaniu oraz
finansowaniu swiadczen, o których mowa w ust. 1 i 2.
Art. 202. 1. Uznaje sie zasługi osób, które z naraeniem ycia, zdrowia lub wolnosci ukrywały i ratowały osoby
scigane przez okupacyjne władze niemieckie lub sowieckie, a take przez polskie władze okresu powojennego do
1956 r. z powodu ich działalnosci na rzecz suwerennosci i niepodległosci Polski oraz z przyczyn narodowosciowych,
religijnych i rasowych. W dowód uznania tych zasług Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych wystepuje, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z wnioskiem do Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie odznaczen przewidzianych w ustawie z dnia 16 pazdziernika 1992 r. o orderach
i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450, z 1999 r. Nr 101, poz. 1177 i z 2000 r. Nr 62, poz. 718).
2. Za osoby spełniajace warunki, o których mowa w ust. 1, uznaje sie zwłaszcza obywateli polskich
odznaczonych medalem "Sprawiedliwy Wsród Narodów Swiata" przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
3. Do osób, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje sie przepisów o swiadczeniach przewidzianych w
rozdziałach 2, 3 i 4.
Rozdział 5
Zasady orzekania o uprawnieniach
Art. 21. 1. Uprawnienia okreslone w ustawie przysługuja osobie, która uzyska decyzje potwierdzajaca
działalnosc wymieniona w art. 1 ust. 2 i w art. 2 albo fakty, o których mowa w art. 4, posiada obywatelstwo polskie
lub posiadała je w okresie działalnosci kombatanckiej badz w okresie podlegania represjom, z zastrzeeniem ust. 2.
2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie przysługuja osobie, która:
1) w okresie wojny 1939-1945 kolaborowała z hitlerowskim okupantem,
2) przymusowo pełniła słube w armii niemieckiej lub dobrowolnie zadeklarowała odstepstwo od narodowosci
polskiej, jeeli potem do konca wojny nie brała udziału w walce o niepodległosc Polski,
21) kolaborowała z radzieckimi władzami okupacyjnymi w latach 1939-1941,
3) w okresie od wrzesnia 1939 r. do konca 1956 r. słuyła w NKWD albo w innych organach represji ZSRR
działajacych przeciwko Narodowi i Panstwu Polskiemu,
4) w latach 1944-1956:
a) pełniła słube lub funkcje i była zatrudniona w strukturach Urzedów Bezpieczenstwa, Słuby
Bezpieczenstwa i Informacji Wojskowej, a take nadzorujacych je komórkach jednostek zwierzchnich
zwiazanych ze stosowaniem represji wobec osób działajacych na rzecz suwerennosci i niepodległosci
Rzeczypospolitej Polskiej,
b) była zatrudniona, pełniła słube lub funkcje w jednostkach organizacyjnych lub na stanowiskach
zwiazanych ze stosowaniem represji wobec osób podejrzanych lub skazanych za działalnosc podjeta na
rzecz suwerennosci i niepodległosci Rzeczypospolitej Polskiej:
- w organach prokuratury i prokuraturze wojskowej,
- w sadownictwie powszechnym lub wojskowym,
- w słubie wieziennej,
c) była zatrudniona, pełniła słube lub funkcje w aparacie bezpieczenstwa publicznego poza strukturami
Urzedów Bezpieczenstwa, Słuby Bezpieczenstwa lub Informacji Wojskowej, jeeli podczas i w zwiazku z
ta działalnoscia wykonywała zadania sledcze i operacyjne zwiazane bezposrednio ze zwalczaniem
organizacji oraz osób działajacych na rzecz suwerennosci i niepodległosci Rzeczypospolitej Polskiej,
d) była funkcjonariuszem organów badz jednostek organizacyjnych Polskiej Partii Robotniczej lub Polskiej
Zjednoczonej Partii Robotniczej, do których własciwosci rzeczowej - terenowej i centralnej - naleał nadzór
nad instytucjami, o których mowa w lit. a) i b), badz nad zadaniami, o których mowa w lit. c),
5) uchybiła godnosci obywatela polskiego, wykorzystujac władze otrzymana od instytucji stosujacych represje do
ciemieenia współwiezniów,
6) uchybiła godnosci obywatela polskiego, donoszac władzom komunistycznym o ołnierzach podziemia,
legionistach, organizacjach podziemnych, partyzanckich i tych wszystkich, których obejmuja art. 2 i 4,
7) dopusciła sie zabójstwa lub innej zbrodni wobec osób cywilnych w okresie do 31 grudnia 1956 r. w zwiazku z
działalnoscia uznana za działalnosc kombatancka lub równorzedna w rozumieniu ustawy, za co została skazana
prawomocnym wyrokiem sadu.
3. Nie stosuje sie przepisu ust. 2 pkt 4 lit. a) i b) wobec osób:
1) które przedłoa dowody, e do wymienionych słub i organów zostały skierowane przez organizacje
niepodległosciowe lub przez te organizacje były zwerbowane w celu udzielenia im pomocy,
2) (skreslony).
4. (skreslony).
Art. 22. 1. O spełnieniu warunków, o których mowa w art. 21, orzeka Kierownik Urzedu do Spraw
Kombatantów i Osób Represjonowanych lub osoby przez niego upowanione, na podstawie udokumentowanego
wniosku zainteresowanej osoby oraz rekomendacji stowarzyszenia własciwego dla okreslonego rodzaju działalnosci
kombatanckiej lub represji. Rekomendacji udziela sie bez wzgledu na to, czy osoba ubiegajaca sie o uprawnienia
zgłosi zamiar wstapienia do stowarzyszenia. Na podstawie decyzji o przyznaniu przez Kierownika uprawnien
okreslonych w ustawie Urzad do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wydaje odpowiednie
zaswiadczenie.
2. W trybie, o którym mowa w ust. 1, wydawane sa zaswiadczenia potwierdzajace uprawnienia osób, o których
mowa w art. 20 ust. 3, z tym e w przypadku gdy zmarły małonek (małonka) posiadał potwierdzone uprawnienia,
rekomendacja nie jest wymagana.
3. (utracił moc).
4. Wnioski o przyznanie uprawnien z tytułów okreslonych w art. 1 ust. 2 pkt 7 i w art. 2 pkt 7 moga byc
kierowane w trybie, o którym mowa w ust. 1, do dnia 31 grudnia 1999 r.
Rozdział 6
Zródła i sposób finansowania niektórych swiadczen
Art. 23. 1. Zachowuje sie Panstwowy Fundusz Kombatantów, zwany dalej "funduszem". Dysponentem
funduszu jest Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
2. Zródłem dochodów funduszu sa dotacje z budetu panstwa oraz darowizny.
3. Srodki funduszu przeznaczone sa w szczególnosci na:
1) pomoc pieniena, o której mowa w art. 19, wraz z kosztami jej obsługi, które moga wynosic do 15% wartosci
tej pomocy,
2) (skreslony),
3) finansowanie kosztów rozszerzenia bazy domów pomocy społecznej, zakładów leczniczych, a take kosztów
utrzymania osrodków wczasowo-rehabilitacyjnych przeznaczonych dla kombatantów i innych osób
uprawnionych,
4) upamietnianie i popularyzowanie historii dotyczacej walk o Odrodzenie Polski i represji wojennych oraz okresu
powojennego, w tym na działalnosc dokumentacyjna i wydawnicza.
3a. Srodki z funduszu, przeznaczone na pomoc realizowana przez kierownika osrodka pomocy społecznej,
Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazuje na rachunki budetów gmin.
Pierwsza rata przekazywana jest do dnia 15 lutego kadego roku.
4. Wydatki na:
1) swiadczenia, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1,
2) finansowanie kosztów zadan administracyjnych i opiekunczych, wykonywanych na rzecz srodowiska
kombatanckiego, zlecanych organizacjom społecznym przez Urzad do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych
- realizowane sa ze srodków budetu panstwa.
Art. 24. 1. Swiadczenia pieniene przewidziane dla kombatantów i innych osób uprawnionych oraz
pozostałych po nich członków rodzin, a take dodatek kompensacyjny okreslony w art. 20 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 oraz
ryczałt energetyczny okreslony w art. 20 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 sa wypłacane przez własciwe organy rentowe ze
srodków bedacych w dyspozycji tych organów i finansowane z budetu panstwa. Swiadczenia te oraz dodatek
kompensacyjny i ryczałt energetyczny wraz z odsetkami za opóznienie w ustaleniu prawa do nich lub ich wypłaty
oraz koszty obsługi podlegaja refundacji na rzecz Funduszu Ubezpieczen Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-
Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dotacji budetu panstwa.
2. Swiadczenia, dodatek kompensacyjny oraz ryczałt energetyczny, o których mowa w ust. 1, przysługujace
osobom otrzymujacym uposaenie w stanie spoczynku albo uposaenie rodzinne wypłacaja ze srodków budetu
panstwa jednostki wypłacajace te uposaenia. Jeeli jednak osoby te sa uprawnione take do pobierania swiadczenia
o charakterze rentowym, swiadczenia, o których mowa w ust. 1, wypłaca własciwy organ rentowy.
Rozdział 7
Przepisy przejsciowe i koncowe
Art. 25. 1. Osoby, które uzyskały uprawnienia kombatanckie na podstawie dotychczasowych przepisów,
zachowuja te uprawnienia, z zastrzeeniem ust. 2.
2. Pozbawia sie uprawnien kombatanckich osoby:
1) wymienione w art. 21 w ust. 2:
a) w pkt 1, 3 i 4, z zastrzeeniem art. 21 ust. 3,
b) w pkt 2, 21, 5 i 6, jeeli w wyniku postepowania weryfikacyjnego wykazano im czyny, o których mowa w
tych przepisach,
2) które na mocy dotychczasowych przepisów uzyskały uprawnienia kombatanckie wyłacznie z tytułu działalnosci
w latach 1944-1956 w charakterze "uczestników walk o ustanowienie i utrwalenie władzy ludowej" lub innych
tytułów ni wymienione w art. 1 ust. 2, w art. 2 oraz w art. 4. Uprawnienia te zachowuja jednak osoby, które
uczestniczyły w Wojnie Domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 lub które uprawnienia te uzyskały z tytułów
okreslonych w ustawie, oraz ołnierze z poboru, którzy pełnili słube wojskowa w Wojsku Polskim w okresie
od 10 maja 1945 r. do 30 czerwca 1947 r.
3. Uprawnienia uzyskane od Zwiazku Bojowników o Wolnosc i Demokracje i Zwiazku Kombatantów
Rzeczypospolitej Polskiej po 31 grudnia 1988 r. podlegaja weryfikacji.
4. Decyzje w sprawie pozbawienia uprawnien kombatanckich podejmuje Kierownik Urzedu do Spraw
Kombatantów i Osób Represjonowanych.
5. Decyzje, o których mowa w ust. 4, wydawane sa z urzedu lub na wniosek stowarzyszen kombatanckich albo
Ministrów Sprawiedliwosci, Obrony Narodowej lub Spraw Wewnetrznych i Administracji, a take w wyniku
weryfikacji.
6. Szczegółowe zasady i tryb postepowania w sprawach dotyczacych pozbawienia i przywrócenia uprawnien
kombatanckich w stosunku do osób, o których mowa w ust. 2, oraz zasady przeprowadzania weryfikacji okresli w
drodze rozporzadzenia Prezes Rady Ministrów.
Art. 26. Osoby, o których mowa w art. 25, pozbawione prawomocna decyzja uprawnien kombatanckich traca
uprawnienia wynikajace z ustawy, z wyjatkiem uprawnien, o których mowa w art. 12, z tym e osobom, które w
dniu wejscia w ycie ustawy pobierały emerytury, renty inwalidzkie lub renty rodzinne, zamiast tych swiadczen
przyznaje sie:
1) swiadczenia na zasadach ogólnych, okreslonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich
rodzin lub w innych przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym,
2) swiadczenia w kwocie najniszej, jeeli nie spełniaja warunków do przyznania swiadczen, o których mowa w
pkt 1; przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin stosuje sie odpowiednio.
Art. 27. Zaswiadczenia i legitymacje o uprawnieniach kombatanckich, wystawione na podstawie
dotychczasowych przepisów, do czasu wydania nowych zaswiadczen zachowuja moc, chyba e została wydana
decyzja o pozbawieniu uprawnien.
Art. 28. Sprawy wszczete na podstawie dotychczasowych przepisów, a niezakonczone do dnia wejscia w ycie
niniejszej ustawy, podlegaja rozpatrzeniu zgodnie z przepisami tej ustawy.
Art. 29. 1. Dodatek kombatancki w wysokosci okreslonej w art. 15 ust. 1 przysługuje emerytom i rencistom:
1) z dniem 1 stycznia 1991 r.:
a) uprawnionym w 1990 r. do swiadczenia pienienego na podstawie rozporzadzenia Rady Ministrów z dnia 3
maja 1989 r. w sprawie swiadczenia pienienego przysługujacego kombatantom - emerytom i rencistom
odznaczonym orderem lub tytułem honorowym (Dz. U. Nr 27, poz. 143),
b) pobierajacym swiadczenia, o których mowa w art. 16 ust. 1,
2) z dniem nabycia prawa do dodatku kombatanckiego, jeeli prawo to uzyskali po dniu 31 grudnia 1990 r.,
3) przy rewaloryzacji emerytur i rent, o której mowa w art. 28 ustawy z dnia 24 maja 1990 r. o zmianie niektórych
przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz. U. Nr 36, poz. 206, Nr 66, poz. 390 i Nr 92, poz. 540) -
uprawnionym do dodatku kombatanckiego przed dniem 1 stycznia 1991 r. - zamiast dotychczasowego dodatku
kombatanckiego.
2. Przyznanie dodatku kombatanckiego, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, powoduje ponowne ustalenie
wysokosci emerytury lub renty (bez uwzglednienia dotychczasowego dodatku kombatanckiego) oraz wysokosci
wskaznika indywidualnego wymiaru swiadczenia.
3. Przepis ust. 2 stosuje sie odpowiednio w razie zbiegu prawa do kilku swiadczen o charakterze emerytalnorentowym.
Art. 30. 1. Wnioski o nadanie odznaczen upamietniajacych udział w walkach o niepodległosc i suwerennosc
Rzeczypospolitej Polskiej przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, z własnej inicjatywy lub na wniosek
stowarzyszen kombatanckich:
1) Minister Obrony Narodowej - w stosunku do osób, o których mowa w art. 1,
2) Kierownik Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - w stosunku do osób, o których mowa w
art. 2 i 4
- na zasadach okreslonych w obowiazujacych przepisach.
2. Przepis ust. 1 nie narusza uprawnien Ministra Spraw Zagranicznych do przedstawiania wniosków o nadanie
tych odznaczen.
3. Przepisy dotyczace postepowania w sprawach nadawania odznaczen, niepozostajace w sprzecznosci z ust. 1 i
2, stosuje sie odpowiednio.
Art. 31. Osobom, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 lit. b), okreslone w ustawie swiadczenia finansowe
przysługuja od dnia 1 lipca 1991 r.
Art. 32. Do czasu zorganizowania Urzedu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kompetencje
tego Urzedu okreslone w niniejszej ustawie wykonuje Minister Pracy i Polityki Socjalnej.
Art. 33. Traci moc ustawa z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16,
poz. 122 i Nr 40, poz. 269, z 1986 r. Nr 42, poz. 202 oraz z 1987 r. Nr 14, poz. 84 i Nr 33, poz. 180).
Art. 34. Ustawa wchodzi w ycie z dniem 1 stycznia 1991 r.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum