Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ubecki wymiar sprawiedliwości

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Klaudiusz
Nowy Użytkownik


Dołączył: 28 Kwi 2008
Posty: 2

PostWysłany: Pon Kwi 28, 2008 7:23 pm    Temat postu: ubecki wymiar sprawiedliwości Odpowiedz z cytatem

http://www.ruchnarodowy.pl/KW_005.html
IPN przeciwko Klaudiuszowi Wesołkowi


Sprawa dotyczy odmowy w 2003 r. wszczęcia śledztwa przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Oddział w Gdańsku) w sprawie uzgodnienia przez Kolegium ds. Wykroczeń w Gdańsku ze Służbę Bezpieczeństwa w Gdańsku ukarania Klaudiusza Wesołka w 1988 r. (sygn. akt [IPN] S4/03/Zk). K. Wesołek uznał, że stanowisko zajęte przez prokuratora IPN stanowiło uchylenie się od rozliczania wymiaru sprawiedliwości powiązanego z SB. K. Wesołek ocenił to negatywnie, co stało się przedmiotem złożenia przez IPN zawiadomienia o przestępstwie znieważenia prokuratora IPN Piotra N. w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych.

Klaudiusz Wesołek, podczas zapoznawania się w IPN z aktami dotyczącymi jego osoby, natknął się na dokument Służby Bezpieczeństwa w Gdańsku datowany w dniu 26 września 1988 r., z którego wynikało, że orzeczenie wydane w 1988 r. przez Kolegium ds. Wykroczeń w Gdańsku było uzgodnione z SB (wówczas skazano go na 15 dni aresztu). W związku z powyższym zgłosił on wniosek o zbadanie bezprawnego wpływu SB na Kolegia ds. Wykroczeń.

Treść przedmiotowego dokumentu SB:

Tajne Egz nr 2

W nawiązaniu do szyfrogramu z dn. 15.08.1988 l.dz. HA -0366/88/MST
o ukaraniu przez Kolegium Rejonowe d/s Wykroczeń w Gdańsku Klaudiusza
Wesołka karą 1 miesiąca ograniczenia wolności informuje, że wymienione
kolegium wysłało w dn. 28.08.1988 r. do Miejskiej Służby Porządkowej
w Gdańsku skierowanie dla K. Wesołka do stawienia się w dniu 08.09.1988 r.
celem odbycia orzeczonej kary. Ponieważ wymieniony nie zgłosił się do MSP
wezwało K. Wesołka dla pouczenia go o konieczności zgłoszenia się w MSP
w celu odbycia kary. Wymieniony przyjął wezwanie lecz nie zgłosił się w kolegium.

W związku z powyższym Kolegium Rejonowe d/s Wykroczeń w Gdańsku
PODEJMIE (podkr. K.W.) decyzję o zamianie kary 1 miesiąca ograniczenia
wolności na karę 15 dni aresztu.

POWYŻSZE ZOSTAŁO UZGODNIONE Z Z-CĄ SZEFA
WUSW D/S SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA W GDANSKU
(podkr. K.W.)

Naczelnik Wydziału Śledczego WUSW w Gdańsku

W dniu 28 lutego 2003 r. prokurator IPN Piotr N. wydał jednak postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. K. Wesołek otrzymał to postanowienie dopiero w dniu 4 kwietnia 2004 r., po wielokrotnych interwencjach telefonicznych. Prokurator nadrzędny IPN, którego nazwiska nie podano w korespondencji do K. Wesołka, utrzymał je w mocy. Sędzia Sądu Rejonowego w Gdańsku Beata Majkowska postanowienie zatwierdziła.

[Uwaga: SSR B. Majkowska skazała w 1994 r. K. Wesołka na grzywnę za obrzucenie farbą Konsulatu ZSRR w 1990 r. i na miesiąc aresztu za niestawiennictwo na rozprawy.]

Oskarżenie o znieważenie prokuratora IPN Piotra N. opiera się na sformułowaniach użytych przez Klaudiusza Wesołka w skardze z dnia 4 kwietnia 2003 r. na wymienionego prokuratora do Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku Edmunda Krasowskiego oraz w piśmie z dnia 19 maja 2003 r. do Prokuratury Rejonowej w Gdyni.

W skardze z dnia 4 kwietnia 2003 r. K. Wesołek stwierdza, że pomimo przedstawienia kopii dokumentu, z którego wynikało "czarno na białym", że orzeczenia były "uzgadniane" z SB, prokurator IPN Piotr N. nie wszczął nawet śledztwa w tak istotnej sprawie. Ob. N. [skrót nazwiska - RN] jest moim zdaniem albo esbecką szuja, która przyszła do IPN aby "chronić kolesi" albo kieruje się fałszywie rozumianą "solidarnością zawodowa", która każe mu za wszelką cenę bronić przedstawicieli "wymiaru sprawiedliwości" jakikolwiek on był czy jest. Albo i jedno i drugie [podkr. - RN].

W piśmie z dnia 19 maja 2003 r. do Prokuratury Rejonowej K. Wesołek stwierdził: Dałem N. [skrót nazwiska - RN], tej komunistycznej gnidzie prokuratorskiej eSBeckie pismo, z którego wynikało czarno na białym, że Służba Bezpieczeństwa wydawała polecenia organom PRLowskiego "wymiaru sprawiedliwości". Ten niczego się w tym nie dopatrzył, a prokurator nadzorujący podtrzymał jego postanowienie. K. Wesołek ocenił negatywnie solidarność zawodową między prokuratorami, cały "wymiar sprawiedliwości". Zwrócił uwagę, że uznano go za podejrzanego bez sprawdzenia czy nie napisał rzeczy słusznych i prawdziwych [...] bez postępowania wyjaśniającego, nawet bez postępowania "w sprawie". Dokonał też negatywnej oceny systemu stwierdzając m.in.: po wolności chodzą komunistyczni zbrodniarze, mafiosi, skorumpowani politycy [...] I ja nie mam zamiaru w nim uczestniczyć.

Zawiadomienie z dnia 11 kwietnia 2003 r. IPN (Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku z siedzibą w Gdyni) o dokonaniu przez K. Wesołka przestępstwa do Prokuratury Rejonowej podpisał prokurator IPN Maciej Schulz.

Postanowienie z dnia 23 kwietnia 2003 r. o wszczęciu dochodzenia, postanowienie z dnia 16 maja 2003 r. o przedstawieniu zarzutów oraz akt oskarżenia z dnia 19 marca 2004 r. podpisała prokurator Prokuratury Rejonowej Małgorzata Gams-Kornatowska (sygn akt 3 Ds. 31/04, wcześniej: 3 Ds. 47/03). Informacji dla prasy udzielała Zastępca Prokuratora Rejonowego Grażyna Kuszyńska. Prokuratorem Rejonowym jest Marzena Sulimowska.

W dniu 15 marca 2004 r. K. Wesołek złożył do Prokuratury Rejonowej wniosek dowodowy o włączenie do akt sprawy pełnej dokumentacji IPN związanej z jego zawiadomieniem o bezprawnym wpływaniu SB na "wymiar sprawiedliwości". Wniosek został oddalony. W cztery dni później wydano wymieniony wyżej akt oskarżenia.

W dniu 7 kwietnia 2004 r. Sąd Rejonowy w Gdyni (ASR Ilona Kordulska) wydał wyrok nakazowy (sygn. akt VIII K 369/04) uznając Klaudiusza Wesołka winnym popełnienia dwukrotnego przestępstwa znieważenia prokuratora IPN Piotra N. w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, tj. czynów z art. 226 § 1 kk, i skazał na karę 4 miesięcy ograniczenia wolności, z obowiązkiem wykonywania pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym oraz obciążył kosztami postępowania.

W dniu 16 kwietnia 2004 r. K. Wesołek rozesłał e-mail "Sprostowanie do artykułu w "Dzienniku Bałtyckim": Szanowni Państwo! W notatce "Za gnidę do sądu" która ukazała się w "Dzienniku Bałtyckim" dnia 8 kwietnia 2004r. autor (RM) stwierdza, że moje ostre słowa pod adresem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, były spowodowane tym, że "prokurator odmówił wszczęcia postepowania w sprawie istotnej dla Klaudiusza W.". Stwierdzenie to jest nieprawdziwe a dla mnie krzywdzące, bo gdybym rzeczywiście kierował się jedynie prywatną sprawą to ja byłbym kanalią... Tymczasem sprawa dotyczyła interesu publicznego. Moje ostre słowa pod adresem prokuratora spowodowane były odmową wszczęcia śledztwa w sprawie wpływania Służby Bezpieczeństwa na instytucje zajmujące się wymiarem sprawiedliwości. Przedstawiłem na to dowód, który otrzymałem z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawa nie wynikała więc z prywatnej zemsty, jak to sugeruje wspomniany artykuł, ale związana była z interesem publicznym. Poniżej podaję treść dokumentu, który odnalazłem w dokumentach udostępnionych mi przez IPN oraz moją skargę wysłaną do dyrektora IPN. Z poważaniem Klaudiusz Wesołek [...] W odpisie e-mailu pominięto treść dokumentu SB z 26 września 1988 r., który przytoczony jest już wyżej.

W dniu 23 kwietnia 2004 r. Klaudiusz Wesołek wniósł sprzeciw od wyroku nakazowego. K. Wesołek podtrzymuje negatywną ocenę tego procesu i zarzuca, że prokurator wniósł akt oskarżenia, a sąd wydał wyrok bez zbadania dokumentów z archiwum IPN. Przy czym stwierdza: w wyroku podano, że "okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości", a przecież okoliczności nie zostały wyjaśnione w ogóle! Tylko dołączenie wszystkich dokumentów IPN dotyczących mojej skargi, dałoby możliwość oceny okoliczności czynu i tym samym jego kwalifikacji prawnej.

Rozprawa w sprawie przeciwko Klaudiuszowi Wesołkowi odbyła się 4 czerwca 2004 r. o godz. 13.00 w Sądzie Rejonowym, VIII Wydział Grodzki w Gdyni, w sali 29. Sąd Rejonowy w Gdyni (ASR Radosław Wyrwas) - sygn. akt VIII K 369/04 - uznał Klaudiusza Wesołka za winnego tego, że działając w ciągu przestępstw znieważył prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku Piotra N. w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, tj. czynu z art. 226 § 1 kk w zw. z art. 91 § 1 kk, i skazał na karę 10 miesięcy ograniczenia wolności [wyrok nakazowy był na 4 miesiące ograniczenia wolności], z obowiązkiem wykonywania pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym, zaliczając na poczet kary 1 dzień zatrzymania równoważny 2 dniom ograniczenia wolności oraz obciążył kosztami postępowania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum