Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Internetowe szpiegostwo i cyber-terroryzm

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Kwi 08, 2008 7:15 pm    Temat postu: Internetowe szpiegostwo i cyber-terroryzm Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.onet.pl/1476855,2678,kioskart.html

(*)/20.03.2008 11:34
Niebezpieczeństwo z sieci Internetowe szpiegostwo i cyber-terroryzm to jedne z największych zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa
NATO uważa zagrożenie cyber-wojną za tak samo poważnie, jak niebezpieczeństwo ataku rakietowego.
Suleyman Anil, odpowiedzialny na ochronę NATO przed atakami komputerowymi mówi: – Cyberobrona zajmuje obecnie tak samo ważne miejsce jak obrona antyrakietowa i bezpieczeństwo energetyczne. Obserwujemy teraz więcej takich ataków i prawdopodobnie ów problem szybko nie zniknie. A jeśli nie podejmiemy kroków na skalę światową, stanie się wręcz problem globalnym.

Anil, szef centrum koordynacji komputerowej NATO, oznajmił na niedawnej konferencji w Londynie, poświęconej przestępczości elektronicznej, że koszt komputerowych ataków na systemy komunikacji rządowej maleje, jednocześnie zaś wzrasta skala strat wyrządzonych przez tego rodzaju działania.

Do największych zagrożeń należy cyber-terroryzm. Jego głównym celem są internetowe systemy komunikacji. Sieć staje się narzędziem do paraliżowania instytucji i organów rządowych. Chociaż pierwsze głosy ostrzegające przed takim zagrożeniem pojawiły się już w latach 80. ubiegłego wieku, dopiero ostatnio problem znalazł się w centrum uwagi rządów na całym świecie.

Anil ostrzega również przed państwami, które mogą finansować ataki w sieci na kraje NATO. – Są państwa posiadające nie tylko potencjał obronny, ale również duże możliwości ofensywne, a to ukazuje zupełnie nowy aspekt problemu – twierdzi.

W corocznych konferencjach poświęconych internetowej przestępczości uczestniczą między innymi bankowcy, policjanci i przedstawiciele przemysłu komputerowego.

Problem w sieci wysunął się na pierwszy plan po serii głośnych ataków na skalę międzynarodową. W zeszłym roku gang hakerów, prawdopodobnie z Chin, dostał się do systemów komputerowych Pentagonu i zaczął włamywać się do sieci łączności rządów Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii i Australii. Władze USA oskarżyły hakerów o działanie z inspiracji rządu w Pekinie.

Kolejny atak miał miejsce w Estonii, kraju, który może pochwalić się jednym z najbardziej zaawansowanych w dziedzinie elektroniki rządów na świecie. Początkowo podejrzenie padło na hakerów popieranych przez władze Rosji, skończyło się jednak na aresztowaniu jednego estońskiego nastolatka.

Niedawno minister spraw wewnętrznych brytyjskiego gabinetu cieni, David Davis, przedstawił propozycję zwalczania internetowej przestępczości, łącznie ze stworzeniem nowego stanowiska ministra do spraw cyber-bezpieczeństwa. – Liczba przestępstw popełnianych przez internet rośnie, stanowią one zagrożenie dla jednostek, firm i dla rządu. Ten problem będzie narastał w miarę postępów technologii – uważa Davis.

Były haker Kevin Poulsen, obecnie redaktor magazynu komputerowego "Wired", zarzucił niedawno politykom i mediom, że przesadnie eksponują zagrożenia.

– Pod wieloma aspektami ataki w Estonii były o wiele mniej zaawansowane technicznie niż poprzednie „wojny elektroniczne” z udziałem hakerów z Izraela i Palestyny, Indii i Pakistanu oraz z Chin i USA – twierdzi Paulsen. – Ostatnie zdarzenia nie są jeszcze cyber-wojną, przynajmniej w takim sensie, jak definiują ją eksperci. Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o realną perspektywę prawdziwej cybernetycznej wojny i terroryzmu.

Mimo pewnych niejasności co do istoty cybernetycznej wojny i tożsamości cyber-terrorystów, groźba jest jednak na tyle poważna, że Biały Dom przeznaczył już sześć miliardów dolarów na stworzenie systemu zabezpieczeń przed atakami w sieci.

Krytycy uznali te zabezpieczenia za potencjalne zagrożenie swobód obywatelskich. Przedstawiciele administracji Busha twierdzą jednak, że są to posunięcia absolutnie niezbędne. Szef Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Michael Chertoff określa ten obszar działania swego resortu jako "miejsce, gdzie pozostało jeszcze bardzo wiele do zrobienia".

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 8 kwietnia 2008r
www.sw.org.pl ,
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum