Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pamięć Jastrzębska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LINKI stron w necie, do których warto zaglądać
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Nie Maj 04, 2008 10:15 am    Temat postu: Pamięć Jastrzębska Odpowiedz z cytatem

"Pamięć Jastrzębska"
http://www.pamiec.jasnet.pl/



Dlaczego Pamięć Jastrzębska
Na przełomie roku grupa jastrzębian wystąpiła z inicjatywą społeczną, której nadała nazwę „Pamięć Jastrzębska”. Inicjatywa ta wydaje się wzbudzać spore zainteresowanie i juź kilkadziesiąt osób, w tym, tych znanych szerzej lokalnej społeczności, podpisało się pod jej deklaracją. Mówi o niej jeden z inicjatorów pan Lech Osiak, działacz związkowy i niepodległościowy, uczestnik protestów robotniczych lat osiemdziesiątych, represjonowany w czasie stanu wojennego.

Co to jest Pamięć Jastrzębska?
Pamięć Jastrzębska to przede wszystkim pomysł, nieformalne zrzeszenie. Na dzisiaj to grupa osób prywatnych, osób które Jastrzębie Zdrój traktują jako swoje miasto rodzinne. Ludzi dla których waźne jest ocalenie od zapomnienia waźnych wydarzeń i osób z historii naszego miasta. Chcemy gromadzić i upowszechniać wiedzę o wydarzeniach i ludziach, z których jesteśmy dumni.

Skąd w ogóle taki pomysł ?
Myślę, źe wszyscy mieszkańcy zgodzą się z nami, źe w naszym mieście bardzo słabo pielęgnuje się elementy przeszłości. Przykładem mogą być Porozumienia Jastrzębskie. Miasto prawie nie włącza się w ich obchody, oddało całą sprawę obecnemu NSZZ „Solidarność” a delegacja miejska całkowicie niknie pośród związkowych reprezentacji. A przecieź te wydarzania dotyczyły całego miasta i miasto powinno przejąć koordynację obchodów kolejnych rocznic.. W zeszłym roku Ruptawa - jakby nie było takźe cześć miasta - obchodziła 700-lecie swojego istnienia, a obchody sprowadziły się tylko do festynu sołeckiego. O Henryku Sławiku, polskim Wallenbergu, pisze się źe pochodził z Szerokiej... koło Pszczyny!. Historia miasta zamiast stać się silnym czynnikiem integrującym naszą społeczność, być znaczącym elementem promocyjnym miasta, jest traktowana wycinkowo i bardzo pobieźnie. Pamięć o waźnych wydarzeniach i ludziach je tworzących coraz bardziej zamiera. I to mimo tego, źe prezydent Jastrzębia Zdroju jest z wykształcenia historykiem.

Ale przecieź są działania w mieście, które pielęgnują wartości historyczne?
Ale są to działania pobieźne i fragmentaryczne. Akademie, czy składanie kwiatów pod pomnikami to przedsięwzięcia dla wąskiego grona. Często to tylko „odbębnienie” tematu i nie ma z tego trwałych efektów. Mamy postacie historyczne, o których się tylko wspomina. Nie są one uwypuklone, jako waźne dla miasta. Mamy na myśli np. doktora Mikołaja Witczaka, od imienia którego, nazwano podrzędną ulicę, i która nikomu się z niczym nie kojarzy. Henryk Sławik dotąd w ogóle nie doczekał się swojej ulicy. Nie ma miejsca, które stanowiłoby kompendium wiedzy na temat Jastrzębia Zdroju i jego historii. Wiedza ta zaciera się w świadomości naszej i nie trafia do pokoleń kolejnych. Kto z młodych ludzi ma podstawową wiedzę o tych postaciach, nawet jeśli są patronami jastrzębskich szkół?

Kto jest autorem tej inicjatywy?
Jak juź mówiłem inicjatorem tego przedsięwzięcia jest kilka osób prywatnych. Chcemy pewne działania organizować i pozyskiwać dla nich jak najszersze poparcie społeczne, by uzyskać jak największą efektywność. Osoby, które są głównymi inicjatorami, uwaźają, źe ich nazwiska nie są najistotniejsze, waźne jest działanie i efekt.

Kogo ma zrzeszać ta inicjatywa?
Inicjatywa jest otwarta, praktycznie kaźdy moźe zadeklarować swoje poparcie dla niej. W chwili obecnej zbierane są podpisy pod deklaracją wspierającą. Kaźdy, dla kogo waźne są wartości historyczne i pielęgnowanie pamięci, moźe się pod tą deklaracją podpisać. Kaźdy moźe wesprzeć aktywnie naszą działalność. W chwili obecnej pod deklaracją wspierającą jest juź kilkadziesiąt podpisów. Na liście są osoby, które same brały udział w wielu waźnych dla Jastrzębia wydarzeniach oraz te, które są zainteresowane naszą ideą.

W czym będzie się przejawiało Wasze działanie?
Przede wszystkim będziemy starali się pozyskać, zgromadzić i upublicznić jak największą ilość materiałów historycznych. Są one bardzo rozproszone, znajdują się w róźnych instytucjach i w rękach prywatnych. Na początku nie chodzi o ich fizyczne gromadzenie, ale o wykorzystanie treści i wiedzy w nich zawartej. W ten sposób powstanie pewna biblioteka-archiwum, szeroko dostępna przede wszystkim drogą internetową, a wiec z której będzie moźna korzystać w sposób nieograniczony niezaleźnie od czasu i miejsca. Cenne tutaj jest wsparcie JasNetu, który zadeklarował swoje poparcie i mocną współprace przy tworzeniu tego archiwum. Zakładamy, źe w najbliźszym czasie pojawi się serwis internetowy „Pamięć Jastrzębska”, który będzie taką biblioteką ale takźe miejscem kontaktowym dla ludzi zainteresowanych tą inicjatywą a mieszkającymi nawet bardzo daleko od Jastrzębia. Powstanie serwisu pozwoli na dowolne korzystanie z naszych żródeł, jak i interaktywne wnoszenie własnych treści. Jesteśmy przekonani, źe będą z niego szeroko korzystać osoby interesujące się naszym miastem, uczniowie, studenci a być moźe naukowcy. Dostęp do nich uzyskają takźe ci , którzy juź stąd wyjechali i mieszkają w innych rejonach kraju lub za granicą. Chcemy wychodzić z inicjatywą organizowania róźnych działań przez władze samorządowe lub instytucje i organizacje do tego powołane. Zakładamy równieź z czasem samodzielne organizowanie spotkań, konferencji a moźe nawet, przy odpowiednim wsparciu, wydawanie publikacji czy nagrań filmowych. Wraz z innymi organizacjami będziemy lobbować o stworzenie miejskiego muzeum czy innych form miejsc pamięci.

Czy podobne ugrupowania nie działają juź w mieście?
Są formalne grupy, w których działania wpisuje się teź historia miasta, ale które, naszym zdaniem, działają wycinkowo (zajmując się jej pewnymi fragmentami). I czynią to dość okazjonalnie. My nie jesteśmy stowarzyszeniem formalnym i na razie nie zakładamy takiej formy. Zakładamy działania integracyjne w podejściu do historii miasta w sposób kompleksowy i łączny. W pewnym sensie chcielibyśmy połączyć działanie tych grup przynajmniej w bibliotece „Pamięci Jastrzębskiej” Chcemy skupiać w sposób trwały i w jednym miejscu, wiedzę o wydarzeniach i postaciach, niezaleźnie od ich dziedziny. I chcemy źeby była szeroko i ciągle dostępna. Chcielibyśmy współpracować z takimi grupami i wzajemnie się wspierać. Nasza formuła jest otwarta, zarówno względem form działania jak i współdziałających osób.

Kto będzie Was finansował?
Na razie nie ma potrzeby takiego finansowania. Powtarzam: nie jesteśmy stowarzyszeniem formalnym i na początkowym etapie nie potrzebujemy wsparcia finansowego. Chcemy się oprzeć na pracach woluntarystycznych. Wiemy, źe są ludzie aktywni, ofiarni, a nawet pasjonaci. Teraz musimy skupić się na opracowaniu i publikacji posiadanych juź materiałów, a jest ich naprawdę wiele. Moźe uda się to zrobić bezkosztowo, przy wsparciu JasNetu. Być moźe w pewnym momencie będziemy musieli korzystać z pewnej formy sponsoringu, ale na razie nie zakładamy powstania biura, zatrudniania urzędników, zakupu sprzętu komputerowego czy innych wydatków na utrzymanie samej inicjatywy.

Czy pielęgnowanie wartości historycznych jest takie waźne?
Według nas to bardzo waźne. To co integruje ludzi, to wspólna przeszłość. Trudno buduje się wspólna przyszłość, gdy zapomina się o przeszłości. Świadomość, źe mieszkamy na obszarze, gdzie miały miejsce waźne wydarzenia historyczne. Utrwalanie tej świadomości jest dla nas bardzo istotne. Za tym powinno się pojawić pewne poczucie dumy, które pozwoli kaźdemu powiedzieć: „Jestem z Jastrzębia, tu dokonywały się waźne rzeczy i utoźsamiam się z tym miastem. Chcę to promować i pielęgnować. Jestem dumny, źe pochodzę z tego miasta”. Poza tym osiągnięcia z przeszłości, umiejętnie wykorzystane, mogą być silnym czynnikiem promocyjnym miasta mającym niemałe znaczenie i dla przyszłości.


JasNet.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LINKI stron w necie, do których warto zaglądać Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum