Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ks. Kazimierz Puchała

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Wrz 15, 2006 9:36 pm    Temat postu: Ks. Kazimierz Puchała Odpowiedz z cytatem

Ksiądz Kazimierz Puchała


Urodził się dnia 3 lutego 1940 roku w Mydlniczce. Do trzeciego roku życia wychowywała go ukrywająca się w domu matki Żydówka o nazwisku Totmann. Po wykryciu przez Niemców, została zastrzelona. Szkołę podstawową ukończył w Rząsce. Jego katechetami w tym czasie byli – ks. Symsior, kapelan sióstr Albertynek, ks. Szymeczko oraz ksiądz magister Noworyta, proboszcz w Mydlnikach (który następnie prowadził katechezy w szkole średniej).


Skończył Liceum im. Sobieskiego w Krakowie, a po maturze w 1958 roku wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. W czasie studiów kilkakrotnie próbowano go zwerbować do współpracy z SB, jednakże kategorycznie odmówił. O zaistniałych faktach powiadomił rektora uczelni.

Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1964 roku z rąk księdza Kardynała Karola Wojtyły. Od tego momentu pracował jako wikariusz i katecheta w parafiach: Spytkowice (koło Zatora), w Wadowicach, w Żywcu – Sporyszu, w Skawinie, Rabce i Raciechowicach. W 1979 roku objął lektorat kościoła w Będkowicach. W grudniu 1980 roku na prośbę Kardynała Macharskiego objął probostwo w Gruszowie, gdzie przebywa po dzień dzisiejszy. Odznaczył się wieloma inicjatywami społecznymi i gospodarczymi: wybudował cegielnię (co dało zatrudnienie kilkunastu osobom) oraz dwa zbiorniki wodne (wody pitnej dla szkoły i przeciw pożarowy), zakupił działkę pod boisko sportowe, z jego inicjatywy powstał dom dla księży – emerytów wraz z zapleczem (w którym w chwili obecnej zamieszkuje). Z wypalanej w cegielni Gruszowskiej cegły wyrosły kościoły i kaplice między innymi na Krakowskim Dąbiu, w Zagórzanach, w Stojowicach, Czarnochowicach, w Polance. Wyremontował zabytkowy drewniany kościół w Gruszowie, oraz starą plebanię. Założył Fundację Rozwoju Rolnictwa. Wspomagał zakładanie miejscowych struktur „Solidarności Wiejskiej”.

Stan wojenny zastał księdza Puchałę w Tarnowie, gdzie głosił rekolekcje adwentowe. Było kilka prób uprowadzenia księdza Puchały, jednakże na plebanii przebywało zazwyczaj pełno ludzi, co uniemożliwiło sprawcom osiągnięcie zamierzonego celu. Ksiądz ukrywał na plebanii działaczy podziemia Solidarnościowego, najdłużej mieszkał tutaj Józef Mroczek z Bocheńskiej Solidarności (poszukiwany listem gończym po 13 grudnia 1981 roku). Aktywnie wspomagał podziemie (w tym Krakowsko – Nowohucką „Solidarność Walczącą”) sprzętem (oddał z kancelarii dwie osobiste maszyny do pisania na cele drukarni konspiracyjnej), zaopatrywał w papier i inne środki techniczne. U księdza Puchały przechowywało się również ważne materiały i dokumenty. Na plebanii odbywały się tajne zebrania i spotkania miejscowej Solidarności Rolniczej, działaczy niepodległościowych, kombatantów AK.

Współpracował z takimi księżmi, jak ksiądz Chojnacki z Bieżanowa i ksiądz Sikora z Gdowa. Uczestniczył w wielu spotkaniach organizowanych przez księdza Adolfa Chojnackiego, między innymi Klubów Myśli dla Polski. Zawsze aktywny i nie bojący się ryzyka, choć wiedział o zorganizowanej przez najwyższe kręgi SB tzw. „Akcji Kruk” (likwidacja najbardziej aktywnych księży w Polsce, powiązanych ze środowiskami niepodległościowymi). Najbardziej znaną ofiarą „Akcji Kruk” był nieodżałowany ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Ksiądz Puchała organizował zaopatrzenie w mięso, ziemniaki oraz inne produkty żywnościowe dla kuchni przytułków im. Brata Alberta w Krakowie i ośrodków osób niepełnosprawnych. Z Kurii Metropolitalnej w Krakowie otrzymywał transporty pomocy humanitarnej (żywność i odzież), której częścią dzielił się ze strukturami podziemia niepodległościowego. Pomoc otrzymywały rodziny osób represjonowanych, drukarze i współpracownicy konspiracyjnych drukarni, ukrywający się działacze. Były to bardzo duże ilości wszelakich produktów żywnościowych i ubrań, przekazywane regularnie przez kilka lat.


W 1991 roku ksiądz Kazimierz Puchała przystąpił do niepodległościowej organizacji „Ojcowizna”, założonej przez Romana Bartoszcze. Od wielu lat w pierwszą niedzielę lutego ks. Puchała odprawia mszę w intencji zamordowanego przez SB Piotra Bartoszcze. W sierpniu 1997 roku brał udział na Wawelu w modlitwie ugrupowań prawicowych o zjednoczenie. Zawierzył tą intencję Świętej Jadwidze. W 1996 roku zapada na ciężką chorobę płucną, prawie rok kuruje się w Zakopanem. Po przebytym leczeniu komisja lekarska nadaje mu rentę II grupy, a w 2005 roku otrzymuje decyzję o przyznaniu emerytury (uznano chorobę zawodową).

Przed przystąpieniem Polski do UE, ksiądz Puchała krytykuje politykę Unii i podaje argumenty w radiu i TV przeciwko akcesowi do niej Polski. W kwietniu 2000 roku założył na swoim terenie Koło Przyjaciół Radia Maryja. Współpracuje z posłem LPR – u, wice przewodniczącym „Ojcowizny”, Leszkiem Murzynem.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum