Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Eter i amfetamina

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirosław Dakowski
Weteran Forum


Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 216

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 4:46 pm    Temat postu: Eter i amfetamina Odpowiedz z cytatem

Mirosław Dakowski
Eter i amfetamina
Ok. 1997 r. przez parę lat mówiłem w piątek o 10-tej w warszawskim Radio Jutrzenka. Właściciel, szef, główny inżynier, spiker, wynalazca dr. Andrzej Cielecki uruchomił to radio... 13 grudnia 1981r. Tak się wściekł na Jaruzela i jego ekipę, że w niedzielę (13-go) zmontował z podręcznych elementów nadajnik i już wieczorem nadawał (na początku Morsem, do Londynu) z mieszkania naprzeciwko Politechniki, gdzie wtedy pracował. Niedługo przeszli (z żoną) na fonię dla Warszawy i okolic. Zbudowali również chyba 12 tysięcy malutkich nadajniczków o zasięgu setek metrów. Gdy po roku „wojny” brałem udział w równoczesnym pierścieniu radiowym wokół Warszawy (my mieliśmy Garwolin, Anin, Otwock, chyba Kobyłka), nie wiedziałem oczywiście, że nadajniczki „zazule” pochodzą od d-ra Andrzeja. Po 89-tym duża część tych nadajników poszła do krajów ościennych, wtedy jeszcze zwanych KDL-ami. Jak je uzyli? Czy pomogły?
O przygodach z urzędami d-ra Cieleckiego - wynalazcy było w latach 80-tych i 90-tych wiele gorących reportaży i artykułów w prasie.
Potem jego radiostacja, już nowoczesna o sporej mocy, na UKF (98.3?) nadawała z Ursynowa. Antenę umieścił na dachu swego wieżowca stojącego na górce przy Dereniowej. Obok anteny łopotała wielka flaga polska. Antenę skonfigurował tak, że była dobra słyszalność w całej Warszawie i okolicach, a często słyszeli też w Siedlcach. Jakiś płatek kierunkowości dobrze niósł w tą stronę przy odpowiedniej pogodzie.
Władze III RP , w tej dziedzinie mocno post-bolszewickie, robiły wszystko, co możliwe, by Radiostacja Armii Krajowej Jutrzenka zamilkła. Zrywali też (oczywiście nieznani sprawcy) flagę i uszkadzali antenę. Do czasu, gdy p. Andrzej, dawny saper, nie poumieszczał wokół anteny dziwnych drutów, znaków ostrzeżeń przed promieniowaniem i napisu, że (coś w rodzaju) „Dach zaminowany, samostrzały, zbliżanie się do anteny grozi śmiercią”. Podobne napisy- ostrzeżenia były w windzie. Pomogło. Ale Jutrzenka była na tyle niemiła dla urzędników KRRiTV, którzy zwlekali z pozwoleniem na emisję, że (np.) kiedy byłem w Sejmie z interwencją u posła Jana Marii Jackowskiego, wtedy przewodniczącego komisji d/s Mediów (oficjalnie jakaś długa nazwa), to nawet on, w czasie umówionej wcześniej audiencji, przyjął mnie na stojąco i dla wysłuchania sprawy Jutrzenki miał kilkadziesiąt sekund.
Wreszcie Cielecki koncesję wydarł. A dlaczego radiostacja AK? Argumentował, że rozkaz o rozwiązaniu AK (od Rządu w Londynie? w 1945 r) nic nie wspominał o rozwiązaniu środków łączności, o radiu. Więc, wobec wyższej konieczności, działał dalej i nadawał.
Ja, powtórzę, przez parę lat mówiłem w piątki o 10-tej. Około godziny, aktualne komentarze, głównie polityczne. Tak się złożyło, że w piątki około 7-mej rano wygłaszał w PR1 swe Opinie t.zw. (przez słuchaczy) Anty-biskup. Oczywiście naprawdę chodzi o Arcybiskupa, ks. profesora Józefa Życińskiego. Jego namaszczony, pełen mądrości (wrodzonej?) i pewności siebie ton, cześć słuchaczy myliła z bardzo wtedy aktywnym w eterze „wujkiem Bronkiem”, czyli Geremkiem. Sugerowano, że to bliźniaki. Może, ale pewnie tylko ideologicznie?
Musiałem w piątki nastawiać budzik, by ten Autorytet wysłuchać i nagrać. Moje komentarze w Jutrzence, niedługo po wypowiedziach Autorytetu, przysporzyły radiu wielu wiernych słuchaczy. Z wieloma nawiązaliśmy trwały kontakt.
A skończyło się tak:
Kiedyś opowiedziałem słuchaczom o przetwórni amfetaminy w starej, do wyburzenia od lat, kamienicy w Śródmieściu. O tym, że przetwórnia działa pół-jawnie, w formalnie zamkniętej na kłódki kamienicy, w nocy palą się światła, odpowiednie zapachy, ruch maszyn i ludzi, wywożenie towaru... Oczywiście nie podałem adresu, a sprawę uprzednio zgłoszono do Biura d/s narkotyków w Komendzie Głównej Policji. A było to blisko zabytkowej kamienicy, która właśnie musiała być wyburzona dla Polisy Kwaśniewskiej, by tam uprawiać deweloperkę. Nie wiązałem z moją wieścią większej wagi, może dodałem tylko kwaśno, że nie jest oczywiste, czy zawiadomiono w policji tych, co tę mafię gonią, czy tych co ją chronią. I tu niespodzianka: Pan C. i Jutrzenka odcięli się ode mnie natychmiast i bez uprzedzenia, nawet nie odbierali telefonów, ani nie odpowiadali na me listy. Dowiedziałem się po roku chyba, okrężną drogą, że mafia tak zagroziła doktorowi C., iż musiał tak postąpić. Przedstawiono mu argumenty.
Minęło 10 lat, mafiozi albo się wystrzelali, albo umieścili się wysoko we władzach czy byznesie. Było też trochę samobójstw w więzieniach, również w spokojnej Austrii. Jakież to jednak delikatne, mimozowate dusze u tych mafiozów! Gdy tylko widzą, że interes się rypnął, i że mogliby niechcący ujawnić kolegów, to wolą się zastrzelić, czy powiesić w monitorowanej celi, tacy to ludzie honoru.
Mam więc nadzieję, że to skromne wspomnienie już doktorowi Cieleckiemu nie zaszkodzi.

_________________
Miros?aw
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 5:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pyszna historia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 5:54 pm    Temat postu: Radio Odpowiedz z cytatem

Historia rzeczywiście ciekawa.

Swoją drogą przydałoby się niezależne radio. Na pewno miałoby wielu słuchaczy i wielu wrogów.



http://www.sw.alias.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mirku,
Ciesze sie ze jestes wsrod nas. Powod jest prosty, jestes jednym z nas. Wszystkie przesylki puscilem, zgodnie z zasadami, dalej. Najbardziej podobal sie ludziom "Tenis". Trzymam go do dzis. Pusc go moze kolegom na stronie. Chwila zabawy kazdemu jednemu czlowiekowi sie nalezy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Korobczak
Moderator


Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 354

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radio można chyba zrobić w necie bez żadnych koncesji...
_________________
"Ta jedna pociecha w ha?bie prze?ycia ojczyzny, ?e bogom nale?y si? pos?usze?stwo." Kasper Siemek XVII wiek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a i zasięg będzie mieć nieograniczony że o niemalże zerowych kosztach nie wspomnę. Dobry pomysł :peace:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysł rzeczywiście ciekawy i jeżeli jest to faktycznie stosunkowo proste, to niech ktoś spróbuje może zrobić taki kawałek na próbę.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirosław Dakowski
Weteran Forum


Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 216

PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, ale od razu trza PUBLICITY (jakieś ZOMO, leniny lub tp?
Inaczej pies z kulawą nogą się nie dowie...
Bo teraz jest tyle "inicjatyw", że te istotne gubią się w szumie.

_________________
Miros?aw
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 11:53 am    Temat postu: Radio w necie Odpowiedz z cytatem

Koncesji nie trzeba mieć. Zeby było legalnie to trzeba radio zarejestrować. Większość jednak stacji w necie nadaje na dziko ponieważ legalnie muszą podobno robić miesięczne zestawienia utworów muzycznych puszczanych w radiu. Ale chyba dotyczy to tylko nowych utworów. Ciekawe czy są takie wymogi w stosunku do radia o charakterze informacyjnym. Bardzo proste to chyba nie jest. Technicznie dla "komputerowca" może jest to proste. Dla mnie sam język jakim się posługują fachowcy od komputerów to chińszczyzna http://www.webtips.pl/post1306.html. A po rozwiązaniu problemów technicznych dohodzi jeszcze przygotowanie samych audycji: tematy, spiker (nie każdy się nadaje). Muszą tym się zajmować osoby, które mają sporo wolnego czasu. Taka działalność nie przynosi dochodów, przynajmniej na początku. Nie ukrywam że największe szanse na powodzenie dawałoby zaangażowanie się w ten pomysł młodych ludzi, oorientujących się trochę w temacie.

Proste nie jest, ale nie niemożliwe.

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Maj 18, 2008 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tego PUBLICITY to pełna zgoda Panie profesorze, wielu z nas pisuje również na innych forach, więc jeżeli tam zapodamy temat, to uważam że na początek byłoby wystarczająco, internet to nośne media, więc myślę że frekwencja mogłaby być całkiem-całkiem. Pytanie a zarazem zawołanie - kto się podejmie?.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum