Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lesław Frączek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Wrz 15, 2006 9:33 pm    Temat postu: Lesław Frączek Odpowiedz z cytatem

Lesław Frączek

Urodziłem się dnia 11.03.1935 roku we Lwowie. Maturę uzyskałem w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych uzyskując stopień technika obróbki skrawaniem.
Następnie wstąpiłem na Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie na wydział metalurgiczny. W trakcie trwania studiów w roku 1955 wstąpiłem do PZPR. Studia ukończyłem w roku 1957 uzyskując stopień magistra inżyniera metalurgii.

Po kilkumiesięcznym bezrobociu udało się mi znaleźć pracę w Hucie Florian w Świętochłowicach na stanowisku trzeciego wytapiacza pieców martenowskich. Po konflikcie z przełożonymi oraz kilkumiesięcznym bezrobociu znalazłem pracę w Zakładach Mechanicznych Łabędy na stanowisku technologa elektrostalowni.

Wtedy przy okazji zapoznałem się z techniką produkcji czołgów. Po półtorarocznej pracy wstąpiłem na studia podyplomowe o nazwie Studium Techniki Izotopów Promieniotwórczych prowadzone przez Katedrę Fizyki 2 Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, które to Studium ukończyłem w roku 1961. Po kilkumiesięcznym bezrobociu udało się znaleźć pracę w Hucie Warszawa na stanowisku technologa wydziału doświadczalnego tejże huty.

W trakcie półtorarocznej pracy w Warszawie udało mi się dokładnie poznać antypolski i antyrobotniczy charakter organizacji politycznej, do której należałem tj. PZPR i przystąpiłem w sposób mniej lub bardziej jawny do jej zwalczania. W roku 1963 wstąpiłem na studium doktoranckie prowadzone przez Instytut Techniki Jądrowej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie usiłując się doktoryzować.

Śmierć mego promotora profesora Jurkiewicza pokrzyżowała te plany. W trakcie swojej pracy w Krakowie kierowałem we właściwy sobie sposób organizacją partyjną największego wtedy w Polsce instytutu naukowego skupiając na sobie specjalne zainteresowanie SB, a tym samym odciążając w sporym stopniu od inwigilacji pozostałych pracowników placówki naukowej w której pracowałem. W trakcie pracy w Krakowie udało się mnie skończyć kurs programowania maszyn cyfrowych. W latach 1967-1969 pracowałem w Zakładach Elektronicznej Techniki Obliczeniowej na stanowisku projektanta systemów obliczeniowych specjalizując się w komputeryzacji wydziału Innocenti Huty Jedność w Siemianowicach Śląskich a przy okazji doprowadzając do paraliżu organizacji partyjnej tychże zakładów.

Po kilkumiesięcznym bezrobociu w roku 1970 znalazłem pracę w Zakładach Elektronicznej Techniki Obliczeniowej Budownictwa w Katowicach na stanowisku projektanta systemów techniki obliczeniowej zajmując się projektem systemu płacowego dla Bielskich Zakładów Budownictwa Przemysłowego.

W trakcie tej pracy zostałem karnie zwolniony z pracy co było związane z wydaleniem mnie z PZPR za publiczne głoszenie poglądów związanych z krytyką kontrybucji sowieckiej narzuconej Polsce jak i domaganie się postawienia przed trybunałem karnym oficerów milicji i ZOMO odpowiedzialnych za pacyfikację demonstrujących na ulicach Katowic w marcu 1968 roku. Po kilkumiesięcznym bezrobociu znalazłem zatrudnienie (rok 1971) w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach na stanowisku projektanta systemów obliczeniowych w Zakładzie Ekonomiki Górnictwa, gdzie współtworzyłem system optymalizacji planowania średniodystansowego wydobycia węgla kamiennego w resorcie górnictwa.

W roku 1972 zawieram związek małżeński z panią Ireną Bartyzel a w latach 1973 przychodzi na świat córka Aleksandra natomiast w roku 1975 syn Przemysław. Od roku 1974 podejmuję pracę w Centralnym Ośrodku Informatyki Węgla i Energetyki na stanowisku projektanta systemów obliczeniowych.
6 września 1980 roku zakładam z Krystianem Konikiem i trzema innymi kolegami Komitet Założycielski nowych Związków Zawodowych. Jest to pierwsza albo jedna z pierwszych tego typu akcja na
obszarze Polski.

W prezydium Komisji zakładowej obejmuję stanowisko sekretarza ds. kultury i propagandy. Po wprowadzeniu stanu wojennego na wniosek załogi COIGiE pracownicy podejmują jednodniowy strajk okupacyjny, którego to strajku byłem organizatorem i jednym z przywódców. Po załamaniu się strajku udaję się z kolegami na teren pobliskiej kopalni Wujek gdzie włączam się czynnie do przygotowań związanych z przewidywanym szturmem sił ZOMO i wojska .Obejmuję stanowisko doradcy Komitetu Strajkowego kopalni do spraw wojskowych.

Współorganizuję strajkujących górników a także zabezpieczam kopalnię przed przewidywanym atakiem czołgów. W dniu 16 grudnia 1981 roku szturm sił ZOMO i wojska został odparty zostało unieruchomionych 5 czołgów i pojmano do niewoli kilku oficerów milicji, jednak od kul zbrodniczego oddziału specjalnego ZOMO zginęło 9 górników a wielu zostało rannych.

Wiedząc, że za sprawstwo kierownicze w tego typu zdarzeniach grozi kara śmierci, zszedłem do podziemia. Zostałem przyjęty do Solidarności Walczącej Oddziału Katowice i do końca czyli do roku 1989 byłem łącznikiem organizacji między określonymi obszarami Polski Zachodniej, południowej i centralnej. Dla zamaskowania swej podstawowej funkcji byłem przez cały ten czas kolporterem wydawnictw podziemnych. Po nastaniu III Rzeczpospolitej podejmuję pracę w COIG-u jako specjalista do spraw programowania.

Od roku 1994 jestem w Komisji Zakładowej a od roku 1998 czyli przez 3 kadencje jestem przewodniczącym Komisji Zakładowej COIG S.A.
Poza tym jestem szachistą, założycielem drużyny szachowej AZS AGH, która w roku 1956 zdobyła tytuł wicemistrza Polski a także uprawiałem alpinizm zaliczając prawie wszystkie wysokie góry Europy a także Himalaje.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum