Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Akcja "Klon"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Harcownik
Weteran Forum


Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 131

PostWysłany: Sro Gru 13, 2006 1:32 pm    Temat postu: Akcja "Klon" Odpowiedz z cytatem

Źródło: http://www.jagielski.3-s.biz/rozdz15.html


Cytat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Warszawa, dnia 23 grudnia 1981 r.

TAJNE SPEC: ZNACZENIA
Egz.: nr. 39

Z-CA KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO MO
d.s. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA
W SZCZECINIE

W załączeniu przesyłam Decyzję nr. 0026 I Z-cy Ministra Spraw Wewnętrznych Gen. Dyw. B. Stachury z dnia 23.12.81r. oraz "Założenia taktyki działania w stosunku do związku zawodowego "Solidarność" w zakresie tworzenia nowych struktur związkowych" - z prośbą o realizację.

Załączników 2 / 7

DYREKTOR DEPARTAMENTU V MSW

Płk J. SASIN

Wyk. 50 egz.
1 - 49 - wg rozdzielnika
50 - a/a

***

Cytat:
Warszawa, dnia 23.12.1981r.

Tajne Spec. Znaczenia
Egz. Nr. 39

ZAŁOŻENIA
Taktyki działania w stosunku do związku zawodowego
"Solidarność" w zakresie tworzenia nowych
struktur związkowych.

Na tle obecnej sytuacji w kraju, obowiązującego stanu wojennego w Polsce, który między innymi zawiesił działalność związków zawodowych, istnieje korzystna sytuacja operacyjna do rozwiązania problemów związków zawodowych "Solidarność"

Należy pobudzić i inicjować czynniki polityczne, wojskowe i administracyjne do aktywizowania, bez uruchamiania form organizacyjnych, działaczy związków branżowych i autonomicznych / początkowo w zakresie spraw socjalno-bytowych/ w celu budowania ich autorytetu. Działania te powinny powodować ilościowe osłabienie "Solidarności" - przechodzenie nieformalne ich członków do związków branżowych i autonomicznych.

Obecny stan rzeczy sprzyja również częściowemu odbudowaniu ogniw "Solidarności" w oparciu o akt związkowy, który będzie dawał gwarancje spełnienia przez "Solidarność" funkcji związku zawodowego w PRL.

1. Realizacja tego założenia winna następować w oparciu o powoływanie nieformalnych grup inicjatywnych w dużych zakładach pracy, na szczeblu miejskim i wojewódzkim / zgodnie z podziałem administracyjnym kraju - niedopuszcza się tworzenia regionów/. Kandydaci do grup inicjatywnych prowadzą działania w formie "utajnionej". W swoich zakładach pracy, bez przejawów zorganizowanej działalności związkowej.

2. Grupy inicjatywne należy tworzyć między innymi w oparciu o zweryfikowane składy tzw. Zastępczych obsad personalnych opracowanych przed 13.12.1981 r. zgodnie z poprzednimi założeniami np. z dnia 1.12.1981 r.

Przy tworzeniu grup należy także brać pod uwagę zachowanie się i działalność kandydatów do nowych struktur po wprowadzeniu stanu wojennego.

Na kandydatów winni być typowani:

- osobowe źródła informacji z poprzedniego okresu i pozyskani po wprowadzeniu stanu wojennego.

Wskazanym jest jednak unikanie bezpośredniego angażowania do grup wartościowych, dobrze zakonspirowanych, źródeł informacji, bowiem w przyszłości należy liczyć się z innymi inicjatywami mogącymi doprowadzić do eliminowania naszych źródeł lub wykorzystania ich do rozpoznania i likwidacji tajnych struktur NSZZ "Solidarność",

- osoby, które w okresie poprzednim zostały wyeliminowane z funkcji w "Solidarności" przez ekstremę i nielegalne organizacje za prezentowanie czysto związkowego nurtu w "Solidarności", zachowały autorytet w środowisku robotniczym, członkostwo w związku i publicznie zadeklarowały już chęć uczestnictwa w "Solidarności",

- brać także pod uwagę pozytywnych politycznie działaczy z dotychczasowych ogniw "Solidarności" dla zachowania pozoru odnowy i jej ciągłości.

3. Przy tworzeniu grup inicjatywnych należy przykładać dużą wagę do powoływania grup inicjatywnych według podziału branżowego.

Układ branżowy reprezentujący zwykle silne interesy partykularne byłby jednocześnie przeciwwagą dla układu terytorialnego związku. Przedstawiciele sekcji branżowych winni w przyszłości wchodzić w skład centralnych władz i zarządów wojewódzkich "Solidarności", co utrudniałoby groźbę strajków o większym zasięgu.

4. Ogólnymi zasadami typowania kandydatów do grup inicjatywnych winno być uznanie przez nich następujących warunków:

- uznanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i podporządkowanie się jej decyzjom;
- przywrócenie "Solidarności" oblicza związku zawodowego współdziałającego z władzą i innymi związkami w kierunku poprawy bytu ludzi pracy;
- realizowanie procesu socjalistycznej odnowy na zasadach porozumienia narodowego;
- usuniecie ze związku jego organów doradczych członków nielegalnych organizacji i ugrupowań takich jak KSS-KOR, KPN, RMP, ROPCziO i innych osób działających na szkodę interesów PRL i związków zawodowych.
- aktywne współuczestniczenie w przywracaniu dyscypliny pracy, spokoju, ładu i porządku;
- nawiązanie stosunków i podjęcie współpracy ze związkami zawodowymi krajów socjalistycznych; - zaniechanie wszelkich działań godzących w sojusze PRL i polską rację stanu.

5. Praca grup inicjatywnych prócz ochrony praw interesów pracowniczych winna być skupiona na następujących kierunkach:
- udział w eliminowaniu z "Solidarności" osób o poglądach ekstremalnych i antysocjalistycznych.
- indywidualna aktywność poszczególnych członków grupy w udzielaniu pomocy pracownikom w ich trudnych sytuacjach życiowych i prezentowanie zainteresowanych przed dyrekcją zakładu, bądź władzami administracyjnymi;
- budowanie autorytetu społecznego członkom grupy wśród załogi w oparciu o wymienione zasady.

6. Z wytypowanymi źródłami informacji oraz innymi kandydatami przewidzianymi do tworzenia grup inicjatywnych należy podjąć intensywną pracę operacyjno - szkoleniową, w której:
- kształtować właściwy pogląd na rozwój wydarzeń w kraju i ich ocena, dotychczasowa sytuacje w "Solidarności" oraz przygotowywać ich psychicznie do objęcia stanowiska,
- w celu zwiększenia autorytetu i zdobywania jak największego poparcia w środowisku, zakładzie pracy, zlecać kandydatom zadania do realizacji - wspomagać i kontrolować ich wykonanie.

Generalnie zadania winny być ukierunkowane na:
a/ zajmowanie rozważnego stanowiska w przypadkach poważniejszych napieć i konfliktów;
b/ stale rozpoznawanie nastrojów i pozyskiwanie sympatii osób w zakładach pracy oraz w środowiskach przeciwnych awanturnictwu politycznemu;
c/ prowadzenie dialogów na tematy związkowe podczas wszelkich kontaktów i spotkań z zajmowaniem właściwego stanowiska popartego rozsądną argumentacją:
d/ podkreślanie robotniczego charakteru związku i potrzebę rozwijania jego aktywizacji w kierunku poprawy warunków pracy, bytu, wypoczynku załóg itp.;
e/ dyskontowanie autorytetu społecznego dotychczasowych działaczy radykalnych na rzecz nurtu robotniczego i własnej osoby, uniemożliwiając ekstremie ewentualne podjecie działalności związkowej.

Treść zadana i taktykę ich realizacji dostosować ściśle do istniejących warunków lokalnych.



7. Na podstawie rozpoznania operacyjnego wspomóc kandydatów w opracowaniu tez programowych. Tezy programowe powinny wyeksponować te elementy, z których realizacja załogi wiążą nadzieje i które były zaniedbane lub pomijane w dotychczasowej działalności. Programy niniejsze powinny zawierać wspólny element - wyraźne odzwierciedlenie robotniczego charakteru ruchu związkowego i realizacja socjalistycznej odnowy.

Opracowane tezy do takiego programu, w zależności od rozwoju sytuacji, systematycznie aktualizować.

8. Do organizowania grup inicjatywnych w dużych zakładach pracy i na szczeblu wojewódzkim oraz sekcji branżowych należy przystąpić niezwłocznie - niezależnie od kontynuowania dalszych działań operacyjnych, śledczych i propagandowych, mających na celu wyeliminowanie wpływu na związek osób o poglądach antysocjalistycznych.

Powyższe zadania realizują Wydziały V we współdziałaniu z wydziałami II, III IV komend wojewódzkich.

O stopniu realizacji założeń, z podaniem ilości przygotowanych osób wchodzących w skład grup inicjatywnych, ilości zakładów, w których powołano lub zainspirowano powołanie takiej grupy, o formach ich działania i społecznego odbioru, wyników działań tych grup należy informować Wydz. III Dep.V MSW w każda środę tygodnia.

Za realizacje założeń czyni się odpowiedzialnych Zastępców Komendantów Wojewódzkich MO ds. SB

Opracował zespól:

W Wydz.III Dep.V MSW

Odbito w 55 egz.

Rozesłano wg rozdzielnika

DYREKTOR DEPARTAMENTU V MSW

Płk J. SASIN



Cytat:
Szczecin dnia 20. 01.1982
Tajne spec. Znaczenia
Egz. Nr. ………


S P R A W O Z D A N I E
Z realizacji taktyki działania w zakresie tworzenia nowych struktur związkowych

KWMO Szczecin realizując założenia taktyki działania w zakresie odradzania i odbudowy związków zawodowych uzyskała następujące wyniki:

1. W ramach akcji „JODŁA” na ogólną ilość 53 osoby internowane:
- 4 osoby zostały zwolnione
- 2 osoby pozyskano do współpracy
- od 4 osób uzyskano oświadczenie o lojalności
- z 32 osobami przeprowadzono rozmowy operacyjne
- 5 osób jest przygotowanych do działalności w ramach nowych struktur związku zawodowego „Solidarność”, w tym 2 osoby na szczeblu centralnym.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Elzbieta Szczepanska
Weteran Forum


Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 132

PostWysłany: Sro Gru 13, 2006 2:21 pm    Temat postu: Prawda jest bolesna i okrutna Odpowiedz z cytatem

Jak dlugo jeszcze przyjdzie nam zyc i walczyc????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj długo, długo.Cieszyłam się. ze bp Skworca tw "Dąbrowskiego" nie bedzie na obchodach 13 XII a tu nagle Przewodniczacy Stowarzyszenia Represjonowanych Genek Karasiński odczytal jego list na spotkaniu opłatkowym. SKANDAL!!!!
_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Servantes
Weteran Forum


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 206

PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 1:14 am    Temat postu: Re: Prawda jest bolesna i okrutna Odpowiedz z cytatem

Elzbieta Szczepanska napisał:
Jak dlugo jeszcze przyjdzie nam zyc i walczyc????


Cóż się dziwić - jeśli Ci, co mają zmieniać świadomość społeczną - sami jej nie mają !!

Prezes Kurtyka, komentując wyniki sondażu "Czy stan wojenny był słuszny?" stwierdził, że świadomość społeczną można zmieniać i to jest główne zadanie IPN...
Kim tylko chce pan prezes tą świadomość zmieniać, jeśli trafiają się takie wypowiedzi:
http://www.sw.org.pl/sesja-8.html

Oprócz takich lapsusów było jeszcze kilka innych kwiatków znacznie większego kalibru:
- wciąż pokutuje głęboko zakorzeniony mit Wałęsy - w kilku referatach historycy traktowali "Bolka" jak autentycznego przywódcę związkowego...
- prof. Paszkowski promując swoją książkę "Wojna polsko-jaruzelska" pod koniec swojej wypowiedzi coś tam zaczął... o zasługach Jaruzela z czasów II wojny światowej (sic!) Ciekawe, jakież zasługi - domniemane czy nawet prawdziwe - dla Polski mógł mieć agent "Wolski"?

Przed nami ciężka orka po ugorze...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Harcownik
Weteran Forum


Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 131

PostWysłany: Czw Gru 14, 2006 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Servantes napisał:

Cóż się dziwić - jeśli Ci, co mają zmieniać świadomość społeczną - sami jej nie mają !!


ha !
A ja jestem przekonany że mają!
Tego rodzaju wypowiedzi są zaplanowaną taktyką w celu pomniejszania naszego znaczenia. Trzeba się nareszcie obudzić i stwierdzić, że istnieją siły, które życzą nam wszystkiego najgorszego. Jeżeli sami nie zaczniemy pisać o znaczeniu Solidarności Walczącej, to tego nikt nie zrobi.
Nie bez powodu umieściłem w rocznice stanu wojennego ten zestaw akt akcji „Jodła”.
W ramach akcji „Jodła” była prowadzona akcja „Klon”, która miała za zadanie przeszkolić działaczy solidarności do tworzenia nowych związków zawodowych.
W sprawozdaniu z dnia 20 stycznia 1982r. możemy przeczytać że, 5 osób jest przygotowanych do działalności w ramach nowych struktur związku zawodowego „Solidarność”, w tym 2 osoby na szczeblu centralnym.

Co to oznacza de facto?
Że w prowadzonej ogólnopolskiej akcji, tylko w Szczecinie, już miesiąc po ogłoszeniu stanu wojennego, 5 naszych kolegów zdradziło. Ponieważ w sprawozdaniu są odnotowani osobno od pozyskanych do współpracy, mogę wnioskować, że nie zostali zarejestrowani jako TW. W publikacji Krzysztofa Jagielskiego są następne miesięczne sprawozdania, gdzie można przeczytać ilu następnych zostało przeszkolonych. Warto to przeczytać!
Podobno akcja „Klon” zakończyła się niepowodzeniem w 1985r. Ten, kto chociaż trochę zapoznał się z taktyka pracy SB, nie uwierzy, że te osoby nie zostały wykorzystane w 1989, przy tworzeniu drugiej solidarności. Nasuwa się też pytanie, co te osoby robią dzisiaj?
Jak odpowiemy sobie na te pytania, wiele zrozumiemy.

Servantes ma racje: Przed nami ciężka orka po ugorze...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum