Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

STRACH GW.... Obywatel Wieczorek założył swój prywatny IPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Sty 29, 2007 7:20 pm    Temat postu: STRACH GW.... Obywatel Wieczorek założył swój prywatny IPN Odpowiedz z cytatem

http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,35211,3881300.html

Obywatel Wieczorek założył swój prywatny IPN
Piotr Żytnicki2007-01-28, ostatnia aktualizacja 2007-01-29 11:45
Już ponad 50 tys. osób weszło do internetu, aby otworzyć stronę z listą 140 nazwisk funkcjonariuszy SB, milicjantów oraz PRL-owskich sędziów i prokuratorów z Gorzowa. Do zapoznania się z wykazem zachęcają słowa: "Sprawdź, czy jest tu Twój sąsiad!".
Listę opublikował Sławomir Wieczorek, 33-letni bezrobotny spod Gorzowa, sympatyk Solidarności Walczącej. Obok nazwisk dawnych funkcjonariuszy umieścił informacje o "zasługach dla władzy ludowej", czyli przebiegu ich służby, adresy zamieszkania, a nawet miejsca obecnej pracy. Wieczorek tłumaczy swoją akcję jasno: - Ludzie mają prawo wiedzieć, czyje ręce umacniały tamten system, kto zwalczał opozycję i krzywdził jej działaczy.

Wieczorek, dawniej pracownik Urzędu Wojewódzkiego, uważa, że byłym esbekom dobrze się dzisiaj powodzi. Zapomnieli o przeszłości, mają wysokie emerytury, często dobrą pracę, a na przedmieściach budują hacjendy. - Nie chodzi o zemstę, choć to prawda, że dawni oprawcy dzisiaj żyją lepiej niż ich ofiary - mówi. - Ta lista powstała po to, by tych oprawców pokazać, bo do tej pory byli anonimowi. Tu chodzi o prawdę. Ona jest dla mnie najważniejsza.

Teresa Klimek, znana gorzowska opozycjonistka internowana w stanie wojennym, zadzwoniła do Wieczorka, gdy dowiedziała się o "liście zasłużonych". - Zapytałam go, gdzie był, kiedy w rocznicę stanu wojennego odsłaniano pamiątkową tablicę na terenie dawnego Ursusa. Tam przyszli ludzie, którzy kiedyś bronili wartości, a ludzie, którzy tamtych czasów nie pamiętają, nie mają dzisiaj moralnego prawa mówić o prawdzie. Bo ona jest bardziej złożona niż się wydaje panu Wieczorkowi. Dla mnie jego działanie to wyzwolenie najgorszych instynktów na pograniczu zemsty i mściwości. Rodzaj napiętnowania - mówi Teresa Klimek.

Wieczorek opublikował listę 13 grudnia ub.r., w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia razem z przyjaciółmi rozdawał ją wiernym wychodzącym z gorzowskiej katedry. Ale największą popularność zyskała w internecie. Po wpisaniu do wyszukiwarki Google hasła "lista gorzowska" na pierwszym miejscu pojawia się odnośnik do strony na serwerze Solidarności Walczącej. Odwiedziło ją już ponad 50 tys. osób, a popularność strony wciąż rośnie. - Ludzie kopiują ją i wklejają na własne strony internetowe - mówi Wieczorek.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznał, że lista jest legalna, jeżeli dane o esbekach pochodzą od pokrzywdzonych, którzy uzyskali je z IPN. Wieczorek, który nazwiska esbeków na własną rękę zaczął zbierać w połowie lat 90., zapewnia, że tak właśnie się dzieje. - Zgłaszają się do mnie działacze opozycji, którzy podają nowe nazwiska. Uzupełniam też informacje o pozostałych esbekach - mówi Wieczorek.

Jako pierwszy listę byłych milicjantów i funkcjonariuszy SB zaprezentował w 1994 r. prawicowy działacz Mariusz Zbanyszek w artykule "Gdzie są chłopcy z tamtych lat" w młodzieżowym piśmie "Pod prąd". Potem temat podchwycił Wieczorek. O losach kolejnych esbeków pisał w prawicowej gazetce "Oszołom". - Ani wtedy, ani dzisiaj żaden z nich nie zgłosił się do mnie, nie zaprotestował - mówi Wieczorek. Przyznaje jednak, że z listy dostępnej w internecie zniknęły dwa nazwiska. W obu przypadkach o dobre imię swoich rodziców walczyć zaczęli synowie.

Dlaczego nazwiska funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa ujawnia akurat osoba, która w latach PRL-u była nastolatkiem? Wieczorek tłumaczy, że zrobił tylko to, do czego dawni opozycjoniści, szczególnie ci, którzy w latach 90. zaczęli robić kariery, się nie kwapili.

Funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa demaskuje nie tylko Sławomir Wieczorek, ale także Instytut Pamięci Narodowej. Wystawy "Twarze bezpieki", na których przedstawiane są sylwetki, zdjęcia i przebieg służby oficerów UB i SB, otworzyły m.in. regionalne oddziały IPN w Łodzi i we Wrocławiu. Wkrótce podobne ekspozycje powstać mają w następnych miastach. - Ale w Gorzowie droga do tego jest jeszcze daleka. Takie przedsięwzięcie to zadanie dla referatu edukacji publicznej, a w Gorzowie wciąż pracuje tylko prokurator. Historyka na razie nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie - mówi anonimowo pracownik szczecińskiego IPN, któremu podlega gorzowska delegatura.



GW i red.Michnik czuwa, aby prawda nigdy nie ujrzala światla dziennego... Bo przecież musi zwycieżyć "wolność slowa" wg Michnika? I tu myślę, że GW w okresie 1989-2007 ciężkiej pracy w walce o " wolność slowa" przekroczyla barierę dzwięku. W kabarecie zastanawiają się jak promować taką wytrwalość. Shocked
I jeszcze jedna myśl mi wpadla do glowy.A może znajdzie się jakiś reżyser filmowy i nakręci komedie ,coś na ksztalt Misia Stanislawa Barei jak Michnik z GW utrwalają wladzę po 1989r . A to bylby UBaw !!! Myślę,że skusi kogoś ten pomysl. Ostatnio nikt nie zrobil dobrej komedii satyrycznej. Już widzę lud który mknie do kin ,aby się UBawić do lez.

Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum