Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Leszek Jaranowski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 7:39 pm    Temat postu: Leszek Jaranowski Odpowiedz z cytatem

Leszek Jaranowski
urodzony w Krakowie 25 marca 1958 r.

Przebieg pracy zawodowej

1980-1994 WSK Kraków – operator obrabiarek sterowanych numerycznie – certyfikat włoskiej firmy elektronicznej „Olivietti” po trzymiesięcznym kursie i zdanym egzaminie końcowym z programowania w języku Fortran.

1984-1985 r. Przedsiębiorstwo Budownictwa Hydrotechnicznego i Wodociągów Energetycznych Oddział Kraków z siedzibą w Dobczycach – aparatura kontrolno-pomiarowa budowanej zapory.

1985-1989 Polska Akademia Nauk – Instytut Podstaw Metalurgii

1989-1990 Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – Regionalny Komitet Solidarności – Małopolska – Sekcja Informacji (biuletyn „Serwis informacyjny”).

1990 Komisja Robotnicza Hutników Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” KM-HiL Kraków
– Sekcja Informacji („Nowohucki Biuletyn Solidarności”).

1990-1991 Komisja Zakładowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Krakowskich Zakładów Przemysłu Tytoniowego – Sekcja Informacji (redakcja gazety zakładowej, DTP, poligrafia).

1991 Rejestracja własnej firmy poligraficznej

W podziemiu
– w grupie „Hutnika” ps. „Długi”
– w RKW ps. „Szymek”

W zakładzie pracy
Byłem członkiem Komisji Zakładowej „Solidarności” w WSK-PZL i przewodniczącym Komisji Wydziałowej na ulicy Wrocławskiej popularnie zwanej „Blaszanką”. Pracowałem jako operator wielkiego i skomplikowanego centrum obróbczego.
W poniedziałek 14 grudnia 1982 roku byłem jednym z inicjatorów strajku protestacyjnego po wprowadzeniu stanu wojennego. Protest trwał tylko jedną zmianę. Zakład był zmilitaryzowany i załoga została skutecznie zastraszona przez komisarza wojskowego ewentualnością pacyfikacji.
Utworzyliśmy więc Tajną Komisję „Solidarności”. Drukowałem zakładową bibułę „Jesteśmy Będziemy”. Nie miałem żadnego doświadczenia, ani rozeznania, nie znałem drukarzy. Zbudowałem więc tradycyjną ramkę drukarską, później zdobyłem powielacz spirytusowy i w ten sposób wydawaliśmy zakładowe pisemko „Jesteśmy, Będziemy”.
Zbierałem składki członkowskie i na pomoc dla internowanych.
Każdego 13 i 16 miesiąca w miesięcznice wprowadzenia stanu wojennego i tragedii w kopalni „Wujek” organizowałem tzw. 15 minutówki. Jak to wtedy nazywano „nieuzasadnione przerwy w pracy”.
Byłem redaktorem naczelnym i wydawcą pisma „Miscelanea”. Organizowałem akcje ulotkowe i plakatowe na terenie zakładu. Jedną z wielu, było podpięcie się do radiowęzła zakładowego z własną niezależną audycją.
Zorganizowałem i przewodziłem grupie „malarzy” i „plakaciarzy” zarówno na terenie zakładu, jak i całej dzielnicy Krowodrza.
Po „pogromie” 13 maja po mszy za Ojczyznę na rynku krakowskim organizowałem kontrmanifestacje, które miały odciążać te główne wychodzące z kombinatu. Takie przemarsze odbywały się drogą Wrocławska – Nowy Kleparz – Dobrego Pasterza – Arka Pana w Nowej Hucie.
Wielokrotnie wzywano mnie na przesłuchania. Dokonywano rewizji w domu i aresztowano prewencyjnie

W „mieście”
Byłem szefem kolportażu prasy niezależnej w sieci ABC na terenie dzielnicy Krowodrza. W czerwcu brałem udział w pierwszym spotkaniu MKS-u Nowa Huta. W połowie 1982 roku zostałem drukarzem RKW, a potem RKS-u drukując „Aktualności” i „Serwis Informacyjny”. Drukowałem też „Budostalowca”, „Elbudowca”, „Esik” – dodatek humorystyczny do „Serwisu Informacyjnego”, „Jajogłowca”, „Tytoniowca” i inne.
W listopadzie 1982 w przeddzień ogłoszonego przez ukrywających się działaczy „Solidarności” strajku generalnego bezpieka wzięła mnie z domu i pod pozorem służby Ojczyźnie zamknęła w Wojskowym Obozie Specjalnym; była to ukryta forma internowania o szczególnie represyjnym charakterze. Wyszedłem w lutym 1983. Przez ponad rok pozostawałem na „wilczym bilecie”.
Na wiosnę 1983 roku zostałem dokooptowany do redakcji „Hutnika”, tam zajmowałem się drukiem i rozbudową bazy poligraficznej gazety. Projektowałem i wydawałem znaczki „Poczty Kraków” i „Biblioteki Obserwatora Wojennego”.
W 1984 roku zbudowałem własną sieć kolportażową, alternatywną dla sieci „Hutnika” w mieście i o zasięgu międzymiastowym. W sposób stały (co tydzień) i regularny kurierzy podróżowali z bibułą („Tygodnik Mazowsze”, „PWA”, Vacat”, „Wolny Związkowiec”, „Kronika Małopolska”, „Zomorządność”, „Hutnik”, „Solidarność Hutników”, „Mała Polska”, „Solidarność Zwycięży”, „Biuletyn Dolnośląski”, „Z Dnia na Dzień”), książkami i znaczkami na wschód od Krakowa do Bochni, Tarnowa, Rzeszowa, Tarnobrzega. Na południe; Nowego Targu i Zakopanego. Na zachód; Dąbrowy Górniczej, Katowic, Konina, Wrocławia i Poznania. Na północ; Miechowa, Warszawy, Gdańska.
W początkowym okresie działania Federacji Młodzieży Walczącej (wakacje 1984 r.) drukowałem i przyuczałem do druku nowy „narybek”.

Maj 1988 - przypływ nadziei i optymizmu
Wybuch strajku w Hucie w 1988 roku zastał mnie wraz z grupą kolegów w redakcji „Hutnika”. Ktoś rzucił: no to drukujemy „Hutnika” codziennie! Oczywiście trzeba było to robić, bo pismo ma służyć strajkującym. Nocą drukowałem, wczesnym rankiem zawoziłem paczki zadrukowanego papieru do „skrzynki” kolportażowej; tyle ile mogłem unieść, brałem ze sobą i przez płot dostawałem się do strajkującego zakładu, aby zebrać informacje do następnego numeru. Po trzech dobach takiej pracy bez snu, w sobotnie popołudnie wylądowałem w szpitalu pod kroplówką. Robotę podjęli koledzy. W poniedziałek zameldowałem się do pracy ponownie. W moim domu nieopodal kościoła Na Szklanych Domach, który przekształcił się w centrum pracy poza strajkowej wrzało jak w ulu. Spotykali się kolporterzy, drukowana była bibuła, zbierane były informacje z miasta i samego kombinatu. Przygotowywane były akcje wspomagające strajkujących hutników i studentów.
Przemycałem na teren kombinatu ludzi z zewnątrz np. art. fotoreportera Andrzeja Stawiarskiego. 2 maja przygotowałem i nagrałem audycję radia „Wolna Polska”, którą wysłałem w eter z terenu kombinatu za pomocą wniesionego przez siebie radionadajnika. Samo radio zostawiłem w kombinacie na wydziale karoseryjnym celem dokonywania następnych audycji.
Po pacyfikacji strajku ukrywałem członków Komitetu Strajkowego. Początkowo w mieszkaniu na jednym z osiedli w Nowej Hucie, później w domku letniskowym mojego przyjaciela.

Ku jawności
Czynnie wspomagałem tworzenie jawnych struktur „Solidarności” – Komitetów Organizacyjnych. Między innymi na Stalowni Konwertorowej czy w spółkach pracujących na rzecz kombinatu. Współzakładałem NSZZ „Solidarność” w Krakowskich Zakładach Tytoniowych.

Powód do dumy
Byłem wielokrotnie zatrzymywany prewencyjnie, ale nigdy nie dałem się "złapać za rękę" przy „robocie”, drukowałem „Hutnika” i wiele innych tytułów na różne sposoby aż do wyborów.

Dzisiaj
Zbieram dokumenty, pamiątki i relacje z tamtych lat, które następnie udostępniam instytucjom i osobom zainteresowanym. Zebrane materiały po uprzednim opracowaniu sukcesywnie zamieszczam na własnej stronie internetowej. Stronę założyłem na potrzeby własnego wydawnictwa, ale jak to zwykle bywa "szewc bez butów chodzi" i została ona opanowana przez materiały z historii najnowszej. Do tego stopnia, że pierwotnie przygotowany klawisz nawigacyjny o samej drukarni (a z tego staram się przecież utrzymywać) do tej pory nie jest aktywny z braku czasu i czeka na swoją kolej. (http://www.darpoint.pl/index.htm)
Spotykam się z młodzieżą szkolną, organizując pokazy druku na oryginalnych urządzeniach ze stanu wojennego. Każda z przygotowanych wystaw prezentuje nieznane dotąd zdjęcia, dokumenty i pamiątki z okresu walki o "Niepodległą". Samo życie wystaw nie ogranicza się do jednej okazjonalnej prezentacji, chętnie są przyjmowane w różnych miastach kraju i cieszą się sporym zainteresowaniem. (http://www.darpoint.pl/pages/galeria_0.htm)
Pośród moich działań szczególne miejsce zajmuje temat „białych plam stanu wojennego”, a głównie dokumentowanie historii Wojskowych Obozów Specjalnych jako drugiej, wielkiej i ukrytej po dziś dzień fali internowania działaczy „Solidarności”. (http://www.darpoint.pl/pages/wos.htm) Z samego Krakowa internowano w ten sposób około 125 osób, a sama ilość powstałych wtedy obozów do tej pory nie jest jeszcze do końca znana.
Jestem pełnomocnikiem Stowarzyszenia Internowani.pl w Małopolsce.
Byłem członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa (z przyczyn oczywistych już nie jestem)
Wydaję własnym sumptem samorządową gazetę dla podmiechowskich gmin „Z nad Mozgawy”
Jestem inicjatorem i członkiem założycielem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Wojskowych Obozach Specjalnych w latach 1982-1983. Obecnie jestem wice przewodniczącym tego Stowarzyszenia. Założyłem i prowadzę stronę internetową poświęconą powyższym zagadnieniom.
Zostałem nominowany do dorocznej nagrody IPN-u „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Dzisiaj prowadzę małą drukarnię i wydawnictwo „Dar-Point”, której profilem są książki z historii najnowszej.

Uznanie
1. W 1988 uhonorowany unikatowym medalem hutniczej podziemnej „Solidarności” i Konfraterni Robotniczej „DOBREM ZŁO ZWYCIĘŻAJ”
2. W roku 1988 wyróżniony medalem „PLUS ULTRA” przyznawanym przez „Ruch Odwaga i Prawda” oraz „Związkową Niezależną Oficynę Wydawniczą” ludziom szczególnie zasłużonym w działalności polskiego podziemia.
3. Na jubileusz 25. lecia pisma „Hutnik” uhonorowany medalem „ZA ZASŁUGI DLA MAŁOPOLSKIEJ SOLIDARNOŚCI” oraz medalem PRO MEMORIA PRASY PODZIEMNEJ 1982-1989 „NIEZŁOMNYM W SŁOWIE”
4. W 25. lecie Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży” za współpracę – honorowa (ze srebra) odznaka Solidarności Walczącej (PPSZ)



Strona internetowa Leszeka Jaranowskiego
www.darpoint.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://fmw.org.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=295

Ze strony Federacji Młodzieży Walczącej napisał:
Leszek Jaranowski naszym kandydatem do Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Sekretariat Prezesa
ul. Towarowa 28
00-839 Warszawa
(NAGRODA)
sekretariat.ipn@ipn.gov.pl


Pozwalamy sobie przedstawić Wysokiej Komisji kandydaturę Pana Leszka Jaranowskiego do Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.
Na wstępie prezentujemy życiorys Pana Leszka Jaranowskiego opisujący jego działalność na rzecz niepodległej Polski. Niech fakty przemówią:
Leszek Jaranowski – Kraków
Drukarz Serwisu Informacyjnego Regionalnego Komitetu Solidarności Małopolska, "Aktualności" oraz "Hutnika".
W latach 1982-89 drukował "Budostalowca", "Elbudowca", "Jesteśmy - Będziemy", "Esik" - dodatek humorystyczny do Serwisu Informacyjnego, "Krecika", "Jajogłowca", "Tytoniowca" i wielu innych.
Projektant i wydawca znaczków Poczty Kraków i Biblioteki "Obserwatora Wojennego". Redaktor i wydawca gazetki "Miscellanea".
Szef kolportażu na dzielnicę Krowodrza (Kraków) w sieci ABC. Twórca własnej niezależnej (alternatywnej) sieci kolportażu na Warszawę, Gdańsk, Wrocław, Zakopane, Tarnów i Bochnię. Kolportował książki, znaczki i bibułę z terenu Polski ("Tygodnik Mazowsze" , "Robotnik", "PWA – Przegląd Wiadomości Agencyjnych", "Vacat", "Wolny Związkowiec", "Kronika Małopolska", "Zomorządność", "Solidarność Hutników", "Solidarność Zwycięży").
13 grudnia 1982 r. organizator strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Kraków", potem akcji plakatowych i tzw. "piętnastominutówek" każdego 13 i 16 dnia miesiąca. Członek Tajnej Komisji Zakładowej WSK – "PZL – Kraków".
Od listopada 1982 r. do marca 1983 r. wcielony do Wojskowego Obozu Specjalnego nr 6 w Czerwonym Borze; "normalny ośrodek internowania w porównaniu z tamtym to jest przedszkole. Tam była gehenna" - z relacji osadzonego Adama Siatka.
Stracił pracę w WSK-PZL i przez rok był bezrobotny. Po pacyfikacji strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r. ukrywał członków Komitetu Strajkowego. Współzałożyciel NSZZ "Solidarność" w Krakowskich Zakładach Tytoniowych.
Pseudonim "Szymek" (w strukturach Regionalnej Komisji Wykonawczej), "Długi" (w "Hutniku").
Wspierał podziemną działalność wielu organizacji niepodległościowych, m.in.: Federacji Młodzieży Walczącej (FMW), Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), Solidarności Walczącej (SW) i in.


Jego życiorys można również znaleźć w Słowniku "Niezależni dla kultury 1976 - 1989": http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/index.php?page=wysyp&sel=J&klucz=102&s


Po roku 1989 Pan Leszek Jaranowski kontynuował działalność niepodległościową polegającą na zbieraniu, udostępnianiu do opracowań historycznych i archiwaliów materiałów źródłowych oraz upowszechnianiu najnowszej historii Polski na terenie całego kraju.


Na szczególną uwagę zasługują dwa fakty:
1. Nowatorskie podejście badawcze do opracowywanych tytułów prasy niezależnej (na poziomie koncepcyjnym) charakteryzujące się poszukiwaniem nie tylko redaktorów, ale również drukarzy i siatek kolporterów - zapomnianych bohaterów... Ze względu na ogrom pracy do tej pory zostały zgromadzone (w tym systemie) dane dotyczące ponad 40 tytułów. Mamy nadzieję, że dzieki Jego inicjatywie właściwe instytucje i historycy wprowadzą zbliżone standardy badawcze do swoich prac!
2. Jako pierwszy podjął i promuje zapomniane, a jakże tragiczne wątki z naszej najnowszej historii - "białe plamy stanu wojennego": funkcjonowanie Wojskowych Obozów Specjalnych. Pan Leszek Jaranowski jest inicjatorem powstania Stowarzyszenia osadzonych w Wojskowych Obozach Specjalnych. Link do jego strony www: http://www.darpoint.pl/pages/wos.htm


Pan Leszek Jaranowski upowszechniał historię Polski (i w dalszym ciągu to czyni) również w innych formach:
1. Zorganizował w Krakowie wystawę na 10-lecie powstania Solidarności (1990)
Wystawa była największą i najbogatszą, wielokrotnie przewyższającą podobne ekspozycje krajowe. Na początku była prezentowana w Hucie im. T. Sendzimira, następnie we wszystkich większych zakładach pracy Krakowa, później w kilku miastach Polski.
2. Przekazał największemu polskiemu archiwiście od spraw podziemia - Krzysztofowi Bronowskiemu ogromną ilość "bibuły" (liczona w kilogramach) do swoich zbiorów.
3. Udostępnił Panu Piotrowi Fuglowi swoje zbiory bibuły do pisania pracy magisterskiej.
4. Udostępnił Panu Pawłowi Należniakowi swoje zbiory do napisania pracy doktorskiej o podziemnej prasie zakładowej. Jego bezpośrednie relacje były bezcenne dla struktury i treści wymienionej pracy.
5. Zainicjował inscenizację "zadymy" w Krakowie - Nowej Hucie w 25 rocznicę powstania podziemnego pisma "Hutnik" (2007). Zrealizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Federacja Młodzieży Walczacej i młodzieżą licealna Krakowa.
6. Zainicjował i realizuje wizyty w szkołach krakowskich z wystawami wydawnictw podziemnych oraz pokazem druku na oryginalnym sprzęcie ze stanu wojennego.
7. Zainicjował i zrealizował wystawę wydawnictw podziemnych (Solidarności i FMW) w "Still-u" Kraków, ul. Gołębia 8; następnie została rozbudowana o materiały "Porozumienia Prasowego Solidarność Zwycięży" i była eksponowana w "Klubie 1949" Kraków os. Urocze 12; po dodaniu materiałów "Małej Polski" była oglądana w Gimnazjum nr 1 w Krakowie; na koniec została przewieziona do Konina i po dodaniu miejscowych materiałów została otwarta 13 grudnia 2007 r.
8. Współpracował z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów UJ przy organizowaniu koncertu pieśni Jacka Kaczmarskie w "Piwnicy pod Baranami" dnia 16 grudnia 2007 (podczas koncertu nadzorował druk "bibuły" przez studentów na ramce "Hutnika"). Patrycja Kaczmarska jak i goście była zachwyceni taką formą.
9. Uczestniczył w działaniach mających na celu naniesienie poprawek do projektu Ustawy o kombatantach.
10. Jest oficjalnym Przedstawicielem Stowarzyszenia "Internowani.pl" na Region Małopolski.
11. Czynnie działa w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa.
12. Współredaguje, współfinansuje i drukuje "Zeszyty Historyczne". Do tej pory wydano 11 numerów - poświęcone głównie bohaterom okresu II wojny światowej, którzy mieszkają, mieszkali lub pracowali w nowohuckich zakładach pracy. Ostatni wydany numer był poświęcony ostatniemu żyjacemu świadkowi "procesu szesnastu".
13. Uczestniczył w uroczystościach i sympozjach na terenie całego kraju jako reprezentant krakowskiego podziemia:
a) Liceum w Żywcu (miejsce edukacji Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszko) http://www.lo-zywiec.pl/index.php?sid=448
b) Rocznica ROPCIO w Siedlcach: razem z Mirkiem Chojeckim mówił o "bibule" http://www.tygodnik.siedlecki.pl/artykuly.php?id=2931
c) Poznańskie seminarium o "Radiu Solidarność": przedstawiał radio "Wolna Polska" i "Radio Hutnik" (inicjatywy podziemnego pisma "Hutnik") http://www.kde.edu.pl/page.php/1/0/show/412
d) 30 rocznica "Nowej"
e) Łodź "Bibuła - od wolnego słowa do niepodległości"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum