" /> Dyskusje ogólne :: Znieważenia flagi RP - ciąg dalszy
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Znieważenia flagi RP - ciąg dalszy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1572

PostWysłany: Pią Cze 20, 2008 6:19 pm    Temat postu: Znieważenia flagi RP - ciąg dalszy Odpowiedz z cytatem

Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie zawiadomienia o popełnienie przestępstwa publicznego znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej.Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
r.k.
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 228

PostWysłany: Pią Cze 20, 2008 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj otrzymałem to postanowienie z kuriozalnym uzasadnieniem, oczywiście odwołamy się. Niestety mamy na to tylko 7 dni. Pozdrawiam Ryszard Kapuściński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
r.k.
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 228

PostWysłany: Pią Cze 27, 2008 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdążyliśmy :

Kraków, dnia 25 czerwca 2008 r.Sąd Rejonowy
w Pruszkowie
Wydział II Karny
za pośrednictwem
Prokuratora
Rejonowego
w Pruszkowie
ul Stalowa 33
05-800 PruszkówSkarżący: Ryszard Kapuściński, Piotr Hlebowicz
(adres dla doręczeń w aktach sprawy)

Sygnatura akt: 3 Ds 284/08


ZAŻALENIE
NA POSTANOWIENIE O ODMOWIE WSZCZĘCIA DOCHODZENIA
WYDANE W SPRAWIE O SYGNATURZE AKT 3 Ds 284/08
Na podstawie art. 465 § 1-2 Kodeksu postępowania karnego wnoszę zażalenie na postanowienie Prokuratora rejonowego w Pruszkowie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia wydane w sprawie o sygnaturze akt 3 Ds. 284/08 doręczone mi w dniu 19.06.2008 r.
Składając zażalenie zaskarżam przedmiotowe postanowienie w całości i zarzucam mu obrazę przepisów:
1) art. 137 § 1K.k. poprzez jego błędną wykładnię – to jest bezpodstawne przyjęcie, że opisany w doniesieniu o popełnieniu przestępstwa czyn nie wypełniał wszystkich znamion określonych w treści tego przepisu podczas gdy należało przyjąć, iż sprawcy dopuścili się zarzucanego im czynu;
2) art. 297 § 1 pkt. 4 i 5 K.p.k. poprzez ich niezastosowanie – to jest zaniechanie wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy oraz zebrania, zabezpieczenia i utrwalenia dowodów w sprawie.

Zarzucając powyższe wnoszę:
o uchylenie zaskarżonego postanowienia i nakazanie Prokuratorowi Rejonowemu w Pruszkowie wszczęcia dochodzenia przeciwko, Krzysztofowi Stelmaszykowi i Markowi Raczkowskiemu w sprawie publicznego znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to jest o czyn z art. 137 § 1 K.k.

UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem Prokurator Rejonowy w Pruszkowie na podstawie art. 305 § 1 i 3 K.p.k. postanowił odmówić wszczęcia dochodzenia w przytoczonej powyżej sprawie.

Skarżący wywodzi, że przedmiotowe postanowienie zostało wydane z obrazą przepisów prawa, co powinno skutkować jego usunięciem z obrotu prawnego.
I. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia prokurator wywiódł, że:
„Analizując zgromadzone materiały stwierdzić należy, iż brak jest danych pozwalających na wszczęcie i prowadzenie postępowania w kierunku art. 137 § 1 k.k., jak i innego artykułu kodeksu karnego.”
Jednocześnie, co znamienne, w uzasadnieniu postanowienia nie wskazano które ze „zgromadzonych materiałów” na ten „brak danych [...]” wskazują.
Już tylko wobec zaniechania należytego dokonania czynności zmierzających do zebrania, zabezpieczenia i utrwalenia dowodów uzasadnianie stanowiących podstawę rozstrzygnięcia tez nie może zostać niczym poparte.
W oparciu bowiem o jaką podstawę faktyczną wnioski te zostały wywiedzione?
Jednocześnie wskazać należy, iż należyte zabezpieczenie materiału dowodowego i ustalenie w oparciu o ten materiał okoliczności sprawy, nie powinno stanowić problemu, chociażby z uwagi na specyficzne okoliczności w których doszło do popełnienia czynu.
Ponieważ wydanie zaskarżonego postanowienia nie zostało poprzedzone niezbędnymi czynnościami i ustaleniami (zgromadzeniem i analizą materiału dowodowego) już tylko z tej przyczyny powinno ono podlegać uchyleniu.

II. Strona skarżąca nie zgadza się jednocześnie ze stanowiskiem prokuratora:
„[...] iż Krzysztofowi Stelmaszyk i Markowi Raczkowskiemu nie można przypisać zamiaru znieważenia flagi narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.”
Zaznaczyć należy, iż przestępstwo ( z § 1 i z § 2) może być popełnione tylko umyślnie, przy czym motywacja sprawcy jest dla zaistnienia przestępstwa obojętna.
Nie jest zatem istotne jaki motyw skłonił sprawców do dokonania przedmiotowego czynu. Istotne znaczenie ma natomiast to, że chcąc zwrócić uwagę na swoje przesłanie medialne niewątpliwie w pełni świadomie dokonali oni znieważenia i zniszczenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Fakt, iż „zachowanie to było wyrazem protestu przeciwko odchodom zwierząt leżącym na chodnikach” – nie zmienia faktu, że było celowe i w pełni zamierzone.
Niewątpliwie sprawcy, jako osoby posiadające duże doświadczenie w występowaniu przed publicznością, przygotowali uprzednio swoje telewizyjne wystąpienie, a co jest z tym związane dokładnie przemyśleli i ustalili jego koncepcję, w tym także sposób przeprowadzenia demonstracji. Przygotowali też flagę oraz inne rekwizyty, uzgodnili szczegóły z osobą prowadzącą program etc.
Niepodobieństwem jest zatem twierdzić, że „[...] nie można im przypisać zamiaru znieważenia flagi narodowej” w sytuacji gdy w pełni świadomie i celowo przygotowali się i dokonali tego czynu licząc na zwrócenie uwagi opinii publicznej.
Analiza okoliczności zewnętrznych potwierdza zatem, że sprawcy swoim bezpośrednim zamiarem ten czyn obejmowali.

Podkreślenia wymaga także to, że czynu tego dopuścili się ze szczególnie niskich pobudek.
Znieważenie symbolu tej rangi, za który przez wieki tysiące Polaków oddawało życie, zgodnie z ustawą, ale także w powszechnym odczuciu obywateli - nie może być niczym uzasadnione.
Uczynienie tego w ogólnopolskim programie telewizyjnym wyłącznie po to aby zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania chodników przez psy (oraz niewątpliwie na siebie) stanowi zatem nie tylko przestępstwo, ale także godny szczególnego potępienia przykład pogwałcenia ogólnie przyjętych norm społecznych.

Z uwagi na powyższe wnoszę jak w petitum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group