" /> Dyskusje ogólne :: Co naprawdę zapisało się na taśmie z 1979 roku?
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co naprawdę zapisało się na taśmie z 1979 roku?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Cze 25, 2008 7:14 am    Temat postu: Co naprawdę zapisało się na taśmie z 1979 roku? Odpowiedz z cytatem

Co naprawdę zapisało się na taśmie z 1979 roku? http://www.rp.pl/artykul/153558.html

Co naprawdę zapisało się na taśmie z 1979 roku?

Jarosław Stróżyk 25-06-2008, ostatnia aktualizacja 25-06-2008 02:15

Nie ma zgody co do treści nagrania, w którym Lech Wałęsa opowiadał o udziale w wydarzeniach Grudnia ’70. Krzysztof Wyszkowski i Andrzej Bulc twierdzą, że mówił o kontaktach z SB. Według Bogdana Borusewicza to nieprawda

Gowin: nie zmieniać ustawy o IPN

O tym, że istnieje taśma z 1979 roku, na której Lech Wałęsa przyznaje się do współpracy z SB, poinformował w ubiegłym tygodniu były działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski. Twierdził, że nagranie ma marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, i apelował, by je ujawnił. Borusewicz w poniedziałek przyznał, że dostał taką taśmę od innego opozycjonisty Andrzeja Bulca. Ale według marszałka nie było na niej przyznania się Wałęsy do kontaktów z SB.

Bogdan Borusewicz powiedział też, że nagrania już nie ma, gdyż przekazał je jeszcze w latach 80. paryskiemu pismu „Kontakt”, w którym zapis z taśmy został opublikowany w 1983 r. W gazetowej relacji nie ma fragmentu, o którym mówił Krzysztof Wyszkowski. Bulc zarzeka się jednak, że na taśmie Lech Wałęsa mówił o swoich kontaktach z SB po wydarzeniach Grudnia ’70.


To była rozmowa o Grudniu ’70. Podczas tej rozmowy Wałęsa się zaplątał i powiedział, że z władzą trzeba było współpracować. My wtedy powiedzieliśmy: „Lechu, byłeś agentem”. Nagrał to Andrzej Bulc i przekazał taśmę dzisiejszemu marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi i on do dziś tego nie ujawnił.

Krzysztof Wyszkowski, 18 czerwca 2008 roku, w TVN 24

I tu znów mój charakter wyszedł. I niecierpliwość. Dwie godziny tak rozmawiałem jak z panem. Była cała grupa ludzi. Oni pytali, jakby to było przesłuchanie. Już miałem dość tego i powiedziałem: do jasnej cholery, chcecie mieć, że współpracowałem, to współpracowałem. I oni tylko to zapamiętali, bo było im tak wygodnie. Wzięli to na serio. Ale to nieprawda. Wiele razy tak zagrywałem, bo to dla mnie bez znaczenia. Nie przypuszczałem, że moja walka może być podkopywana przez takie hasełka na odczep się.

Lech Wałęsa, 18 czerwca 2008 roku, w wywiadzie dla „Faktu”

On nie przyznał się do współpracy z bezpieką, tylko powiedział, że po tych całych strajkach, jak on poszedł do domu, to następnego dnia go przywieźli; tam było jakieś przesłuchanie (...); nie wiem, co mu zaproponowali, bo on tego nie powiedział. W każdym razie powiedział, że pokazywali mu zdjęcia i filmy z tych wydarzeń grudniowych (...) i mówili, żeby on rozpoznawał ludzi, którzy tam w tych wydarzeniach uczestniczyli. Joanna Gwiazda zarzuciła Wałęsie, że „podpieprzał swoich”, na co on odpowiedział: „No tak, byłem młody, nie zdawałem sobie sprawy, co robiłem”.

Andrzej Bulc, 19 czerwca 2008 roku, w TVN 24

Była taka taśma. Wałęsa się przyznał, że bezpośrednio po strajku rozpoznawał ludzi z filmów i nagrań. Potem się tłumaczył, że teraz wie, że to bardzo źle, ale on wtedy nie wiedział, bo uważał, że władza, żeby rządzić, to musi wiedzieć. Więc on władzy pomagał rządzić.

Andrzej Gwiazda, 20 czerwca 2008 roku, na konferencji poświęconej książce historyków IPN o Lechu Wałęsie

Nie ma tam przyznania się Wałęsy do współpracy (...) Taśma została nagrana w grudniu 1979 r. podczas spotkania w mieszkaniu Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Zostały wówczas nagrane dwie relacje wydarzeń sprzed dziewięciu lat – Henryka Lenarciaka i właśnie Lecha Wałęsy.

Mnie na tym spotkaniu nie było (...) Gwiazdowa była podekscytowana, że Wałęsa przyznał się do współpracy, więc zapytałem Andrzeja Bulca, który był na tym spotkaniu i wtedy był bardziej bezstronny niż Gwiazdowie, co mówił Wałęsa. Bulc przekazał mi informację, że Wałęsa opowiadał, że SB przyniosła mu zdjęcia do rozpoznawania, kto na nich jest. Bulc twierdził, że Wałęsa nie przyznał się, że rozpoznawał ludzi z tych zdjęć. Natychmiast odsłuchałem taśmy, nie było tam fragmentu o zdjęciach. Zapytałem o to Bulca. Powiedział, że taśma się skończyła.

Bogdan Borusewicz, 23 czerwca 2008 roku, podczas spotkania z dziennikarzami

Marszałek Senatu kłamie. Na taśmie, którą nagrałem, były prezydent przyznał się do kontaktów z SB. (...) Gdy oddawałem nagranie Bogdanowi Borusewiczowi, na pewno był na niej fragment, gdy Wałęsa tłumaczy, czemu to robił. (...) Nie wiem, kto wykasował to nagranie.

Andrzej Bulc, 23 czerwca 2008 roku, dla Dziennik.pl

Nie wiem, czy Bogdan pamięta, że przyniósł taśmę z nagraniem Lecha Wałęsy do nas, do studentów. Ja ją pamiętam. Nieocenzurowaną. Rzeczywiście była tam cała relacja Wałęsy z roku 1970 (...) Oczywiście nie mówił, że był agentem SB. Opowiadał zbyt entuzjastycznie o tym, jak wszedł na balkon komendy, ludzie zaczęli w niego rzucać kamieniami, a za jakiś czas wzięła go milicja i wypytywała o te zdjęcia.
I on rzeczywiście rozpoznawał je. Ale nie oceniał tego negatywnie. Jeszcze w 1979 r. nie wiedział, że źle robił. On się tym chwalił. Joanna Gwiazdowa palnęła na tej taśmie: „Lechu, ale ty milicji donosiłeś na ludzi?”. Wałęsa odpowiedział: „Ale milicja to też ludzie”.

Dokładnie to pamiętam. Kiedy wyszliśmy z Bogdanem z sali, powiedziałem mu: „Trzeba nauczyć go rozróżniać”.

Antoni Mężydło (PO) , 24 czerwca 2008 roku, w rozmowie z „Rz”

Źródło : Rzeczpospolita

Komentarz:

1. http://swkatowice.mojeforum.net/17-pytan-anny-walentynowicz-do-lecha-walesy-temat-vt4561.html

2. http://swkatowice.mojeforum.net/lech-walesa-tw-bolek-nr-12535-wydzial-iii-sb-w-gdansku-temat-vt5131.html

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 25 czerwca 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 19 Sty 2019
Posty: 123

PostWysłany: Sob Sty 19, 2019 9:37 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Cze 25, 2008 7:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.tvn24.pl/-1,1554947,wiadomosc.html

60 proc. Polaków chce otworzyć archiwa IPN
PRAWDA O PRZESZŁOŚCI DLA WSZYSTKICH


Polacy chcą zajrzeć do IPN

TVN24Przy okazji publikacji książki historyków IPN o Lechu Wałęsie wraca polityczna debata o powszechnym dostępie do dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Za pełnym otwarciem archiwów opowiada się 60 proc. Polaków, ankietowanych przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Za powszechnym dostępem do dokumentów, będących w większości dokumentacją operacyjną Służb Bezpieczeństwa, opowiada się zdecydowanie 42 proc. badanych. 18 proc. mówi, że archiwa należy "raczej otworzyć". 19 proc. respondentów jest zdecydowanie przeciw takim zmianom, 16 proc. - raczej zmian nie chce. 5 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Jednocześnie o słuszności istnienia samego Instytutu przekonanych jest 56 proc. ankietowanych. Według nich IPN właściwie spełnia swe zadania. Przeciwnego zdania było 35 proc. Polaków, a dziewięć proc. nie miało na ten temat zdania.

Sondaż przeprowadzono 24 czerwca na 500 dorosłych osobach.

CZYTAJ WIĘCEJ O DEBACIE NT PRZYSZŁOŚCI IPN

IPN znów "na językach"

Debata wśród polityków, i nie tylko, nad tym, jak powinien działać IPN powróciła po tym, jak dwaj jego pracownicy Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk na podstawie części dostępnych archiwalnych dokumentów napisali książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". Według autorów książki, w początkach lat 70. Wałęsa był agentem SB o kryptonimie "Bolek"; akta o tym świadczące Wałęsa miał usunąć ze swojej "teczki" w latach 90.; a w 2000 r. Sąd Lustracyjny miał wadliwie ocenić dowody nt. Wałęsy i pominąć ich część. Były prezydent zdecydowanie zaprzecza zarzutom o współpracę. Oceny książki są rozbieżne wśród historyków, polityków i dziennikarzy. CZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻCE IPN

W związku z książką politycy znów zastanawiają się, jak powinna przebiegać w Polsce lustracja. Lewica jak była, tak jest za tym, żeby jej zaniechać. PO mówi, że zgodziłoby się na pełne otwarcie archiwów. Takie rozwiązanie jest w stanie poprzeć PiS, który wcześniej chciał częściowego otwarcia, bez ujawniania szczegółów z życia prywatnego.

mkg/mlas

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 25 czerwca 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Sro Cze 25, 2008 8:04 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Cze 25, 2008 7:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gowin: nie zmieniać ustawy o IPN http://www.rp.pl/artykul/153557.html

Były prezydent nie wystąpi z orędziem w TVP, a politycy Platformy ostrożnie wypowiadają się o przyszłości Instytutu

źródło: Rzeczpospolita

Wczoraj RMF FM ujawnił, że Lech Wałęsa zrezygnował z planowanego na 30 czerwca telewizyjnego wystąpienia. Prezes TVP Andrzej Urbański proponował mu osiem minut tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”.

Na swojej stronie internetowej były prezydent napisał natomiast, że TW „Bolek” to jego kolega, który w poniedziałek brał udział w wiecu w obronie IPN pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. „Coraz bardziej pasuje tu mój kolega, który wrzeszczał, że brałem pieniądze. Ten pan jest na liście Wildsteina, jako TW. IPN powinien ten trop sprawdzić” – podkreśla Lech Wałęsa.

Teczka „Bolka” była niekompletna już w momencie, gdy dostałem ją z archiwów. Materiały, które mogły wskazywać, że Lech Wałęsa współpracował z SB, nie były zaś oryginałami – to z kolei słowa Andrzeja Milczanowskiego, byłego szefa UOP, który widział teczkę. W „Kropce nad i” przekonywał, że nie było w niej dowodów do oskarżania byłego prezydenta.

Źródło : Rzeczpospolita

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 25 czerwca 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 754
Skąd: Tczew

PostWysłany: Sro Cze 25, 2008 12:50 pm    Temat postu: tożsamość Bolka Odpowiedz z cytatem

tożsamość Bolka

Lech Wałęsa napisał:
„Coraz bardziej pasuje tu mój kolega, który wrzeszczał, że brałem pieniądze. Ten pan jest na liście Wildsteina, jako TW. IPN powinien ten trop sprawdzić”


Tak, zapewne. Kolega doktora Wałęsy. Kolega z Oksfordu.

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 19 Sty 2019
Posty: 123

PostWysłany: Sob Sty 19, 2019 9:37 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jerry
Weteran Forum


Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 396

PostWysłany: Sro Cze 25, 2008 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

proszę nie poniżać byłego prezydenta Wink bolek sam się chwalił że ma dwie profesury więc należy mu się tytuł np. "profesor do kwadratu" lub "kwadratowy profesor". Mieliśmy profesora bez studiów wyższych teraz mamy profesora do kwadratu po zawodówce mechanizacji rolnictwa Crying or Very sad .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group