Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy istniały Komitety Więzionych Za Przekonania???

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
brunon jerzy ponikiewski
Bywalec Forum


Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 34

PostWysłany: Pon Cze 30, 2008 9:07 am    Temat postu: Czy istniały Komitety Więzionych Za Przekonania??? Odpowiedz z cytatem

Szukam ludzi którzy tworzyli bądź byli członkami Komitetów Więzionych Za Przekonania
Wygląda na to że te działania przykrył kurz zapomnienia , a przecież Komitety istniały , działały i BYŁY . Powinny znaleźć się na swoim miejscu w historii , proszę więc o kontakt , bo wydaje mi się że już czas aby opisać i opowiedzieć o zapomnianej działalności.KWZP.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Sro Lip 02, 2008 9:20 am    Temat postu: Toruński Komitet Obrony Więzionych za Przekonania Odpowiedz z cytatem

Toruński Komitet Obrony Więzionych za Przekonania

Inicjatywa powołania do życia Komitetu zrodziła się w odpowiedzi na apel grupy polskich intelektualistów, którzy zaprotestowali przeciw aresztowaniu i przetrzymywaniu w areszcie osób z grona Konfederacji Polski Niepodległej, a jednym z powodów były liczne doświadczenia łamania praw ludzkich i obywatelskich w PRL. Z założenia Komitet nie stanowił organizacji, nie posiadał wewnętrznej struktury, a za podstawowy cel stawiał sobie informowanie społeczeństwa o przypadkach niepraworządnego postepowania władz różnych szczebli, aby uświadamiać i przypominać społeczeństwu o przysługujących mu prawach, określonych przez Konstytucję PRL i międzynarodowe zobowiązania rządu PRL.

Komitet zapoczątkował swą działalność poprzez wydanie apelu do społeczeństwa Torunia, który opublikowało pismo "Wolne Słowo", w którym określono podstawowe cele tej społecznej inicjatywy. Apel powyższy podpisało 28 osób, które podajemy w porządku alfabetycznym: Marek Berak, Andrzej Chatłas, Wiesław Cichoń, Józef Domian, Zdzisław Dumowski, Zbigniew Iwanów, Wiesław Jankowski, Wiesław Janowski, Jacek Kalas, Teofil Kowalkowski, Janusz Kryszak, Krystyna Kuta, Jerzy Matyjek, Zbigniew Nowek, Jacek Partyka, Hieronima Pawelska, Gerard Piechocki, Paweł Roszkowski, Stanisław Salmonowicz, Andrzej Sobkowiak, Jan Staszak, Edward Strzyżewski, Stanisław Śmigiel, Stanisław Świątek, Jan Wyrowiński, Elżbieta Zawacka, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Hieronim Żorański.

Regularne zebrania Komitetu odbywały się bądź w lokalu Klubu Inteligencji Katolickiej, bądź w lokalu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Toruniu. Komitet wespół z Wszechnicą Związkową zorganizował kilka wykładów dotyczących praktyki sądowej i przestrzegania praw ludzkich i obywatelskich w PRL, m. in. z mec. Jackiem Taylorem i Zbigniewem Romaszewskim.

Z planów wydawniczych zrealizowano tylko wydanie książki mec. Anieli Steinsbergowej "Widziane z ławy obrończej", w nakładzie 4200 egz.

Podstawowe fakty z działalności akcyjnej T.K.O.W.z.P.: regularna informacja o działalności Komitetu, zbieranie podpisów pod petycjami do władz, udział w zjazdach krajowych Komitetów (Gdańsk, Warszawa), akcje propagandowe na rzecz reaktywowania Patronatu - Towarzystwa Opieki nad Więźniami, organizacja Tygodnia Solidarności z Więźniami Sumienia 20.V - 26.V 81 r., w tym: msza św. w intencji więźniów politycznych, marsz protestacyjny ulicami Torunia (25.V.81), spotkanie z Marią Moczulską - żoną przebywającego wówczas w więzieniu przywódcy KPN-u Leszka Moczulskiego.

Przy okazji Tygodnia Solidarności z Więźniami Sumienia wydano kolejny apel do społeczeństwa Torunia, w którym obok żądania uwolnienia człnków KPN przypomniano także sprawę braci Kowlaczyków, wieloletnich więźniów politycznych. W tym samym czasie prowadzono szeroką działalność informacyjną o działalności Konfedracji Polski Niepodległej, jako przykładu działalności mieszczącej się w zakresie swobód gwarantowanych przez Konstytucję PRL. W czasie trwania procesu przywódców KPN, który rozpoczął się 5 VI 1981 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie, informowano opinię publiczną o jego przebiegu, zwracając uwagę na jego prawne aspekty.

Na zjeździe Komitetów w Warszawie w dniu 20 VII 1981 r. podjęto decyzję o organizacji Marszu Protestacyjnego z siedmiu miast: Torunia, Olsztyna, Białegostoku, Lublina, Kielc, Zduńskiej Woli, Konina do Warszawy. Po zakończeniu prac przygotowawczych od od decyzji przeprowadzenia marszu, wobec zaostrzającej się sytacji w kraju, odstąpiono.

Przez cały okres swej działalności Toruński Komitet Obrony Więzionych za Przekonania był instytucją całkowicie niezależną zarówno organizacyjnie jak i politycznie. Nie reprezentował i nie propagował żadnej ze ścierających się wówczas koncepcji politycznych. Współpracował z władzami NSZZ "Solidarność", NZS i KIK-u korzystając z ich pomocy technicznej. W stosunkowo krótkim czasie istnienia, do momentu ogłoszenia stanu wojennego, Komitet wzmocnił się liczebnie i poprzez liczne doświadczenia i codzienną aktywność zaznaczył swoją obecność w czasach, gdy w naszym kraju działo się tak dużo i gdy żyło się bardzo intensywnie. Jeśli dziś w Toruniu dość duża liczba osób jest gotowa podpisać petycję w sprawach związanych z łamaniem praw obywatelskich, to jest w tym cząstka zasług środowiska tworzącego T.K.O.W.z.P.

Jesienią 1981 r. zaczęły powstawać w regionie Zakładowe Koła Obrony Więzionych za Przekonania. Pierwsze takie koło powstało w TPCz "Merinotex", a jego przewodniczącym był Krzysztof Żabiński.



źródło: "Kalendarz Współczesny 1987", Wydawnictwo KWADRAT, Toruń 1987 (str. 49/50).

Wśród w/w członków byli tacy, którzy już nie żyją (jak np. Andrzej Sobkowiak, Zbigniew Iwanów), byli również ówcześni konfidenci SB (prof. Janusz Kryszak = TW ps. "Krzysztof", Jacek Partyka = TW ps. "Szakal"); nazwiska przepisałem bez zmian, ale bardzo mocno wydaje mi się, że nazwisko "Roszkowski" podano tam w błędnej pisowni, a faktycznie chodzi o Pawła Raszkowskiego (w każdym razie takie nazwisko wymienia prof. Wojciech Polak w swoich książkach omawiających dzieje "Solidarności" w reg. toruńskim).

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri


Ostatnio zmieniony przez Esse Quam Videri dnia Sro Lip 16, 2008 8:58 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej Werter
Weteran Forum


Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 181

PostWysłany: Sro Lip 02, 2008 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile mnie pamięć nie myli to na wiosnę 1981r. powstał Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Miał na celu obronę L. Moczulskiego, T. Stańskiego, T. Jandziszaka, R. Szeremietiewa, K. Bzdyla, M. Sychuta, Z. Goławskiego i W. Ziembińskiego. Pracowałem wówczas w Szpitalu Brudnowskim w Warszawie (byłem współzałożycielem i szłonkiem KZ"S"), z gronem przyjaciół o poglądach niepodległościowych założyliśmy coś jakby oddział KOWzP, zbieraliśmy jakieś pieniądze i rozprowadzaliśmy gazetkę. Chyba nazywała się Sumienie. Więcej nie pamiętam. Pozostał mi pamiątkowy znaczek. Pozdrawiam AW
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum