Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Psucie ustawy lustracyjnej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pią Sty 12, 2007 10:16 pm    Temat postu: Psucie ustawy lustracyjnej Odpowiedz z cytatem

Prokuratorzy IPN sprawdzą agentów


Prezydencka nowelizacja ustawy lustracyjnej już w Sejmie. Zainteresowanie? Na sali obecna była garstka posłów. Według Platformy prezydent psuje prawo. SLD uważa, że w ustawie są dobre propozycje


W listopadzie 2006 r. prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę lustracyjną. Miesiąc później złożył jej nowelizację, która przywraca oświadczenia lustracyjne
JERZY DUDEK

Nowa ustawa lustracyjna (prezydent złożył ją w Sejmie w grudniu) to jeden z najważniejszych projektów PiS. Ma doprowadzić do rozliczenia z PRL-owską przeszłością - a dokładnie z byłymi esbekami i tajnymi współpracownikami bezpieki. W jaki sposób? Wrócą oświadczenia lustracyjne. Będzie je sprawdzał specjalny, prokuratorski pion Instytutu Pamięci Narodowej (wcześniej PiS miało pomysł, żeby IPN wydawał tylko zaświadczenia, czy nazwisko obywatela pojawia się w archiwach instytutu). Rozszerzy się katalog ludzi zobowiązanych do składania oświadczeń - szacuje się, że oświadczenia będzie musiało złożyć nawet 400 tys. Polaków, w tym np. dziennikarze i dyrektorzy szkół.


Czy wraca lustracja po staremu?

Jeśli IPN uzna, że ktoś złożył nieprawdziwe oświadczenie, sprawa trafi do sądu karnego (wcześniej PiS chciało, żeby sprawami lustracyjnymi zajmowały się sądy cywilne). I tu nowość: procesy lustracyjne będą się odbywać jawnie. Każdy będzie mógł poprosić o wgląd wdokumenty z postępowań lustracyjnych.

Co jeszcze zmieni nowelizacja? IPN będzie miał obowiązek stworzyć i opublikować rejestry funkcjonariuszy SB i ich współpracowników. Według posłów PiS ten zapis pozwoli skupić uwagę nie na ludziach złamanych przez bezpiekę, ale na ich oprawcach. - Do tej pory skupiano się jedynie na osobach słabej woli - mówił wczoraj Karol Karski (PiS). Nieoficjalnie wiadomo, że IPN jest już technicznie przygotowany do opublikowania list byłych esbeków.

Sala Sejmu w czasie dyskusji o nowelizacji świeciła pustkami. Opozycja nie była zachwycona nowelizacją. Podkreślała: prezydencki projekt z grudnia znacznie różni się od wymyślonego przez PiS (Sejm przyjął go w październiku). Sebastian Karpiniuk (PO) był wyraźnie zdziwiony nowelizacją: - Nowela tuż po podpisaniu ustawy to psucie prawa - mówił. - Jej wizja jest sprzeczna z wizją przyjętą w październiku przez Sejm. Prezydent nie zostawił suchej nitki na ustawie, której szkielet był pomysłem PiS.

Karpiniuk wytknął prezydentowi, że jego nowelizacja powraca do krytykowanego i nieskutecznegomodelu lustracji z 1997 r. - Tylko pełna jawność archiwów doprowadzi do tego, że nikt już nie będzie szantażowany hakami - zaznaczył. Zapowiedział jednak, że PO nie odrzuca z założenia projektu. Podczas prac w komisji opowiadać się jednak będzie za pełną jawnością i dostępnością do akt.


SLD: To podszepty ipeenowców

Niespodziewanie część propozycji ustawy pochwalił Ryszard Kalisz (SLD). - Chciałem podziękować prezydentowi za to, że wsłuchał się w stanowisko SLD - kurtuazyjnie zwrócił się do prezydenckiego ministra Aleksandra Szczygły. Pochwalił powrót do procedury karnej, domniemania niewinności i jawność procesów lustracyjnych. Ale skrytykował tworzenie nowego pionu w IPN. - IPN nie może przechowywać, selekcjonować, analizować i weryfikować materiałów, a potem oskarżać. Taki zapis pokazuje wizję lustracji poprzez teczki SB podpowiedzianej prezydentowi przez historyków IPN. A są dowody na to, że SB fałszowała dokumenty! - grzmiał Kalisz.

Co w nowej ustawie lustracyjnej podoba się opozycji i Samoobronie. SLD chwali porzucenie pomysłu zaświadczeń z IPN. Najważniejszy postulat Samoobrony: w ewentualnym postępowaniu sądowym powinno się uznawać wyłącznie oryginalne dokumenty.

- Trzeba określić, które dokumenty są wiarygodne - mówił wczoraj Tadeusz Sławecki z PSL. - Nie każdy dokument SB jest pewny.Czy nie pojawi się w związku z tym dużo kopii i fałszywek?

Sławecki jest przeciwko propozycji karania byłych funkcjonariuszy SB za fałszowanie dokumentów. Ten sam zarzut wysunął wczoraj Mateusz Piskorski z Samoobrony.

Senną atmosferę na sali ożywiła przemowa Romana Giertycha (LPR).

- Przy okazji debaty o lustracji chciałbym odnieść się do skandalicznych ataków na arcybiskupa Wielgusa - rozpoczął. - Biskupa uśmiercono publicznie i zrobiono nad nim sąd. Doszliśmy do tego, że biskupi nie mogą objąć stanowisk z powodu nacisków. A samo oświadczenie podpisane dla SB o niczym nie świadczy.

Ostatecznie podczas głosowania żaden z klubów nie opowiedział się za odrzuceniem prezydenckiej nowelizacji. Wczoraj projekt trafił do dalszych prac w komisji.

PiS będzie dążyło do tego, żeby ostateczne głosowanie nad ustawą odbyło się w najbliższych tygodniach.

ALEKSANDRA GARDYNIK

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum