Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prezydent a lustracja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Heliodor
Bywalec Forum


Dołączył: 27 Wrz 2006
Posty: 44

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 1:29 pm    Temat postu: Prezydent a lustracja Odpowiedz z cytatem

Wczorajszy wywiad Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w TVP1: Kolejny raz stwierdza że akta esbeckie nie odpowiadają prawdzie. Jak rozumiem są sfałszowane a więc komuna oszukiwała sama siebie. Ale stwierdził też że trzeba je ujawnić...Na pytanie po co więc to wszystko nie odpowiedział...
To "woda na młyn" esbecji i agentury.

_________________
www.gdynia.klubygp.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pią Sty 05, 2007 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prezydent powiedział też, że krytycy jego projektu ustawy o IPN nie są prawnikami i niektórzy szybko zakończyli edukację. Kilka minut później stwierdził, że Romaszewski, który z wykształcenia jest fizykiem i jest jednym z najlepszych znawców prawa w Polsce.
Jest pewne, że Prezydent, profesor - prawa nie uważał na zajęciach z logiki i retoryki. To niestety widać i słychać.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070105/kraj/kraj_a_7.html

Lustracja z antyubecką przyprawą


Sejm wprowadzi poprawki do prezydenckiej nowelizacji ustawy lustracyjnej. Prawo i Sprawiedliwość opracuje uzupełniającą ją ustawę antyubecką


Pierwsze czytanie prezydenckiej noweli ustawy lustracyjnej odbędzie się 10 stycznia. Ustawa trafi potem najprawdopodobniej do komisji. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, będzie to ta sama nadzwyczajna komisja, która od marca zeszłego roku pracowała nad uchwaloną przez Sejm w październiku 2006 roku ustawą lustracyjną. Zmieni się jedynie zakres jej funkcjonowania.

W jej pracach uczestniczyć będą także przedstawiciele prezydenta i IPN. Od października, kiedy to Sejm przyjął nową ustawę lustracyjną, pozostaje ona przedmiotem sporów i wątpliwości. Nie rozwiała ich złożona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego tuż przed świętami Bożego Narodzenia nowelizacja. Wbrew opinii przewodniczącego PiS Marka Kuchcińskiego, którego zdaniem projekt prezydencki jest dobry i należałoby go przyjąć bez poprawek, koledzy z klubu wydają się sceptyczni co do potrzeby nowelizacji dopiero co uchwalonej ustawy. Jak powiedział w środę PAP przewodniczący sejmowej komisji nadzwyczajnej zajmującej się lustracją Stanisław Pięta, prezydent powinien nawet rozważyć wycofanie projektu.

Jednak zdaniem marszałka Sejmu Marka Jurka sama lustracja nie spowoduje oczyszczenia państwa. Remedium na zlikwidowanie oddziaływania dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa na obecne życie publiczne ma być ustawa antyubecka. Nad jej kształtem trwają dyskusje w Klubie PiS.

W projektowanej przez PiS ustawie ma się m.in. znaleźć zapis o przestępczym charakterze SB, jako działającej przeciwko niepodległości Polski i łamiącej prawa obywatelskiej. Kolejne proponowane rozwiązanie to ujawnienie zasobów SB i nazwisk funkcjonariuszy. Za zatajenie przez byłych funkcjonariuszy pełnej informacji o swojej działalności i agenturze (której ujawnienie będzie obowiązkowe) grozić będzie odpowiedzialność karna. Tak samo karalne będzie przechowywanie dokumentów SB. Prawdopodobnie przyjęty zostanie krótki termin abolicji, w którym b. funkcjonariusze SB będą mogli zwrócić posiadane dokumenty.

ALEKSANDRA GARDYNIK

--------------------------------------------------------------------------------

Zrezygnowaliśmy z sądu lustracyjnego, bo w procesach esbecy podważali wartość dokumentów
Rz: Jaka jest pańska opinia na temat noweli ustawy lustracyjnej, którą w przyszłym tygodniu zajmie się Sejm?

Marszałek Sejmu Marek Jurek: Na posiedzeniu Sejmu będę głosował za skierowaniem nowelizacji do komisji. Chodzi w niej z jednej strony o ochronę osób, które mogą być dotknięte nieprawdziwymi informacjami zawartymi w dokumentach SB, z drugiej - o pokazanie całości tych dokumentów i oddanie ich pod osąd opinii publicznej. Ustawa przyjęta przez Sejm miała właśnie na celu pokazanie pełnej prawdy o działalności SB i osób, które pracowały dla komunistycznego aparatu. Miało się to stać przez ujawnienie przez IPN rejestru dokumentów.

Nowelizacja zakłada powrót oświadczeń lustracyjnych. To dobre rozwiązanie?

To instytucja, która się sprawdziła. Dzięki niej udało się z życia publicznego usunąć tych, którzy zatajali współpracę z SB. Jest inne pytanie: czy wznawiać procesy lustracyjne? To rozwiązanie kontrowersyjne. Odeszliśmy od instytucji sądu lustracyjnego na rzecz pokazania dokumentów i pozostawienia osądu opinii publicznej. W dotychczasowych procesach lustracyjnych luki w dokumentach często zapełniano oświadczeniami ubeków, za których prawdziwość oni sami nie odpowiadali. Procesy służyły do rozmazywania danych, które posiadano wcześniej. Nad tym m.in. będzie debatować komisja, do której projekt najprawdopodobniej trafi. Moim zdaniem trzeba też uzupełnić nowelizację ustawy o ustawę załatwiającą problem SB. Czyli o ustawę antyubecką.

Na czym miałaby polegać taka ustawa?

To parę prostych rozwiązań prawnych. Trzeba wprowadzić cztery zasadnicze zapisy - o stwierdzeniu przestępczego charakteru SB, o ujawnieniu pełnych zasobów kadrowych SB łącznie z aktualnymi nazwiskami funkcjonariuszy, które mogli zmienić na przełomie lat 80. i 90. Trzeci zapis wprowadzałby obowiązek ujawnienia przez funkcjonariuszy SB pełnej wiedzy o ich działalności, w tym agentury (pod sankcją karną za zatajenia i przechowywanie dokumentów SB). Czwarty powinien zlikwidować przywileje funkcjonariuszy SB - emerytalne i inne.

Jakie emerytury dostawaliby byli funkcjonariusze, gdyby ustawa antyubecka weszła w życie?

To na razie ogólna idea, ale myślę, że powinny być na poziomie socjalnym. Ten Sejm powinien uchwalić ustawę antyubecką.

Jako uzupełnienie ustawy lustracyjnej?

Jako ustawę uzupełniającą, która jest niezbędna.

Czy prace nad ustawą antyubecką wpłyną na wydłużenie prac nad nowelą lustracyjną, czy będzie uchwalana dopiero po przyjęciu nowelizacji?

Ustawa lustracyjna ma priorytet. Powinniśmy prace nad nią zamknąć w styczniu. Ustawę o SB trzeba opracować i nadać jej potem bieg legislacyjny.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum