" /> Dyskusje ogólne :: Biskupi o Wielgusie
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Biskupi o Wielgusie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 10:59 pm    Temat postu: Biskupi o Wielgusie Odpowiedz z cytatem

Kard. Dziwisz: z bólem przyjmuję nagłośnione informacje
PAP 18:40 (aktualizacja 19:21)


Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. odprawionej w Katedrze na Wawelu powiedział, że z bólem przyjmuje nagłośnione w ostatnim czasie informacje i modli się "aby nikogo nie skrzywdziły, a także nie oddaliły od Kościoła".

Kardynał, nie wymieniając nazwiska, odniósł się do sprawy nowego metropolity warszawskiego abp. Stanisława Wielgusa. Życzył, by radosne światło wychodzące z tajemnicy Bożego Narodzenia nie zostało przysłonięte ludzkimi słabościami, które tak mocno zostały nagłośnione w ostatnim czasie i może u wielu spowodowały zgorszenie.

Z bólem przyjmuję te informacje i modlę się, aby nikogo nie skrzywdziły, a także nie oddaliły od Kościoła, który - mimo grzeszności swoich członków - zawsze jest święty, gdyż jego Głową jest Chrystus - powiedział metropolita krakowski. Dodał, że życzy abyśmy z tego trudnego doświadczenia wyszli umocnieni światłem Chrystusa.

Metropolita podkreślił, że Kościół ciągle jest jak samotne drzewo smagane wichrami historii.

Uderzają w nie gwałtowne burze, łamiąc jego konary. Drzewo, aby się oprzeć nawałnicom, musi głębiej zapuszczać korzenie. Starajmy się i my jeszcze głębiej zanurzyć się w mocy Chrystusa, dając o Nim świadectwo postawą życia jasnego i przejrzystego -zaapelował kard. Dziwisz.

Duchowieństwu Archidiecezji Krakowskiej metropolita życzył "apostolskiej odwagi". Jeśli jakaś ludzka słabość zaciemniła nasze świadectwo o Chrystusie, niech światło gwiazdy, która prowadziła Mędrców do Betlejem, będzie pomocą do odnowy naszego życia. Niech to światło zawsze prowadzi nas prostą drogą do Chrystusa, a w Nim - do braci mówił. Trudne sprawy znajdą swoje rozwiązanie w Bogu. Z tą nadzieją i wiarą idziemy w Nowy Rok 2007 - dodał kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski złożył życzenia i podziękowania kard. Franciszkowi Macharskiemu, który 28 lat temu otrzymał święcenia biskupie.

Kardynał Dziwisz nie chciał komentować wypowiedzi abp Wielgusa. Te wypowiedzi same się komentują - powiedział dziennikarzom po mszy św. na Wawelu.

Powiedział, że pojedzie na ingres nowego metropolity warszawskiego w imię solidarności z archidiecezją warszawską. Ja nie mogę nie być. Uważałbym to za jakiś brak z mojej strony. Dlatego pojadę, żeby się z nimi wspólnie modlić i być z nimi w tym dniu. Nie mogę stchórzyć pod naciskiem różnych tendencji: jechać czy nie jechać - podkreślił metropolita krakowski.

Przyznał, że życząc duchownym archidiecezji krakowskiej "apostolskiej odwagi" miał na myśli to, by ci, którzy mają jakieś grzechy na swoim sumieniu, przyznali się do tego. Kardynał podkreślił, że sprawy z przeszłości muszą być wyjaśnione z "odpowiedzialnością i miłością".

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sobota, 6 stycznia 2007

Abp Zimoń: modlitwa jest najskuteczniejszym lekarstwem na rany Kościoła
IAR 20:20
Arcybiskup Damian Zimoń wyraził nadzieję, że problemy dotyczące mianowania metropolity warszawskiego zaowocują dobrem. Przemawiając w katowickiej katedrze, arcybiskup Zimoń podkreślił, że każde doświadczenie w Kościele, dobrze przeżyte, przynosi owoce zbawienia. Górnośląski metropolita powiedział, że wierni archidiecezji warszawskiej, kapłani i świeccy, przeżywają trudne chwile i bardzo potrzebują modlitwy, która jest najskuteczniejszym lekarstwem na wszystkie rany Kościoła.

Myślę, że także wielu z nas przeżywa rozterki związane z ujawnieniem przeszłości arcybiskupa - mówił katowicki metropolita. Chrońmy się przed jednostronnymi opiniami i sądami, ale na całą sprawę patrzmy w świetle wiarygodnych dokumentów, które są nam przekazywane - podkreślił. Arcybiskup Zimoń przypomniał, że esbeckie archiwa nie kryją całej prawdy o minionych czasach. Dlatego trzeba je badać szczególnie dokładnie, konfrontując znalezione tam dokumenty z innymi źródłami, tak, aby proces tak zwanej lustracji służył dobru Kościoła. By prowadził do pojednania i przebaczenia, a nie tylko do napiętnowania ludzi, którzy uwikłali się we współpracę z SB - stwierdził arcybiskup Zimoń.

Podkreślił przy tym, że Kościół na Ziemi nie jest wspólnotą ludzi doskonałych, ale świętych i grzesznych zarazem. Skrucha otwiera drzwi dla działania Bożego miłosierdzia w sercu człowieka. To pierwszy krok ku nawróceniu. Pamiętajmy, że skruszonym sercem Pan Bóg nie gardzi - powiedział abp Zimoń.

(mj)

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

abp Gocłowski "Odezwa abp. Wielgusa wyzwala nadzieję w człowieka"
IAR 16:10
Odezwa arcybiskupa Stanisława Wielgusa "wyzwala nadzieję w człowieka" - uważa arcybiskup Tadesz Gocłowski. Metropolita gdański nie pojedzie jednak na ingres arcybiskupa do archikatedry warszawskiej.

Metropolita gdański powiedział Radiu Gdańsk, że ze wzruszeniem przyjął skruchę arcybiskupa Wielgusa. Dziękowałem Panu Bogu za to, że taki dokument został wydany - powiedział metropolita gdański dodając, że o ile oświadczenie arcybiskupa Wielgusa, w którym zaprzeczył, iż przekazywał informacje SB, napełniło go smutkiem, to późniejsza odezwa była głosem człowieka Kościoła, który miał nieszczęście zbłądzić.


Arcybiskup Gocłowski nie zmienił jednak planów i nie wybiera się na jutrzejszy ingres. Powiedział, że będzie modlił się za warszawski Kościół w Gdańsku.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sobota, 6 stycznia 2007

"Sprawa Wielgusa kłopotliwa dla braci Kaczyńskich"
PAP 15:35
Niemiecki dziennik "Die Welt" uważa, że afera wokół współpracy arcybiskupa Stanisława Wielgusa z tajnymi służbami PRL stawia rządzących w Polsce braci Kaczyńskich w kłopotliwej sytuacji.

"Ich (Kaczyńskich) dwa chyba najważniejsze cele to nadanie społeczeństwu nowego kierunku (a jak tego dokonać, jeśli nie z pomocą Kościoła) oraz rozbicie dawnych komunistycznych układów. Cóż jednak począć, gdy nagle te cele zaczęły być ze sobą sprzeczne?" - pyta autor korespondencji z Warszawy Gerhard Gnauck.

Gazeta zwraca uwagę, że podawane są sprzeczne informacje o tym, czy premier Jarosław Kaczyński będzie uczestniczył w niedzielnym ingresie arcybiskupa.

"Die Welt" uznał za "całkiem interesujące" z niemieckiego punktu widzenia doniesienia, iż Wielgus miał kontakty nie tylko ze służbą bezpieczeństwa, lecz także z wywiadem zagranicznym PRL, i że pracował dla tego wywiadu przede wszystkim w Niemczech.

Zdaniem tygodnika "Der Spiegel", oficjalnie Watykan, co prawda, nadal popiera Wielgusa, jednak "po cichu" wysocy dostojnicy Kościoła są "poirytowani" postawą nowego warszawskiego arcybiskupa. "Jego przyznanie się do współpracy z komunistycznym wywiadem może zaszkodzić papieżowi" - pisze "Der Spiegel".

Stanowiskiem Watykanu zajmuje się także niemieckie radio publiczne - rozgłośnia ARD. "Watykan w sposób demonstracyjny jeszcze popiera nowego warszawskiego arcybiskupa. Ojciec Święty świadomie powierzył Wielgusowi misję w archidiecezji. Katolickie władze kościelne nie chcą najwidoczniej dopuścić do tego, by zaczęto wątpić w ich decyzyjne kompetencje" - czytamy na stronie internetowej ARD.

Tygodnik "Stern" zwraca uwagę na rosnący sprzeciw Polaków wobec ingresu arcybiskupa. Redakcja informuje, że w sondażu przeprowadzonym przez gazetę "Dziennik" 67% ankietowanych wypowiedziało się przeciwko objęciu przez abpa Wielgusa urzędu. 73% domaga się od Watykanu zmiany decyzji - czytamy.

Jacek Lepiarz

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sobota, 6 stycznia 2007

Terlikowski apeluje do biskupów o lustrację Kościoła
IAR 12:20
Publicysta katolicki Tomasz Terlikowski oczekuje, że polscy biskupi pójdą drogą, wytyczoną przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Terlikowski przypomniał, że arcybiskup najpierw przyznał, iż mylił się, oskarżając dziennikarzy o nagonkę na arcybiskupa Wielgusa, później powiedział, że z dokumentów wynika, iż był on współpracownikiem SB, a na końcu oświadczył, że na miejscu metropolity warszawskiego podałby się do dymisji.

Tomasz Terlikowski zamieścił w "Dzienniku" apel do Episkopatu Polski, w którym wzywa biskupów do zdecydowanych i konsekwentnych działań w sprawie lustracji. Aby rozwiązać ten problem trzeba, zdaniem publicysty, wrócić do Ewangelii: jeśli jest grzech, to musi być jego wyznanie, pokuta i dopiero po niej pojednanie z Kościołem.

Zdaniem Tomasza Terlikowskiego, rezygnacja arcybiskupa Stanisława Wielgusa z urzędu metropolity warszawskiego byłaby znakiem, że Kościół realizuje memoriał Episkopatu dotyczący lustracji. Wedug publicysty, z memoriału wynika, że arcybiskup Wielgus nie powinien pełnić tak wysokiej funkcji.

Terlikowski powiedział, że polska hierarchia kościelna powinna się oswoić z faktem, że dokumenty o współpracy duchownych z komunistycznymi służbami nie zostały zniszczone i mogą wyjść na jaw. Nie można więc zaprzeczać faktom ani oskarżać historyków, zajmujących się tymi sprawami, ale zmierzyć się z zawartymi w archiwach informacjami. Zdaniem publicysty, najpierw trzeba podjąć działania zmierzające do poznania prawdy, później do szczerej pokuty i wymierzenia sprawiedliwości, a dopiero na końcu do okazania miłosierdzia.

Terlikowski podkreślił, że jest to zgodne z memoriałem Episkopatu, a do jego realizacji potrzebna jest tylko wola hierarchii kościelnej. Jego zdaniem, jeśli Kościół nie pójdzie tą drogą, to zacznie tracić wiarygodność, autorytet i będzie mu coraz trudniej sprawować swą misję. Może się też pogłębić podział między hierarchią a świeckimi. Zdaniem publicysty, arcybiskup Wielgus nie ma autorytetu, potrzebnego do nauczania wiernych. (reb)

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 11:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Abp Stanisław Wielgus powinien zrezygnować z funkcji metropolity warszawskiego
wp.pl 15:03

W sondzie Wirtualnej Polski na pytanie: czy abp Stanisław Wielgus powinien zrezygnować z funkcji metropolity warszawskiego, prawie 3/4 biorących udział odpowiedziało twierdząco.


73% Internautów opowiedziało się, że arcybiskup powinien zrezygnować z funkcji metropolity warszawskiego. Tylko 20% biorących udział w sondzie było przeciwnego zdania, a niezdecydowanych było 6%.

Sonda została przeprowadzona w dniach od 4 do 6 stycznia 2007 roku.

Łączna liczba oddanych głosów wyniosła 72926.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Sty 06, 2007 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sobota, 6 stycznia 2007

Kard. Dziwisz: z bólem przyjmuję nagłośnione informacje
PAP 18:40 (aktualizacja 19:21)
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. odprawionej w Katedrze na Wawelu powiedział, że z bólem przyjmuje nagłośnione w ostatnim czasie informacje i modli się "aby nikogo nie skrzywdziły, a także nie oddaliły od Kościoła".

Kardynał, nie wymieniając nazwiska, odniósł się do sprawy nowego metropolity warszawskiego abp. Stanisława Wielgusa. Życzył, by radosne światło wychodzące z tajemnicy Bożego Narodzenia nie zostało przysłonięte ludzkimi słabościami, które tak mocno zostały nagłośnione w ostatnim czasie i może u wielu spowodowały zgorszenie.


Z bólem przyjmuję te informacje i modlę się, aby nikogo nie skrzywdziły, a także nie oddaliły od Kościoła, który - mimo grzeszności swoich członków - zawsze jest święty, gdyż jego Głową jest Chrystus - powiedział metropolita krakowski. Dodał, że życzy abyśmy z tego trudnego doświadczenia wyszli umocnieni światłem Chrystusa.

Metropolita podkreślił, że Kościół ciągle jest jak samotne drzewo smagane wichrami historii.

Uderzają w nie gwałtowne burze, łamiąc jego konary. Drzewo, aby się oprzeć nawałnicom, musi głębiej zapuszczać korzenie. Starajmy się i my jeszcze głębiej zanurzyć się w mocy Chrystusa, dając o Nim świadectwo postawą życia jasnego i przejrzystego -zaapelował kard. Dziwisz.

Duchowieństwu Archidiecezji Krakowskiej metropolita życzył "apostolskiej odwagi". Jeśli jakaś ludzka słabość zaciemniła nasze świadectwo o Chrystusie, niech światło gwiazdy, która prowadziła Mędrców do Betlejem, będzie pomocą do odnowy naszego życia. Niech to światło zawsze prowadzi nas prostą drogą do Chrystusa, a w Nim - do braci mówił. Trudne sprawy znajdą swoje rozwiązanie w Bogu. Z tą nadzieją i wiarą idziemy w Nowy Rok 2007 - dodał kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski złożył życzenia i podziękowania kard. Franciszkowi Macharskiemu, który 28 lat temu otrzymał święcenia biskupie.

Kardynał Dziwisz nie chciał komentować wypowiedzi abp Wielgusa. Te wypowiedzi same się komentują - powiedział dziennikarzom po mszy św. na Wawelu.

Powiedział, że pojedzie na ingres nowego metropolity warszawskiego w imię solidarności z archidiecezją warszawską. Ja nie mogę nie być. Uważałbym to za jakiś brak z mojej strony. Dlatego pojadę, żeby się z nimi wspólnie modlić i być z nimi w tym dniu. Nie mogę stchórzyć pod naciskiem różnych tendencji: jechać czy nie jechać - podkreślił metropolita krakowski.

Przyznał, że życząc duchownym archidiecezji krakowskiej "apostolskiej odwagi" miał na myśli to, by ci, którzy mają jakieś grzechy na swoim sumieniu, przyznali się do tego. Kardynał podkreślił, że sprawy z przeszłości muszą być wyjaśnione z "odpowiedzialnością i miłością".

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group