" /> Dyskusje ogólne :: Analiza pewnej mentalności na przykładzie rj
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Analiza pewnej mentalności na przykładzie rj

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 7:31 pm    Temat postu: Analiza pewnej mentalności na przykładzie rj Odpowiedz z cytatem

Nie piszę na Forum SWS, ale nieraz tam zaglądam z pewnego sentymentu). Forum to od pewnego już czasu jest w stanie uśpienia. W zasadzie od wyborów parlamentarnych 2007 poważniejsza dyskusja na tym Forum ustała. Jest to z resztą pewne signum temporis - w okresie rządów PiSu debata publiczna w Polsce była gwałtowna, ale koncentrowała sie wokół spraw istotnych. Po przejęciu władzy przez obecną koalicję w zasadzie wszelkie publiczne spory ustały i pozostały wyłącznie wzajemne docinki koncentrujące sie wokół spraw nieistotnych.
Kryzys na Forum SWS usiłują od pewnego czasu przełamać nasi koledzy (Tomasz Strzyżewski, Tadeusz Świerczewski czy Roman Bielański), usiłując to Forum ożywić. I o to, już nie po raz pierwszy, próby te torpeduje gość podpisujący sie nickiem rj (Radosław Januszewski). Oczywiście polemika z rj nie ma sensu (trudno się zniżać do jego poziomu). Ciekawa byłaby jednak analiza mentalności tego człowieka, gdyż - wydaje mi się - jest to mentalność dość typowa nie tylko dla niego, ale i dla pewnego środowiska.

Oto ostatni wpis rj na Forum SWS:

Cytat:
Rzeczywiście, brakuje Krzyśka. W ogóle brakuje moderatora. To, co wypisują uczestnicy forum woła o pomstę do nieba. Proponuję - albo znaleźć moderatora na poziomie, albo forum zamknąć, żeby SWS nie musiało się wstydzić, że mu przypięto łatkę PiS, PO itp. Mi samemu to obojętne, ja z SWS się wypisałem, ale myślę, że jest sporo (b.) koleżanek i kolegów, którym musi to sprawiać przykrość. Najgorsze, że grasują teraz po forum typki przez Krzyśka niejednokrotnie banowane. Cóż: gdy kota odwołują, wszystkie myszy harcują.


http://forum.sws.org.pl/viewtopic.php?t=2938

Co rzuca sie w oczy:

1) Chamstwo (określenie innych forumowiczów słowami "typki" odstaje od przyjętych reguł kultury, zwłaszcza, jeśli nie jest wynikiem polemicznego zacietrzewienia, lecz dokonywane jest "na zimno", "z premedytacją" i bez żadnego widocznego powodu).

2) Mentalność "psa ogrodnika" ("sam nie zjem, ale drugiemu nie dam", a więc rj sam nie ma nic mądrego do powiedzenia, ale wkurza go, gdy inni dyskutują; nie potrafi sformułować argumentów przeciwko tezom tych innych, więc usiłuje zamknąć im usta - jest gotów nawet zamknąć Forum SWS byleby, ci inni nie dyskutowali

3) Brak logiki - rj nie wypowiada się w swoim imieniu, nie wypowiada się tez w imieniu SWS (z którego wystąpił), rj wypowiada się w imieniu swych anonimowych byłych (sic!) koleżanek i kolegów! Kto mu dał mandat samozwańczego rzecznika? - Nikt. Sam go sobie przyznał.

4) Instrumentalne traktowanie śmierci swojego kolegi. Radosław Januszewski i Krzysiek Markuszewski znali się osobiście. Krzysiek na Forum SWS wielokrotnie stosował wobec rj taryfę ulgową - miał do niego słabość. Po śmierci Krzyśka rj nie ma żadnych zahamowań, aby powoływać się na autorytet Zmarłego Kolegi po to, aby załatwiać jakieś swoich brudnych interesów.

A przy tym rj jest gościem, który robi wiele (jak słyszałem) dla zbliżenia polsko - białoruskiego i dla wspierania białoruskich ruchów demokratycznych. Dlaczego więc zachowuje się tak nieprzyzwoicie. Otóż sądzę, że być może jest to wpływ długotrwałej lektury GW. Wszystkie cztery wymienione przeze mnie wyżej cechy występują wyraźnie w publicystyce tej gazety. Czy można się więc dziwić, że wiele osób tym przesiąka?
Co stanie się z debata publiczną w Polsce, gdy ludzie o mentalności rj ją zdominują?

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"A przy tym rj jest gościem, który robi wiele (jak słyszałem) dla zbliżenia polsko - białoruskiego i dla wspierania białoruskich ruchów demokratycznych."

Kolego Mirosławie, to jeszcze zależy, kogo wspiera rj. Czy koncesjonowaną "opozycję" z Milinkiewiczem, Szuszkiewiczem i Wiaczorką na czele, czy ludzi, którym rzeczywiście leży na sercu prawdziwa niepodległść Białorusi. Jeżeli tych pierwszych, to ja nie mam już żadnych pytań. Najbliższe wybory na Białorusi najprawdopodobniej odsłonią, kto jest kim. Już zaczęły się rotacje na szczytach władzy (szef ichniejszej ZOMO przeszedł na emeryturę w wieku 46 lat), wstawia się w miejsce rodowitych Białorusinów osoby, mające inne korzenie etniczne, a pochodzących przeważnie z Rosji. "Opozycja" znów otrzyma potężne wsparcie finansowe z Zachodu, za które to pieniądze będzie się pozorować "walkę" z Łukaszenką. A tak naprawdę, sytuacja na Białorusi powoli zaczyna przypominać sytuację Polską 2-3 lata przed okrągłym stołem. Prawda, specyfika i czasy są nieco inne, lecz schemat idzie po "właściwej" linii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Sob Sie 02, 2008 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radosław Januszewski pisuje w "Kontratekstach" internetowym piśmie, obrzydliwie i chorobliwie antyPiSowskim, które poświęca dużo miejsca sprawom wschodnim, zwłaszcza problemom białoruskim.
Przykłady:
http://www.kontrateksty.pl/index.php?action=show&type=news&newsgroup=1&id=3753
http://www.kontrateksty.pl/index.php?action=show&type=news&newsgroup=1&id=3721
http://www.kontrateksty.pl/index.php?action=show&type=news&newsgroup=1&id=3701
Słabo się znam na tych kwestiach, aby móc ocenić, czy tylko niektóre i jakie frakcje na Białorusi wspierają "Kontrateksty". Nie wykluczam jednak, że robią tutaj kawałek dobrej roboty.
Natomiast potrafię ocenić poziom publicystyki Januszewskiego (a szerzej "Kontratekstów") na bieżące tematy polityczne. I z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że jest on (ów poziom) żenujący.
Poziom prezentowany przez Januszewskiego i przez "Kontrateksty" jest problemem, bowiem jest to środowisko opiniotwórcze i wpływowe.
Informacja nt. redakcji "Kontratekstów"
Cytat:

Niezależny Magazyn Publicystów „Kontrateksty” powstał w marcu 2004 roku jako inicjatywa czterech dziennikarzy: Stefana Bratkowskiego, Krzysztofa Łozińskiego, Andrzeja W. Pawluczuka i Piotra Rachtana.
Początkowo miał być forum dla ludzi, którzy z różnych powodów pozamerytorycznych nie mają gdzie publikować. Z czasem jednak „Kontrateksty” stały się normalnym dwutygodnikiem publicystycznym, w założeniu pluralistycznym światopoglądowo i politycznie. Obecnie przyjmujemy do publikacji teksty, które muszą spełniać następujące warunki: muszą być dobrze napisane, nie mogą w rażący sposób wypaczać faktów i nie mogą nikogo obrażać. Nie uprawiamy poprawności politycznej. Redakcja zastrzega jednak, że nie ma obowiązku publikowania wszystkich tekstów nie zamówionych.
Obecny skład redakcji jest następujący:
Krzysztof Łoziński – redaktor naczelny,
członkowie redakcji:
Michał Browarski,
Witold Filipowicz.
Sprawami ilustracyjnymi (galeriami zdjęć) zajmują się Michał Browarski (artysta fotografik, członek ZPAF) i Krzystof Łoziński.
Z redakcją stale współpracują: Janusz Krakowian (Częstochowa), Aleksander Jerzy Wieczorkowski (Warszawa), Witold Machura (Nowy Tomyśl, Poznań),Monika Branicka (Art & Business, Kraków), Robert Krzysztoń (Warszawa), Ton Van Anh (Warszawa, Wietnam), Waldemar Jan Dziak (Warszawa), Waldemar Korczyński (Kielce), Aleksander Żołnierski (Warszawa), Stary Wiarus (Sydney), Stefan Małecki-Tepicht (Warszawa), Grzegorz Kozyra (Warszawa), Jan Stanisław Skorupski (Zurych), Piotr Witulski (Warszawa), Andrzej Łojko (fotografik, Warszawa), Radosław Januszewski (Warszawa), Grzegorz Łoziński (grafik, Warszawa), Ewa Karbowska (Warszawa), Marek Trojanowski (Zielona Góra), Aleksander Glowania (Twaróg), Renata Rudecka-Kalinowska (Kraków), Jolanta Porębska (Warszawa), Marianna Dembińska (Mediolan, Warszawa), Jerzy Łukaszewski (grafika, Gdynia), Zdzisław Gromada (Wrocław), Marek Matyjasik (Bydgoszcz).
Wydawca: Fundacja Wolności Prasy „Kontrateksty”, ul. Miodowa 20 m 3, 00-246 Warszawa.
Nr KRS: 0000235872
Konto: Pekao SA, XI O w Warszawie 90124011381111001007329459
Dla wpłat z zagranicy: należy przed numerem konta wpisać PL, czyli: PL90124011381111001007329459 oraz wpisać Swift: PKOPPLPW
Kontakt: redakcja@kontrateksty.pl, redakcja.kontrateksty@op.pl.


Wydawcą "Kontratekstów" jest Fundacja Wolności Prasy "Kontrateksty"
Cytat:

Do dnia dzisiejszego wydaliśmy 69 numerów zawierających blisko 1700 artykułów, napisanych przez 279 autorów i 384 notatki informacyjne (było ich więcej, ale część została skasowana z powodu awarii systemu). W „Kontratekstach" opublikowaliśmy też 3 książki, 72 galerie zdjęć (fotografii artystycznej i reportażowej) zawierających w sumie 2735 zdjęć. Wśród naszych publikacji znalazło się kilkanaście prac naukowych i szereg istotnych dokumentów. Wszystkie te zasoby są stale dostępne przez Internet w bezpłatnym archiwum „Kontratekstów". Stronę główną „Kontratekstów" odwiedza 128 tysięcy czytelników. Poza tym notujemy znacznie większą liczbę wejść przez wyszukiwarki internetowe bezpośrednio na poszczególne teksty (z pominięciem strony głównej). Wprawdzie dokładna liczba naszych czytelników jest trudna do ustalenia, ale dwa fakty są bezsporne: jest to liczba duża i stale rośnie. Pismo jest nadal udostępniane przez Internet całkowicie bezpłatnie. Zawiera bezpłatne ogłoszenia (o imprezach artystycznych, wykładach spotkaniach itp.), ale nie zawiera żadnych reklam.

Znacznie rozrósł się zespół redakcyjny. Obecnie stale współpracuje z redakcją ok. 30 osób i to nie tylko z Polski, także z Australii, USA, Kanady, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch, Wietnamu, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Od pewnego czasu część artykułów ukazuje się nie tylko po polsku ale także w języku rosyjskim i angielskim (jeden tekst ukazał się w języku hiszpańskim). Na tłumaczenia tekstów z języka rosyjskiego otrzymujemy dotację (500 zł miesięcznie) z Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to jedyna stała dotacja jaka dotąd otrzymujemy.

4. Pozostała działalność

W czasie niewiele ponad roku działania Fundacji byliśmy współorganizatorem oraz uczestnikiem, razem z innymi organizacjami, kilku konferencji i spotkań dyskusyjnych. Najważniejszymi były: konferencja „Współczesne procesy migracyjne a perspektywy wielokulturowości w Polsce" (wraz ze stowarzyszeniem Proxenia), Konferencja „Chiny bez komunizmu" (na terenie Sejmu). Zorganizowaliśmy też wraz ze stowarzyszeniem „Inicjatywa 33", zajmującym się propagowaniem społeczeństwa obywatelskiego, 17 otwartych spotkań dyskusyjnych z udziałem wybitnych naukowców i osób publicznych. Materiały z tych spotkań były publikowane w „Kontratekstach".

Udzielamy też pomocy organizacyjnej innym. Pomagamy w zakładaniu Stowarzyszenia Dziennikarzy i Mediów Internetowych. Założyliśmy dla tej powstającej dopiero organizacji internetowe forum dyskusyjne powiązane z „Kontratekstami" a także drugie forum dla stowarzyszenia „Inicjatywa 33".

Nasza fundacja była też inicjatorem kilku listów otwartych do władz państwa. Zebraliśmy pod tymi listami setki podpisów.

Wysoce budujące jest to, że całą dotychczasową działalność, w tym wydanie 69 numerów dwutygodnika, udało się nam zrealizować niemal wyłącznie pracą społeczną, bez niemal żadnych funduszy (cały dotychczasowy obrót Fundacji nie przekroczył kilku tysięcy złotych).


Przykłady ilustrujące poziom publicystyki "Kontratekstów" zamieściłem tutaj (ostrzegam, że jest to poziom "Nie"):
http://forum.sws.org.pl/viewtopic.php?t=1607&highlight=kontrateksty

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group