Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co rok to samo zamieszanie!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Sob Sie 30, 2008 8:21 am    Temat postu: Co rok to samo zamieszanie! Odpowiedz z cytatem

Co rok to samo zamieszanie!

Co roku o dniu 31 sierpnia pisze (i mówi) się w wielu miejscach jako o dacie narodzin NSZZ "Solidarność" oraz podpisania "porozumień sierpniowych", a nawet "porozumień gdańskich".

Owszem, "porozumienia sierpniowe" były, DWA. Ale tylko JEDNO z nich z 31 sierpnia.

Jednak "porozumień gdańskich" nie było. Były: JEDNO "porozumienie szczecińskie" (30 VIII 1980) i JEDNO "porozumienie gdańskie" (31 VIII 1980).

Narodziny NSZZ "S" były dopiero 17 września 1980. Wcześniej nie było nawet jasne, czy uczestnicy protestów z lata 1980 r. powołają JEDEN ogólnopolski zwiazek zawodowy, czy więcej związków. I decyzje co do ich ilości, i co do jego nazwy zapadły na posiedzeniu w Klubie "Ster" w Gdańsku Wrzeszczu. Nie byłem uczestnikiem, ale byłem świadkiem tego spotkania. Obrady odbywały sie na parterze, wielkie okna były szeroko otwarte. Stałem na zewnątrz przy jednym z nich (jak wielu innych przechodniów) i słyszałem relację p. Kazimierza Świtonia o przebiegu strajku w Katowicach.

Co roku 17 września jest zdominowany przez rocznicę tragiczną: 17 IX 1939 (jedna z kolejnych agresji Armii Czerwonej na Polskę). Od 28 lat czas, aby jako odtrutkę na to obchodzić rocznicę o wymowie niejako odwrotnej: antykomunistycznej i pokojowej.

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Sie 30, 2008 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z przyjemnością czytuję Pańskie komentarze, ale tym razem przyznam że nie do końca rozumiem. Przecież 17 września 1939 to pewien fakt historyczny, przy tym dla nas Polaków jakże brzemienny w skutki. Pamięć o tej zbrodni, bo tak to w rzeczywistości należy oceniać, jest naszym obowiązkiem i osobiście nie widzę powodu do stosowania jakiejkolwiek, jak Pan to określił odtrutki. Przy czym nie jestem pewien, czy akurat wobec niezaprzeczalnych, takich jak ten faktów można, a przede wszystkim czy należy stosować odtrutkę. Osobiście nie czuję się w żaden sposób zatruty, czy nawet podtruty z tytułu obchodzenia rocznicy najazdu Sowietów na Polskę, a wręcz odwrotnie, odczuwam potrzebę upamiętniania tego faktu, będącego dla nas przestrogą. Nie słyszałem też jak dotąd, aby takie umiejscowienie w kalendarzu obchodów obydwu rocznic, budziło kontrowersje. Jeżeli chodzi o w sumie mało istotne detale, to spierać można się zawsze, ale już pamięć i szacunek dla ofiar powinny być poza sporem.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Konrad Turzyński
Moderator


Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 580

PostWysłany: Nie Sie 31, 2008 5:24 am    Temat postu: Wyraziłem się niefortunnie Odpowiedz z cytatem

Wyraziłem się niefortunnie

Marek Radomski napisał:
[...] nie widzę powodu do stosowania jakiejkolwiek [...] odtrutki. Przy czym nie jestem pewien, czy akurat wobec niezaprzeczalnych, takich jak ten faktów można, a przede wszystkim czy należy stosować odtrutkę. Osobiście nie czuję się w żaden sposób zatruty, czy nawet podtruty z tytułu obchodzenia rocznicy najazdu Sowietów na Polskę [...] pamięć i szacunek dla ofiar powinny być poza sporem.


Racja, Panie Marku! Powinienem był napisać inaczej, np.: "należałoby podkreślać, że oprócz roczniy tragicznej mamy w tym dniu (17 IX) inną, kojarzącą sie całkiem przeciwnie: z nadzieją na lepsze". Ja również nie czuję się zatruty ani podtruty wiedzą o sowieckiej agresji z 17 IX 1939 na Polskę i odtrutki przeciwko tej wiedzy stosować nie chcę.

_________________
Konrad Turzyński [matematyk; teraz - bibliotekarz; uczestnik RMP (1980-81), dziennikarz ZR NSZZ "S" w Toruniu (1981), publicysta pod- i nad-ziemny (1978- ), współprac. ASME, "Opcji na Prawo" (2003-09) i Polskiego Radia (2006-08)]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum