" /> Dyskusje ogólne :: Jest umowa w sprawie tarczy
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Jest umowa w sprawie tarczy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Sie 20, 2008 2:23 pm    Temat postu: Jest umowa w sprawie tarczy Odpowiedz z cytatem

Jest umowa w sprawie tarczyhttp://fakty.interia.pl/raport/tarcza-antyrakietowa/news/meldujemy-wykonanie-zadania,1165199

28 minut temu

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i szef MSZ Radosław Sikorski podpisali w Warszawie umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

W ceremonii, która odbyła się w Kancelarii Premiera, wzięli udział prezydent Lech Kaczyński i szef rządu Donald Tusk.

Deklaracja ws. współpracy strategicznej między Polską i USA
Przekazujemy treść deklaracji w sprawie współpracy strategicznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. więcej »
Prezydent podkreślił, że to dzień niezmiernie znaczący w naszej historii - pogłębienia sojuszu, który Polsce i Europie jest potrzebny.

Także w ocenie Rice, podpisanie porozumienia to "historyczna" i "wyjątkowa" okazja do świętowania.

Zabierając jako pierwszy głos po podpisaniu porozumienia, premier zapewnił, że w negocjacjach nad tarczą osiągnięto podstawowy cel: "Polska i Stany Zjednoczone będą bezpieczniejsze".

Tusk początek wystąpienia wygłosił w języku angielskim. Podkreślił, że zakończono negocjacje, które były "twarde, ale przyjazne", dlatego, że jesteśmy przyjaciółmi.

Zwracając się do prezydenta powiedział, że cieszy się, iż "wspólnie mogą zameldować Rzeczpospolitej wykonanie zadania". Nawiązał w ten sposób do słów, którymi L.Kaczyński zwrócił się po wygranych wyborach prezydenckich do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tusk mówił, że zamiarem Polski i Stanów Zjednoczonych jest wzmocnienie swojego bezpieczeństwa poprzez współpracę polityczno-wojskową, wymianę informacji, współpracę technologiczną, badawczą i przemysłów obronnych.

- Dokonaliśmy wspólnie prawdziwego przełomu, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa Polski i Stanów Zjednoczonych - ocenił. Jak dodał, oba kraje starały się osiągnąć efekt tak ważny dla Polaków - to znaczy, aby bezpieczeństwo globalne oznaczało także praktyczne bezpieczeństwo naszego terytorium.

- Obecność baterii rakiet Patriot (...) jest praktycznym wymiarem tego przełomowego porozumienia - ocenił premier. Podziękował "wszystkim, którzy przyczynili się do tego szczęśliwego finału, w tym prezydentowi Rzeczpospolitej Lechowi Kaczyńskiemu".

Premier dziękował także stronie amerykańskiej "za pełne zrozumienie dla polskich postulatów, które rodziło się w trakcie negocjacji". Podkreślił, że głównym zadaniem było uzyskanie wzrostu bezpieczeństwa Polski i USA. Dodał, że jego rząd koncentrował się w tych negocjacjach "na osiągnięciu tego, co stanowić będzie o bezpieczeństwie naszej ojczyzny i wszystkich Polaków".

Tusk odczytał kilka zapisów deklaracji towarzyszącej umowie o tarczy. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone zobowiązały się do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wszelkich obiektów amerykańskich rozmieszczonych na naszym terytorium.

- Polska i Stany Zjednoczone będą działać wspólnie przeciwko pojawiającym się militarnym i pozamilitarnym zagrożeniom wywołanym przez strony trzecie, by dążyć do minimalizowania ich skutków - podkreślił premier.

http://fakty.interia.pl/raport/tarcza-antyrakietowa/news/meldujemy-wykonanie-zadania,1165199,,2

Jest umowa w sprawie tarczy
Dodał, że wzmocniona współpraca strategiczna Polska-USA wzmocni bezpieczeństwo obu krajów. Współpraca w sferze obrony przeciwrakietowej - kontynuował - wzmacnia partnerstwo strategiczne między naszymi krajami. - Oba państwa są przekonane, iż ta współpraca przyniesie długotrwałe wzajemne korzyści w ich relacjach dotyczących bezpieczeństwa - powiedział Tusk.

Po premierze głos zabrał prezydent. Bardzo się cieszę, że niezależnie od wahań, jakie się zdarzały, mamy dobrą umowę - powiedział L.Kaczyński. Podkreślił, że umowa z Amerykanami w sprawie tarczy jest realizacją jednego ze strategicznych celów jego prezydentury. Zaznaczył też, że umowa jest zasługą "dwóch rządów i jednego urzędu prezydenckiego
Dziękował kolejno: byłemu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, b.minister SZ Annie Fotydze, b.negocjatorowi Witoldowi Waszczykowskiemu i szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu.

- Bardzo się cieszę, że niezależnie od wahań, jakie się zdarzały, mamy dobrą umowę. To jest najważniejsze. Były chwile napięcia - są za nami. Cel strategiczny został osiągnięty - powiedział prezydent.

Tym celem - zaznaczył - jest, aby "nasz amerykański partner był zainteresowany określonym układem sił w naszym kraju, zablokowaniem odpowiednich wpływów".

- Pod tym względem osiągnęliśmy 100 procent sukcesu. Sto procent sukcesu w polityce zdarza się rzadko. To tym większy dzień dla naszego kraju - podkreślił L.Kaczyński.

- Każdy dzień naszej historii jest wielki. Ale to na pewno dzień niezmiernie wiele znaczący - pogłębienia sojuszu, który Polsce i Europie jest potrzebny - powiedział prezydent.

Jak dodał, mimo że Europa się jednoczy, to świat Zachodu składa się z dwóch części: Europy i Stanów Zjednoczonych. - Ten świat musi bronić swoich wartości i kolejna umowa pokazała, że potrafi ich bronić - zaznaczył Lech Kaczyński.

- Panier premierze, serdecznie gratuluję. Jeżeli chodzi o to wykonanie zadań, to chciałem zameldować też poprzedniemu rządowi - zakończył prezydent swoje wystąpienie.

Przemawiając po polskich politykach, sekretarz stanu USA podkreślała, że Polska zawsze była obrońcą wolności. - Pragnę wam wszystkim bardzo podziękować za serdeczne przyjęcie nas tu w Warszawie, tym niezwykłym mieście, które pod bardzo wieloma względami stanowi pomnik prawdy, że wolności można pozbawić na jakiś czas, ale nie można jej pozbawić na zawsze - podkreśliła Rice.

Jak mówiła, Polska "zawsze była zdecydowanym obrońcą wolności, nawet w tych ciemnych czasach, gdy nie mogła w pełni wyrażać swego pragnienia wolności". A teraz jestem tu w wolnej i demokratycznej Polsce w pełni zintegrowanej ze strukturami euroatlantyckimi Unii Europejskiej i NATO - dodała.

http://fakty.interia.pl/raport/tarcza-antyrakietowa/news/meldujemy-wykonanie-zadania,1165199,,3

Jest umowa w sprawie tarczy
Jak podkreśliła, umowa pozwoli odpowiadać na zagrożenia XXI wieku i pogłębi współpracę między Polską i USA, także w kontekście naszego sojuszu w NATO. - Pozwoli także Sojuszowi, Polsce i USA odpowiadać na przyszłe zagrożenia - mówiła.

Rice zapewniła jednocześnie, że tarcza antyrakietowa nie jest wymierzona w nikogo. - Tworzymy ją w naszej obronie - dodała. Zaznaczyła, że to tylko jeden z przykładów pogłębienia polsko-amerykańskich relacji w ostatnich dwudziestu latach.

- W trudnych czasach najważniejszą sprawą jest mieć przyjaciół, ale jeszcze ważniejsze jest mieć przyjaciół, którzy podzielają nasze wartości, aspiracje i marzenia. A Polska i Stany Zjednoczone są właśnie takimi przyjaciółmi - powiedziała Rice.

Jak mówiła, negocjacje były czasem twarde, ale nigdy nie były nieprzyjazne, czasami były trudne, ale zawsze zmierzały do określonego celu.

Amerykańska sekretarz stanu podziękowała negocjatorom, a szczególnie amerykańskiemu podsekretarzowi stanu Johnowi Roodowi, który - jak mówiła - podróżował w ostatnich miesiącach do Polski o wiele częściej niż mógł wcześniej oczekiwać.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w KPRM, choć wcześniej rozważano także możliwość złożenia podpisów w Pałacyku MSZ na ul. Foksal. Kancelaria Prezydenta proponowała z kolei Belweder. Nie było też jasne na początku czy w uroczystości weźmie udział Lech Kaczyński.

Prezydent poinformował w przededniu ceremonii, że otrzymał "dość oryginalne" zaproszenie na tę uroczystość, zaadresowane: "Pan Lech Kaczyński", ale mimo to weźmie w niej udział.

Poruszenie tuż przed samą uroczystością, na której zgromadzili się politycy, wojskowi i dziennikarze wywołało kilkuminutowe spóźnienie prezydenta, który przybył do Kancelarii Premiera w towarzystwie szefowej swojej Kancelarii Anny Fotygi.

Polsko-amerykańska umowa skierowana zostanie do parlamentu, gdzie przejdzie procedurę ratyfikacyjną, której ostatnim elementem będzie podpis prezydenta.

Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.

�r�d�o informacji: INTERIA.PL /

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 20 sierpnia 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Sro Sie 20, 2008 8:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sro Sie 20, 2008 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przedmiot umowy w sposób oczywisty pozostaje poza dyskusją, natomiast samym przebiegiem "uroczystości" podpisania byłem i pozostaję zażenowany. Organizatorem tej ceremonii, była w całości Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i to ona ponosi jedyną odpowiedzialność, za tę nie zawaham sie tego tak określić kompromitację. Współczuję przy okazji Pani Rice, że musiała tego typu zachowania przy takiej akurat okazji obserwować, choć jako szefowa dyplomacji jedynego realnego światowego supermocarstwa niejedno zapewne widziała. I dotyczy to wszystkiego, od wystroju wnętrza miejsca uroczystości, do "angielszczyzny" Tuska, w tym i samego pomysłu na jej(tej "angielszczyzny") stosowanie, akurat w tym czasie i miejscu włącznie. Że - na - da. Wytykano różne wpadki poprzedniej ekipie rządzącej, ale obecna jak dotąd bije wszelkie rekordy w braku obycia.
Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Sie 20, 2008 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy okazji ceremonii podpisania mogliśmy usłyszeć kilka zdań Cud-Premiera wypowiedzianych po angielsku, którym towarzyszyła bardzo rozweselona mina min. R.Sikorskiego (widocznie Donek nie okazał się zbyt zdolnym uczniem Radka). Podobne uśmiechy widać było na twarzy Prezydenta. Po podpisaniu mogliśmy też usłyszeć wypowiedzi mentorów:
Bolka - mamrotał coś o tym, że to może być jakiś mały interesik przy okazji, choć rzecz sama (tj. tarcza) mu się nie podoba. Zapewne za parę dni usłyszymy, że on od początku świata był za Tarczą.
Szmajdzińskiego, który marudził, że "za to zapłacimy". Może myślał o SLD, które uwłaszczając się na majątku narodowym faktycznie powinno się poczuwać do ponoszenia pewnych wydatków i donacji na rzecz Polski. Wyglądało przy tym jakby ten sowiecki złom, którym nas zasilali zza Buga był za darmo, a przed przywozem każdej bomby atomowej do sowieckich baz w Polsce PZPR (matka SLD) organizowała ogólnonarodowe referendum. Że też te czerwone gnojki mają czelność głos zabierać. Tfu.
Kolejną rewelacją jaka wypłynęła przy okazji podpisania porozumienia było ujawnienie nowych słupków poparcie (65% za) gdy jeszcze parę dni temu podawano że przeciw jest 52%. Na dodatek kolejnym sukcesem TVN & Co. jest to, że wg badań 50% uważa, że jest to zasługą Tuska (jeszcze do niedawna podchodzącego do Tarczy z 'rozwagą'), a tylko 30% uważa za ojca tego wydarzenia Prezydenta L.Kaczyńskiego.
Ma więc rację Pan Mark pisząc o żenadzie. Ale bezwstydnicy z PO i funkcjonariusze z TVN nie mają żadnych zahamowań. Tacy bezpruderyjni figlarze Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group