Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak PO zmieni TVP ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ryszard Tokarski
Weteran Forum


Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 281

PostWysłany: Pią Wrz 19, 2008 12:29 am    Temat postu: Jak PO zmieni TVP ? Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/2,192746_Jak_PO_zmieni_TVP.html

Jak PO zmieni TVP
Cezary Gmyz , Piotr Gociek 18-09-2008, ostatnia aktualizacja 18-09-2008 23:00

Ścisły nadzór polityków nad programem, odnawiane co dwa lata licencje dla TVP i Polskiego Radia, możliwe dotacje dla nadawców komercyjnych - to główne tezy projektu PO
Siedziba TVP
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Siedziba TVP
+zobacz więcej

* Projekt PO marginalizuje media komercyjne
* Telewizja będzie zdychać
* Prezes TVP: Politycy będą rządzić telewizją
* Platforma Telewizyjna Donalda Tuska

Tezy projektu ustawy o mediach publicznych, do których dotarła "Rz", zawiera propozycje rewolucyjne dla ich funkcjonowania, choć na pozór dla widza zmieni się niewiele. Nie ma mowy o prywatyzacji, nadal istnieć będą publiczne kanały TVP 1, TVP 2, być może TVP Info, oraz przynajmniej trzy programy Polskiego Radia. Zmienią się jednak całkowicie zasady ich finansowania i oceny.

Koniec abonamentu

Najważniejszymi punktem zmian jest likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego i powołanie Funduszu Zadań Publicznych przydzielającego pieniądze na produkcję programów oraz wprowadzenie licencji programowych.

Dla mediów publicznych będą one obowiązkowe i odnawiane co dwa lata. Fundusz będzie mógł jednak zawrzeć umowę licencyjną także z nadawcą prywatnym – komercyjnym radiem lub telewizją – i przekazać mu pieniądze na realizację konkretnego przedsięwzięcia (filmu, programu, cyklu programów) spełniającego warunki określone w umowie licencyjnej.

Zarówno w przypadku "dużej" licencji (dla całego kanału mediów publicznych), jak i "małej" licencji na pojedynczy film czy serial fundusz może zażądać zwrotu wypłaconych pieniędzy, jeśli uzna, że efekt finalny nie spełnia warunków zawartych w umowie licencyjnej.

FZP miałby dysponować pieniędzmi z VAT z reklamy, ale projekt ustawy nie ujawnia na razie, o jakie dokładnie może chodzić kwoty. Precyzyjnie określa za to, że budżet TVP ma pochodzić w 60 proc. z funduszu, a w 40 proc. z reklamy. W przypadku Polskiego Radia proporcje miałyby wynieść 80 do 20 proc.

Choć emisja reklam będzie w publicznych mediach wciąż możliwa, to projekt ustawy ściśle określa zasady, na jakich można to robić. Nie mogą się one pojawiać "w czasie emisji audycji licencyjnych". Brak jednak dokładniejszych zapisów, czy oznacza to, że TVP będzie miała wydzielony czas, w którym w ogóle nie emituje reklam między programami, czy też będą one np. dozwolone w okienkach między poszczególnymi audycjami misyjnymi.

Kto daje i wymaga

Największe emocje wzbudzi zapewne proponowana w tezach projektu ustawy metoda sprawowania kontroli nad mediami publicznymi. Fundusz Zadań Publicznych ma być bowiem zarządzany przez trzyosobową radę powierniczą złożoną z "osób o wybitnej wiedzy z zakresu finansów publicznych", ale powoływanych przez Sejm, czyli de facto rządzącą akurat w danej kadencji koalicję.

Z kolei nadzór programowy nad realizacją licencji ma sprawować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Tę, według ujawnianych wcześniej pomysłów Platformy, także ma powoływać Sejm, czyli znów doraźna polityczna większość. A nadzór nad funduszem sprawować będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego – czyli członek rządu.

Kto karze i odbiera

Założenia Platformy przewidują, że dotychczasowe rady programowe TVP, Polskiego Radia i publicznych mediów lokalnych zostaną zlikwidowane. Bardzo duże uprawnienia będzie miała za to Rada Programowa przy KRRiT, która raz na sześć miesięcy ma oceniać, czy udzielone przez FZP licencje programowe są wykonywane właściwie.

Członkowie zarządów mediów publicznych będą mogli stracić stanowiska także przy okazji odnawiania licencji – po nieudzieleniu corocznego absolutorium i w wypadku "zaniechania" lub "odmowy zawarcia licencji programowej". Będą zatem wykonawcami poleceń rady powierniczej funduszu, które mogą iść bardzo daleko. Bo może między innymi regulować szczegółowo tematykę zamówionego programu i porę jego emisji.

Inne twarze rewolucji

Według zapisów nowej ustawy zniknie 17 rozgłośni lokalnych Polskiego Radia oraz 16 oddziałów terenowych TVP. Zostanie z nich utworzonych 16 spółek radiowo-telewizyjnych. Będą nadawały przez większość czasu antenowego pasmo wspólne, co w praktyce oznacza powstanie nowego programu "niemal ogólnopolskiego". Nadal będą istniały TVP Polonia i program radiowy dla zagranicy, ale finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Rzeczpospolita

_________________
"Kto za m?odu nie by? buntownikiem, ten na staro?? b?dzie ?wini?" (J. Pi?sudski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum