Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PAP: Milan Kundera wydał znajomego komunistycznej bezpiece

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 7:46 pm    Temat postu: PAP: Milan Kundera wydał znajomego komunistycznej bezpiece Odpowiedz z cytatem

Milan Kundera wydał znajomego komunistycznej bezpiece
http://www.rp.pl/artykul/11,204070.html


amk 13-10-2008, ostatnia aktualizacja 13-10-2008 03:31

Słynny czeski pisarz Milan Kundera w latach 50. XX wieku wydał czechosłowackiej komunistycznej służbie bezpieczeństwa przyjaciela swej koleżanki - poinformowały media w Pradze.

Dopiero ostatnio wyszło na jaw, że donos na pilota Miroslava Dvorzaczka złożył właśnie studiujący wówczas na prestiżowym Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Muzycznej w Pradze (FAMU) Kundera - podała czeska telewizja CzT z odwołaniem na poniedziałkowe wydanie tygodnika "Respekt".

Stacja przedstawiła dokument, z którego wynika, że Kundera 14 marca 1950 roku zgłosił się na milicję i złożył zeznania, w których wymienił nazwisko mężczyzny.

"To bardzo prawdopodobne, że Dvorzaczka aresztowano na podstawie informacji Milana Kundery. (Dvorzaczkowi) groziła nawet kara śmierci, lecz ostatecznie skazano go na 22 lata więzienia i spędził w niewoli 14 lat" - powiedział cytowany przez agencję CzTK historyk praskiego Instytutu ds. Badań Reżimów Totalitarnych (USTR) Vojtiech Ripka.

Dvorzaczek dziś żyje w Szwecji. Po wyjściu z więzienia wyemigrował z Czechosłowacji i pracował dla zachodnich służb wywiadowczych.

Jeszcze do niedawna wierzono, iż osobą, która wydała go w ręce bezpieki była koleżanka, którą odwiedzał w akademiku.

Milan Kundera od połowy lat 70. żyje we Francji, a ojczyznę odwiedza sporadycznie i incognito. Unika też kontaktów z prasą i nie udziela jej żadnych wypowiedzi.

PAP

Komentarz:

Każda informacja,nawet taka, co kolega lubi jeść, pić ,czy jaką słucha muzykę była dla bezpieki komunistycznej bezcenna ...
Nie mniej ważne dzisiaj są takie informacje dla każdej agentury ... Od lat w mediach wybiela się agenturę, twierdzac, że co to za agent bezpieki, ktory mowił bzdury podczas przesłuchania. Warto by zapytać , co to jest bzdura,ktorą dzielił się z aparatem ,przesłuchiwany "delikwent".. Rolling Eyes
Ubecy nie byli i nie są także dzisiaj idiotami, tak jak przed laty ,tak i dzisiaj potrafią zrobić użytek z informacji jaką dowiedzieli się od "kolegi" ... co właśnie jedliśmy dzisiaj na śniadanie , co nas interesuje ,bądź kogo lubimy, lub nie... Rolling Eyes http://www.rp.pl/artykul/11,204070.html

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 13 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.tvn24.pl/12691,1568369,1,1,milan-kundera-wydal-bezpiece-kolege,wiadomosc.html

00:16, 13.10.2008 /PAP

Milan Kundera wydał bezpiece kolegę
CZESKIE MEDIA O WSPÓŁPRACY PISARZA Z CZECHOSŁOWACKĄ SB

Milan Kundera donosił na kolegów?

PAP/EPACzeskie media obiegła w niedzielę elektryzująca wiadomość. Słynny pisarz Milan Kundera w latach 50. XX wieku wydał czechosłowackiej komunistycznej służbie bezpieczeństwa przyjaciela swej koleżanki.
Chodzi o pilota Miroslava Dvorzaczka. Został on zatrzymany przez czechosłowacka bezpiekę i groziła mu nawet kara śmierci. Ostatecznie skazano go na 22 lata więzienia. W niewoli spędził 14 lat. Jeszcze do niedawna wierzono, iż osobą, która wydała go w ręce bezpieki była koleżanka, którą odwiedzał w akademiku.

Nie koleżanka, tylko Kundera

Czeska telewizja CzT, powołując się na poniedziałkowe wydanie tygodnika "Respekt", poinformowała w niedzielę: dopiero teraz wyszło na jaw, że donos na pilota Miroslava Dvorzaczka złożył studiujący wówczas na prestiżowym Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Muzycznej w Pradze (FAMU) Milan Kundera.

Stacja przedstawiła dokument, z którego wynika, że Kundera 14 marca 1950 roku zgłosił się na milicję i złożył zeznania, w których wymienił nazwisko mężczyzny.

- To bardzo prawdopodobne, że Dvorzaczka aresztowano na podstawie informacji Milana Kundery - potwierdził cytowany przez agencję CzTK historyk praskiego Instytutu ds. Badań Reżimów Totalitarnych (USTR) Vojtiech Ripka.

Nie rozmawia z prasą

Dvorzaczek dziś żyje w Szwecji. Po wyjściu z więzienia wyemigrował z Czechosłowacji i pracował dla zachodnich służb wywiadowczych.

Także Kundera od połowy lat 70. żyje za granicą - we Francji, a ojczyznę odwiedza sporadycznie i incognito. Unika też kontaktów z prasą i nie udziela jej żadnych wypowiedzi.

Choć on sam odcina się od czeskiej kultury, pozostaje jednym z czołowych współczesnych czeskich twórców. Jego dzieła, mimo że uważane za trudne, są popularne na całym świecie i bardzo wysoko cenione przez krytyków. Najsłynniejszą jego powieścią jest "Nieznośna lekkość bytu", przedstawiającej losy czeskiej inteligencji w okresie Praskiej Wiosny z 1968 roku.

//kdj

Robert Majka , polityk,Przemyśl, Polska , Poland , 13 października 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pon Paź 13, 2008 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lekkość bytu może przestać być znośna dla Kundery.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Wto Paź 14, 2008 6:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://blog.rp.pl/semka/2008/10/13/milan-kundera-klopoty-z-przeszloscia/

Piotr Semka
Milan Kundera - kłopoty z przeszłością

Milan Kundera, jeden z najwybitniejszych pisarzy środkowoeuropejskich, miał donieść na kolegę w samym szczycie czechosłowackiego stalinizmu - tak wynika z dokumentów, do których dotarła czeska telewizja. Ofierze donosu groziła kara śmierci, w końcu skazana została na 22 lata więzienia, z czego przesiedziała za kratami 14.

Mistrz zaprzecza. Ale czeski odpowiednik Instytutu Pamięci Narodowej potwierdza informacje telewizji.

Jak zawsze w wypadku twórców i ich dzieł nowy fakt biograficzny zachęca do odczytywania na nowo dzieł Kundery. Każdy, kto czytał jedno z jego arcydzieł, powieść “Żart”, zadawać sobie musi teraz pytanie, czy pisząc książkę o ofierze stalinowskich więzień, autor nie miał przypadkiem na myśli ofiary swojej denuncjacji sprzed lat.

Dziś Milan Kundera dołączył do tych czeskich twórców, których niespodziewanie dopadła przeszłość. Na myśl przychodzi Ota Filip, emigracyjny pisarz, którego syn na wieść o współpracy ojca z bezpieką popełnił samobójstwo. Przypomina się szok, jaki przeżyli Czesi, dowiadując się, że pieśniarz Jaromir Nohavica donosił na swojego przyjaciela, także pieśniarza, Karela Kryla. A Kundera był znacznie ważniejszy dla czeskiej literatury niż oni.

Warto podkreślić, że nie pozował na patrona czeskiej wolności po upadku komunizmu. Nie przyjmował w ostatnich latach oficjalnych zaproszeń do odwiedzenia swojego kraju - a jeśli już, to bywał w Czechach incognito. Nie zgadzał się nawet na publikowanie swoich nowych książek po czesku. Nie pomniejsza to jednak szoku i rozczarowania za naszą południową granicą.

Sprawa Milana Kundery jest wyjątkowa i specyficzna - dramatyzmu dodaje jej fakt, że pisarz miał donieść na swojego znajomego w czasach stalinowskich. Czy można oddzielić życie twórcy od jego dzieł? Kto ma dziś prawo oceniać wybory ludzi w latach stalinowskiego terroru?

To nie są błahe pytania. A jednak bez moralnej oceny zdrady nie zajdziemy daleko. Lekceważenie faktów sprzed lat może skłaniać przyszłe pokolenia do łatwego wchodzenia na ścieżkę podłości. A pisarze - ludzie, którzy sami poruszają materię dobra i zła - nie powinni uchylać się od oceny własnych czynów.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum