" /> Dyskusje ogólne :: Dalej idzie 600 milionów dla 30 tysięcy esbeków
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Dalej idzie 600 milionów dla 30 tysięcy esbeków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Paź 24, 2008 5:59 am    Temat postu: Dalej idzie 600 milionów dla 30 tysięcy esbeków Odpowiedz z cytatem

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa,czasowym ograniczeniu pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawieniu ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych (druk nr 789).
str. 326 - 365
S e j m
R z e c z y p o s p o l i t e j P o l s k i e j
K a d e n c j a V I

Sp r a w o z d a n i e z 26 posiedzenia
S p r a w o z d a n i e S t e n o g r a f i c z n e
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniu 23 października 2008 r.
(trzeci dzień obrad)
http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter6.nsf/0/CF635D7AD8E92BCBC12574EC0003158B/$file/26_c_ksiazka.pdf

Druk nr 789
2007-12-13
Poselski projekt ustawy o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, czasowym ograniczeniu pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawieniu ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/789

Druk nr 1140
2008-09-24
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/1140


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Pią Paź 24, 2008 1:37 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Paź 24, 2008 6:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20081024&id=po03.txt

"Idzie o 600 milionów dla 30 tysięcy esbeków

Lepiej przeprowadzić naszą konkretną reformę niż narażać ustawę na jej zakwestionowanie przez Trybunał Konstytucyjny - tak uzasadniał wniosek o odrzucenie projektu ustawy odbierającej przywileje emerytalne funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki, złożony przez PiS, i podjęcie pracy tylko nad ustawą złożoną przez PO, poseł Sebastian Karpiniuk. Z dwóch projektów może powstać jeden dobry, który jest w stanie się utrzymać - kontrargumentował poseł Andrzej Dera (PiS). Z kolei Lewica zgłosiła wniosek o odrzucenie obu projektów. Głosowanie dzisiaj.

Podczas dyskusji poseł Andrzej Czuma (PO) wskazywał, że PiS miało luksusową sytuację w okresie 2005-2007, ale nie przedstawiło projektu ustawy o pozbawieniu przywilejów emerytalnych byłych funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. A obecny projekt autorstwa tej formacji niesie za sobą ryzyko zakwestionowania jego zapisów przez Trybunał Konstytucyjny, dlatego Czuma złożył wniosek o jego odrzucenie już w pierwszym czytaniu.
Oburzony był tym poseł Andrzej Dera. - Wniosek o odrzucenie projektu jest po prostu wnioskiem kuriozalnym - ocenił. - Nie rozumiem tego wniosku, historia, społeczeństwo was oceni - dodał.
Wskazywał, że jest to przejaw "arogancji, buty" i przypisywania sobie cudzych pomysłów. - To was boli, że nasz projekt jest szerszy i bardziej kompletny i dlatego chcecie go odrzucić w pierwszym czytaniu - podkreślił. Dera zarzucił Czumie, iż kłamie, mówiąc, że PiS podczas swoich rządów nie przygotowało żadnego projektu dezubekizacyjnego, ponieważ Sejm zajmował się takim projektem. - Bez inicjatyw PiS nie byłoby dezubekizacji - podkreślił Dera, dodając, że po raz pierwszy mamy sytuację, iż prezydent takiej ustawy nie zawetuje, dlatego zawnioskował o pracę w komisjach równocześnie nad oboma projektami.
Przed debatą posłowie PiS wskazywali, że jeżeli PO będzie chciała odrzucenia projektu PiS w pierwszym czytaniu i nie opowie się za zmianą Konstytucji, to próba obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom zakończy się fiaskiem. Arkadiusz Mularczyk (PiS) podkreślał, że ustawa na pewno trafi do Trybunału Konstytucyjnego, którego wyrok może być "nieprzewidywalny" i jedynie zmiana Konstytucji może go ochronić.
- Dla pełnej jasności, sprawdzenia intencji PO i załatwienia tego ważnego problemu istotne jest, by wprowadzić zmiany do polskiej Konstytucji, które dadzą możliwość pozbawienia praw publicznych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa i uprzywilejowanych świadczeń - powiedział Mularczyk.
- Stoimy niewątpliwie przed historyczną szansą podjęcia próby rozliczenia się z niechlubną historią komunistycznego państwa - argumentował już podczas debaty Mularczyk, przedstawiając projekt PiS. - Taki stan jest stanem patologicznym i należy go zmienić - dodał. - Obecny projekt będzie kwestionowany, dlatego jednocześnie złożyliśmy projekt zmiany Konstytucji. Trybunał Konstytucyjny wówczas nie będzie mógł go zakwestionować - kontynuował. Mularczyk powiedział, że ok. 30 tys. byłych esbeków pobiera rocznie ok. 600 mln zł uposażenia, a ci, którzy walczyli za wolne państwo, dostają często minimalne emerytury.
Przedstawiając projekt Platformy, poseł Sebastian Karpiniuk (PO) przypomniał, że esbecy mieli szczególne przywileje, zarabiając nawet czterokrotnie więcej niż średnia krajowa, korzystając ponadto z szeregu innych przywilejów. Tymczasem ich działania były skierowane przeciwko wolnościowym dążeniom Narodu i dlatego wysokie emerytury po prostu się im nie należą. Karpiniuk podkreślał, że te przywileje emerytalne są prawami niesłusznie nabytymi i nie zasługują na ochronę, a ustawa przewiduje odebranie jedynie przywilejów niesłusznie nabytych. Odrzucenia obu projektów w pierwszym czytaniu domagał się Janus Zemke (Lewica), argumentując, że oba "łamią fundamenty cywilizowanego prawa" i zakładają domniemanie winy. Krytycyzm wobec ustaw dezubekizacyjnych wykazywał przedstawiciel PSL Stanisław Rakoczy, który jednak opowiedział się za dalszymi pracami w komisji.
PiS proponuje, by funkcjonariusze z lat 1957-1989 otrzymywali najniższe uposażenia emerytalne, a czasu służby przed 1957 r. w ogóle nie wliczano by do emerytury. PiS chce ponadto podania do publicznej wiadomości informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ograniczenie pełnienia przez nich funkcji publicznych na 10 lat.
Projekt PO zakłada m.in. zmniejszenie świadczeń byłych funkcjonariuszy cywilnych i wojskowych służb specjalnych od lipca 1944 do lipca 1990 r., a także WRON. Zmiany nie dotyczyłyby Milicji Obywatelskiej."
Zenon Baranowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Paź 24, 2008 6:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://cogito62.salon24.pl/99151,index.html

w.s_media - "Aleksander Ścios"
wolny strzelec /historyk filozofii/

2008-10-23, 21:44:07
"USTAWA O ODEBRANIU ZŁUDZEŃ

Od chwili, gdy Platforma Obywatelska zgłosiła projekt ustawy przewidujący zmniejszenie świadczeń emerytalnych funkcjonariuszy bezpieki, należało przypuszczać, że intencje tej propozycji będą zupełnie różne, od głoszonych oficjalnie. Byłoby rzeczą kompletnie niedorzeczną sądzić, że partia powołana przez polityczną agenturę wpływu i reprezentująca w polskiej przestrzeni politycznej interesy mafijnego Triumwiratu, mogłaby uchwalić ustawę, naruszającą najważniejsze „prawa nabyte” własnego elektoratu.

Ponad 30-tysięczna armia „przyjaciół wspólnej służby” oraz ich rodziny, nigdy nie wybaczyłaby Tuskowi ustawy odbierającej im przywileje nadane przez III RP. Partia, której założycielami byli m.in. oficer Departamentu I MSW oraz dwóch zasłużonych agentów tego Departamentu (POLITYCZNA AGENTURA WPŁYWU - (6) WRÓG WEWNĘTRZNY), wspierana od początków swojego istnienia przez cały establishment okrągłostołowy, nie może dokonać aktu sprzecznego z celem, dla którego została powołana – czyli utrwalania wpływów i przywilejów środowisk agenturalnych i nomenklaturowych.

W tym przekonaniu, mogła uważnego czytelnika utwierdzać już lektura wystąpienia generała Czempińskiego – jednego z „niewidocznych” założycieli PO, który we wrześniowym wywiadzie dla TVN wyznał – „Jak odbiorą mi emeryturę, rozważę emigrację", dodając - „Narażałem życie dla tego kraju i teraz mam być traktowany, jako obywatel trzeciej kategorii. - Jeśli ustawa o odebraniu przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom SB wejdzie w życie, to będzie to gorzka pigułka i trudno będzie ją przełknąć”. Na koniec Czempiński przyznał, że „jest tak rozgoryczony sytuacją w kraju, że nie wyklucza wyjazdu za granicę. - Problem jest taki, że mam niepełnosprawne dziecko. Ale gdybym się zdecydował wyjechać, mam propozycje pracy w USA – podsumował.”

Pełen medialnego dramatyzmu spektakl, odegrany na potrzeby propagandy powinien utwierdzić w przeświadczeniu, że ustawa proponowana przez Platformę jest tylko polityczną grą.

Dość wyraźnie powiedział o tym tego samego dnia Andrzej Olechowski – jeden z „ojców – założycieli” PO, a służbowo – TW MUST, prowadzony przez Gromosława Czempińskiego. W wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej, pytany czy zgadza się z pomysłem odbierania emerytur byłym esbekom, Olechowski stwierdził:

„Dostrzegam jak wszyscy tę niesprawiedliwość, że byli esbecy dostają o wiele wyższe emerytury niż ludzie, których prześladowali. Jednak jako minister finansów nauczyłem się, że nikomu nie można odebrać raz przyznanych świadczeń czy przywilejów. A wśród składanych propozycji nie widzę rozwiązań, które nie zostałyby zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Dlatego boję się, że cała ta historia ma mało wspólnego z rzeczywistością, a dużo z piarem. Widać wyraźnie, że PO rzuca apetyczne kąski różnym grupom społecznym, żeby każdy powiedział: to są mili goście. Nie sądzę jednak, by zdecydowała się zaproponować rozwiązania, które nie przejdą próby Trybunału.” By nie było wątpliwości, na pytanie dziennikarza – „Politycy Platformy tego nie wiedzą?” Olechowski oświadczył:

„ Ależ wiedzą, tak samo jak wszyscy inni politycy, którzy wrzucają do publicznej debaty jakiś temat tylko po to, żeby sobie o nim porozmawiać. Przecież wiadomo, że codziennie trzeba o czymś mówić. Jak długo można rozmawiać o wprowadzeniu euro czy reformie finansów, skoro mało kto się na tym zna? A w sprawie odbierania przywilejów esbekom parę osób może się wypowiadać.”

O ile, zatem wystąpienie Czempińskiego miało zadowolić sceptyków, wątpiących w dobre intencje Platformy i przekonać ich, że ubodzy funkcjonariusze wywiadu PRL rozważają poważnie skutki groźnej dla nich ustawy – o tyle Andrzej Olechowski najwyraźniej „puścił oko” do wiernego elektoratu PO, podpowiadając im, że cała sprawa ma wyłącznie wymiar propagandowy i nie powinni odczuwać obaw.

To rozpisane na głosy, wspólne działanie byłego agenta i prowadzącego go oficera bezpieki, było wzruszającym dowodem trwałości więzi, powstałych w czasach PRL.

Ale upatrywanie w pomyśle Platformy wyłącznie korzyści propagandowych, w przewidywaniu, że Trybunał Konstytucyjny uzna ustawę za niekonstytucyjną, byłoby krzywdzącym uproszczeniem intencji i możliwości koncepcyjnych ludzi „wspierających” intelektualnie rząd Tuska.

O tym, że cele gry ustawą wykraczają poza wymiar PR, mogą świadczyć dzisiejsze wydarzenia sejmowe i zachowanie Platformy wobec projektu „ustawy dezubekizacyjnej”, zgłoszonego przez PIS. Nie powinno nawet specjalnie dziwić, że partia Jarosława Kaczyńskiego pozwoliła uwikłać się w grę prowadzoną przez „zaplecze” Platformy, skoro we wszystkich innych, nagłaśnianych przez media tematach zastępczych zachowuje się z podobną ignorancją, pozbywając się przy tym jakiejkolwiek inicjatywy.

Jak dowiadujemy się z relacji z posiedzenia Sejmu „Debata nad odebraniem przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom SB i WRON zamieniła się w zacięty spór między PiS i PO o to, kto jest ojcem dezubekizacji. PO złożyła wniosek o odrzucenie projektu PiS i zaapelowała jednocześnie o poparcie swojego.”

Sądzę, że walka o „ojcostwo” dezubekizacji (określenie to brzmi idiotycznie), jest czynnikiem świadomie nagłaśnianym przez PO, mającym na celu ukazanie politycznego przeciwnika jako małostkowego i koniunkturalnego gracza, dla którego kwestie merytoryczne mają znaczenie drugorzędne. Mogłaby o tym świadczyć ocena projektu PIS-u, której dokonał w Sejmie poseł Andrzej Czuma oświadczając, że jego "pewne elementy mogą być niezgodne z konstytucją".

Przesłanie tej sytuacji wydaje się jednoznaczne:, jeśli PIS forsuje swój projekt, co do którego wiadomo, że zostanie zakwestionowany przez TK, czyni to wyłącznie ze względów propagandowych, nie licząc się z faktycznymi efektami ustawy. Nasz projekt - PO, jest mniej restrykcyjny lecz przez to bardziej realny, a zatem ma większe szanse na realizację. Kto zatem bardziej dąży do dezubekizacji?

Jeżeli Sejm uchwali ustawę według projektu Platformy, odrzucając pomysł PIS-u, jestem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny i tak uzna ustawę za niekonstytucyjną, w takim zakresie, który uniemożliwi jej wykonanie lub uczyni ją fikcyjną. Pozwoli to zachować tej partii wizerunek formacji „antykomunistycznej”, nie tracąc cennego wsparcia ze strony funkcjonariuszy bezpieki. Scenariusz zapowiedziany przez Olechowskiego jest jak najbardziej realny.

Jeśli natomiast Sejm przyjmie ustawę, w której znajdą się zapisy z projektu PIS-u, wówczas Trybunał zakwestionuje te właśnie przepisy. O korzystnym dla Platformy efekcie, nie trzeba chyba wspominać.

W obu przypadkach ustawa zostanie odrzucona, a Platforma zyska na wizerunku. Ważną korzyścią będzie utrącenie projektu ustawy autorstwa PIS-u, na tyle skuteczne, że uniemożliwi tej partii powrót do proponowanej obecnie koncepcji. Być może w tej właśnie „zdobyczy” należy upatrywać główny cel gry prowadzonej przez PO. Porażka rozwiązań zawartych w projekcie PIS-u oddali bowiem odebranie przywilejów emerytalnych esbekom na czas nieokreślony, a być może w ogóle przekreśli szanse na taką ustawę.

Dlatego udział tej partii w grze prowadzonej przez Platformę, zdaje się świadczyć o niezrozumieniu, czym naprawdę jest formacja założona przez polityczną agenturę wpływu, lub jest przejawem iluzorycznej wiary w możliwość osiągnięcia satysfakcjonującego kompromisu.

W tę grę – obliczoną jako propagandowe zadanie dla medialnych hufców, partia Olechowskiego, Czempińskiego i Merkla powinna grać sama.http://www.tvn24.pl/0,1566415,0,1,jak-odbiora-mi-emeryture--rozwaze-emigracje,wiadomosc.html

http://www.rp.pl/artykul/107684,197369_Prezydent_powinien_byc_z_opozycji_.html

http://www.tvn24.pl/0,1569975,0,1,hanba--hanba--hanba-spor-w-sejmie-o-dezubekizacje,wiadomosc.html "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Paź 24, 2008 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/2,209443_Dezubekizacja_przepadla_w_Sejmie_.html

"Dezubekizacja przepadła w Sejmie
ika 24-10-2008, ostatnia aktualizacja 24-10-2008 10:30

Wniosek o odrzucenie projektu PiS złożyły podczas czwartkowej debaty kluby PO oraz Lewicy.

Za odrzuceniem było 242, 168 głosowało przeciw, wstrzymało się trzech posłów.

PiS proponowało w projekcie by funkcjonariusze z lat 1957-1989 otrzymywali najniższe uposażenia emerytalne, proponuje też, by czasu służby przed 1957 r. w ogóle nie wliczano do emerytury. Projekt PiS zakłada też ograniczenie pełnienia na 10 lat przez b. oficerów służb PRL funkcji publicznych - z wyjątkiem funkcji pochodzących z wyborów powszechnych oraz "pracy dziennikarza niepolegającej na pełnieniu funkcji redaktora naczelnego". Wykazy funkcjonariuszy mają być publikowane przez IPN w "Monitorze Polskim". (...)"

Więcej:
http://www.rp.pl/artykul/2,209443_Dezubekizacja_przepadla_w_Sejmie_.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5320

PostWysłany: Pią Paź 24, 2008 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&26&217
GŁOSOWANIE Nr 217 - POSIEDZENIE 26.
Dnia 24-10-2008 Godz. 09:25

Pkt 31. porz. dzien. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, czasowym ograniczeniu pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawieniu ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych

Głosowało - 413 Za - 242 Przeciw - 168 Wstrzymało się - 3 Nie głosowało - 47

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&26&217

http://orka.sejm.gov.pl/Glos6.nsf/nazwa/26_217/$file/glos_26_217.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 747
Skąd: Tczew

PostWysłany: Sob Paź 25, 2008 1:59 pm    Temat postu: libertas AEQUALITAS fraternitas Odpowiedz z cytatem

libertas AEQUALITAS fraternitas

Esbecy (i ich odpowiednicy, np. ci z Informacji Wojskowej, z wywiadu i kontrwywiadu LWP itp.) wspierali ustrój deklarujący RÓWNOŚĆ. Zatem TO właśnie powinni dostać! WSZYSCY – bez względu na: staż pracy/służby, stopień i stanowisko służbowe oraz na wysokość otrzymywanych tam zarobków – powinni dostawać TYLE SAMO jako emeryturę: mianowicie poziom aktualnego zasiłku dla bezrobotnych.

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group