Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

www.prawda.pl ???

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Sty 03, 2009 9:50 pm    Temat postu: www.prawda.pl ??? Odpowiedz z cytatem

www.prawda.pl ???

Głód? Głód wiedzy (wśród dziennikarzy) ?
http://www.prawda.pl/content/view/81/1/

Ignacy Wyszomirski

19.02.2006

Pośród najważniejszych spraw dotyczących współczesnego świata mało jest takich, które tak często byłyby przekłamywane w mediach. Tym razem relacjonowaniem głodu na świecie zajęła się TVP i... tylko utrwaliła mit, który przyczynia się do tego, że my w Polsce czujemy się rozgrzeszeni, a głodujący dalej głodują.

TVP poinformowała, że 825 milionów ludzi na świecie głoduje lub jest niedożywionych, a do 2015 roku ma być ich o 100 milionów więcej. Lecz to był tylko wstęp do zasadniczej wiadomości; otóż według naukowców zebranych na kongresie w Stanach Zjednoczonych rozwiązaniem byłyby nakłady na nowe technologie w rolnictwie. Za przykład dostaliśmy Chiny i Wietnam, które ograniczyły głód "tylko dlatego, że zainwestowano w rolniczą infrastrukturę oraz w żywność genetycznie modyfikowaną", która jest "niestety" w wielu krajach zakazana. [1]

Nie będziemy wnikać w to, dlaczego naukowcy amerykańscy mówią, że tylko nowe technologie w rolnictwie mogą pomóc zwalczyć głód w Afryce. To przecież nie ich wina, że to głównie właśnie naukowcy amerykańscy się zajmują nowymi technologiami. Może akurat nie ci sami. Nie dociekamy, dlaczego pomóc ma właśnie żywność modyfikowana genetycznie. To może pewnie przypadek, że konferencja była zorganizowana właśnie w tym kraju, który stara się wszelkimi sposobami zmusić inne do przyjmowania żywności modyfikowanej genetycznie (robi to na przykład przez presję w WTO, Światowej Organizacji Handlu). Ważniejsze jest inne pytanie: co jest przyczyną głodu w najbiedniejszych krajach?

Dla wielu ludzi karmionych mitami przez telewizję, odpowiedź może być zaskakująca. Problem nie tkwi w braku żywności na świecie, więc i rozwiązaniem nie jest wyprodukowanie większej żywności, by nakarmić najuboższych.

Co mówią organizacje, które tą sprawą zajmują się na co dzień?

ActionAid, międzynarodowa organizacja pomocowa ogłosiła w trakcie debaty publicznej w Wielkiej Brytanii:

"Społeczeństwo brytyjskie nie może być nabierane na akceptację żywności modyfikowanej genetycznie (GMO) ze względu na kraje rozwijające się. GMO nie jest magicznym rozwiązaniem głodu na świecie. To, czego ubodzy ludzie naprawdę potrzebują, to dostęp do ziemi, wody, lepszych dróg, którymi dostarczyliby zbiory na rynek, edukacja i linie kredytowe". [2]

Jedna wielka międzynarodowa organizacja pomocowa może się mylić?

Cidse, koalicja katolickich organizacji pomagających w krajach rozwijających się, pisze o micie "karmienia świata":

"Bieda i nierówność są głównymi przyczynami głodu, a nie brak żywności: 78 proc. niedożywionych dzieci w krajach rozwijających się żyje w krajach mających nadwyżki żywności". [3]

Jak to się dzieje, że ludzie umierają z głodu w krajach, w których jest żywność? Odpowiedź jest okrutnie prosta: nie mają pieniędzy by kupić jedzenie!

Tłumacząc na swojej stronie internetowej przyczyny głodu na świecie, niemieckie ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju pisze:

"Głód i niedożywienie nie są spowodowane przede wszystkim przez kataklizmy naturalne i konflikty zbrojne - które są odpowiedzialne ze około 10 procent głodu na świecie. W około 90 proc. przypadków głód jest rezultatem długotrwałej biedy strukturalnej".

Zaś mechanizm wciągający ludzi w krajach rozwijających się w pułapkę głodu wygląda tak:

"Kraje uprzemysłowione wydają 257 miliardów dolarów rocznie na dopłaty rolnicze. Rolnicy w krajach rozwijających się nie mogą konkurować z cenami tych subsydiowanych produktów. Więc niszczone są lokalne rynki, a wraz z nimi możliwości tamtejszych ludzi, by samemu zarobić na życie. Gdy produkcja krajowa nie jest zabezpieczona, ludzie stają się zależni od importu, za który trzeba płacić twardą walutą. W rezultacie coraz mniej ludzi może pozwolić sobie na kupno żywności". [4]

Podobne stwierdzenia usłyszymy od ogromnej większości innych organizacji i instytucji bezpośrednio zajmujących się wspieraniem ludzi w krajach rozwijających się w uzyskaniu samodzielności.

Pewnie więc nie zdziwi nikogo fakt, że Amartya Sen, indyjski ekonomista, otrzymał w 1998 roku Nagrodę Nobla m.in. właśnie za analizę głodu, w której wykazał, że w dzisiejszych czasach głód na ogół nie jest tylko wynikiem braku żywności, lecz przede wszystkim jest spowodowany nierównościami w mechanizmach jej dystrybucji. [5]

Innymi słowy, pożywienia jest na świecie wystarczająco. Trzeba je tylko sprawiedliwie podzielić. Przeciwstawne pomysły są o wiele rzadsze wśród znających się na rzeczy. Na przykład FAO, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, mówi, że biotechnologie mogą pomóc nawet małym rolnikom w krajach rozwijających się, ale natychmiast zwraca uwagę, że przemysł biotechnologiczny jest w rękach firm mających interesy ekonomiczne, a konieczna jest szczególna ostrożność ze względu na potencjalne ryzyka dla zdrowia ludzi i środowiska. [6]

ActionAid przypomina też, że tylko 1 proc. badań nad żywnością modyfikowaną genetycznie dotyczy spraw przydatnych dla rolników w krajach ubogich, a amerykański przemysł biotechnologiczny wydaje 250 milionów dolarów na promocję GMO.

"Wiemy, że na świecie jest wystarczająco dużo żywności, by wyżywić każdego. Przyczyną głodu na świecie jest bieda i nierówności. Byłoby o wiele lepiej, gdyby pieniądze wydawano na rozwiązanie tych problemów, a nie na biotechnologię" - podsumowuje organizacja.

Dlaczego więc TVP bezkrytycznie powtórzyła dyskusję naukowców amerykańskich, nie przedstawiając jednocześnie, co mówią organizacje, które zapobieganiem głodowi zajmują się na co dzień? 250 milionów dolarów na promocję GMO nie musi tu mieć żadnego znaczenia. Wystarczy brak głodu. Brak głodu wiedzy wśród dziennikarzy.

Ignacy Wyszomirski
2006.02.18

Źródła informacji:

1. TVP
2. ActionAid
3. CIDSE
4. niemieckie ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju
5. Fundacja Nobla
6. FAO

Robert Majka , polityk, Przemyśl, 3 stycznia 2009r g.21.50
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum