" /> Dyskusje ogólne :: Pamięć: Ryszard Siwiec ( 1968 ) Jan Palach ( 1969 roku )
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pamięć: Ryszard Siwiec ( 1968 ) Jan Palach ( 1969 roku )

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Sty 16, 2009 8:14 am    Temat postu: Pamięć: Ryszard Siwiec ( 1968 ) Jan Palach ( 1969 roku ) Odpowiedz z cytatem

Ryszard Siwiec (1968) Jan Palach (1969 roku ) Samospalenie w imię wolności
http://portalwiedzy.onet.pl/112263,1,1,0,galeria_media.htmlNa zdjęciu: Jan Palach - fotografia z legitymacji studenckiej.

Jan Palach był studentem wydziału historii Uniwersytetu Karola w Pradze. Na znak protestu przeciwko wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego dokonał 16 stycznia 1969 roku aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na Placu Wacława w centrum Pragi. Miał 21 lat. Dziś mija czterdziesta rocznica tego głośnego wydarzenia.

Na zdjęciu: pogrzeb Jana PalachaJan Palach był studentem wydziału historii Uniwersytetu Karola w Pradze. Na znak protestu przeciwko wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego dokonał 16 stycznia 1969 roku aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na Placu Wacława w centrum Pragi.
Palach zmarł w skutek odniesionych poparzeń (które pokryły 85% jego ciała) trzy dni póżniej, 19 stycznia. Jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację przeciwko sowieckiej okupacji, w której uczestniczyło tysiące osób (póżniej prześladowanych przez czechosłowackie służby specjalne).Imię Jana Palacha stało się symbolem ludzkich tragedii mających miejsce w okresie tzw. praskiej wiosny.


Na zdjęciach: walki na ulicach Pragi.

26 sierpnia czechosłowackie władze podpisały tzw. protokół moskiewski, który sankcjonował obecność wojsk "sojuszniczych" na terenie Czechosłowacji. Po powrocie do kraju Dubček musiał realizować politykę Moskwy, co spotkało się z licznymi protestami, łącznie z tragicznym samospaleniem J. Palacha w styczniu 1969 roku.
Liczebność wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji po kilku tygodniach wzrosła do ok. 700 tys. Interwencja nie doprowadziła do przelewu krwi na wielką skalę (ocenia się, że zginęło ok. 200 osób), a opór ludności został utrzymany w ramach walki cywilnej.
Po tzw. rozruchach hokejowych w marcu 1969 roku, będących skutkiem zwycięstwa hokeistów czechosłowackich nad ekipą ZSRR, władze radzieckie doprowadziły do zmiany na stanowisku I sekretarza KPCz.
17 kwietnia 1969 roku A. Dubčeka zastąpił G. Husak i przystąpił do "normalizacji", czyli do zniesienia dotychczasowych reform.Na zdjęciu: młody mieszkaniec Pragi wspina się na radziecki czołg T-54 podczas walk z siłami Układu Warszawskiego.

Terminem praskiej wiosny określa się wydarzenia mające miejsce w Czechosłowacji związane z próbą reformy systemu komunistycznego i osiągnięcia w nieco większym stopniu niezależności państwowej. Za początek procesu uznaje się wybór na stanowisko I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji A. Dubčeka (na zdjęciu trzeci od prawej) w dniu 5 stycznia 1968. Opublikowany program reform był zwany "polityką otwartych drzwi", a reformy określano jako "socjalizm z ludzką twarzą". Obiecano rozszerzenie swobód obywatelskich i politycznych. Zapowiedziano też reformy gospodarcze, rehabilitację skazanych w procesach politycznych w latach 1949-1954 i ukaranie ich organizatorów, zniesienie cenzury. Wydarzenia w Czechosłowacji mocno zaniepokoiły rządy państw członkowskich Układu Warszawskiego. Zorganizowano szereg narad przywódców partii komunistycznych, a po ostatniej z nich w Černej nad Cisą doszło do interwencji. W nocy z 20 na 21 sierpnia wojska Bułgarii, NRD, Polski, Węgier i ZSRR, w sile 200 tys. żołnierzy, wkroczyły do Czechosłowacji.Na zdjęciu: sowieckie czołgi na ulicach Pragi.

Terminem praskiej wiosny określa się wydarzenia mające miejsce w Czechosłowacji związane z próbą reformy systemu komunistycznego i osiągnięcia w nieco większym stopniu niezależności państwowej. Za początek procesu uznaje się wybór na stanowisko I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji A. Dubčeka (na zdjęciu trzeci od prawej) w dniu 5 stycznia 1968. Opublikowany program reform był zwany "polityką otwartych drzwi", a reformy określano jako "socjalizm z ludzką twarzą". Obiecano rozszerzenie swobód obywatelskich i politycznych. Zapowiedziano też reformy gospodarcze, rehabilitację skazanych w procesach politycznych w latach 1949-1954 i ukaranie ich organizatorów, zniesienie cenzury. Wydarzenia w Czechosłowacji mocno zaniepokoiły rządy państw członkowskich Układu Warszawskiego. Zorganizowano szereg narad przywódców partii komunistycznych, a po ostatniej z nich w Černej nad Cisą doszło do interwencji. W nocy z 20 na 21 sierpnia wojska Bułgarii, NRD, Polski, Węgier i ZSRR, w sile 200 tys. żołnierzy, wkroczyły do Czechosłowacji.

Wszystkie Fot. AFP

Komentarze ze strony http://portalwiedzy.onet.pl/112263,1,0,0,galeria_media.htmlMoje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 16 stycznia 2009r g.08.14
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:06 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Sty 16, 2009 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://swkatowice.mojeforum.net/pamietajmy-ryszard-siwiec-z-przemysla-1968-2008-temat-vt5946.html40 lat temu , Ryszard Siwiec z Przemyśla, http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Siwiec_Ryszard_zdjecie.jpg 1968 - 2008
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Siwiec

2. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Us%C5%82yszcie_m%C3%B3j_krzyk&action=edit&redlink=1

3. Testament , http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Siwiec_Ryszard_testament.png

4. http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/424969

Ryszard Siwiec (ur. 7 marca 1909, zm. 12 września 1968) - żołnierz AK, filozof, księgowy z Przemyśla.

Protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał 8 września 1968 samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tysięcy widzów.

Z wykształcenia filozof - absolwent Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie odmówił pracy w szkolnictwie nie chcąc uczestniczyć w komunistycznej indoktrynacji młodzieży. Podjął pracę jako księgowy, dorabiając hodowlą kur i uprawą ogrodu. Miał pięcioro dzieci.

Przez lata na prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki podpisując je Jan Polak. Agresja na Czechosłowację z udziałem wojsk polskich przekonała go, że należy wstrząsnąć sumieniem rodaków. Formę samospalenia wybrał prawdopodobnie pod wpływem podobnych samospaleń mnichów buddyjskich, protestujących wówczas przeciwko wojnie w Wietnamie. Przed wyjazdem na dożynki do Warszawy sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie. Kończyły je słowa:

Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!
Jadąc do Warszawy pociągiem napisał list pożegnalny do żony, po akcie samospalenia przechwycony na poczcie przez Służbę Bezpieczeństwa, w konsekwencji czego dotarł do niej dopiero po 20 latach.

Kochana Marysiu, nie płacz. Szkoda sił, a będą ci potrzebne. Jestem pewny, że to dla tej chwili żyłem 60 lat. Wybacz, nie można było inaczej. Po to, żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo, wolność ginę, a to mniejsze zło niż śmierć milionów. Nie przyjeżdżaj do Warszawy. Mnie już nikt nic nie pomoże. Dojeżdżamy do Warszawy, pisze w pociągu, dlatego krzywo. Jest mi tak dobrze, czuję spokój wewnętrzny jak nigdy w życiu.

Fragment testamentuZanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w tłum ulotki z protestacyjnym apelem. Płonąc, krzyczał Protestuję i nie pozwalał gasić płomieni. Zmarł po 4 dniach w szpitalu w wyniku odniesionych oparzeń (ponad 85% powierzchni ciała).

Jego protest został przemilczany przez wszystkie media oficjalne. Bezpośrednim świadkom SB wmawiała, że Siwiec był niezrównoważony psychicznie.

Blisko pół roku później w Pradze na placu św. Wacława w proteście przeciwko inwazji podpalił się czeski student, Jan Palach. Palach mógł nie wiedzieć o proteście Siwca, bowiem pierwszą informację o jego czynie nadała dopiero w kwietniu 1969 (niemal 4 miesiące po śmierci Palacha) polska audycja Radia Wolna Europa.

W 1981 rodzina zmarłego własnym sumptem wydała broszurę opisującą jego czyn. W 1991 reżyser Maciej Drygas nakręcił poświęcony Siwcowi film Usłyszcie mój krzyk, nagrodzony potem Felixem na przeglądzie w Berlinie w kategorii filmu dokumentalnego. Wykorzystano w nim utajnione wcześniej zdjęcia Polskiej Kroniki Filmowej. Dopiero ten film wprowadził do zbiorowej świadomości Polaków postać Siwca.

W 2001 prezydent Republiki Czeskiej, Václav Havel przyznał pośmiertnie Ryszardowi Siwcowi order Tomasza Masaryka pierwszej klasy. 19 sierpnia 2003 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (rodzina zmarłego odmówiła przyjęcia odznaczenia od Prezydenta Kwaśniewskiego 4 września 2003). 4 września 2006 w dniu święta narodowego Słowacji ambasador tego kraju František Ružička przekazał na ręce Wita Siwca, syna zmarłego nadany pośmiertnie Order Białego Podwójnego Krzyża.

Przy wejściu na Stadion Dziesięciolecia znajduje się tablica upamiętniająca czyn Siwca wmurowana z inicjatywy Tygodnika Solidarność.Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 16 stycznia 2009r g.11.13
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:07 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
slako
Weteran Forum


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 269

PostWysłany: Pią Sty 16, 2009 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystąpiłem do Radnych Warszawy , z prośbą o interpelację - w sprawie tablicy.


Co się dzieje z tablicą ze stadionu X-lecia.
Aby tablicę przekazano na czas budowy lub na stałe - do Muzeum Niepodległości. Aby potem np. duplikat wkomponowano w nowy stadion.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Roman Jarmuszkiewicz
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 90

PostWysłany: Pią Sty 16, 2009 7:41 pm    Temat postu: Panie Robercie dziękuję za udokumentowanie wybitnych Polaków Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie skopiować Pana cudowne opracowanie Postaci ,które winny być wzorem postaw ,na których tak my jak i współczesne pokolenia winny uczyć się wartości jaką jest odwaga,uczciwość i konieczność wspólnego protestu przeciw manipulacji,agresji,wojnom,ludobójstwu.
Niedawno Panie Robercie w dyskusji zadałem pytanie,wymień opozycjonistów z 1968r rozmawialiśmy o marcu oraz wojnie w Czechosłowacji.Wymieniono Michnika,Kuronia,Geremka,Modzelewskiego,Spychalskiego,Jaruzelskiego,Ochaba,Gomułke....
dlatego Pana opracowanie dostarcza wiedzy wszystkim.Dziękuję.
Nie tu jest miejsce ale wrócę do mojego listu .....właśnie w proteście przed zabijaniem oddali POLACY, życie licząc że my,Naród,Świat się obudzi i krzyknie NIE ZABIJANIU,NIE,NIE wykorzystywaniu naszych dzieci w wojnach.Serdecznie pozdrawiam.Dziękuję za opracowanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Sty 16, 2009 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Romanie,

dziekuje za ciepłe słowa pod moim adresem.
Zrobiłem to co do mnie należy, zresztą cóż to jest
w porównaniu do tego,co zrobili Siwiec i Palach. Rolling Eyes
Moim zdaniem, przykłady o których Pan pisze
" wzorców " nie przypadkiem są lansowane
od ponad dwudziestu lat. Polska taka jaką
mamy ją dzisiaj, to kraj marzeń właśnie Michnika,
Kiszczaka i Wałęsy. To nie jest Polska moich marzeń,
marzeń nie o kraju idealnym, ale normalnym. Rolling Eyes
Proszę zwrócić uwagę, że ustrój kraju nad Wisłą AD.1988-2009 stworzony przez gen.policji politycznej MSW PRL
Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsę, to nie ten ustrój
za który oddali życie Siwiec i Palach Rolling Eyes .
Cóż, jak zwykły normalny człowiek ( nie zajmujący się
polityką, może zrozumieć, w czym jest rzecz...? ).
Skoro z jednej strony
słyszy od dwudziestu lat gromki śpiew ... Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną,
pobłogosław Panie.
A z drugiej niemal na każdym kroku ,
widać, jak Polską "administrują" nie rządzą ludzie
oddani idei magdalenkowego układu.
Taka schizofremia powoduje zatarcie w mentalności różnice
pomiędzy
dobrem a złem. ... a co lepszy cwaniak , układa się z komuszkami
różowymi i wybielonymi z czerwieni na zewnątrz, a czerwonymi
wewnątrz. I tak trwamy w tym tyglu obłudy od ponad dwudziestu lat
... Czy są szanse na zmiany.??? Jest jedna mała szansa! Na scenę
polityczną powinni wejść ludzie spoza układu.
Jest mały problem, prezydent i były premier ( Lech i Jarosław Kaczyńsccy) powinni wyrazić chęć jednoznacznego zerwania
z układem magdalenkowym.
Podejmowane tylko próby niczego nie uzdrowią, bo zarówno prezydent
jak i b. premier są niewolnikami ( a zarazem zakładnikami) dwudziestoletniego kłamstwa. I taka jest rzeczywistość.
Zakłamana rzeczywistość z której trudno jest
się Polakom otrząsnąć. Rolling Eyes

Pozdrawiam z Przemyśla
http://www.przemysl.pl/turystyka/387/linia_molotowa/
http://www.przemysl.pl/kamera ,
http://www.przemysl.pl/kamera2/Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 16 stycznia 2009r g.21.03
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:09 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Roman Jarmuszkiewicz
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 90

PostWysłany: Sob Sty 17, 2009 7:38 am    Temat postu: Zwracam się do nauczycieli historii,studentów wydziłu Odpowiedz z cytatem

Waszym obowiązkiem jest korzystać z opracowań Pana Ryszarda ,podobnych.Powinniście młodzież ,sami ,rodziny i przyjaciół odsyłać do opracowań zamieszczanych na podanych przez autora adresach.Winni jesteśmy to IM,to ich protest wobec śpiącego NARODU ma dziś tak dużą siłę wymowy--dziś kiedy pozwoliliśmy narzucić sobie podstawy prawne PRL i zaakceptowaliśmy ,życie w PRL bisie.
Mam nadzieję ŻE Autor wybaczy podanie adresu petycji w sprawie cenzury.
Dokument Nr 3728
Petycja dotyczy interwencji w sprawie kilkudziesięcioletniej cenzury
Anderstorp 16-01-2009Do:
Rzecznik Praw Obywatelskich
Doktor Jan Kochanowski
Al.Solidarności 77
00-090 Warszawa
0048-22-5517700
rzecznik@rpo.gov.pl

Pozrawiam Autora .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Roman Jarmuszkiewicz
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 90

PostWysłany: Nie Sty 18, 2009 2:29 pm    Temat postu: Wojna z okupowana Gazą,i m.in.Pamięć o desperackim Proteście Odpowiedz z cytatem

Wojna z okupowana Gazą,i m.in.Pamięć o desperackim Proteście Ryszarda Siwca ,Jana Palucha ,pamięć o ofiarach terroru sowieckicg grup przestępczych ostatnich 60 lat ,pamięć o ofiarach wojny w Iraku,Czeczeni,Afganistanie miały wpływ na mój protest w formie Litu do Premiera.
Jestem ja wraz z liczną grupą przyjaciół z Ziemii Sieradzkiej wdzięczny Panu za materiał o tak olbrzymim edukacyjnym potencjale.
Dziękujemy Panu i proszę przesłać do nas projekty wymagające poparcia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Roman Jarmuszkiewicz
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 90

PostWysłany: Sro Sty 21, 2009 3:41 pm    Temat postu: Dziękuję za przypomnienie Odpowiedz z cytatem

Uczmy się patriotycznych postaw,organizujmy wspólnoty tematyczne wokół zagrożeń,które od 1981r nie uległy zmianie,przepraszam jesteśmy bardziej zagrożeni....
Weterani,bohaterowie przeszłości---wysilcie się i spowodujcie by 1968r kojarzył się z HONOREM anie wstydem Michnikiem bratem Stefana oraz Gomułką.......
SW gdzie jesteś....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Roman Jarmuszkiewicz
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 90

PostWysłany: Czw Sty 22, 2009 1:51 pm    Temat postu: uczniowie,rodzice Odpowiedz z cytatem

dziękują autorowi strony,informują mnie iż z dumą rodzice,uczniowie że mogą rozmawiać o tym trudnum roku,Polacy HONORU swym tragicznym protestem,SWOJĄ ŚMIERCIĄ przekazali nam przesłanie.
Dziękujemy autorowi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Lut 07, 2009 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

6 lutego 2009, 13:30

Czesi uczczą pamięć przemyślanina Ryszarda SiwcaPRAGA

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090206/PRZEMYSL/903397923

autor: Dariusz Delmanowicz

Pochodzący z Przemyśla Ryszard Siwiec, który w 1968 roku w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał samospalenia, będzie miał swoją ulicę w Pradze w Czechach.Ryszard Siwiec zmarł we wrześniu 1968 roku.

(ARCHIWUM)

Przy ulicy mającej nosić imię Ryszarda Siwca mieści się Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi. Odsłonięcie tablicy zaplanowano 13 bm. na niespełna miesiąc przed 100 rocznicą urodzin bohatera.

Siwiec urodził się w 1909 roku w Dębicy. Po śmierci ojca przeprowadził się wraz z matką do Lwowa. Uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Jana Długosza. Studiował na Wydziale Humanistycznym lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Po ukończeniu studiów Ryszard Siwiec zamieszkał w Przemyślu, gdzie podjął pracę w Urzędzie Skarbowym.

We wrześniu 1968 roku, kiedy wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji, Siwiec zdecydował się na dramatyczne posunięcie. W trakcie centralnych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił. Zmarł w wyniku oparzeń.

Przed wyjazdem do stolicy przemyślanin napisał testament i nagrał na taśmie antykomunistyczny manifest zakończony wezwaniem: "Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!".

Ryszard Siwiec spoczywa na cmentarzu zasańskim w Przemyślu. Jego imię nosi jeden z tutejszych mostów.

dodano: 12 września 2008, 0:01

Ryszard Siwiec - żywa pochodnia z Przemyśla
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080912/WEEKEND/383158458
Jaromir Kwiatkowski

Ryszard Siwiec podpalił się, krzycząc: "Niech żyje wolna Polska!”. W piątek mija 40. rocznica jego śmierci.

8 września 1968 r. przemyślanin Ryszard Siwiec dokonał samospalenia w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

(FOT. ARCHIWUM)
- Najgorsze były dni zaraz po jego śmierci. I powracające pytanie: czy ta ofiara była komuś potrzebna? - mówi łamiącym się głosem Elżbieta Szabaga, córka Ryszarda Siwca. W jej oczach pojawiają się łzy. Po chwili: - Jestem dumna z taty.

Jej brat, Wit Siwiec, który przyjechał na uroczystości rocznicowe z Kanady, przytakuje. Stoimy we trójkę nad grobem ich ojca i babci na przemyskim cmentarzu.

8 września 1968 r. przemyślanin Ryszard Siwiec dokonał samospalenia w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zrobił to podczas ogólnopolskich dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w obecności 100 tys. ludzi i najwyższych władz państwowych. Liczył, że będzie to krzyk protestu rozlegający się na całą Polskę.

Byśmy byli prawdomówni i uczciwi

Urodził się w 1909 r. w Dębicy. Po śmierci ojca rodzina przeniosła się do Lwowa. Tam ukończył filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Po przeprowadzce do Przemyśla pracował w urzędzie skarbowym. Gdy wybuchła wojna, zrezygnował. Nie chciał służyć okupantom. Zarabiał na życie jako robotnik w zakładach utrzymania zieleni. Walczył w Armii Krajowej.

Po wojnie nie przyjął propozycji pracy w charakterze nauczyciela historii. Nie chciał uczestniczyć w indoktrynacji młodzieży. Zrobił kurs księgowego i zatrudnił się w przemyskim oddziale Tarnobrzeskich Zakładów Spożywczych. Skromna pensja nie wystarczała na utrzymanie siedmioosobowej rodziny, dorabiał więc hodowlą kur i uprawą ogrodu.

Córka i syn zapamiętali ojca jako człowieka łagodnego, ale wymagającego.

- Gdy coś zbroiliśmy, brał nas na poważne rozmowy. Baliśmy się ich - przyznają.

Ryszard Siwiec i jego żona Maria mieli piątkę dzieci: córki Elżbietę i Innocentę oraz synów Adama, Wita i Mariusza. Tylko Elżbieta pozostała w Przemyślu. Reszta rodzeństwa wyemigrowała do Kanady i USA. Żona Ryszarda Siwca, dziś już sędziwa pani, jest w dobrej formie. Mieszka obecnie w Kanadzie.

- Tato chciał, byśmy byli prawdomówni i uczciwi - wspomina pani Elżbieta.

Godzinami słuchał Wolnej Europy

Interesował się polityką, głęboko przejmował się sytuacją w Polsce i na świecie. Przychodził z pracy i całymi godzinami słuchał Radia Wolna Europa. Elżbieta Szabaga:

- Rzucał ze złością naszymi podręcznikami do historii o podłogę i krzyczał: "Czego was uczą!”.

Na prywatnej maszynie pisał, a potem powielał ulotki, podpisując je "Jan Polak”.
Dużo czytał. W rodzinnej bibliotece na poczesnym miejscu stały dzieła Sienkiewicza i Mickiewicza. Córka:

- Bawił go angielski humor, lubił "Klub Pickwicka”. Lubił też geografię, kupował "Poznaj Świat” i "Dookoła świata”.

Czytelniczą pasję Ryszarda Siwca podkreśla tablica pamiątkowa na grobowcu. Ma kształt otwartej księgi.

Czuję spokój wewnętrzny

Wydarzenia Marca 1968 były dla niego wstrząsem. Elżbieta Szabaga: - Bardzo się interesował studenckimi strajkami. Bezskutecznie szukał kontaktu z ich przywódcami.

Zdaniem córki i syna, już wtedy podjął decyzję, że trzeba zrobić coś, co wstrząśnie sumieniami Polaków. Formę samospalenia wybrał prawdopodobnie pod wpływem podobnych samospaleń mnichów buddyjskich, protestujących przeciw wojnie w Wietnamie. 30 kwietnia spisał testament.

Do protestu przygotowywał się niezwykle starannie. Świadczą o tym zapiski, które zostawił. Córka:


Uratował honor Polaków

Petr Blazek, czeski historyk (w "Rzeczpospolitej”): "Ryszard Siwiec po okupacji Czechosłowacji uratował swoją ofiarą honor Polaków”. - Choć mieszkaliśmy pod jednym dachem, nic nie wiedzieliśmy.

Pani Elżbieta wspomina, jak w sierpniu wyjeżdżała do Wrocławia, gdzie miała podjąć pracę.

- Tato odprowadził mnie na dworzec. Zawsze w takich sytuacjach całował nas w czoło. A wtedy tak patrzył na mnie, patrzył… Tak, jakby się żegnał… - opowiada łamiącym się głosem. Miała wtedy 20 lat, brat Wit - 16.

Przed wyjazdem na dożynki nagrał na taśmę magnetofonową antykomunistyczne przesłanie. Kończyły je słowa: "Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!”.

Ryszard Siwiec powiedział w domu, że jedzie na delegację do Tarnobrzega. W pociągu napisał pożegnalny list do żony: "Kochana Marysiu, nie płacz. Szkoda sił, a będą ci potrzebne. Jestem pewny, że to dla tej chwili żyłem 60 lat. Wybacz, nie można było inaczej. Po to, żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo, wolność ginę, a to mniejsze zło niż śmierć milionów. Nie przyjeżdżaj do Warszawy. Mnie już nikt nic nie pomoże. Dojeżdżamy do Warszawy, piszę w pociągu, dlatego krzywo. Jest mi tak dobrze, czuję spokój wewnętrzny jak nigdy w życiu”.

Zwracał się też do dzieci: "Nie dokuczajcie mamie, uczcie się, bo to wasze najważniejsze zadanie na teraz. Niech was Bóg ma w swoje opiece. Całuję was ojciec”.

Nie zauważyli płonącego punkcika

Prosto z pociągu poszedł na stadion. Miał bilet do sektora nr 37. Jednak na miejsce protestu wybrał trzecią ławkę od dołu sektora nr 13, umieszczonego niemal dokładnie naprzeciwko trybuny głównej.

Pierwszą zapałkę zapalił 15 minut po południu, gdy na płycie boiska pojawiła się młodzież w strojach ludowych, poruszająca się w rytmie poloneza. Trzymał w rękach polską flagę, na której napisał słowa "Za naszą i waszą wolność, honor i ojczyzna”. Płonął, krzycząc: "Niech żyje wolna Polska” i "To jest krzyk umierającego wolnego człowieka”.

W skórzanej teczce miał 29 ulotek z protestem przeciw agresji na Czechosłowację. Stojący wokół ludzie byli przerażeni. Próbowali go gasić, ale on ich odganiał. Chciał wstrząsnąć Polską, ale ludzie z dalszych sektorów nie zauważyli małego, płonącego punkcika. Oczy wszystkich były zwrócone na płytę boiska, głośna muzyka wszystko zagłuszała.

Wokół Siwca natychmiast pojawili się milicjanci i esbecy. Po ugaszeniu płomieni, został przewieziony do Szpitala Praskiego. Jego stan był bardzo ciężki, miał poparzone 80-85 proc. powierzchni ciała. Esbecy wmówili bezpośrednim świadkom, że był niezrównoważony psychicznie. Dożynek nie przerwano.

Bohater z Przemyśla został pośmiertnie uhonorowany najwyższymi odznaczeniami czeskimi i słowackimi, m.in. orderem Tomasza Masaryka. W 2003 r. jego rodzina odmówiła przyjęcia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, przyznanego mu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Dlaczego? - Tamta władza nam się nie podobała - wyjaśniają córka i syn. - A teraz byście przyjęli? - pytam. - Teraz tak. Zawołał żonę w nocy

Do mieszkania Siwców w Przemyślu przyszli esbecy. Niczego nie wyjaśniali, zrobili rewizję. Byli bardzo aroganccy. Wit Siwiec:

- Mama zapytała: "co się stało z mężem?”. "Dowie się pani w swoim czasie”. "Przecież mąż pojechał na delegację do Tarnobrzega”. Na to esbecy: "Oooo, o wiele dalej”. Na drugi dzień przyszedł telegram z warszawskiego szpitala. Mama pojechała tam z drugą siostrą. Zatrzymały się u rodziny.

W szpitalu Ryszard Siwiec na chwilę odzyskał przytomność. Zdążył zamienić z żoną kilka słów. Wit Siwiec:

- W nocy przyśnił się mamie. Zawołał: "Marysiu!”. Mama zebrała się i pojechała do szpitala. Tato już nie żył.

To był 12 września. Ryszard Siwiec zmarł o godz. 1.45. Przeżył cztery dni.
Na pogrzeb w Przemyślu przybyły tłumy ludzi. Wit Siwiec:

- To była milcząca manifestacja ludzi, którzy chcieli oddać hołd ojcu.

Elżbieta Szabaga:

- Niewiele z pogrzebu pamiętam. Może jedynie to, że mama stała nieruchoma jak posąg.

Żal mi było mamy

Rodzina Siwców długo trawiła ból. Elżbieta Szabaga:

- Nie mogliśmy się pozbierać. Żal mi było mamy. Nie chciała nic mówić o tym, co się stało. Widziałam, jak cierpi.

Inwigilowała ich bezpieka. Kolportowała plotki o rzekomym alkoholizmie Ryszarda Siwca. Jego czyn miał zostać zapomniany.

Napisany w pociągu list do żony i dzieci trafił do nich po… ponad 20 latach. Ryszard Siwiec przekazał go znajomemu o nazwisku Tchórzewski, który jechał tym samym pociągiem. Ten na drugi dzień dał go żonie, by dostarczyła go adresatom. Pani Tchórzewska w mieszkaniu Siwców nikogo nie zastała, zostawiła więc list w drzwiach. "Zaopiekowała” się nim bezpieka. Przeleżał do "lepszych czasów” w teczce operacyjnej sprawy Ryszarda Siwca. Córka: - Odgrzebał go reżyser Drygas.

Dokumentalista Maciej Drygas w 1991 r. zrobił poświęcony Ryszardowi Siwcowi film "Usłyszcie mój krzyk”. Dzięki niemu świat dowiedział się o bohaterze z Przemyśla.

***
Czy po 40 latach łatwiej jest zrozumieć czyn ojca? Elżbieta Szabaga: - Taki był wybór taty, trzeba go uszanować. Jestem z niego dumna.

Do śmierci ojca myślała, że najważniejszą wartością jest rodzina. Jego czyn uświadomił jej, że są wartości większe, np. umiłowanie ojczyzny.

link źródłowy : http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080912/WEEKEND/383158458Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 6 lutego 2009r g.14.22
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:11 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Nie Mar 08, 2009 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnia aktualizacja: sobota, 07 marca 2009 godz. 19:20

Pamięci Ryszarda Siwca
http://ww6.tvp.pl/400,20090307889151.strona

Dokładnie 100 lat temu urodził się Ryszard Siwiec. Człowiek, który w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację w '68 roku- dokonał samospalenia podczas ogólnopolskich dożynek. Jak ważny dla naszych sąsiadów był ten przejmujący krzyk sprzeciwu, dyskutowali dziś w Dębicy na specjalnej konferencji polscy i czescy historycy. Ryszarda Siwca przypomina też: specjalna wystawa w dębickim muzeum i odsłonięta dziś pamiątkowa tablica w jednej z dębickich szkół.


Miłosz Cieszyński

Słowa Ryszarda Siwca zawarte w nagranym przez niego testamencie padały w Dębicy wielokrotnie. Najpierw w czasie uroczystej mszy.

-”Bądźcie zawsze dobrymi Polakami i Polkami i pamiętajcie, że ojczyzna to nie tylko wy, ale i ten zbałamucony polski milicjant, który bije pałką i kopie za domaganie się wolności.”
Odsłonięta dziś pamiątkowa tablica

Wideo (zobacz, wysłuchaj relacji , pobierz plik http://ww6.tvp.pl/400,20090307889151.strona )


Podczas przemówień obok pamiątkowej tablicy.Andrzej Duda, Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Poskiej
-”Dopełnieniem tych słów był poruszający czyn, protest wobec rozpanoszonego zła, akt symbolicznego zanegowania, bezpowrotnego porzucenia świata w którym owo zło spotkało się z obojętnością, a czasem nawet nazywane było dobrem.”

Peter Spiszak, Ambasada Republiki Słowackiej

-”Żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo swój krzyk podniósł szary zwyczajny człowiek, który wolność Słowaków i Czechów ukochał ponad wszystko, nawet ponad własne życie. O tym naprawdę nie sposób zapomnieć.”

Jan Tomasek, Ambasada Republiki Czeskiej

-”Drogi panie Ryszardzie. Udało się panu uratować prawdę, człowieczeństwo i wolność. Myślimy o panu i składamy hołd pańskiej pamięci.”
Ta prawda była jednak długo ukrywana przez władze komunistyczne. A nawet dzieci bohatera przyznają, że nie rozumiały tego co stało się na warszawskim stadionie. Także teologowie mają dylemat jak ocenić samospalenie w imię wolności.


-”To było dla nas tragiczne i też nie zrozumiałe tak do końca. Nie rozumieliśmy, jak można oddać życie za wolność, za miłość, za ojczyznę, w czasie pokoju.” - mówi jego córka Elżbieta.


Teraz rodzina bohatera walczy o to, by jego testament nie poszedł w zapomnienie.

Wit Siwiec, syn Ryszarda Siwca
-”Świat się musi o tym dowiedzieć. To dla nas jest jako dla rodziny coś najważniejszego, coś najświętszego przekazać to, aby świat się dowiedział, co było motywacją, co było przyczyną, bo to właśnie było zawarte i w testamencie i w przesłaniu ojca.”

http://ww6.tvp.pl/400,20090307889151.strona

Ryszard Siwiec 8 września 1968 roku w czasie centralnych dożynek na warszawskim stadionie dziesięciolecia oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił na oczach tysięcy ludzi. Zmarł cztery dni później. Był to protest przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

autor: bparde http://ww6.tvp.pl/400,20090307889151.strona

Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 8 marca 2009r g.21.13
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:13 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Nie Mar 08, 2009 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatemPrzemyśl
2007-09-17 15:03


Wit Siwiec, syn Ryszarda Siwca – tajnym współpracownikiem SB?!
http://www.zycie.pl/informacje.php?region=Przemy%B6l&nr=129&page=1


TW Wiktor

W ubiegłym roku przemyski zarząd regionalnej „Solidarności” zawiązał grupę „Ujawnić prawdę”. Członkowie grupy w czerwcu 2006 r. opublikowali listę pracowników i współpracowników SB, których nazwiska znaleźli w swoich teczkach. Na pozycji 32. figuruje tam współpracownik o pseudonimie „Wiktor” – Wit Siwiec, urodzony 13.07.1952 r., syn Ryszarda, zatrudniony w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Nie ma mowy o pomyłce – mówi szef regionu NSZZ „Solidarność” Andrzej BuczekKilka tygodni temu na jednym z przemyskich portali internetowych ukazał się artykuł zatytułowany „Krzycz, tato, krzycz...”. Autor tekstu, ukrywający się pod pseudonimem J. Adamski kreśli w nim sylwetkę Wita Siwca, syna przemyślanina Ryszarda Siwca – tego, który 8 września 68 roku na znak protestu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji dokonał samospalenia. Wit Siwiec to znany działacz opozycyjny i jednocześnie – jak wynika z artykułu – tajny współpracownik SB.
– Nie zajmowałbym się tym, gdyby nie fakt, że ten człowiek, mieszkający dziś w Kanadzie, uchodzi za bohatera – i z racji swojej działalności, i poprzez fakt, bycia synem „tego” Siwca. On przecież odbiera przeróżne wyróżnienia, przyznawane ojcu pośmiertnie, niejako reprezentuje go w różnych oficjalnych uroczystościach rocznicowych!... Kiedy prezydent Kwaśniewski chciał pośmiertnie odznaczyć Ryszarda Siwca krzyżem komandorskim, Wit stwierdził, że należy poczekać na czasy, kiedy będzie można odebrać odznaczenie z godniejszych rąk... – mówi Adamski.

TW Wiktor


Prawda niech tylko znaczy prawdę...
Autor artykułu, poza ujawnieniem faktu rzekomej współpracy, podał do publicznej wiadomości adres i numer telefonu Wita Siwca, chcąc dać szansę wszystkim, którzy chcieliby dawnemu koledze z podziemia powiedzieć kilka słów. Pytany, czy aby nie posunął się za daleko, mówi: – Nie. On wciąż chodzi w glorii i chwale, nie reaguje na telefony... Tak, jakby się nic nie stało. Myślę, że kilku osobom winien jest przeprosiny... Zamiast tego uważa się za realizatora testamentu ojca, tego testamentu, w którym ojciec apelował: „... pamiętajcie, że kłamstwo jest początkiem i pierwszą przyczyną wszelkiego zła w świecie”, „prawda niech tylko znaczy prawdę” i tak dalej. Pisałem w tej sprawie do polonijnej gazety, z którą współpracuje pan Wit, prosząc redaktora naczelnego o publiczne wyjaśnienie sprawy. Do dziś – cisza. Tam, na Zachodzie, w polskich środowiskach, siedzi wielu takich. Wyjechali, wygodnie się urządzili, spijają śmietankę swojej kombatanckiej przeszłości...

Chcą oczernić nasze nazwisko!
W Przemyślu mieszka rodzina Wita Siwca, między innymi siostra. Proszona o rozmowę i kontakt z bratem, odparła: – To wszystko zwykłe oszczerstwo. Nie wiem komu i dlaczego zależy, żeby oczernić nasze nazwisko... Rozmawiałam z bratem. On nie chce tego w ogóle komentować. Ja też nie będę. Nawet zaprzeczając temu, nagłośnimy te pomówienia, a tego byśmy nie chcieli.
Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku, kiedy przemyski zarząd regionalnej „Solidarności” zawiązał grupę „Ujawnić prawdę”. Członkowie grupy w czerwcu 2006 r. opublikowali listę pracowników i współpracowników SB, których nazwiska znaleźli w swoich teczkach. Na pozycji 32. figuruje tam współpracownik o pseudonimie „Wiktor” – Wit Siwiec, urodzony 13.07.1952 r., syn Ryszarda, zatrudniony w Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Nie ma mowy o pomyłce – mówi szef regionu NSZZ „Solidarność” Andrzej Buczek. – To jest ten Wit. Członkowie grupy „Ujawnić Prawdę” to osoby o statusie pokrzywdzonych. Mają dokumenty z IPN, a IPN niepewne nazwiska zamazywał, zostawiający tylko te, gdzie wątpliwości nie było żadnych...

TW Wiktor
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5946

Trudno zrozumieć milczenie
Działacze przemyskiej „S” pamiętają, że już przed laty, były podejrzenia co do wiarygodności związkowego kolegi. Jednak dowodów nie było żadnych. – Teraz są dokumenty. To teczka jednego z członków grupy „Ujawnić prawdę” Stanisława Kusińskiego, również działacza opozycji, bardzo aktywnego zresztą. Wśród osób, które na niego donosiły, figuruje właśnie Wit – mówią.
Andrzej Buczek, pytany, czy ze strony Wita Siwca była jakaś informacja zwrotna lub komentarz po ujawnieniu jego nazwiska na liście współpracowników SB, zaprzecza: – Nic, cisza. Członkom grupy, którzy zdecydowali się ujawnić donosicieli, nie chodzi o żaden lincz czy zemstę. Rozmawiałem z nimi. Oni po prostu chcieliby usłyszeć zwykłe ludzkie „przepraszam”... Przecież wiadomo, jak działała ubecja: łamali ludzi w podły sposób, czasami wykorzystując jakieś wstydliwe sprawy, czasami zastraszając... To można zrozumieć, a nawet wybaczyć. Trudno zrozumieć milczenie.źródło inf:

1. http://www.zycie.pl/informacje.php?region=Przemy%B6l&nr=129&page=1

2. http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5946

Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 8 marca 2009r g.21.35
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:14 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

film _ Uslyszcie Moj Krzyk Cz 1VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=MmkXSVirb4E

Uslyszcie Moj Krzyk Cz 2
VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=Te1wszQfTyk&feature=related

Uslyszcie Moj Krzyk Cz 3
VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=NBOOPFrhurI&feature=related

Uslyszcie Moj Krzyk Cz 4
VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=fOFoKHGiNHs&feature=related

Uslyszcie Moj Krzyk Cz 5
VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=ECsTsGJ6x68&feature=related

Opowieść o Ryszardzie Siwcu, urzędniku z Przemyśla, który we wrześniu 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu, oblał się benzyną i podpalił na znak protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Ciężko poparzonego Siwca przewieziono do szpitala, gdzie zmarł. Jego ofiara nie została w ogóle zauważona. Nazwisko Siwca nie znalazło się na pierwszych stronach ani polskich, ani zachodnich gazet. Po latach autor filmu - na podstawie zachowanych dokumentów, zwierzeń najbliższych i naocznych świadków wydarzenia - próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakim człowiekiem był Ryszard Siwiec, i dla jakiej sprawy gotów był zadać sobie tak straszliwe cierpienie. Film kończy wstrząsająca 7-sekundowa sekwencja archiwalna pokazująca płonącą "żywą pochodnię".
"Z tego skromnego materiału Maciej Drygas zrobił znakomity, wstrząsający film. Film, który jest nie tylko hołdem dla człowieka nie pogodzonego, ale też dopełnieniem sensu jego ofiary: dopiero teraz błagalny apel 'usłyszcie mój krzyk' zostaje spełniony." (Paweł Mossakowski "Gazeta Wyborcza").
USŁYSZCIE MÓJ KRZYK. Reżyseria i scenariusz: Maciej Drygas. Zdjęcia: Stanisław Śliskowski. Opracowanie muzyczne: Anna Iżykowska-Mironowicz. Dźwięk: Andrzej Żabicki. Montaż: Dorota Wardęszkiewicz. Kierownictwo produkcji: Zbigniew Grefkowicz. Produkcja: Studio Filmowe Logos , Zespół Filmowy Zodiak. 1991 rok, czarno-biały, 46 min.

Czesi uhonorowali Ryszarda SiwcaVIDEO
http://www.tvp.info/informacje/swiat/czesi-uhonorowali-ryszarda-siwca/2448403/pomnik-dla-polaka/2451315

W Pradze został odsłonięty pomnik Ryszarda Siwca, który 42 lata temu dokonał samospalenia na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Był to dramatyczny protest przeciwko władzy totalitarnej i udziałowi Polski w zbrojnej interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku.

Pomnik z czarnego marmuru w kształcie bryły z wyraźnym pęknięciem u szczytu, opatrzony nazwiskiem Polaka i napisem w trzech językach – czeskim, polskim i angielskim – stanął przed wejściem do Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych (czeskim odpowiednikiem Instytutu Pamięci Narodowej), mieszczącym się przy ulicy noszącej imię Ryszarda Siwca.

Autorem rzeźby jest warszawski artysta Marek Moderau, zwycięzca konkursu na pomnik nagrobny ofiar katastrofy w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych, 8 września 1968 roku, w obecności szefów partii, dyplomatów i stu tysięcy widzów.

Komunistyczne władze nakazały wyretuszowanie śladów zdarzenia z dziennikarskich i filmowych relacji. Milczeli także świadkowie – ludzie obecni na stadionie byli przekonani, że mają do czynienia z szaleńcem. W obecności grającej nieprzerwanie orkiestry, tańczących zespołów i ekipy rządowej, płonąca postać pozostała niemal niezauważona. Ryszard Siwiec cztery dni później zmarł w wyniku poparzeń obejmujących ponad 85 proc. ciała.

Pomnik Ryszarda Siwca w Pradze (fot. PAP/EPA)Od czwartku Ryszarda Siwca i jego heroizm przypominają czeskie media, nazywając go „polskim Janem Palachem”. Nazwisko Polaka w gazetach, radiu i telewizji przedstawiane jest jako pozytywny aspekt relacji polsko-czeskich w konfrontacji z wkroczeniem Ludowego Wojska Polskiego do Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku.

Po latach prezydent Czech Vaclav Havel przyznał pośmiertnie Ryszardowi Siwcowi jedno z najwyższych odznaczeń w Czechach, Order Tomasza Masaryka I klasy.

Prezydent Słowacji pośmiertnie odznaczył Siwca Orderem Białego Podwójnego Krzyża, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym cudzoziemcom.

W 1991 roku Maciej Drygas nakręcił film dokumentalny opowiadający o Siwcu zatytułowany „Usłyszcie mój krzyk”. W obrazie reżyser zamieścił odnaleziony kilkusekundowy fragment nagrania płonącego Ryszarda Siwca, utrwalony przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej. Tytuł filmu pochodzi od słów samego Siwca, które nagrał na taśmę magnetofonową na tydzień przed rozpaczliwym protestem.

– Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno! – apelował Siwiec.

źródło inf.
http://www.tvp.info/informacje/swiat/czesi-uhonorowali-ryszarda-siwca/2448403
Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 20 sierpnia 2010r g.21.37
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Czw Wrz 08, 2011 3:16 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak i kto ma pamiętać o Panu Siwcu, jak tu, nad Wisłą lansuje się obecnie całkiem innych bohaterów. Obecna Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się uciskami jakimi widocznie według niej mają podlegać ci, którzy byli przyczyną śmierci zdesperowanego Pana Ryszarda Siwca. SOWA nie śpi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2011 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przemyślanin Ryszard Siwiec - 8. 9. 1968

VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=yK0NHGLHZ6c


Marysiu nie płacz, ... Ryszard Siwiec - 8. 9. 1968

43 lat temu w dniu 8 września 1968 r. w czasie Centralnych Dożynek na stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samospalenia filozof i żołnierz Armii Krajowej, przemyślanin Ryszard Siwiec uczynił to w proteście przeciwko interwencji wojsk sowieckich w Czechosłowacji.
Byłem wówczas czternastoletnim chłopcem, pamiętam jak około południa ulicami Przemyśla przejeżdżały wojska radzieckie dokonujące inwazji na Czechosłowację, pamiętam, że dzień wcześniej na ulicy Mickiewicza w Przemyślu położony został pierwszy raz asfalt, pamiętam tysiące czołgów na platformach i posępne twarze żołnierzy radzieckich. Mówiono nam, że wojska te jadą na manewry. Mieszkałem wówczas przy ul. Rejtana, głośny warkot radzieckich pojazdów wojskowych było słychać do wczesnych godzin rannych dnia następnego.

Andrzej Brzezina WiniarskiVIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=kQuIgIjnkQs&feature=related
Moje motto: Nie ma skutku bez przyczyny.Rolling Eyes
Robert Majka , Solidarność Walcząca Przemyśl, 8 września 2011r g.16.17
Kawaler KRZYŻA Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski,
Nr 452-2009-17 nadany 9 grudnia 2009 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Radny Rady Miasta Przemyśla (2002 - 2006)

www.sw.org.pl
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt7234.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://www.polityczni.pl/oblicza_stanu_wojennego,audio,51,4505.html
http://home.comcast.net/~bakierowski/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group