" /> Dyskusje ogólne :: Czy dojdzie do ponownej próby przejęcia Polskiego Radia?
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Czy dojdzie do ponownej próby przejęcia Polskiego Radia?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
r.k.
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 228

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 7:46 am    Temat postu: Czy dojdzie do ponownej próby przejęcia Polskiego Radia? Odpowiedz z cytatem

Po listopadowym zawieszeniu w pełnieniu funkcji prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego i wiceprezesa Jerzego Targalskiego napisałem:
„Rada Nadzorcza delegując Bogusława Kiernickiego do Zarządu PR została zdekompletowana i nie może podjąć żadnej decyzji, ponadto 2/3 z 8. członków Rady to tylko 5,33 głosów, więc bez czyjejś zdrady (?) nie jest możliwe odwołanie prezesów, co zapowiedział Adam Hromiak. Teoretycznie po 3. miesiącach Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski powinni wrócić, jednak wtedy znowu można im przedłużyć zawieszenie, chyba że wcześniej jeden z członków rady poda się do dymisji. Wtedy powrót prezesów będzie niezagrożony, bo Rada nie będzie mogła podjąć żadnej decyzji. Rada oczywiście może złamać prawo odwołując prezesów, a znając polskie sądownictwo, sąd wyda pozytywną opinię dla prezesów za jakieś 20 lat.”,
jednak 10. stycznia Rada Nadzorcza Polskiego Radia podjęła decyzję o odwołaniu prezesa Krzysztofa Czabańskiego i wiceprezesa Jerzego Targalskiego. Rada Nadzorcza natychmiast wystąpiła do KRS o usankcjonowanie tych decyzji, natomiast Jerzy Targalski zaskarżył tę decyzję.
Sytuacja zmieniła się 26. stycznia kiedy KRS odmówił wpisania zmian we władzach Polskiego Radia, uznając, że Rada Nadzorcza nie miała prawa podjąć takiej decyzji.
Decyzja sądu oznacza, że prezesem nadal jest Krzysztof Czabański, a wiceprezesem Jerzy Targalski. W mocy pozostaje listopadowe zawieszenie w obowiązkach prezesa Czabańskiego i wiceprezesa Targalskiego, ponieważ wtedy Rada Nadzorcza podejmowała decyzję w pełnym składzie. Termin zawieszenia mija 15. lutego, a na 13. i 14. lutego wyznaczono termin posiedzenia Rady Nadzorczej.
Rozwój wydarzeń może być następujący:
- Bogusław Kiernicki składa dymisję, a ponieważ jest delegowany przez ministra skarbu, więc Aleksander Grad natychmiast mianuje innego delegata do rady nadzorczej (nominacja jest już podobno przygotowana). W nagrodę Kiernicki zostaje wybrany przez radę nadzorczą do zarządu. Dzięki sojuszowi nowego członka rady z Mirosławą Bielecką (do Rady weszła z rekomendacji PiS) i ludźmi z rekomendacji LPR-u: Beatą Kropiewnicką i Renatą Kubińską – Sieradzką, oraz ludźmi z rekomendacji Samoobrony (obecnie SLD) : przewodniczącym Rady Nadzorczej Adamem Hromiakiem, Agnieszką Szymańczyk i Piotrem Jagiełło, osiągnięte zostaje kworum 7 osób. 6 osób, Bielecka może ostentacyjnie dla uwierzytelnienia się i uzyskania alibi głosować przeciw, co nie będzie miało żadnego znaczenia, już legalnie odwoła Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego.
- jeśli Bogusława Kiernickiego nie będzie (termin delegacji upływa mu 15 lutego o 12 w nocy) dzięki kworum zapewnionemu przez Mirosławę Bielecką i głosami tylko LPR-u i SLD Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski zostaną zawieszeni bezterminowo
- jeśli Mirosława Bielecka będzie nieobecna na posiedzeniu Rady a obecny będzie Bogusław Kiernicki, Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski również zostaną zawieszeni bezterminowo zwykłą większością głosów 4 z 6.
- jeśli ktoś z Rady poda się do dymisji, Rada nie będzie mogła podjąć żadnej decyzji i 16. lutego Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski wracają do pracy i ratują Polskie Radio przed czerwoną zarazą i likwidacją (przewiduje się zwolnienie 700 osób i ograniczenie wydatków o 100 mln).
Jeżeli jednak stanie się tak, że Krzysztof Czabański i Jerzy Targalski zostaną zwolnieni, to ci z pracowników którzy już pili szampana na tę okoliczność myśląc, że pili i tańczyli na grobach poprzednich prezesów nie wiedzieli, że pili i tańczyli na grobach własnych.
Ryszard Kapuściński

Przewodniczący Rady Nadzorczej:
Adam Hromiak ma 65 lat. Z wykształcenia jest leśnikiem. Przez wiele lat był etatowym funkcjonariuszem w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Pile, a wcześniej w Wałczu. Potem pełnił funkcje kierownicze w Lasach Państwowych. Po 1990 r., jak sam mówi, zajął się biznesem. Do Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA trafił z rekomendacji Samoobrony. Twierdzi, że kontakty z tą partią nawiązał, gdy poproszono go o konsultacje w sprawie jej programu Samoobrony. Przed objęciem stanowiska w Radzie nie miał żadnego doświadczenia związanego z mediami. Hromiak jest także członkiem rady nadzorczej Mennicy – Metale Szlachetne.
Pakiet większościowy tej firmy należy do jednego z najbogatszych Polaków – Zbigniewa Jakubasa. W firmie ma też udziały Skarb Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W radzie nadzorczej zasiada były prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej.

Poseł PiS pyta o Hromiaka

Rzeczpospolita 15-12-2008, ostatnia aktualizacja 15-12-2008 03:29

Poseł Zbigniew Kozak chce wiedzieć, czy zostanie odwołany szef rady nadzorczej Polskiego Radia, który szkolił się w Moskwie w 1981 r.
Parlamentarzysta PiS wysłał w tej sprawie list do ministra skarbu. „Proszę o informacje na temat wiedzy Pana Ministra na temat szkolenia o charakterze gospodarczo-politycznym, jakie od 1 września do 10 grudnia 1981 roku przeszedł w Moskwie pan Adam Hromiak, przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia” – pisze Kozak i dopytuje, czy w związku z tymi informacjami minister Aleksander Grad planuje odwołać Hromiaka.
Sprawę moskiewskiego szkolenia na uczelni nadzorowanej przez KGB ujawnił portal niezależna.pl. – To była Wyższa Szkoła Nauk Politycznych i Społecznych w Moskwie – tłumaczy Hromiak. Przyznaje, że został tam skierowany przez KC PZPR. – Byłem tam sześć tygodni. Wykłady prowadzili najlepsi profesorowie z całej Europy. Bardzo miło wspominam ten czas.
Kozak poprosił też ministra o wyjaśnienie legalności kolejnych posiedzeń rady nadzorczej PR (obradującej w niepełnym składzie) po oddelegowaniu jednego z jej członków do zarządu radia.
W sobotę rada nadzorcza miała głosować nad odwołaniem zawieszonych na trzy miesiące prezesa PR Krzysztofa Czabańskiego i jego zastępcy Jerzego Targalskiego. Na posiedzenie przybyło jednak tylko sześciu z dziewięciu członków rady. To uniemożliwiło głosowanie.
Na kolejnym posiedzeniu, 10 stycznia, przewodniczący rady po raz kolejny ma wnioskować o odwołanie prezesów. – Będą już znane cząstkowe wyniki audytu, który niebawem zostanie przeprowadzony w radiu, i myślę, że będę miał więcej argumentów za odwołaniem tych panów – mówi Adam Hromiak.
Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej Werter
Weteran Forum


Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 181

PostWysłany: Nie Lut 01, 2009 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dojdzie, dojdzie. Odwołają. Radio to pierwsza linia frontu ideologicznego. Starzy towarzysze o tym pamiętają i nie odpuszczą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Lut 02, 2009 8:25 pm    Temat postu: Żeby się uwiedzione Prawdą owieczki nie pogubiły Odpowiedz z cytatem

Każdy kto przeżył trochę lat 'pod czerwonym kapturkiem' wie, że dobre zdrowie i sukcesy jego animatorów zależą od tego, czy kontrolują 100% środków przekazu czy nie. Czy mogą tumanić bezkarnie, czy nie mogą. Nie ma lewaka (w nowej formule 'liberała'), który nie potrzebowałby monopolu propagandy dla siebie. Pisałem już dość dawno o tym, że zamach musi nastąpić i wręcz się dziwię, że to tak długo jeszcze 'dycha'. O co tzw. władza radziecka się troszczyła? O kołchoźniki, nie o kołchoźników. Nie tak o wojsko, jak o politruków (politiczieskij rukowoditiel - czyli polityczny wodziciel za rękę). A czy J.Goebbels był ministrem-nieliczącym się gryzipiórkiem u Hitlera? A czy pamiętamy pozycję uszatego Urbana? To była taka figura, że kiedy premierm został nieszybki Tadzio, to jednym z częstszych pytań jakie sobie ludzie zadawali było: "A kto będzie teraz rzecznikiem prasowym?". I oczywiście wybrano odpowiednią osobę - z samych swoich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
r.k.
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 228

PostWysłany: Pią Lut 06, 2009 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż się nie chce komentować tego co się dzieje, jedna wielka hucpa.

Czabański i Targalski wykreśleni
guu 06-02-2009, ostatnia aktualizacja 06-02-2009 17:14

Krajowy Rejestr Sądowy wykreślił Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego ze składu zarządu Polskiego Radia. KRS uznał tym samym zażalenie obecnego zarządu spółki na wcześniejszą decyzję, nieuznającą odwołania obu prezesów przez radę nadzorczą

Informację potwierdził rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek. Powiedział, że rozpatrując zażalenie, uznano - przeciwnie niż w I instancji - iż decyzja była wydana przez istniejący organ (czyli radę nadzorczą). Dodał, że decyzja jest nieprawomocna, ale odwołać się od niej może tylko spółka.

W I instancji KRS odmówił wpisania zmian we władzach PR, bo - jak argumentował - rada nadzorcza Polskiego Radia nie mogła podjąć decyzji o odwołaniu prezesów po tym, jak wcześniej oddelegowała jednego ze swoich członków, Bogusława Kiernickiego, do pracy w zarządzie.

Historia odwołania Czabańskiego i Targalskiego sięga połowy listopada 2008 r. Wówczas obaj prezesi zostali przez radę nadzorczą (głosami członków rekomendowanych przez LPR i Samoobronę) zawieszeni na trzy miesiące w pełnieniu obowiązków. W miejsce zawieszonych rada nadzorcza oddelegowała do zarządu swojego wiceprzewodniczącego Bogusława Kiernickiego. Natomiast 10 stycznia rada nadzorcza odwołała obu prezesów, czego nie uznał właśnie KRS.

Decyzji tej nie uznały obecne władze radia i zarząd spółki w poniedziałek drugiego lutego złożył w tej sprawie zażalenie do sądu.

Zarówno Czabański, jak i Targalski był zaskoczony szybkim rozpatrzeniem zażalenia przez KRS.

- Zdaniem wszystkich autorytetów prawnych decyzja w pierwszej instancji była słuszna. A skoro w ekspresowym tempie sąd wyższej instancji uznał inaczej, to jest to sprawa sumienia tego sądu - i to jest mój cały komentarz - powiedział Czabański.

Targalski powiedział z kolei: "o ile w pierwszej instancji decyzja KRS-u została podjęta w ostatnim dniu dwutygodniowego terminu, to decyzja II instancji została podjęta w ciągu kilku dni". "Ja rozumiem sędziów wyższej instancji, że chcą robić karierę w III RP, doskonale wiedzą, jakie decyzje podejmować, by sobie tę karierę zapewnić" - dodał.

Targalski zaznaczył, że wobec piątkowej decyzji KRS-u musi skonsultować się z prawnikami w sprawie swojego wypowiedzenia z pracy. W czwartek bowiem, opierając się na pierwotnej decyzji KRS, złożył przeciwko Polskiemu Radiu pozew za wręczenie wypowiedzenia i odszkodowanie z tego tytułu.

Decyzji KRS nie chciał komentować przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Argumentował, że musi najpierw zapoznać się z uzasadnieniem decyzji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Lut 08, 2009 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krajowy Rejestr Sądowy uznał zażalenie zarządu Polskiego Radia na decyzję nieuznającą odwołania prezesa spółki Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego

Tym samym Czabański i Targalski zostali odwołani z władz spółki.

Informację potwierdził rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek.

Wcześniej KRS odmówił wpisania zmian we władzach PR, bo - jak argumentował - rada nadzorcza Polskiego Radia nie mogła podjąć decyzji o odwołaniu prezesów po tym jak wcześniej oddelegowała jednego ze swoich członków, Bogusława Kiernickiego do pracy w zarządzie.
PAP

Strona www źródłowa:
http://www.rp.pl/artykul/2,259734.html

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group