" /> Dyskusje ogólne :: Oświadczenie w sprawie A. Czumy
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświadczenie w sprawie A. Czumy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Czw Lut 12, 2009 11:07 pm    Temat postu: Oświadczenie w sprawie A. Czumy Odpowiedz z cytatem

Oświadczenie Edwarda Duszy w sprawie Andrzeja Czumy

Edward Dusza | Thursday 12th of February 2009 |

Edward Dusza

Od kilku dni polskie media informują o amerykańskich procesach Ministra Sprawiedliwości Pana Andrzeja Czumy. Informowano także o działalności Pana Czumy w Ruchu Społeczno- Politycznym POMOST. Andrzej Czuma w publicznych wypowiedziach twierdził, że nie miał nic wspólnego z POMOSTEM. Rzadko kiedu usłyszeć można kłamstwo tak jaskrawe.

POMOST był jedną z największych niepodległościowych organizacji Polonii amerykańskiej. Jak tylko potrafił wspierał opozycję demokratyczną i potem Solidarność w Polsce, prowadził szeroką akcję polityczną w USA. To POMOST doprowadził do uznania przez Kongres USA umów jałtańskich za nieważne od samego początku. W ramach tej organizacji działały setki szlachetnych ludzi, którzy polskiej sprawie poświęcali swój czas i ciężko zarobione pieniądze. Za zaszczyt poczytuję sobie, że mogłem pracować razem z Krzysztofem Racem, Janem Magnusem Kryńskim, Marianem Sromkiem, Adamem Kiernikiem, dr Januszem Subczyńskim.

Andrzej Czuma po przyjeździe do USA rozpoczął działalność w ramach POMOSTU. Jego kłótliwość, chorobliwa podejrzliwość szybko doprowadziły do konfliktów i podziałów. Andrzeja Czumę zapamiętałem właśnie jako człowieka rzucającego bezpodstawne oskarżenia wobec wielu działaczy POMOSTU.

W efekcie działalności Czumy i jego gangu doszło w organizacji do rozłamu zakończonego sądowym procesem. Wybory zorganizowane pod nadzorem sądu wygrali ludzie zniesławieni przez Czumę. Pamiętając z tamtych lat jak wiele kłamstw płynęło z ust Pana Andrzeja Czumy nie mogę uwierzyć w nic co mówi dzisiaj.

Andrzej Czuma był także moim nieszczęściem w „Gwieździe Polarnej” gdzie wprowadził go dzisiaj nieżyjący już działacz Piotr Mroczyk.

Czuma nie powiedział ani słowa i nie przyszedł z pomocą ludziom z „Gwiazdy Polarnej”, którzy buntowali się drogą strajku przeciw zamordyzmowi Mroczyka. Doprowadził on obejmując funkcję rozwoziciela „Gwiazdy Polarnej” w Chicago do poważnych kłopotów wydawnictwa, z którego ostatecznie został usunięty. Oczywiście jak zwykle skończyło się na pogróżkach, kłótniach i nieporozumieniach.

Andrzej Czuma nie przejmował się tym, że skrzywdził dotkliwie zasłużonych dla Gwiazdy Polarnej: Zofię Mierzyńską i Leszka Gila, czołowych przedstawicieli kulturalnej Polonii w Chicago. Nie przejmował się tym, że zajął stanowisko, które oni wypracowali.

Dodam jeszcze o wstydliwej i bolesnej sprawie naszej koleżanki z POMOSTU ś.p. Joanny Budzińskiej. Przez szacunek dla Jej pamięci nie mogę tutaj o tym wspominać zostawiając tę sprawę wrażliwemu sumieniu Pana Ministra.

Jestem oburzony, że Andrzeja Jarmakowskiego, jednego z najbardziej ofiarnych i pracowitych działaczy POMOSTU, który na patriotyzmie fortuny nie zrobił, ani w ministry nie poszedł szkaluje dzisiaj wszędzie.

Wspomnę, że Andrzej Czuma został przez nas przywitany z otwartymi rękami. Znany działacz niepodległościowy, osoba o nieskazitelnym charkterze i czystej karcie Wiktor Węgrzyn ofiarował mu utrzymanie i dach nad głową, płacił za wysokie rachunki telefoniczne Czumy.

Ja osobiście zaprosiłem do USA jednego z krewnych Andrzeja Czumy. Stworzyliśmy mu możliwość publikowania, wprowadziliśmy w świat Polonii amerykańskiej. Popełniliśmy jeden podstawowy błąd. Nie uwierzyliśmy w ostrzeżenia jakie odnośnie jego osoby sygnalizowały nam nasze źródła w Polsce. Jestem zdumiony, że podkreśla się dzisiaj w kraju ogromne zasługi Andrzeja Czumy dla Polonii chicagowskiej. Ze smutkiem stwierdzam, że potwierdza to jedynie ignorancję, wręcz głupotę polskich elit politycznych.

Edward Dusza

P.S. Proszę moich dawnych kolegów z POMOSTU o podpisywanie i dołączanie się do tego oświadczenia.

EDWARD DUSZA – pisarz, dziennikarz, poeta. Odznaczony przez prezydenta RP złotym i srebrnym krzyżem zasługi. Najstarszy stażem polonijny dziennikarz, wychowanek senatora Tadeusza Katelbacha, przyjaciel i wydawca Józefa Mackiewicza.

Dyrektor organizacji POMOST w stanie Wisconsin, członek redakcji miesięcznika POMOST, wieloletni redaktor „Gwiazdy Polarnej”. Wyróżniony nagrodą stulecia „Gwiazdy Polarnej”, autor kilkudziesięciu książek i tomików poetyckich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Czesław Lipka
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 73

PostWysłany: Pon Lut 16, 2009 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie neguję ani jednego słowa z tego co napisał pan Dusza, nie staram się także bronić pana Czumy. Pomimo wszystko zastanawia mnie że przez wiele lat na ten temat panowało milczenie, aż nagle jak za pociągnięciem sznureczka zaczęły się sypać rewelacje. Przepraszam ale coś mi to przypomina.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pon Lut 16, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznam że też się wciąż zastanawiam, dlaczego nie zadziałały te wszystkie argumenty, na przykład w momencie kiedy Andrzej Czuma został przewodniczącym Sejmowej Komisji Śledczej, przecież należy przypuszczać, że wiedza co do tych wszystkich faktów już wtedy była i tamten czas byłby równie stosowny . Wygląda to tak, że sprawowanie przez Czumę tamtej funkcji nikomu nie przeszkadzało, ale ta obecna to już i owszem. Jestem ostatnim który broniłby Czumy, ale z tego wszystkiego wynikła arcydziwna sytuacja. I nie trafia do mnie argumentacja, że Czuma dopiero kiedy miał zostać ministrem, przeszedł odpowiednie procedury sprawdzające.
Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Czesław Lipka
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 73

PostWysłany: Wto Lut 17, 2009 1:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to każdy kandydat na stanowisko ministra w rządzie jest dokładnie prześwietlany przez ABW. A więc z panem Czumą musiało być dokładnie tak samo, a pomimo to jednak była cisza. W związku z tym nasówa mi się wniosek:- Cała ABW jest do luftu i pasowałoby ją wymienić w co mi się nie za bardzo chce wierzyć , lub też jest jakieś grono osób (grupa trzymająca władzę) któremu zależało na tym ażeby tych argumentów użyć w odpowiednim czasie. Wystarczy się troszeczkę zastanowić ażeby dojść do wniosku, że tak naprawdę to od czasów stołu z kantami w Polsce nie było jeszcze przyzwoitego rządu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość

PostWysłany: Wto Lut 17, 2009 10:22 am    Temat postu: Re: Oświadczenie w sprawie A. Czumy Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Edwardzie, nie znam środowiska POMOST-u ani Andrzeja Czumy osobiście jednak wiele z tego co Pan pisze jest dla mnie niezrozumiałe. Najbardziej dotkliwie odczuwam brak konkretów, a pozostawione same oceny. Czy zechciałby Pan wyjaśnić:

Edwarda Duszy napisał:
... Andrzej Czuma w publicznych wypowiedziach twierdził, że nie miał nic wspólnego z POMOSTEM. Rzadko kiedu usłyszeć można kłamstwo tak jaskrawe.... Andrzej Czuma po przyjeździe do USA rozpoczął działalność w ramach POMOSTU.

Na czym polegała praca Andrzeja Czumy w ramach POMOST-u ? Jaka była jego funkcja w POMOŚCIE, oraz jakie wypowiedzi publiczne zaprzeczające temu faktowi ma Pan na myśli ?

Edwarda Duszy napisał:
Jego kłótliwość, chorobliwa podejrzliwość szybko doprowadziły do konfliktów i podziałów. Andrzeja Czumę zapamiętałem właśnie jako człowieka rzucającego bezpodstawne oskarżenia wobec wielu działaczy POMOSTU.
O jakie oskarżenia i do kogo skierowane konkretnie chodzi ?

Edwarda Duszy napisał:
...W efekcie działalności Czumy i jego gangu doszło w organizacji do rozłamu zakończonego sądowym procesem.
Kogo ma Pan ma myśli pisząc o "gangu" ? Czy to nie zbyt pochopna ocena, gdy chodzi o subtelne rozróżnienie kto mówi prawdę ?
Jaki był wniosek złożony do sądu i kto go złożył ?

Edwarda Duszy napisał:
... Pamiętając z tamtych lat jak wiele kłamstw płynęło z ust Pana Andrzeja Czumy ...

Czy zechciałby Pan wymienić trzy z nich, które wydają się Panu najistotniejsze ?

Edwarda Duszy napisał:
... Doprowadził on obejmując funkcję rozwoziciela „Gwiazdy Polarnej” w Chicago do poważnych kłopotów wydawnictwa

Czy zechciałby Pan nazwać te kłopoty i podać na czym polegało działanie A.Czumy, które miało do nich doprowadzić ?

Edwarda Duszy napisał:
... krzywdził dotkliwie zasłużonych dla Gwiazdy Polarnej: Zofię Mierzyńską i Leszka Gila ...

Na czy polega ta krzywda ?

Edwarda Duszy napisał:
... Jestem oburzony, że Andrzeja Jarmakowskiego ... szkaluje dzisiaj wszędzie.

Jak przypuszczam ma Pan na myśli zarzut działalności agenturalnej. Czy zna Pan argumenty, jakimi A.Czuma go uzasadnia ? Pobieżne przejrzenie Internetu prowadzi do wniosku, że oparty jest on o materiały z zasobów IPN, które miałyby Jarmakowskiego kompromitować. Czy się tu mylę ? Jeśli się nie mylę i takie materiały rzeczywiście istnieją, czy Pan je zna ?

Edwarda Duszy napisał:
... Proszę moich dawnych kolegów z POMOSTU o podpisywanie i dołączanie się do tego oświadczenia.

Szanowny Panie, czy kopiowanie Pana wypowiedzi przez Pana Hlebowicza bez podania źródła i umieszczanie ich na tym forum jest zgodne z Pana wolą ? Dlaczego nie umieścił jej Pan samemu ?
Powrót do góry
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Wto Lut 17, 2009 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://machala.salon24.pl/387366.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 8:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Lisiecki, ja Pana przepraszam, ale skoro ktos wydaje publiczne oswiadczenie, to samo przez sie godzi sie na rozpowszechnianie, a nawet zalezy mu na rozpowszechnianiu, zatem nastepujace Panskie pytanie zakrawa na zwyczajne czepianie sie do Moderatora. Cytat: "Szanowny Panie, czy kopiowanie Pana wypowiedzi przez Pana Hlebowicza bez podania źródła i umieszczanie ich na tym forum jest zgodne z Pana wolą?" A zrodeł jest w tym wypadku wiele, jak chociazby to: http://wing2009.salon24.pl/386582.html
Z kolei na niektore pytania zwiazane z Pomostem ma Pan odpowiedzi na tym Forum i to wsrod tematow aktualnie omawianych, a taka niewiedza w przypadku stalego bywalca musi co najmniej dziwic: http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt3237.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanislaw Siekanowicz napisał:
... skoro ktos wydaje publiczne oswiadczenie, to samo przez sie godzi sie na rozpowszechnianie

Nie ! Dużo zależy od formy rozpowszechnienie. Zwykle nagonkach medialnych podaje się kopię z kopii z kopii stwarzając tym samym tzw. fakty medialne podczas gdy ja chętnie znalazłbym w pierwszym poście odnośnik do oryginału wypowiedzi, gdzie i kiedy się ona ukazała. Często okazuje się w podobnych przypadkach, że konflikt został u źródła już dawno rozwiązany, podczas gdy jego pogłos medialny nadal trwa ! Podobnie jest z adresem salonu24, który Pan podał. Tam napisała jakaś Pani Magda.F, a nie Edward Dusza.
Aż dziw, że można tak publicznie stwarzać nagonki medialne wodząc czytelników za nos, a nikt nie zwróci uwagi, że oryginalnego i odpowiedzialnego źródła brak !

Cytat:
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt3237.html

Rzeczywiście ciekawe. Tam Pan Kazimierz Michalczyk także nie wyjaśnił czy jest autorem tego tekstu, czy to jakaś kopia (skąd ?). Jednak moim zdaniem warto zadbać o to, żeby zarzuty były wyjaśniane tam, gdzie się pojawią. Inne postępowanie zakrawa na chucpę medialną.
Powrót do góry
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1572

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbigniew Lisiecki napisał:
Stanislaw Siekanowicz napisał:
... skoro ktos wydaje publiczne oswiadczenie, to samo przez sie godzi sie na rozpowszechnianie

Nie ! Dużo zależy od formy rozpowszechnienie. Zwykle nagonkach medialnych podaje się kopię z kopii z kopii stwarzając tym samym tzw. fakty medialne podczas gdy ja chętnie znalazłbym w pierwszym poście odnośnik do oryginału wypowiedzi, gdzie i kiedy się ona ukazała.

Zabawne! Very Happy
Niech Pan mi wytlumaczy jak Pan przeszedl z tematu „rozpowszechniania” (praw autorskich) do „nagonki medialnej”, nie odnoszac sie przy tym ani jednym slowem do faktow przytoczonych w tekscie? Very Happy
Jestem rowniez zwolennikiem podawania autora tekstu, lub linka do strony z kad tekst zostal skopiowany. W przypadku niedopelnienia tego obowiazku, autor tekstu ma prawo zaskarzyc kopiujacego do sadu. I tyle! Jest to sprawa miedzy autorem a kopiujacym!
Zbigniew Lisiecki napisał:
Cytat:
http://swkatowice.mojeforum.net/temat-vt3237.html

Rzeczywiście ciekawe. Tam Pan Kazimierz Michalczyk także nie wyjaśnił czy jest autorem tego tekstu, czy to jakaś kopia (skąd ?). Jednak moim zdaniem warto zadbać o to, żeby zarzuty były wyjaśniane tam, gdzie się pojawią. Inne postępowanie zakrawa na chucpę medialną.

Znowu to samo! Nie odnosi sie Pan ani jednym slowem do tekstu i smie nazwac to „chucpa medialna”. Takie postepowanie ja nazywam „szukanie tematu zastepczego”. Odwrocenie uwagi od meritum sprawy. Jednak dla zaspokojenia Panskiej ciekawosci informuje, ze jestem w posiadaniu pisemnej zgody autora, zebym ten tekst publikowal pod swoim nazwiskiem. I to musi Panu wystarczyc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kazimierz Michalczyk napisał:
Zabawne! Very Happy
... jak Pan przeszedl z tematu „rozpowszechniania” (praw autorskich) do „nagonki medialnej”, nie odnoszac sie przy tym ani jednym slowem do faktow przytoczonych w tekscie?


Panie Kazimierzu z pełnym szacunkiem dla Pana - chyba niejasno napisałem. Oto jak "przeszedłem" :

> Często okazuje się w podobnych przypadkach ...

Miałem na myśli fakt, że nie dochowanie standardów cytowania spotyka się tak często w przypadku "nagonki", "hucpy" itp. że każdy kto ich doświadczył - a to chyba większość forowiczów - powinien z natury zwracać na te "szczegóły" uwagę, żeby nie stwarzać nawyków, które mogłyby posłużyć do niecnych celów Okazuje się, jednak, że jest inaczej i dlatego nazwałem to "wodzeniem za nos". Nie napisałem explicite, że Pana post, lub pierwszy z tego wątku to "hucpa", etc. i miałem na myśli także dokładnie to co napisałem bez podtekstów.

Rzeczywiście odbiegliśmy od tematu, jednak wracając do meritum proszę spojrzeć na mój post powyżej - jedne co mogłem to zadać kilka pytań, bo sprawa jest dla mnie wyjątkowo niejasna. Moja uwaga dot. cytowania była najmniej istotnym dopiskiem na końcu postu, jednak to ona spowodowała dyskusję, a na odpowiedź merytoryczną nadal czekam.
Powrót do góry
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Sro Lut 18, 2009 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie, pod tekstem o historii Pomostu, zamieszczonym przez p. Kazimierza jest lista przypisow i zrodeł. A jesli chce Pan walczyć po stronie Czumy w polemice z E. Duszą, to prosze bardzo, tu jest link do oryginalnego zrodła, czyli do popularnego portalu w Chicago "Progress for Poland":
http://progressforpoland.com/artykuly.php?id=00030000000001829
Moze Pan takze doksztalcić sie tutaj:
http://www.progressforpoland.com/artykuly.php?id=1150000000000000/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość

PostWysłany: Czw Lut 19, 2009 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, co napisałem mogło zostać w pierwszej chwili nadmiernie zinterpretowane, jako zarzuty wobec tego forum, sorry.

Jednak wracając do meritum sprawy Andrzeja Czumy: rzeczywiście same złe oceny, a faktów jak nie było tak nie ma ! - także pod podanym linkami. Podam, więc dwa, które wydają mi się rzetelne, podał je XXXXXXX. O ich wadze rozsądzi każdy sam:
1. Andrzej Czuma nigdy nie był członkiem POMOST-u
2. Pan Jarmakowski był funkcjonariuszem ochrony ambasady PRL
w Brukseli, co podobno sam przyznał.

Może ktoś zechce to zweryfikować. Ja sam nie potrafię. Obawiam się, że dalsza dyskusja to nadal będą czcze spekulacje na temat tego, że "jakaś pani uważa kogoś za kłamcę", a my nie wiemy nawet na czym miałoby polegać kłamstwo. Dlatego dla mnie jest ona raczej na tym zamknięta.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group