" /> Dyskusje ogólne :: SŁOWO BISKUPÓW POLSKICH DO WSZYSTKICH WIERNYCH KOŚCIOŁA W PO
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
SŁOWO BISKUPÓW POLSKICH DO WSZYSTKICH WIERNYCH KOŚCIOŁA W PO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Nie Sty 14, 2007 10:21 pm    Temat postu: SŁOWO BISKUPÓW POLSKICH DO WSZYSTKICH WIERNYCH KOŚCIOŁA W PO Odpowiedz z cytatem

http://www.diecezja.plock.pl/index.php?show=okolniki&ident=46

SŁOWO BISKUPÓW POLSKICH DO WSZYSTKICH WIERNYCH KOŚCIOŁA W POLSCE


Drodzy Bracia i Siostry!

1. W ostatnich dniach przeżyliśmy dramatyczne wydarzenie, związane z rezygnacją z urzędu Księdza Arcybiskupa Metropolity warszawskiego Stanisława Wielgusa, w dniu przewidzianym na jego uroczysty ingres w katedrze warszawskiej. Z bólem śledziliśmy oskarżenia kierowane pod jego adresem w minionych tygodniach, a dotyczące jego uwikłania we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa i z wywiadem PRL. Spowodowało to falę niepokoju, a nawet nieufności do nowego pasterza. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za jego ojcowską pomoc w ewangelicznym zmierzeniu się z trudną sytuacją, jakiej stawiamy czoło, oraz Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kowalczykowi, Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce.
Przyjmujemy z szacunkiem osobistą decyzję Księdza Arcybiskupa Stanisława Wielgusa o rezygnacji z posługi metropolity warszawskiego. Nie nam sądzić człowieka, współbrata, który przez lata wiernie i gorliwie służył Kościołowi, m.in. jako profesor i Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie jako Biskup płocki. Naszą modlitwą chcemy wspierać Arcybiskupa w pełnym wyjaśnieniu prawdy. Jednocześnie z żalem stwierdzamy, że brak uwzględnienia przyjmowanej powszechnie zasady domniemania niewinności przyczynił się do stworzenia wokół oskarżonego Arcybiskupa atmosfery nacisku, która nie ułatwiła mu przedstawienia opinii publicznej odpowiedniej obrony, do której miał prawo.

2. Po raz kolejny doświadczamy, że mroczna przeszłość z okresu totalitarnego systemu panującego przez dziesiątki lat w naszej Ojczyźnie wciąż daje o sobie znać. Jak pisaliśmy w Memoriale Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989, „dokumentacja przechowywana w archiwach IPN odsłania część rozległych obszarów zniewalania i neutralizowania społeczeństwa polskiego przez służby bezpieczeństwa totalitarnego państwa. Nie jest to jednak pełna i jedyna dokumentacja o minionych czasach”. Tylko krytyczna i rzetelna analiza wszystkich dostępnych źródeł pozwoli nam zbliżyć się do prawdy. Odczytywane jednostronnie dokumenty, sporządzone przez wrogich Narodowi i Kościołowi funkcjonariuszy aparatu represji komunistycznego państwa, mogą poważnie krzywdzić ludzi, niszczyć więzi społecznego zaufania i w konsekwencji okazać się pogrobowym zwycięstwem nieludzkiego systemu, w jakim przypadło nam żyć.
Memoriał stwierdza również, że „Kościół jest oskarżany o chęć ukrywania trudnej dla niego prawdy, o próbę chronienia odpowiedzialnych za współpracę ze służbami bezpieczeństwa i o zapominanie o ofiarach tejże współpracy. W konsekwencji podważany jest autorytet Kościoła, osłabiana jest jego wiarygodność. Dość łatwo zapomina się, że w czasach totalitaryzmu komunistycznego cały Kościół w Polsce stale sprzeciwiał się zniewalaniu społeczeństwa i był oazą wolności i prawdy”.

3. Dlatego powtarzamy jeszcze raz: Kościół nie boi się prawdy, nawet jeżeli jest to prawda trudna, zawstydzająca, a dochodzenie do niej czasem jest bardzo bolesne. Wierzymy głęboko, że prawda wyzwala, bo wyzwalającą prawdą jest sam Jezus Chrystus. Od dwóch tysięcy lat Kościół zmaga się z grzechem w swoim wnętrzu i w świecie, do którego jest posłany. Grzech bowiem degraduje człowieka i deformuje w nim obraz i podobieństwo Boga. Kościół nie czyni tego swoją mocą. Czyni to mocą Tego, który jako jedyny może nas wyzwolić od zła. Dlatego też każdą Eucharystię rozpoczynamy wyznaniem naszej grzeszności: „Spowiadam się Bogu wszechmogącemu…”. Nie jest to gołosłowna liturgiczna formuła, ale głęboka konfrontacja z naszą słabością i niewiernością przed obliczem miłosiernego Boga. Podobnie prosimy w każdej Mszy świętej: „Panie Jezu Chryste, (…) prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła”. Nie boimy się wyznać, że Kościół jest wspólnotą grzeszników, ale jednocześnie jest święty i powołany do świętości, bo Jego Głową jest oraz żyje w nim i działa Jezus Chrystus – Święty nad świętymi. To przed Nim stajemy, prosząc Ducha Świętego, aby nas uwolnił od zła, od lęku, od naszej małoduszności.
W ubiegłą niedzielę, w święto Chrztu Pańskiego, w katedrze warszawskiej, odczytywana była Ewangelia o Jezusie, który stanął solidarnie z grzesznikami nad brzegiem Jordanu, by przyjąć chrzest pokuty. Wierzymy mocno, że Jezus stoi z nami wszystkimi na brzegach polskiego Jordanu. Po raz kolejny przywracają nam nadzieję słowa Jezusa: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników” (Łk 5, 31-32). Solidarność z grzesznymi ludźmi doprowadziła Jezusa na krzyż. Dzięki temu przyjęliśmy Jego Chrzest – chrzest Ducha Świętego i ognia na odpuszczenie grzechów.

4. Przypomnijmy: „Od dwóch tysięcy lat Kościół przeciwstawia się złu w sposób ewangeliczny, który nie niszczy godności drugiego człowieka. Prawda o grzechu ma prowadzić chrześcijanina do osobistego uznania winy, do skruchy, do wyznania winy – nawet wyznania publicznego, jeżeli zachodzi potrzeba, a następnie do pokuty i zadośćuczynienia. Od takiej ewangelicznej drogi konfrontacji ze złem nie możemy odstąpić. (…) Kościół Chrystusowy jest wspólnotą pojednania, przebaczenia i miłosierdzia. Jest w nim miejsce dla każdego grzesznika, który pragnie się nawrócić jak Piotr i pomimo słabości chce służyć sprawie Ewangelii” (Memoriał).
Jak dobitnie podkreślił Sługa Boży Jan Paweł II, „człowiek jest drogą Kościoła” (Redemptor hominis, 14) – każdy człowiek, również każdy kapłan, i każdy biskup. Spełniając warunki chrześcijańskiego nawrócenia, każdy ma prawo do przebaczenia i miłosierdzia, do włączenia się w życie wspólnoty Kościoła i społeczeństwa. Wiemy, że wielu z tych, którzy niegdyś ulegli zniewoleniu, zagłuszyli własne sumienie i naruszyli swoją godność, odpokutowało już swoją słabość latami wiernej służby. Oni są naszymi braćmi i siostrami w wierze!
Pragniemy, aby Środa Popielcowa 21 lutego br. była dniem modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego. Niech we wszystkich kościołach naszych diecezji zostaną odprawione nabożeństwa do Miłosiernego Boga o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu całej Ewangelii. Jako duchowni jesteśmy „z ludu wzięci”, jesteśmy częścią społeczeństwa polskiego, które całe potrzebuje odwrócenia się od zła i pełnego nawrócenia.

5. Przed Kościołem w Polsce, oprócz stawania w prawdzie przed obliczem Boga, stoi również wielkie zadanie pojednania. Nie zmienimy przeszłości, zarówno tej chlubnej, jak i tej, której się wstydzimy. Wszystko zaś z pomocą Bożą możemy włączyć w naszą teraźniejszość i przyszłość w taki sposób, by objawiała się moc Chrystusa na obliczu Kościoła. Zwracamy się do wszystkich ludzi Kościoła, duchownych i świeckich, aby kontynuowali rachunek sumienia ze swojej postawy w okresie totalitaryzmu. Nie chcemy wkraczać w sanktuarium sumienia żadnego człowieka, ale zachęcamy do zrobienia wszystkiego, by się skonfrontować z prawdą ewentualnych faktów i – jeśli potrzeba – odpowiednio uznać i wyznać winy.
Rządzących i Parlamentarzystów wzywamy, by zapewnili takie korzystanie z materiałów znalezionych w archiwach pochodzących z czasów PRL-u, by nie prowadziło to do naruszania praw osoby ludzkiej i poniżania godności człowieka oraz by istniała możliwość weryfikacji tych materiałów przed niezawisłym sądem. I nie wolno też zapominać, że materiały te obciążają przede wszystkim ich autorów.
Świadomi wezwania Chrystusa „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni” (Mt 7,1), prosimy wszystkich o powstrzymywanie się od wydawania powierzchownych i pochopnych sądów, bo mogą być one krzywdzące. Mamy zwłaszcza na myśli wszystkich pracujących w środkach społecznego przekazu. Niech chrześcijańskie sumienie i ludzka wrażliwość podpowiedzą im, co i jak przekazywać opinii publicznej, biorąc zawsze pod uwagę godność osoby ludzkiej, jej prawo do obrony i dobrego imienia, także po śmierci. Apelujemy do młodego pokolenia, nie mającego bezpośredniego doświadczenia epoki, w której przyszło żyć starszym, by starało się poznać trudną i złożoną prawdę o minionych czasach. Pomimo wszystkich cieni, pokoleniom żyjącym w tamtych czasach, w tym również pokoleniom duchownych, ich nieustępliwym zmaganiom ze złem zawdzięczamy odzyskanie wolności po latach narzucanej nam marksistowskiej ideologii i sowieckich wzorców życia politycznego i społecznego.
Kościół w Polsce zawsze czuł z narodem i dzielił jego losy, zwłaszcza w najbardziej mrocznych okresach naszych dziejów. Tego faktu nie zmieni wydobywanie po latach na światło dzienne słabości i niewierności niektórych jego członków, również duchowieństwa. Niech obecny czas będzie dla nas wszystkich sposobnym czasem oczyszczenia i pojednania, przywrócenia naruszonej sprawiedliwości i odzyskiwania wzajemnego zaufania i nadziei. Niech będzie to przede wszystkim czas modlitwy, a także pogłębienia wiary w obecność Pana dziejów pośród najbardziej zawiłych ludzkich spraw.
Ufni w moc prawdy Ewangelii chcemy, jako Wasi Pasterze, kontynuować trwające już prace nad pełnym sprawdzeniem zawartości akt zgromadzonych w IPN, dotyczących nas samych oraz wszystkich duchownych.

6. „Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Ps 23 [22], 4). Niech słowa Psalmisty towarzyszą nam w tych dniach. Dziękujemy wam Drodzy Bracia i Siostry, szczególnie za ducha modlitwy, który studził emocje, wprowadzał ład serca i porządek miłości. Dziękujemy za Waszą troskę o Kościół i trwanie przy nim w chwilach próby. Wierzymy, że nasze obecne doświadczenie przyczyni się do odnowy Kościoła, do większej przejrzystości i dojrzałości jego członków. Wierzymy, że pomoże ono Kościołowi być wiernym Ewangelii, w niej szukać rozwiązań naszych problemów i z niej się odradzać, by być zaczynem dobra i miłości w świecie.
Z tymi pragnieniami w sercach wzywamy nad wszystkimi Bożego błogosławieństwa i wstawiennictwa Matki Bożej Jasnogórskiej, która ciągle nam przypomina: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” J 2,5.
Warszawa, 12 stycznia 2007 r.
Podpisali:
Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
zebrani na posiedzeniu Rady Stałej
i Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski

Zarządzenie:
List ten należy odczytać podczas wszystkich Mszy św. w niedzielę 14 stycznia 2007 r. Natomiast List Episkopatu Polski o Duszpasterstwie Emigracji, który miał być czytany w parafiach w Polsce w niedzielę, w dniu 14 stycznia br., należy odczytać tydzień później tj. w niedzielę dnia 21 stycznia br.
Płock, 12 stycznia 2007 r.
Ks. Kazimierz Ziółkowski
Wikariusz Generalny
de mand. spec.


5
KOMUNIKAT


Niniejszym uprzejmie informuję, że Kolegium Konsultorów Diecezji Płockiej podczas zebrania w dniu 8 stycznia 2007 r., przy zachowaniu wszystkich przepisów prawa kanonicznego, wybrało Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego, biskupa pomocniczego w Płocku, na administratora Diecezji Płockiej.
Komunikat należy odczytać wiernym podczas wszystkich Mszy św. w najbliższą niedzielę po otrzymaniu.
Płock, dnia 9 stycznia 2007 r.
Ks. Kazimierz Ziółkowski
Wikariusz Generalny
de mand. spec.

Kuria Diecezjalna Płocka informuje, że Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski będzie przyjmował interesantów w środy i piątki w godzinach pracy – od 8.30 do 14.00, w pozostałe zaś dni tylko wtedy, gdy obowiązki pasterskie pozwolą Mu być obecnym w Kurii.
Wszelkie wizyty u administratora Diecezji Płockiej proszę wcześniej umawiać w kancelarii Kurii Diecezjalnej.
Płock, dnia 10 stycznia 2007 r.
Ks. Kazimierz Ziółkowski
Kanclerz


6
ZAPROSZENIE NA ŚWIĘTO OSÓB KONSEKROWANYCH


Święto Ofiarowania Pańskiego jest od wielu lat, z woli Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II, Świętem Osób Konsekrowanych. Również w tym roku chcemy to Święto godnie przeżyć. Dlatego na dzień 2.02.2007 r. (piątek), zapraszam serdecznie wszystkie Osoby Konsekrowane, męskie i żeńskie, naszej Diecezji na wspólną, dziękczynną modlitwę. Uroczystość ta odbędzie się o godz. 10.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku (ul. Stary Rynek 14/1Cool.
Płock, dnia 9 stycznia 2007 r.
+ Roman Marcinkowski
Administrator Diecezji Płockiej

Zarządzenie: Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski z dnia 29 listopada 2002 r. oraz decyzją Biskupa Płockiego, w Święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – należy zbierać ofiary na tacę, z całkowitym przeznaczeniem na potrzeby zakonów kontemplacyjnych w Polsce. Wpłaty proszę dokonywać na konto diecezjalne z dopiskiem: „taca z 2 lutego”.
Płock, dnia 9 stycznia 2007 r.
Ks. Kazimierz Ziółkowski
Wikariusz Generalny
de mand. spec.


7
KOMUNIKATY WYDZIAŁU DUSZPASTERSKIEGO


1. Kurs dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Mając na względzie potrzeby duszpasterskie parafii naszej diecezji, zwracamy się do Czcigodnych Księży Proboszczów o zgłaszanie kandydatów do pełnienia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Zgodnie z postanowieniami Konferencji Episkopatu Polski mają to być mężczyźni w wieku od 35 do 65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych. Powinni oni posiadać przynajmniej wykształcenie średnie i znać podstawowe prawdy teologiczne.
Zgłoszenia kandydatów prosimy kierować do Wydziału Duszpasterskiego do końca stycznia br.

2. Rekolekcje kapłańskie

Karmelitańskie Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowe „Na Górce” im. Jana Pawła Wielkiego w Wadowicach zaprasza do udziału w rekolekcjach i dniach skupienia. Dom rekolekcyjny znajduje się w kompleksie sanktuarium św. Józefa oraz klasztoru karmelitów bosych.
Zgłoszenia na rekolekcje i pełniejsze informacje:
Karmelitańskie Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowe
„Na Górce” im. Jana Pawła Wielkiego
ul. Karmelicka 22, 34-100 Wadowice
tel: 033 /873 21 30; fax: 033/ 873 23 78; kom. 603 805 804
(o. Stanisław Miernik OCD – dyrektor Centrum)
info@domrekolekcyjny.pl smiernik@op.pl
www.domrekolekcyjny.pl www.swietyjozef.pl

3. Bractwa Szkaplerzne

Delegat Prowincjalny Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej – O. Stanisław Plewa OCD – zwraca się z prośbą do Czcigodnych Księży Proboszczów, w parafiach których działają lub mogłyby rozpocząć działalność Bractwa Szkaplerzne, o nawiązanie z nim kontaktu. Ze swej strony zobowiązuje się on dostarczyć materiały formacyjne dla członków Bractwa oraz służyć pomocą w prowadzeniu przez nie działalności.
Kontakt: O. Stanisław Plewa OCD
ul. Ks. Hundsdorffa 7;
Gorzędziej; 87-120 Subkowy
tel. (058) 536 84 34; tel. kom. 600 232 242
e-mail: o.stanislawocd@poczta.onet.pl

Płock, dnia 10 stycznia 2007 r.
Ks. Janusz Kochański
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego


8
ZMIANY PERSONALNE – STYCZEŃ 2007


Nominacje:

Ksiądz prałat dr hab. Ryszard Czekalski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, mianowany odpowiedzialnym za sprawy katechetyczne z władzą wikariusza biskupiego.
Ksiądz Wiesław Leszczyński, proboszcz parafii Góra, mianowany ojcem duchownym księży w dekanacie raciążskim.
Ksiądz prałat dr Kazimierz Ziółkowski, Kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej, mianowany stałym zastępcą wikariusza generalnego.
Płock, dnia 12 stycznia 2007 r.
Ks. Tomasz Wójtowicz
Notariusz

Kuria Diecezjalna Płocka
Płock, dnia 12 stycznia 2007 r.
Nr 50/2007


Robert Majka z Przemyśla, tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group