" /> Dyskusje ogólne :: Media publiczne polską racją stanu
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Media publiczne polską racją stanu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz Triebel
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 262

PostWysłany: Sob Kwi 18, 2009 11:32 pm    Temat postu: Media publiczne polską racją stanu Odpowiedz z cytatem

Artykuł ukazał się w ostatnim numerze GAZETY POLSKIEJ

Jadwiga Chmielowska
Przewodnicząca Rady Programowej TVP SA Katowice
Członek Rady Nadzorczej Polskiego Radia Katowice
Sekretarz Głównej Komisji Rewizyjnej SDP


Media publiczne polską racją stanu

Projekt ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych powstał w zaciszach gabinetów. Według słów posła Andrzeja Celińskiego, nawet członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu nie znali jej treści jeszcze 18 marca br. Została ona upubliczniona przez Klub PO. Jednak 23 marca br. Poseł Iwona Śledzińska - Katarasińska twierdziła, że dla niej „ustawy nie ma, gdyż nie istnieje druk sejmowy a więc nie ma nad czym dyskutować”. Oświadczyła, jednym tchem, że żadne gruntowne zmiany w ustawie nie mogą już mieć miejsca, w rachubę wchodzą jedynie drobne, kosmetyczne poprawki.

Kto czytał ze zrozumieniem
Marek Cajzner, ostatni szef polskiej sekcji BBC, w swym wywiadzie na antenie Radia Merkury mówił o tym, że w Wielkiej Brytanii wiele lat szeroko konsultowano w społeczeństwie nowy projekt ładu medialnego. U nas zrobiono odwrotnie. 23 marca br. podczas dyskusji na Konferencji przedstawicieli: wszystkich rad programowych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i ośrodków regionalnych TVP, prezesów rozgłośni radiowych Polskiego Radia i dyrektorów ośrodków TVP, prezesów zarządów głównych stowarzyszeń twórczych zrzeszonych w Porozumieniu „Królewskie Łazienki”, medioznawców i posłów, Pani Poseł Katarasińska zarzuciła zebranym, że nie potrafią czytać ze zrozumieniem ustawy. Pech chciał, że to właśnie zebrani nie tylko wczytali się w literę ale i przekonsultowali ducha ustawy. Wcześniej chyba nie zadali sobie tego trudu Posłowie J. Szmajdziński i Z. Chlebowski uzgadniający jej poparcie, co zostało opisane na łamach „Rzeczpospolitej” i do czego przyznali się posłowie. Wyraźnie więc widać, że ktoś może, mówiąc kolokwialnie wrabia nie tylko koalicję rządową ale i lewicę.

Upolitycznianie mediów
Proponowana Ustawa nie odpolitycznia mediów, wręcz przeciwnie. Oddaje w ręce 7- osobowej KRRiT, wybranej przez większość parlamentarną ( 5 członków), olbrzymie kompetencje. Jej wpływ na poszczególne programy ukazujące się na antenach wszystkich stacji zgodnie z Ustawą będzie większy niż za czasów peerelowskiego Radiokomitetu. Finansowanie z budżetu państwa to nie tylko zawłaszczenie mediów publicznych przez rząd, ale i przez niedoszacowanie kosztów doprowadzenie ich do ruiny. Nie dokonano np. estymacji kosztów przeprowadzenia reformy – usamodzielnienia 16-tu ośrodków regionalnych telewizji. Założono, że budżet KRRiT do podziału na wszystkie media będzie wynosił od 600 do 800mln zł. Nie przewidziano, że przy finansowaniu z budżetu państwa należy odprowadzać podatek VAT, czego nie było wcześniej, gdyż media finansowane były z daniny publicznej. Dodatkowo ustawodawca przewidział finansowanie mediów komercyjnych w wysokości 10% . Przyjmując minimalnie 300mln zł na funkcjonowanie Polskiego Radia i 200mln na rozgłośnie regionalne łatwo wyliczyć, że na TVP S.A. i nowotworzone ośrodki telewizji regionalnej już nic nie pozostaje. Koszt funkcjonowania ośrodka telewizji to minimum 25mln zł. Jak i za co telewizja będzie mogła realizować misję określoną w licencji, autorzy projektu Ustawy nie podają.

Gdzie trafą pieniądze
Należy zadać pytanie: skąd Rząd chce wziąć nawet te 600mln. Ostatnio Ministerstwu Edukacji Narodowej zabrano z uchwalonego już budżetu 300mln. W budżecie MON Premier oczekuje oszczędności ok. 4-5mld zł. Niedoszacowana jest policja, o służbie zdrowia nie ma nawet co wspominać. Robert Kwiatkowski uczestniczący w pracach nad ustawą powiedział otwarcie, że media regionalne dostaną tyle na ile państwo stać.
Widać więc wyraźnie, że pomysłodawcy ustawy zdają sobie sprawę z tego, że skazują media publiczne na finansową zagładę.
Jedyne polskie media elektroniczne, to media publiczne, Radio Maryja i TV „Trwam”, jeśli zostaną osłabione programowo i inwestycyjnie, to gigantyczne pieniądze trafią do zagranicznych grup kapitałowych. Rynek reklam szacuje się wyjściowo na 18mld zł. Rzeczywiste wpływy do nadawców to ok. 7mld zł rocznie. Z punktu widzenia mediów komercyjnych jest więc o co walczyć.

Dzieje się to wszystko w przeddzień cyfryzacji. W latach 2012-2015 zakończy się nadawanie sygnału analogowego, zobowiązują nas do tego umowy międzynarodowe. Jest to więc proces nieunikniony. Telewizja publiczna korzystająca z nadajników naziemnych już na starcie jest uprzywilejowana. Jeśli stanie się stacją czołową w multipleksie to ma nieograniczone możliwości równoległej emisji wielu kanałów tematycznych. Wtedy nie będzie problemów kolizji interesów TVP INFO i telewizji regionalnych korzystających obecnie z tej samych częstotliwości. Biorąc pod uwagę fakt, iż zasięg dzienny TVP S .A. to 51%, widać wyraźnie jak konkurencji zależy na zniszczeniu mediów publicznych.
Poraziło mnie stwierdzenie Pani Poseł Iwony Katarasińskiej, że dobry, profesjonalny lobbing w polskim sejmie kosztuje, nie jak podają światowe instytucje zajmujące się badaniem między innymi korupcji, 3mln. $ lecz dzisiaj znacznie więcej.

Protestujmy
To co działo się i dzieje w TVP na Woronicza nie napawa entuzjazmem. Za PRL-u prawdziwe było hasło „Telewizja kłamie”, Przejawem obywatelskiego nieposłuszeństwa było niepłacenie abonamentu. Niestety ten obyczaj przetrwał do dziś. Z drugiej strony nie udało się też odpartyjnić polskich mediów publicznych. Trzeba jednak przyznać, ze w porównaniu z TVN czy Polsatem są one oazą obiektywizmu. Nie ulega wątpliwości konieczność przeprowadzenia głębokich reform w TVP S.A. Ostatnie posunięcia programowe i kadrowe wydają się być wręcz prowokacją mającą służyć wykazaniu, że uchwalenie jakiejkolwiek ustawy - byle szybko - jest konieczne. Trzeba pamiętać jednak, że prezesi bywają i przemijają, a telewizja publiczna musi trwać i służyć społeczeństwu.
Dlatego walka z publicznymi mediami, które są własnością społeczeństwa - nie rządu, jest tak bezpardonowa, ponieważ chodzi tu nie tylko o olbrzymie pieniądze ale również o kształtowanie polskiej opinii publicznej!
Stwórzmy aktywne społeczeństwo obywatelskie. To posłowie mają w naszym imieniu realizować politykę, czyli działać dla dobra wspólnego. Jeśli tego nie rozumieją należy im o tym przypomnieć i w kolejnych wyborach rozliczyć! Protestujmy w zarządzie TVP, żądając powrotu na antenę ulubionych programów. To skutkuje!
Wierzę mimo wszystko, że Naród Polski jest w stanie obronić polskie media publiczne. Jest to też walka o rząd dusz. Nie pozwólmy sobą manipulować!

PS
Polecam obejrzenie całości dyskusji na własne oczy: http://www.polityczni.pl/klotnia_o_regionalne_media_publiczne,audio,51,3466.html
Oraz debaty w TVP Opole http://ww6.tvp.pl/6933,20090330895641.strona


ITI - Czyli imperium medialne, portal Onet.pl oraz TVN, TVN24, TVN Style, TVN Sport, TVNCNBC Biznes, Religia TV, etc., - zamierzają wg planów uruchomić lokalne telewizje (potrzebują lokalnych koncesji telewizyjnych), w zeszłym roku ITI wyemitował obligacje za gigantyczną sumę, by uzyskać finansowanie działań (rozpoczętych wraz z Polsatem) związanych z cyfryzacją.
Polsat, Polsat News (kanał, który poprzez silne TVP Info nie liczy się na rynku ).W jego interesie jest wyeliminowanie TVP Info i TVP.

Eurozet - właściciel Radia Zet, Antyradia, Planeta FM, Radio Plus (sieć stacji lokalnych w całej Polsce) - Grupa Lagardere (8. koncern medialny na świecie - Francja).
Broker FM - Radio RMF, RMF MAXXX, RMF Classic, portal Interia.pl - grupa Bauer (Niemcy).
Agora - Sieć radiowa Złote Przeboje, Blue FM, ROXY FM, portal gazeta.pl i wielki apetyt na TV PULS (ze względu na to, że ta telewizja „załapała” się na pierwszy multipleks).


Ostatnio zmieniony przez Tomasz Triebel dnia Sob Kwi 18, 2009 11:43 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 05 Kwi 2020
Posty: 123

PostWysłany: Nie Kwi 05, 2020 11:19 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tomasz Triebel
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 262

PostWysłany: Sob Kwi 18, 2009 11:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak wyglądała konsultacja społeczna w Komisji Kultury i Środków Przekazu 16 kwietnia br.

http://www.polityczni.pl/kto_napisal_ustawe_medialną,,audio,54,3548.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Kwi 20, 2009 12:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po wysłuchaniu całej debaty "Kto napisał ustawę medialną" (strata kilku godzin) okazuje się, że przew. Ślesińska-Katarasińska odpowiedzi na to pytanie nie udzieliła. Co do autorów, to próbuje się zasłonić lakoniczną odpowiedzią, że napisali ją ci, którzy są pod projektem podpisani, ale pytana o ekspertów, którzy uczestniczyli w przedsięwzięciu wiła się jak piskorz, z czego można wnosić, że gdyby ich ujawniła, to by to reputacji tak Komisji jak i 'zjechanej' przez uczestników spotaknia ustawie mocno zaszkodziło. Nawet odpowiedź na temat uczestnictwa eksperta-Kwiatkowskiego jest podana tak mocno niewprost, że należy wyciągnąć wniosek iż był on jednym z ideologów tego (co praktycznie wszyscy dyskutanci podkreślali) gniota.
Widać, że PO mocno zależy na wprowadzeniu zmiany i próbuje robić to pod hasłem 'to co mamy jest niedobre (z POwskich niebios wiadome) więc zmieniajmy', tak jakby zmiana czegoś niedobrego miała gwarantować to, że nowe nie będzie gorsze.
Brzmi to podobnie jak przedwyborcze slogany PO, agitujące za zmianami, po których mamy to co mamy i czego przedstawiać nie trzeba.
Widać że dobra ustawa to taka ustawa, która da PO możliwość dowolnego manipulowania nią i wmawiania, że to właśnie tak jest w ustawie, a co powolny linii manipulatorów sąd przyklepie swoim orzeczeniem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group