" /> Dyskusje ogólne :: MINISTROWIE DO WYNAJĘCIA
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

MINISTROWIE DO WYNAJĘCIA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Czw Maj 28, 2009 9:09 pm    Temat postu: MINISTROWIE DO WYNAJĘCIA Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/20955

MINISTROWIE DO WYNAJĘCIA

Leszek Misiak "Gazeta Polska", 27-05-2009 08:11

Premierzy i ministrowie polskiego rządu traktują często piastowanie swoich urzędów nie jak zaszczytną misję, lecz jak etap na drodze do biznesu. Pełniąc wysokie funkcje, poznają tajniki strategii gospodarczej państwa, a po ustąpieniu z urzędu nie wahają się podejmować pracy w zagranicznych instytucjach gospodarczych.

Racja stanu, czyli traktowanie interesu państwowego jako nadrzędnego, wydaje się niektórym polskim premierom i ministrom pojęciem obcym. Nikt nie czyni im z tego powodu zarzutów, nie stają przed Trybunałem Stanu. Są oni łakomym kąskiem dla obcych instytucji, bo mogą doradzić, jak wykorzystać polski rynek, by się kosztem naszych obywateli wzbogacić. Nikt takiego zarzutu nie może sformułować wprost, bo nie ma pewności, co naprawdę jest w zakresie obowiązków biznesowych byłego ministra czy premiera, a kontrakty o pracę na tak wysokich stanowiskach są utajnione.

Kariery londyńskie

Najbardziej znanym przykładem opisywanego zjawiska był ostatnio Kazimierz Marcinkiewicz. Kiedy latem 2008 r. został zatrudniony przez bank Goldman Sachs w Londynie, wielu zadawało sobie pytanie: co robi były premier dla giganta finansowego? W innych bankach zapanował niepokój, bo wiedza premiera mogła stawiać Goldman Sachs na pozycji uprzywilejowanej. Potem podano co prawda informację, że Marcinkiewicz z ramienia Goldmana miał być doradcą prywatyzacyjnym Polskiej Grupy Energetycznej, ale szczegóły umowy między bankiem a premierem Polski nie są znane publicznie.

Dyrektorem zarządzającym ds. bankowości inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej w JP Morgan w Londynie od 2006 r. jest Cezary Stypułkowski, były prezes PZU, który uczestniczył w prywatyzacji Banku Handlowego, a w roku 2001 nadzorował fuzję Banku Handlowego i Citibank (Poland) SA. W latach 1981–1985 Stypułkowski był doradcą ministra do spraw reformy gospodarczej, a od 1985 do 1986 roku doradcą przewodniczącego Konsultacyjnej Rady Gospodarczej. W 1987 r. został doradcą wicepremiera w rządzie Jaruzelskiego i jednocześnie pełnił funkcję sekretarza Komitetu Rady Ministrów ds. Reformy Gospodarczej. Z pewnością Stypułkowski zna wiele tajemnic polskiej bankowości i nie tylko.

JP Morgan i UniCredito, główny akcjonariusz Pekao SA, na którego czele stoi inny były premier, Jan Krzysztof Bielecki, były według niektórych analityków finansowych jednymi z najważniejszych sprzedawców opcji walutowych w Polsce (choć według rzecznika Pekao SA z opcjami bank ten nie ma problemów, gdyż były one wyłącznie zabezpieczeniem ryzyka wynikającego z działalności handlowej klienta).

Minister chwali opcje

Doradcą wydziału światowych badań ekonomicznych (Global Economic Research) w Goldman Sachs był w 2006 r., przez rok, Mirosław Gronicki, były minister finansów w rządzie SLD Marka Belki (2004–2005). Jego zadaniem było m.in. udzielanie porad dotyczących warunków gospodarowania i polityki gospodarczej w Europie Środkowej.
Mirosław Gronicki w 1999 r. został współpracownikiem Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych Ewy Balcerowicz. W fundacji CASE kierował kilkoma projektami badawczymi dotyczącymi analizy makroekonomicznej oraz prognoz gospodarczych dla Polski, Ukrainy, Gruzji i Kirgistanu. Był doradcą rządów Bułgarii, Turkmenistanu i Słowacji. Od 2000 r. aż do chwili mianowania na stanowisko ministra finansów w roku 2004 był głównym ekonomistą Banku Millennium SA.

Kiedy w marcu tego roku wybuchła afera z opcjami walutowymi, Gronicki bronił banku Goldman Sachs, oskarżanego przez analityków finansowych o spekulację polskim złotym, co w efekcie doprowadziło do osłabienia naszej waluty. „Zachowanie banku Goldman Sachs jest normalne” – powiedział „Dziennikowi”.

„Goldman Sachs to świetny bank. Osoby, które oskarżają go o spekulacje na naszej walucie, nie mają pojęcia o tym, jak działa rynek walutowy, którego złoty jest jednym z elementów. Każdy może walutę kupować taniej, a sprzedawać drożej i nikt tego nie może zabronić” – tak tłumaczył zachowanie obcego banku.

Szef rządu, w którym Mirosław Gronicki był ministrem, Marek Belka, dał przykład podwładnemu. Belka był członkiem Międzynarodowej Rady Nadzorczej banku ABN Amro, doradcy prywatyzacyjnego PZU SA. Bank ten składał się na 1,6 mld euro kredytu dla Eureko na zakup polskiego ubezpieczyciela. Belka zasiadał jednocześnie w radzie nadzorczej BIG Banku, który wchodził w skład konsorcjum Eureko, nabywającego PZU. Marek Belka jednocześnie więc sprzedawał i kupował PZU. Potem Belka, jako szef polskiego rządu, był stroną w sporze z Eureko przed sądem arbitrażowym w sprawie sprzedaży PZU.

Belka pytany o to zapewniał, że nie miał nic wspólnego ze sprzedażą akcji PZU dla Eureko i BIG Banku Gdańskiego, że nie doradzał w największej na polskim rynku transakcji z udziałem ABN Amro…

PricewaterhouseCoopers (PwC) doceniło ministra

Wątpliwości dotyczące zachowania się w sprawie prywatyzacji PZU budziło stanowisko ministra skarbu Jacka Sochy. Od 2004 do 19 października 2005 r. sprawował on urząd ministra skarbu państwa w rządzie Marka Belki. Niektórzy zastanawiali się, w jakim celu minister Socha składał wniosek o zawieszenie postępowania arbitrażowego. Według oceny prawników znających procedury arbitrażu, niezbędna do zawieszenia postępowania jest zgoda strony powodowej, czyli Eureko. Jacek Socha powinien wiedzieć, że Eureko nie złoży takiego wniosku, bo nie miało w tym interesu, czyli wnioskował o zawieszenie postępowania, choć można było przewidzieć, że wniosek zostanie odrzucony... Odrzucenie wniosku oznaczało osłabienie strony polskiej przed sądem arbitrażowym i wywołanie efektu marketingowego, który miał doprowadzić do ugody, o co zabiegało Eureko. Ale może Jacek Socha tego nie wiedział…

W 2007 r. księgi rachunkowe PZU miała zbadać zagraniczna firma doradcza PricewaterhouseCoopers (PwC), ale spółka wstrzymała podpisanie umowy w tej sprawie. Zarząd PZU złożył bowiem zawiadomienie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez reprezentantów Eureko zasiadających w radzie nadzorczej polskiej spółki. Chodziło o to, że nie poinformowali oni, że PwC pracuje dla Eureko przy szacowaniu odszkodowania, o które inwestor chce wystąpić do Polski w sporze arbitrażowym. Członkowie rady PZU reprezentujący holenderskiego inwestora mogli więc działać na szkodę PZU.

Po ustąpieniu z urzędu ministra Socha został partnerem w dziale usług doradczych PricewaterhouseCoopers i wiceprezesem polskiego oddziału tej firmy.

Ciekawym przykładem wysokiego urzędnika państwowego, który po ustąpieniu z urzędu przechodzi do pracy w firmie, która za jego urzędowania zawarła dzięki temu urzędowi korzystny kontrakt, jest były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Brzezicki. To on wytypował ISD Donbas jako inwestora Stoczni Gdańsk i sprzedał ją Ukraińcom. Obecnie – podał „Newsweek” – jest zatrudniony jako doradca w… ISD Donbas.

– Podczas przejmowania Stoczni Gdańsk przez ISD Donbas złamano wszystkie procedury, przede wszystkim pominięto ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji. Minister skarbu państwa powinien ogłosić przetarg, ale tego nie zrobił. Paweł Brzezicki, ówczesny prezes ARP, postanowił sprzedać stocznię Ukraińcom. Tymczasem ARP nie jest uprawniona do przeprowadzania prywatyzacji. Ministerstwu Skarbu Państwa nie wolno cedować swoich uprawnień i obowiązków w tym zakresie na inny podmiot – mówią specjaliści od gospodarki. Przeniesienie akcji spółek z Ministerstwa Skarbu Państwa do ARP staje się wytrychem do nieuczciwych prywatyzacji. Prezesi ARP nieraz wypowiadali się, że ich nie obowiązuje ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji, mogą więc dowolnie sprzedawać akcje, komu chcą. Robi się to nagminnie. Tak np. sprywatyzowano PZL Mielec.

W październiku 2007 r. ARP pod kierownictwem Pawła Brzezickiego podjęła decyzję o przeprowadzeniu prywatyzacji Stoczni Gdańsk. W „Rzeczpospolitej” ukazało się ogłoszenie, że ARP zaprasza do rokowań w sprawie zakupu praw poboru akcji spółki Stocznia Gdańsk. Miało to być dowodem, że każdy mógł zainwestować w stocznię. W ogłoszeniu podano warunek dla potencjalnego inwestora – ma wpłacić 400 mln zł w ciągu tygodnia – do godziny szesnastej 28 września. W ciągu tygodnia żaden rozsądny przedsiębiorca nie podejmie decyzji o wydatkowaniu 400 mln zł bez badania kondycji spółki. Zgłosił się mimo to inwestor: stocznia Maritime Shipyard, ale poprosił o więcej czasu, by zbadać sytuację spółki. Prezes stoczni nie zgodził się, więc inwestor zrezygnował, a termin minął. ISD Donbas nie wpłacił 400 mln zł, mimo to podjęto z nim negocjacje, a nawet rozłożono wpłatę na raty. ISD Donbas stał się właścicielem wartych 400 mln zł 80 proc. akcji, nie wpłacając wymaganej kwoty, bo porozumienie weszło w życie z chwilą podpisania. Skarb państwa nie dostał nawet złotówki.

Leszek Misiak

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 28 Mar 2020
Posty: 123

PostWysłany: Sob Mar 28, 2020 10:47 pm    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Nie Maj 31, 2009 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOMEK napisał:
Goldman Sachs to świetny bank. Osoby, które oskarżają go o spekulacje na naszej walucie, nie mają pojęcia o tym, jak działa rynek walutowy, którego złoty jest jednym z elementów. Każdy może walutę kupować taniej, a sprzedawać drożej i nikt tego nie może zabronić”


Ależ tutaj to już sama nazwa wskazuje że to "świetny" bank, inną opcję trudno sobie wprost wyobrazić. Wszystko wskazuje na to, że jest on(ten bank) tak samo "świetny", jak "świetna" jest ta firma, która ostatnio kupiła, a właściwie otrzymała w darze majątek polskich stoczni. "Świetne" nazwiska w zarządzie takiej czy innej spółki i wszystko "świetnie".

Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group