Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dni Wolnego Słowa w Warszawie, http://www.11listopada1918.pl

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Cze 17, 2009 8:43 am    Temat postu: Dni Wolnego Słowa w Warszawie, http://www.11listopada1918.pl Odpowiedz z cytatem

Dni Wolnego Słowa w Warszawie ,
http://www.11listopada1918.pl


15.06.2009 Warszawa (PAP) - O knuciu i konspirze w PRL, o drukowaniu i rozrzucaniu nielegalnych ulotek, organizowaniu audycji niezależnego radia, a także innych sposobach walki z komunistyczną władzą rozmawiali historycy i dawni opozycjoniści Grup Oporu "Solidarni" podczas Dni Wolnego Słowa w Warszawie.

Dni Wolnego Słowa to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Muzeum Historii Polski, które przygotowało m.in. wystawę poświęconą opozycyjnej działalności Grup Oporu "Solidarni", konferencję naukową z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej, projekcje filmów dokumentalnych, a także recital Jana Pietrzaka.

"Grupy Oporu +Solidarni+ zajmowały się czynnym oporem wobec władz PRL-u. W latach 1982-1989 działania Grup na tle opozycji należały do najbardziej radykalnych. Karaliśmy kolaborantów, np. udało nam się +zagazować+ Teatr Syrena w Warszawie" - powiedział dawny opozycjonista z Grup Jacek Juzwa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Juzwa wyjaśnił, że karanie kolaborantów poprzez +gazowanie+ polegało "na wstrzykiwaniu, przez dziurkę do klucza, do samochodów lub mieszkań osób współpracujących z władzą, substancji o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu". "Ten smród, który mógł się utrzymać w powietrzu nawet przez tydzień, wytwarzał zespół chemiczny Grup Oporu" - dodał Juzwa.

Dni Wolnego Słowa zainaugurowała wystawa "+Solidarni+ ku wolności", na której można obejrzeć m.in. ulotki, które działacze Grup rozrzucali po Warszawie, archiwalne fotografie z manifestacji Solidarności, a także sfałszowane przez Grupy kopie dokumentów, które przeznaczone były dla ukrywających się przed SB osób.

Wystawa prezentuje także biogram twórcy Grup Oporu Teodora Klincewicza nazywanego "Kmicicem opozycji", który - jak przypomina wystawa - m.in. w pierwszych miesiącach stanu wojennego na warszawskiej Starówce wmurował tablicę upamiętniającą Solidarność, kierował akcjami rozrzucania ulotek i współorganizował transporty sprzętu drukarskiego dla solidarnościowego podziemia ze Szwecji.

"+Teoś+ miał ułańską fantazję, przy rozrzucaniu ulotek zawsze zależało mu na tzw. +dobrej puszystości+, czyli na tym, aby rozrzucić ich jak największą liczbę. To był wieczny optymista, mawiał, że nie ma rzeczy niemożliwych" - wspominał Juzwa.

W ramach Dni Wolnego Słowa odbyła się także konferencja naukowa z udziałem m.in. historyków Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcona m.in. działaniom operacyjnym SB wobec warszawskiej Solidarności, działalności NZS Politechniki Warszawskiej, z której wyłoniły się Grupy Oporu "Solidarni", a także umieszczeniem działalności Grup na szerszym historycznym tle opozycji w PRL.

Grupy Oporu "Solidarni" funkcjonowały w konspiracji w latach 1982-1989. Ich twórcą był Teodor Klincewicz (ps. Borys, Rafał, Teoś), wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NZS i przewodniczącego NZS na Politechnice Warszawskiej, który w ramach Grup założył Oficynę Wydawniczą "Rytm". W organizacji tej działało ok. 200 osób.

Grupy wsławiły się spektakularnymi akcjami ulotkowymi i nagłaśniającymi, m.in. audycją dla więźniów aresztu śledczego na Rakowieckiej, kolportażem gazetki "Kurier Mazowsza", rozprowadzaniem nielegalnych ulotek, a także wywieszaniem kilkunastometrowych transparentów z antykomunistycznymi hasłami. NNO

PAP - Nauka w Polsce

autor: bsz

Żródło informacji :
http://www.11listopada1918.pl


Komentarz

Te znamienne słowa sędziego Olivera Wendella Holmes juniora w sprawie przestrzegania zasady wolności słowa, szczególnie dedykuję tym , którzy uważają, że w Polsce od ponad dwudziestu lat ta zasada właściwie jest przestrzegana...? !

Żadna zasada Konstytucji nie zasługuje bardziej na poszanowanie niż zasada wolności myśli – nie chodzi tu o zapewnienie jej tym, którzy się z nami zgadzają, lecz to, by mogły z niej korzystać osoby, których poglądów nie znosimy.



” Oliver Wendell Holmes junior /sędzia Sądu Najwyższego U.S.A. 1928r./
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum