Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Macierewicz dla tv.rp.pl: Służby kreują polską politykę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lip 09, 2009 7:32 am    Temat postu: Macierewicz dla tv.rp.pl: Służby kreują polską politykę Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,330995_Macierewicz_dla_tv_rp_pl__Sluzby_kreuja_polityke.html

"Macierewicz dla tv.rp.pl: Służby kreują polską politykę
Małgorzata Subotić 08-07-2009, ostatnia aktualizacja 08-07-2009 16:33

Antoni Macierewicz w wywiadzie dla telewizji internetowej „Rz” mówi o roli służb specjalnych w kreowaniu polskiej polityki.

Ciarki przechodzą mnie po plecha — tak skomentował piątkową wypowiedź wypowiedź generała Gromosława Czempińskiego w Polsat News , że to on skonstruował koncepcję powstania PO, do której przekonał Andrzeja Olechowskiego i Pawła Piskorskiego, a oni sprawnie ją zrealizowali.

- Rządząca partia została założona przez byłego esbeka, to potwierdza najgorsze przypuszczenia i rysuję najgorsze prognozy dla polskiej demokracji - ocenił.

Zobacz rozmowę Małgorzaty Subotić z Antonim Macierewiczem
"

http://www.rp.pl/artykul/330989.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lip 09, 2009 7:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://glos.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1421&Itemid=76

"Kto naprawdę zakładał PO?
Redaktor: JMJ
06.07.2009.

Gen. Gromosław Czempiński w rozmowie wyemitowanej w ubiegły piątek w Polsat News ujawnił kulisy utworzenia partii Donalda Tuska. Okazuje się, że to właśnie on był m.in. pomysłodawcą utworzenia PO, jednym z głównych "rozgrywających" obok Piskorskiego i Olechowskiego. Ciekawe zważywszy bogatą przeszłość Czempińskiego w peerelowskich służbach, który był m.in. oficerem prowadzącym Andrzeja Olechowskiego, obecnie ponownie lansowanego na prezydenta , gdy ten był kontaktem operacyjnym Departamentu I MSW (wywiad PRL).
Prowadząc Olechowskiego Czempiński pracował jako zastępca szefa Wydziału w I Departamencie MSW. Wcześniej był zatrudniony jako szef jednostki zajmującej się ochroną kontrwywiadowczą Departamentu I. Nie wiadomo, na ile fakt że Czempiśki prowadził Olechowskiego pomógł mu w dalszej karierze, w zostaniu zastępcą szefa Urzędu Ochrony Państwa.
Według niektórych informacji (m.in. portalu www.abcnet.com.pl ) Czempiński był także znany pod nazwiskiem Kaczyński, którego używał m.in. pracując dla sowieckiego KGB oraz jest znany innym wywiadom.


Dorota Gawryluk: Witam państwa bardzo serdecznie i Gromosław Czempiński, generał Gromosław Czempiński, były szef UOP-u, teraz prezes aeroklubu.

Gromosław Czempiński: Dzień dobry.

DG: Panie generale, zanim o bezpieczeństwie lotów, bo o tym chciałam z panem rozmawiać, może o tym, czy lot pana Andrzeja Olechowskiego w polityce będzie bezpieczny i dokąd pan Andrzej Olechowski doleci, pana zdaniem.

GC: Moim zdaniem to bardzo dobre wejście pana Olechowskiego. Dobrze, że się pokazał, dobrze, że się zdecydował na ponowne wejście na scenę polityczną, bo to na pewno ożywi tę stagnację, jaka jest na scenie politycznej, tę dominację dwu partii. Myślę, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, co znaczy team Olechowski z Piskorskim i wyjdzie to na zdrowie scenie politycznej.

DG: Pan sobie świetnie zdaje sprawę co znaczy team Olechowski i pan Piskorski dlatego, że z tego co ja słyszałam, to pan namawiał tych ludzi by założyli Platformę Obywatelską. Czy to są plotki czy to jest prawda?

GC: No, dość duży miałem w tym udział, w tym że powstała Platforma... Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy olbrzymią liczbę rozmów a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali.

DG: Oni, jak to? A wszyscy mówią, że to nie oni zakładali Platformę Obywatelską...

GC: Odbyłem ogromną ilość rozmów w tym zakresie z ludźmi i wtedy, to znaczy z członkami Unii Wolności, ja uważałem, że przeżywa kryzys i uważałem, że wybór Geremka przesądza o kryzysie w tej partii i to był najlepszy moment by powstała nowa partia.

DG:A Donald Tusk, nie? To nie on zakładał? A wszyscy myślą, że to on...

GC: Z Tuskiem także rozmawiałem, to był ten jeden z trzech, jeszcze Płażyński, też trzeba pamiętać...

DG: Tenorów...

GC: Tak, tenorów, ale trzeba pamiętać o tym, że takim najbardziej sprawnym organizacyjnie, to znaczy tym sztabowcem tych trzech tenorów, to był Piskorski i jego warszawska partia.

DG: A co on takiego reprezentuje...

GC: Miałem okazję obserwować jego powrót do polityki i muszę powiedzieć, że stał się nawet bardziej dojrzałym czyli przedtem był raczej sztabowcem, teraz jest człowiekiem, który może występować w pierwszej linii...

DG: Przytył...

GC: Tak przytył i może dodało mu to powagi. Nie, ale ja jestem przekonany, że ci dwaj panowie...sądzę, że wielu zniechęconych tym jak dryfuje Platforma, wesprze ten ruch.

DG: Ale panie generale, co takiego ma w sobie Piskorski, bo pan powiedział, że niewielu zdaje sobie sprawę co naprawdę reprezentuje ten duet?

GC: Po pierwsze sprawny jest organizacyjnie...Ma wbrew pozorom spore poparcie w różnych kręgach politycznych. Wielu ludzi, trzeba pamiętać o tym, szuka alternatywy dla tych partii jakie są, szuka gdzie się pomieścić, wielu rozczarowanych jest rządami, rozczarowanych jest, że nie znaleźli uznania w różnego rodzaju nominacjach co do funkcjonowania w życiu politycznym czy gospodarczym. Więc tych ludzi rozczarowanych rządami pana premiera Tuska się na pewno sporo znajdzie. Tak, że on na tych ludzi liczy, że być może ta grupa wyjdzie z czymś takim, co przyciągnie tych ludzi. Zawsze sporo jest takich co w takich partiach politycznych jest zniechęconych tym co się dzieje we własnej partii...

DG: I nie mają alternatywy, prawda...

GC: Tak.

DG: Ale też Andrzej Olechowski, Pan zna go bardzo dobrze... Czy w nim jest na tyle dużo siły, takiego poweru, tak to nazwijmy by jeszcze raz stratować w wyborach np. prezydenckich? No bo bez tego nie da się wypromować partii...

GC: Tak i choćby z tych względów wystartuje, a zresztą pamiętajmy, że on wbrew pozorom ma dobrą charyzmę, umie rozmawiać z mediami, umie komunikować się z ludźmi, czyli to są te cechy co przywódca potrzebuje. Zresztą pamiętajmy, żeby myśleć o tym trzeba mieć dobre zaplecze i tym zapleczem w moim przekonaniu szybko będzie Stronnictwo Demokratyczne?

DG: I pieniądze...

GC: No i oczywiście pieniądze, on już nie musi myśleć o pieniądzach.

DG: No dobrze, ale jeśli chodzi o Platformę Obywatelską, to pan myśli, że to jest duży błąd, czy to może być zagrożenie, czy też tylko zamiesza
Andrzej Olechowski, media się pozajmują...

GC: Błąd jak błąd, każda partia jak dochodzi [do władzy] za chwilę się sama w sobie zakochuje, to znaczy nie dostrzega dlaczego ona wygrała, jakie były przyczyny jej sukcesów, bo łatwo jest być w opozycji, łatwo jest krytykować rząd, najgorzej jest gdy się samemu sprawuje władzę i trzeba się rozliczać ze swoich przyrzeczeń...

DG: Najgorsze jest spełnianie marzeń...

GC: Spełnianie marzeń, więc trzeba pamiętać, że po pewnym czasie popada ona w samozachwyt. Zresztą jak się popatrzy na partię PiS-owską i Platformę to jest wiele podobieństw i tu jest wódz i tu jest wódz i ci wodzowie nie tolerują dużo indywidualności i ...

DG: Może jakby tolerowali to by się rozlazło wszystko...?

GC: Więc to jest powodem , że w jednej i w drugiej partii rosną szeregi ludzi niezadowolonych.

DG: A w tej partii SD...

GC: Platforma wygra kolejne wybory...

DG: Wygra tak...?

GC: To jest moje odczucie...

DG: Czyli wybory prezydenckie...

GC: Ale pamiętajmy ile razy przegrywała kolejne wybory zanim bardziej zdecydowanie zaczęła prowadzić w sondażach.

DG: Czyli prezydenckie wygra i Donald Tusk będzie prezydentem?

GC: To nie jest takie pewne...

DG: Czyli wybory parlamentarne raczej...

GC: Tak...znaczy niestety moje odczucie jest takie, że jeżeli pan premier Tusk myślał, że wygra w pierwszej turze to może się bardzo pomylić, na moje odczucie będzie druga tura (?) Kalkulacje polityczne, których wiele osób nie bierze pod uwagę, a ja w tym się lubuję, podpowiadają, że druga tura może spowodować, że to nie będzie taki pewien wynik. Musimy pamiętać o tym, że w swoim czasie Tusk prowadził o 10% z Kaczyńskim jeszcze na dwa tygodnie przed wyborami i na końcu przegrał prawda...

DG: Przegrał...

GC: Przegrał.

DG: Panie generale, pan się w tym lubuje, to znaczy, że pan się też zaangażuje, skoro się pan zaangażował w budowanie Platformy, zaangażuje się pan w budowanie czegoś nowego, centrowego?

GC: Trzeba pamiętać o tym, że jestem już poza strukturami, poza służbami już 13 lat, to jest bardzo długo, myślę że to jest już wystarczająca karencja co do tego, żeby powiedzieć, że już mogę się tym zajmować. Ale ja chcę powiedzieć, że nie, że ja miałem trochę problemów zdrowotnych i to było powodem, że musiałem przestać się zajmować aeroklubem, nie byłem już w stanie ze względów zdrowotnych go prowadzić...

DG: Zdrowie zawsze można poprawić...

GC: I trochę muszę pomyśleć o tym, żeby coś dać z siebie rodzinie, bo ja bez przerwy jestem, powiedzmy w granicach 18 godzin, czy tam 16 godzin na nogach. Więc to jest powodem, że to wcale nie oznacza, że chciałbym się zaangażować, zresztą choćby z jednego względu także, że chcę żeby ten nowy ruch, który będzie powstawał, żeby nie miał piętna, żeby ludzie znowu nie krzyczeli: o! służby są za tym!

DG: Ale będą, przecież pan Olechowski się przyznał do tego, że miał, że współpracował ze służbami, zresztą inne zupełnie, prawda służby, inna zupełnie sprawa, ale generalnie dzisiaj to już nie będzie miało takiego znaczenia jak by to miało kiedyś. Tak mi się przynajmniej zdaje. A gdyby poproszono pana?

GC: Nie, no to w ogóle nawet nie jest w sferze rozważań. Pamiętajmy, że ja gdy cokolwiek robię nawet nie myślę, że chciałbym mieć z tego jakikolwiek profit. Mnie tylko zależy na tym żebyśmy my wszyscy patrząc jako obywatele jak funkcjonuje, to państwo byli z niego dumni. I czasami gdy uważam, że należałoby jakąś korektę zrobić, to wtedy rozmawiam z ludźmi na ten temat, czy nie uważacie, że mogłoby być inaczej. (....)

(Polsat News, 3 lipca 2009) "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lip 09, 2009 8:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/22539

"OLECHOWSKI: ROZMAWIAŁEM Z CZEMPIŃSKIM O NOWEJ FORMACJI

Anita Gargas, 08-07-2009 16:42

- Piłsudski mawiał, że gdyby miał tylu legionistów, ilu się później ujawniało, to wygrałby I Wojnę Światową – tak Andrzej Olechowski, jeden z założycieli PO, skomentował wypowiedź gen. Gromosława Czempińskiego, iż to on dał początek PO. Jednocześnie Olechowski nie zaprzeczył, że w okresie formowania nowej partii rozmawiał na ten temat z Czempińskim, z którym zna się co najmniej od czasu, gdy obaj związani byli z wywiadem PRL.

Olechowski utrzymuje, że PO prócz niego zakładali Donald Tusk i Maciej Płażyński, a organizacyjnie także Paweł Piskorski. W rozmowie z „Gazetą Polską” tak opisuje powoływanie PO:

- Ta konkretna formacja narodziła się w efekcie rozmowy, jaką odbyłem z Donaldem Tuskiem w obecności Jana Krzysztofa Bieleckiego i Pawła Piskorskiego. Za początek Platformy Obywatelskiej można uznać moment, kiedy pojawiła się wiarygodna sugestia, że wśród jej inicjatorów znajdzie się Maciej Płażyński. A po paru dniach od spotkania z Maciejem Płażyńskim została odpalona Platforma. Wcześniej wiele osób mówiło, że przydałaby się nowa formacja polityczna, były prowadzone na ten temat mgławicowe rozmowy, pomysły szły w różnych kierunkach. Gen. Czempiński na pewno też uczestniczył w jakiś sposób w formowaniu takich pomysłów.

Andrzej Olechowski przyznał publicznie, że był współpracownikiem wywiadu PRL o ps. „Must”. Jego oficerem prowadzącym miał być właśnie Czempiński - oficer wywiadu, oficjalnie zatrudniony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, najpierw w Konsulacie Generalnym w Chicago (1975-1976), później Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie (1982-1987). W 1990 roku Czempiński znalazł zatrudnienie w UOP, początkowo jako zastępca szefa Zarządu Wywiadu, później jako szef tej instytucji.

- Rozmawiałem z gen. Czempińskim na temat nowotworzonej formacji. Nie pamiętam konkretnych spotkań, musiałbym spojrzeć do kalendarza – powiedział Olechowski w rozmowie z „Gazetą Polską”.

"GP": Dlaczego rozmawiał akurat z gen. Czempińskim?

- Bo go znam! Co pewien czas widuję się z gen. Czempińskim, bo go znam i lubię.

Czyli ma tu znaczenie Panów znajomość z okresu wywiadu?

- Może nawet wcześniej. W każdym razie nie jest tajemnicą, że znam gen. Czempińskiego.

Gdy chcieliśmy dopytać o szczegóły tej znajomości, Olechowski zdecydowanie uciął rozmowę. – Nie bardzo mam czas i ochotę ciągnąć sprawę, bo przechodzi pani na inny temat - powiedział.

Olechowski zaprzeczył także pogłoskom, że w tworzeniu PO pomagał również gen. Henryk Jasik. Sam Jasik, zapytany przez nas o tę sprawę, odparł: - W niczym nie uczestniczyłem, z nikim nie rozmawiałem, nic na ten temat nie wiem.

Czytaj więcej: gen. Czempiński przyznaje się, że współtworzył Platformę Obywatelską!"
http://www.niezalezna.pl/article/show/id/22492
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pią Lip 10, 2009 10:42 pm    Temat postu: Czyżby zemsta? Odpowiedz z cytatem

Czyżby zemsta?

O zamachu na posła Antoniego Macierewicza:

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/22591

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum