Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmarł Maciej Frankiewicz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Cze 16, 2009 10:49 am    Temat postu: Zmarł Maciej Frankiewicz Odpowiedz z cytatem

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16 czerwca w szpitalu w Śremie zmarł
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Maciej Frankiewicz
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Dziś nad ranem, w szpitalu w Śremie po długiej chorobie zmarł Maciej Frankiewicz.

Urodził się 14 grudnia 1958 roku, absolwent Politechniki Poznańskiej, gdzie w 1981 roku współorganizował NZS.
W stanie wojennym - członek "Solidarności Walczącej", i jej lider w Poznaniu. Przyjaciele i znajomi mówili często o Maćku "Długi", gdyż był nad wyraz rosły. Wielokrotnie zatrzymywany przez SB. Po 1987 roku wraz z Jadzią Chmielowską u Maćka uczyliśmy się technicznych sekretów robienia od początku do końca blach offsetowych (z fotograficznych diapozytywów).
Od wielu lat Maciek pełnił funkcję wiceprezydenta miasta Poznania. Na początku lat 2000 zorganizował pobyt i spotkania delegacji Białoruskiego Frontu Narodowego "Odrodzenie" na czele z Zjanonem Paźniakiem, Walerym Bujwałem i Sjarhiejem Papkouem z przedstawicielami miasta Poznania i ugrupowaniami politycznymi.
W czasie obchodów 25 lecia "SW" (czerwiec 2007) odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uwielbiał jazdę konną, był w kompanii reprezentacyjnej 15 Pułku Ułanów Poznańskich. I właśnie w maju jadąc wierzchem, doznał groźnego wypadku - upadający koń przygniótł Maćka i uszkodził mu narządy wewnętrzne. Niestety, próby ratowania go nie dały pożądanych rezultatów.

Składamy najbliższej rodzinie Maćka Frankiewicza najgłębsze wyrazy współczucia.


Pogrzeb Macieja odbędzie się w piątek 19 czerwca o godz. 15.30 na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.











Ostatnio zmieniony przez Piotr Hlebowicz dnia Wto Cze 16, 2009 6:58 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Powstaniec
Weteran Forum


Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 190

PostWysłany: Wto Cze 16, 2009 3:27 pm    Temat postu: Nie żyje Maciej Frankiewicz, legenda Solidarności Walczącej Odpowiedz z cytatem

W wieku 51 lat zmarł dzisiaj Maciej Frankiewicz - działacz polityczny, samorządowy i sportowy, od 2002 roku wiceprezydent Poznania. Frankiewicz w okresie PRL był aktywnym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Solidarności Walczącej, organizatorem podziemia antykomunistycznego w Wielkopolsce.

Studiował na Politechnice Poznańskiej, gdzie był inicjatorem powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W stanie wojennym - członek "Solidarności Walczącej", i jej lider w Poznaniu. W 1982 roku w ramach Solidarności z internowanymi sam oddał się w ręce "władzy ludowej". W podziemiu, niezastąpiony organizator i drukarz. Przyjaciele i znajomi mówili często o Maćku "Długi", gdyż był bardzo pokaźnego wzrostu.

Kilkakrotnie zatrzymywany - dwukrotnie brawurowo uciekał z komisariatów milicji obywatelskiej. Jak wspominają jego współpracownicy, do historii przeszły jego spektakularne ucieczki z aresztu i bezprecedensowe pościgi, jakie urządzały za nim organa bezpieczeństwa państwowego. Do historii przeszła na przykład jego ucieczka fiatem 126p po schodach, wyskok z okna aresztu śledczego i udział w demonstracji w Zakładach Cegielskiego, zakończony ciężkim pobiciem.


Po 1989 roku działacz prawicowy, jeden z liderów Partii Wolności oraz Ruchu Odbudowy Polski, później bezpartyjny - popierany na stanowisku wiceprezydenta Poznania m.in. przez PO. Na początku roku 2000 zorganizował pobyt i spotkania delegacji Białoruskiego Frontu Narodowego "Odrodzenie" na czele z Zjanonem Paźniakiem, Walerym Bujwałem i Sjarhiejem Papkouem z przedstawicielami miasta Poznania i ugrupowaniami politycznymi.

W czasie obchodów 25-lecia Solidarności Walczącej (czerwiec 2007) odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację.

Organizator imprez sportowych. Uwielbiał jazdę konną, był w kompanii reprezentacyjnej 15 Pułku Ułanów Poznańskich. I właśnie w maju br. jadąc wierzchem, doznał groźnego wypadku - upadający koń przygniótł go i uszkodził mu narządy wewnętrzne. Niestety, próby ratowania nie dały pożądanych rezultatów. Zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Śremie w wyniku zatoru płucnego. Osierocił żonę i dwójkę dzieci.

Cześć Jego pamięci !

Na załączonych zdjęciach: Maciej Frankiewicz podczas obchodów 25-lecia SW i podczas odznaczenia go z tej okazji; Obchody święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich - Maciej Frankiewicz pierwszy z prawej. Fot. Archiwum.







PS.

Piotrze, pozwoliłem sobie nieco przeredagować Twoje info o śmierci Macieja Frankiewicza i zamieścić je na w paru miejscach m.in. na moich Blogach oraz Forum FMW i innych.

Święć Panie nad duszą śp. Macieja i racz mu dać wieczny odpoczynek !

_________________
Mariusz A. Roman, ps. "Powstaniec", jeden z g?ównych dzia?aczy Federacji M?odzie?y Walcz?cej, animator Federacji w Gdyni od 1985.
W latach 1998-2006 Radny Rady Miasta Gdyni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Cze 17, 2009 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do zobaczenia Maćku!
Pan nasz, Ojciec, Bóg Wszechmogący wezwał Ciebie do siebie. Wspołpracowaliśmy lata, a widzieliśmy się zaledwie parę godzin. Objecywaliśmy sobie powspominać, ale nie dane nam było, widocznie tam jesteś bardzo potrzebny.
I chociaż żal za gardło ścisnął i niechce puścić, a oczy łzami zachodzą, powtarzam sobie ... NIC TO.
Wiem że nie jesteś tam sam. Stoisz teraz w szeregu tych co od nas odeszli.
Żegnaj i do zobaczenia Maćku!
Do zobaczenia:
http://www.sw.org.pl/galeria1.html
Jerzy Adamczyk (Wrocław), Bohdan Błażewicz (Wrocław), Henryk Chmielewski (Poznań), Antoni Cydzik (Wrocław), Danuta Drużek (Wrocław), Antoni Ferenc (Wrocław), Rafał Gan-Ganowicz (Paryż), Waldemar Imieliński, Eugeniusz Janiszewski, Stanisław Janusz (Szczecin), Wacław Kalinowski (Wrocław), Władysława Konstantynowicz (Wrocław), Marian Korczak (Szczecin), Krzysztof Kornaś (Kraków), Aleksandra Kostruba (Wrocław), Bożena Krawczyk (Warszawa), Jan Krusiński (Wrocław), Romuald Kukołowicz (Warszawa), Jacenty Lipiński (Wrocław), Edward Majzner (Lubin), Bronisław Malski (Wrocław), Andrzej Nitka (Kępno), Barbara Nitka (Kępno), Krzysztof Ochel (Kraków), Olimpia Panasik (Wrocław), Andrzej Patyra (Lublin), Jan Pawłowski (Wrocław), Marek Petrusewicz (Wrocław), Stanisław Piskorz, Alfreda Poznańska (Wrocław), płk Jan Maksymilian Sokołowski (Wrocław), Henryk Strzelczyk, Marta Świderek (Wrocław), Marek Tumidajewicz (Oslo, Norwegia), Teresa Witkiewicz (Wrocław), Elżbieta Zielińska, Stefania Zielińska i wielu, wielu innych, cała armia sprawiedliwych, zacnych i szlachetnych ludzi.

Pozostajemy w smutku i modlitwie

Testament Ojca Świętego Jana Pawła II
Cytat:
W Imię Trójcy Przenajświętszej. Amen.
„Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie” (por. Mt 24, 42) - te słowa przypominają mi ostateczne wezwanie, które nastąpi wówczas, kiedy Pan zechce. Pragnę za nim podążyć i pragnę, aby wszystko, co składa się na moje ziemskie życie, przygotowało mnie do tej chwili. Nie wiem, kiedy ona nastąpi, ale tak jak wszystko, również i tę chwilę oddają w ręce Matki mojego Mistrza: totus Tuus. W tych samych rękach matczynych zostawiam wszystko i Wszystkich, z którymi związało mnie moje życie i moje powołanie. W tych Rękach zostawiam nade wszystko Kościół, a także mój Naród i całą ludzkość. Wszystkim dziękuję. Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności.

Amen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Pią Cze 19, 2009 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarosław Rolewski na Forum POLONUS podaje zapomniane fakty z życiorysu ś.p. Macieja Frankiewicza:

Cytat:
Maciej Frankiewicz umarł 16 czerwca 2009 w wieku 50 lat. Był wiceprezydentem Poznania.

Śmierć nastąpiła w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku konnym – Maciej był członkiem honorowego szwadronu 15 pulku ułanów poznańskich.
W latach 1980-81 był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Poznańskiej.

W stanie wojennym działał w konspiracji zakładając w Poznaniu Solidarność Walczącą i będąc członkiem jej krajowego kierownictwa. W podziemiu szeroko współpracował ze wszystkimi organizacjami niepodległościowymi. Wielokrotnie aresztowany (3 razy uciekał z aresztu!) kilkakrotnie dotkliwie pobity przez SB i ZOMO. Założyciel pisma Solidarność Walcząca (pseudonim Stefan Bobrowski). Pierwszy wydawca Czasu Kultury.

Po 4 czerwca 1989 krytyczny wobec ustaleń Okrągłego Stołu. Brał udział we współorganizowanych z KPN manifestacjach przeciwko Jaruzelskiemu, wojskom sowieckim, odzyskiwał z nami komitety PZPR. Działał w Partii Wolności.

W 1990 r. domagał się uznania przez rząd polski niepodległości Litwy. Za udział w manifestacji pod Konsulatem ZSRR w Poznaniu i wtargnięcie na teren placówki dyplomatycznej stanął przed sądem (sprawa została umorzona). Maciej wywiesił wtedy na konsulacie flagę niepodległej Litwy.
Pierwszy raz zaistniał w Poznaniu w rankingach prezydenckich na radzie wojewódzkiej AWS, kiedy KPN-OP zgłosiła go jako swojego kandydata na prezydenta miasta.

Wiceprezydentem Poznania został po wyborach samorządowych w 1998 roku.

W lipcu miał objąć honorowym patronatem Poznański Komitet Obchodów 30-lecia KPN. Niestety tego już nie zrobi…

Śpij Kolego w ciemnym grobie,
Niech się Polska przyśni Tobie…

Pogrzeb odbędzie się w piątek o 15:30 w Poznaniu na cmentarzu junikowskim.
Msza pogrzebowa na Umultowie o 13:00.
Działacze SW zamówili też mszę w Gdańsku w Bazylice Św. Brygidy 28.06. o godz.11

_________________
Jarosław Rolewski


http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt1003.html?postdays=0&postorder=asc&start=0

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum