" /> Dyskusje ogólne :: Agent "Prorok" szpiegował Jana Pawła II w Watykani
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Agent "Prorok" szpiegował Jana Pawła II w Watykani

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 5:31 pm    Temat postu: Agent "Prorok" szpiegował Jana Pawła II w Watykani Odpowiedz z cytatem

Agent "Prorok" szpiegował Jana Pawła II w Watykanie
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/81900,agent-prorok-szpiegowal-jana-pawla-ii-w-watykanie,id,t.html


Tomasz Pompowski

2009-01-30 09:17:21, aktualizacja: 2009-02-25 12:51:48

Jako pierwsi ujawniamy kulisy działalności "Proroka" - kontaktu informacyjnego wywiadu PRL, który inwigilował ks. Popiełuszkę, dezintegrował Kościół i Solidarność, a mógł przyczynić się nawet do zamachu na Jana Pawła II.

Jego tożsamości nie znamy. Ale nie ulega wątpliwości, że właśnie natrafiono na ślad najniebezpieczniejszego i najcenniejszego informatora bezpieki w Rzymie za pontyfikatu Karola Wojtyły.

W archiwach IPN wytropił go ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor książki "Księża wobec bezpieki". W rozmowie z "Polską" duchowny ujawnia szczegóły dotyczące osoby i działalności "Proroka".

Zajmowało go wszystko, co dotyczyło papieża i jego otoczenia, np. konflikty między Polakami wewnątrz Watykanu. Wszystkie informacje o słabościach duchownych. A także który z księży otrzyma awans na biskupa. Zachowały się jego donosy na kard. Franciszka Macharskiego - relacjonuje ks. Isakowicz-Zaleski.

"Prorok" działał od końca lat 70. do końca lat 80. - m.in. wtedy, gdy doszło do zamachu na papieża. W tym kontekście szczególnie groźny wydaje się fakt, że "Prorok" ujawniał bezpiece najdrobniejsze szczegóły z prywatnego życia Jana Pawła II, np. rozkład jego dnia, układ watykańskich apartamentów włącznie z detalami umeblowania papieskiego gabinetu czy zasady użytkowania papamobile.

"Prorok" formalnie nie był tajnym współpracownikiem. Ks. Isakowicz - Zaleski twierdzi jednak, że ze względu na charakter ujawnianych informacji miał świadomość, jakie wyrządza szkody.

Z "Prorokiem" kontaktował się "Pietro", funkcjonariusz wywiadu PRL. To właśnie żyjący do dziś ppłk Edward Kotowski, który pozyskiwał informacje od polskich duchownych, zna kulisy operacji bezpieki w Watykanie. Ale "Pietro" milczy.

strona: 1 z 4
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/81900,agent-prorok-szpiegowal-jana-pawla-ii-w-watykanie,id,t.html#material_1

Z ks. Isakowiczem - Zaleskim, autorem książki "Księża wobec bezpieki", rozmawia Tomasz Pompowski

Natrafił Ksiądz na dokumenty kolejnego współpracownika, który przekazywał bezpiece informacje o papieżu i innych ważnych duchownych w Watykanie.
Tak. To kontakt informacyjny "Prorok". Prowadził go także ppłk Edward Kotowski ps. Pietro - ten sam funkcjonariusz, który kontaktował się z obecnym nuncjuszem, arcybiskupem Józefem Kowalczykiem ps. Cappino. A zastąpił go w 1983 r. inny oficer wywiadu, ps. Tibor.

Co chciał wiedzieć?
Wszystko, co dotyczyło papieża i jego otoczenia. Także konfliktów między Polakami wewnątrz Watykanu. Interesowały go wszystkie informacje o słabościach duchownych. A także, który z księży otrzyma awans, np. czy zostanie biskupem. "Prorok" opowiadał, o czym Polacy mówią papieżowi. Zachowały się jego donosy na kard. Franciszka Macharskiego.

Czy informował tylko o tym, co działo się w Watykanie?
Zachowały się raporty "Proroka" i innych kontaktów informacyjnych z opiniami polskich księży pracujących w Watykanie o kapelanach Solidarności. Przede wszystkim o księdzu Jerzym Popiełuszce. Zarówno przed jego zamordowaniem, jak i po zbrodni. Informacje zbierali też inni rezydenci wywiadu po wyjeździe "Pietro" z Rzymu w 1983 r.

Jakie informacje z tych rozmów zapisał "Pietro"?
"Popiełuszko jest nieposłuszny Prymasowi", jest "nawiedzony" i "manipulowany przez KOR". A po śmierci pojawiły się także opinie, że "Popiełuszko sam sobie zawinił", "gen. Kiszczak jest niewinny". Oceniano morderstwo jako prowokację przeciwko Jaruzelskiemu i Kiszczakowi, za którą stała jakaś wewnętrzna frakcja partyjna.

strona: 2 z 4
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/81900,agent-prorok-szpiegowal-jana-pawla-ii-w-watykanie,id,t.html#material_2


To były opinie, które próbowała urobić propaganda komunistyczna.
Rzeczywiście tak. Ale byłem wstrząśnięty, że są cytowane tam słowa niektórych bardzo znanych duchownych, którzy bardzo źle się wyrażali o ks. Jerzym oraz innych kapłanach.

Których?
Byłem wstrząśnięty, czytając, że niektórzy duchowni w Stolicy Apostolskiej krytykowali ks. Stanisława Małkowskiego z Warszawy, ks. Nowaka z Ursusa, ks. Henryka Jankowskiego i ks. Kazimierza Jancarza z Nowej Huty. Przykro mi było, że dużo ważnych osób Kościoła mówiło o nich źle. Traktowano ich jako przeszkodę w relacjach między państwem i Kościołem. "Prorok" to był najgroźniejszy agent w Watykanie.

Dlaczego?
Przekazał setki ważnych informacji bezpiece. Działał od końca lat 70. do końca 80.

Kim był?
Wiemy, że nie był zarejestrowany jako kontakt operacyjny, czyli tajny współpracownik wywiadu, tylko właśnie kontakt informacyjny. Ten przykład pokazuje, że pod nazwą kontakt informacyjny kryli się groźni agenci.

Jakie informacje zbierał "Prorok"?
Interesowało go, jaki jest rozkład dnia Ojca Świętego, z kim się przyjaźni, kogo przyjmuje na prywatnych audiencjach, jak się zachowuje na audiencjach prywatnych. Znalazłem nawet raport uzyskany od jednego z kontaktów informacyjnych, który opisywał wystrój pokoju prywatnego, w którym papież przebywał najczęściej. Informował bezpiekę bardzo szczegółowo, mówiąc, jaki kolor ma obicie krzesła, na którym siedział papież. Przekazywał informacje o tym, co papież najczęściej jada. Mówił bezpiece, jakie papież zażywa lekarstwa. A także skąd wyjeżdża papamobile. Podawał szczegóły dotyczące budowy auta i jego wnętrza.

strona: 3 z 4
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/81900,agent-prorok-szpiegowal-jana-pawla-ii-w-watykanie,id,t.html#material_3


To były ważne informacje?
Dla wywiadu były bardzo cenne, bo przecież był przygotowywany zamach na papieża. I z pozornie nieważnych informacji starano się odtworzyć, jakie papież ma przyzwyczajenia, jak wygląda jego rozkład zajęć. Te wszystkie informacje zbierał Departament I, czyli wywiad PRL. Potem spisane po rosyjsku były przekazywane wywiadom Układu Warszawskiego i oczywiście do KGB.

A co ma wspólnego z tym "Pietro"?
Wiemy, że na długo przed zamachem zbierał informacje dotyczące papieża. Pracował od końca lat 70. I był w Rzymie w chwili zamachu na Jana Pawła II. To "Pietro" przekazywał w swoich raportach szczegółowe informacje dotyczące papieża, uzyskane od swoich kontaktów informacyjnych. Nie zeznał jednak nigdy przed opinią publiczną, jakie metody wywiadu stosował w operacjach de facto prowadzonych przeciwko Ojcu Świętemu.
"Prorok" nie był jedynym kontaktem. W aktach pojawiają się pseudonimy innych.

Z kim kontaktował się Kotowski?
Oprócz "Proroka" i "Cappino" miał z nim kontakt "Fermo", czyli Juliusz Paetz.

Ale jego sprawa została już wyjaśniona.
Sprawa "Fermo" nigdy nie została wyjaśniona. Abp Paetz stanowczo zaprzeczał jakiejkolwiek współpracy z bezpieką. Jego teczki pracy zostały zniszczone. Ale po wydaniu mojej książki "Księża wobec bezpieki" natrafiłem na kolejne dokumenty. Wynika z nich, że informacje od "Fermo" były bardzo ważne. Co więcej, opracowywano na ich podstawie szczegółowe raporty, które przekazywano, jak to określano, "najwyższym czynnikom partyjno-rządowym". Ten fakt jest dowodem na to, że nie były to błahe informacje. SB oceniało je bardzo wysoko. Według funkcjonariuszy 80 proc. informacji przekazanych przez "Fermo" było ważne.

Co to były za informacje?
A jaką rolę rzeczywiście odgrywał "Cappino"?
Był jednym z kontaktów informacyjnych. Moim i zdaniem wielu historyków udzielał informacji, które wyrządzały szkodę innym osobom. W innym raporcie informował o negatywnej opinii części Watykanu do osoby Lecha Wałęsy. W dokumencie jest wyraźnie napisane, że są to informacje, które "uzyskał" "Cappino". Z dokumentu wynika, że rozmawiano, w jaki sposób zwalczać Lecha Wałęsę.

Jakie informacje chciał uzyskać "Pietro"?
Informował także o nieporozumieniach między prymasem Glempem a członkami Solidarności. Prymas miał nie chcieć odwoływać się do symboli związanych z Solidarnością w czasie jednej z papieskich pielgrzymek. Natomiast innego zdania byli kardynałowie Macharski i Gulbinowicz. To była informacja ukazująca stosunek hierarchii do Solidarności. Bezpieka zawsze szukała różnić zdań, by móc ludźmi manipulować.


strona: 4 z 4
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/81900,agent-prorok-szpiegowal-jana-pawla-ii-w-watykanie,id,t.html#material_4


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Sty 12, 2010 7:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
SylwiaDołączył: 26 Sie 2019
Posty: 123

PostWysłany: Pon Sie 26, 2019 5:34 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Sie 25, 2009 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Byłem wstrząśnięty, czytając, że niektórzy duchowni w Stolicy Apostolskiej krytykowali ks. Stanisława Małkowskiego z Warszawy, ks. Nowaka z Ursusa, ks. Henryka Jankowskiego i ks. Kazimierza Jancarza z Nowej Huty. Przykro mi było, że dużo ważnych osób Kościoła mówiło o nich źle.
Szkoda, że ks. Tadeusz nie podal, które to ważne osoby Kościoła mówiły źle o księżach-bohaterach. Czy to byli TW, KO, czy może także niezrzeszeni u oo. Konfidencjałów?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group