Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niemcy na temat II wojny i rewelacji rosyjskich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Nie Sie 30, 2009 7:22 pm    Temat postu: Niemcy na temat II wojny i rewelacji rosyjskich Odpowiedz z cytatem

Niemcy tradycyjnie nie potępiały nigdy polityki Rosji, starały się współpracować, powtarzano argument o olbrzymim rynku i płynących z tego przyszłych korzyściach dla Niemiec. Jednak niedawno 23. sierpnia 140 intelektualistów, polityków, i ludzi mediów podpisało ciekawy i ważny Apel: http://www.23august1939.de/polish.php Wypowiedzi choć mogą wydawać się skąpe podcinają w rzeczywistości w pełni obecną politykę Kremla.

Inicjatorami są osoby związane z dawną opozycją w DDR. Np. Kremplin mówi jasno: mamy takie same doświadczenia jak Polacy, a Niemcy w zachodnich landach tego nie rozumieją, nie rozumieją Polski, ani tego co to był komunizm. Do sygnatariuszy należy Marianne Birtler - szefowa urzędu ds. akt STASi, Joachim Gauck, Rita Suessmuth - była przewodnicząca Bundestagu, Klaus Bölling - były rzecznik rządu kanclerza Kohla, Eberhard Diepgen - Burmistrz Berlina, i wiele innych osobistości.
Jednak Apel przeszedł w mediach niemieckich prawie bez echa. W Polsce drukowała go GW - nigdzie indziej prawie nie mogłem go odnaleźć - a szkoda !
Powrót do góry
Zlotny
Gość





PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.23august1939.de/polish.php



W bieżącym czasie rozpamiętuje się w całej Europie zmierzch komunistycznych dyktatur w Europie Środkowowschodniej sprzed dwudziestu lat. Uroczystości i konferencje, wystawy i filmy przywołują na pamięć odwagę obywatelską wielu ludzi, którzy poprzez swój pokojowy protest, nie tylko pokonali dyktaturę, lecz również zbudowali podstawę do stworzenia demokracji i obalenia europejskiego i niemieckiego podziału. II wojna światowa stanowiła początek tego podziału oraz władzy komunistycznej w Europie Środkowowschodniej, trwającej ponad cztery dekady. Dlatego też ze wstydem i smutkiem pamiętamy o dniu 1 września 1939 roku, kiedy to narodowosocjalistyczne Niemcy napadły na Polskę. Osiem dni wcześniej Niemcy i Związek Radziecki podpisali ów bezduszny niemiecko-sowiecki pakt, na mocy którego oba państwa totalitarne podzieliły między sobą państwa nadbałtyckie oraz Polskę, Finlandię i Rumunię. Niemiecki i sowiecki napad na Polskę we wrześniu 1939 roku był preludium do niemającej porównania wojny zaborczej i niszczącej, poprzez którą Niemcy wyrządzili swoim sąsiadom w całej Europie, zwłaszcza w Polsce, jak również w Związku Radzieckim niepojętą krzywdę.

Po wyzwoleniu Europy i Niemiec z narodowego socjalizmu, we wszystkich państwach europejskich pokładano nadzieję na przyszłość w wolności i demokracji. Niestety nadzieja ta przyniosła wielu osobom gorzkie rozczarowanie. W osłabionych wojną i nazistowską władzą państwach Europy Środkowowschodniej oraz części Niemiec, Związek Radziecki wprowadził nowy reżim: z katastrofalnym skutkiem dla społeczeństwa, gospodarki i kultury oraz niezliczonej ilości ludzi, którzy jako polityczni przeciwnicy byli prześladowani lub stracili życie, ponieważ stanęli władzom na drodze. Dlatego też Niemcy ponoszą wielką odpowiedzialność za zagładę europejskich Żydów, za prześladowanie i mord Sintich i Romów, homoseksualistów, niepełnosprawnych i wszystkich tych, których uznano za aspołecznych lub należących do innych opcji politycznych, jak również za miliony ludzi, którzy zginęli podczas wojny. Mamy świadomość, a jest ona bolesna, że bez rozpoczętej przez Niemcy II wojny światowej, nie byłoby ani komunistycznych reżimów w Europie Środkowowschodniej, ani też podziału kontynentów i Niemiec.

Kiedy dziś, w 2009 roku, spoglądamy na historię Europy i Niemiec w XX wieku, czynimy to w odniesieniu do nieszczęścia, jakie przysporzył narodowy socjalizm, ale jesteśmy zadowoleni, że dzisiejsze Niemcy to równouprawniony i poważany członek europejskiej wspólnoty.

Z wdzięcznością i respektem myślimy jednocześnie o tych, którzy w ciągu tych czterech dekad po 1945 roku, pomimo ogromnego ryzyka, znajdowali odwagę do prowokowania komunistycznych dyktatorów i występowania w imieniu wolności i demokracji. Wielu zapłaciło za swoją odwagę życiem. Akcje protestacyjne i ruchy wolnościowe w NRD, na Węgrzech, w Czechosłowacji oraz ciągle ponawiające się w Polsce, podtrzymywały nadzieję na wolność i demokrację przez wszystkie dekady.

Nie zapomnimy, że to przede wszystkim Polacy, za własną i naszą wolność, zadali pierwsze ciosy komunistycznemu systemowi. Dziękujemy również członkom „Karty 77”, którzy dodali nam odwagi do życia w prawdzie. Pamiętamy o wszystkich, którzy utorowali na Węgrzech drogę do demokracji i latem 1989 roku otworzyli żelazną kurtynę. Sowieccy dysydenci zaangażowani byli długo przed ustanowieniem Glasnosti i Pieriestrojki w obronie praw człowieka. Wreszcie dziękujemy – w nie mniejszym stopniu – tym wszystkim na Zachodzie, którzy nigdy nie pogodzili się z istnieniem żelaznej kurtyny i komunistycznych dyktatur, domagali się przestrzegania praw człowieka oraz wspierali opozycję antyreżimową. Przeprowadzona przez nich Pokojowa Rewolucja umożliwiła krajom Europy Środkowowschodniej odzyskanie wolności, państwowej suwerenności i prawa do samostanowienia, utracone przed pięćdziesięciu laty. Te rewolucje stanowiły decydujący warunek dla przezwyciężenia europejskiego i niemieckiego podziału. Kiedy po upadku dyktatury SED wkroczyliśmy na drogę do niemieckiego zjednoczenia, zaufanie naszych europejskich sąsiadów było dla nas cennym darem. W konsekwencji Pokojowej Rewolucji, wszyscy Niemcy po raz pierwszy w swej historii mogą żyć w wolności i demokracji, w dobrobycie, w uznanych granicach państwowych oraz w wielostronnym szacunku i przyjaźni z sąsiadami.

Tak jak rok 1939, również 1989 stał się, choć w różny sposób, rokiem europejskiego fatum. Wolna i demokratyczna Europa musi być świadoma swojej historii. Potrzebuje pamięci o czasach komunizmu i jego upadku. Pierwszy krok został zrobiony. W kwietniu Parlament Europejski po raz pierwszy opowiedział się za ponoszeniem takiej odpowiedzialności. Ta droga musi być kontynuowana. Europa potrzebuje aktywnej oraz świadomej ciężaru odpowiedzialności kultury pamięci, która wyczuli przyszłe pokolenia na powstawanie nowych autorytarnych i reżimowych systemów.


Marianne Birthler, Bundesbeauftragte für die Stasi-Unterlagen (BStU) (Berlin),
Dr. h.c. Joachim Gauck, Gegen Vergessen – Für Demokratie (Berlin),
Dr. Anna Kaminsky, v.i.S.dP., Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur (Berlin),
Hans Altendorf, BStU (Berlin),
Dr. Andreas H. Apelt, Deutsche Gesellschaft (Berlin),
Prof. Dr. Jörg Baberowski, Humboldt-Universität zu Berlin (Berlin),
Prof. Dr. Arnulf Baring, Historiker, Publizist (Berlin),
Michael Beleites, Landesbeauftragter für die Stasiunterlagen (Dresden),
Parlamentarischer Staatssekretär Dr. Christoph Bergner, Bundesministerium des Innern (Berlin),
Prof. Dr. Dieter Bingen, Deutsches. Polen-Institut (Darmstadt),
Wolfgang Börnsen (Bönstrup) MdB, Schleswig-Holstein,
Staatssekretär a.D. Klaus Bölling, Publizist (Berlin),
Dr. Martin Böttger, BStU (Berlin),
Heidi Bohley, Verein Zeit-Geschichte(n) (Halle/Saale),
Hansgeorg Bräutigam, Richter i. R. (Berlin),
Dr. Matthias Buchholz, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Dr. Karl Corino, Journalist, Literaturkritiker (Tübingen),
Michael Cramer, Mitglied des Europaparlaments (Berlin),
Eberhard Diepgen, Regierender Bürgermeister a.D., Gegen Vergessen – Für Demokratie (Berlin),
Dr. Lothar Dittmer, Körber-Stiftung (Hamburg),
Prof. Dr. Jost Dülffer, Universität zu Köln (Köln),
Prof. Dr. Rainer Eckert, Zeitgeschichtliches Forum (Leipzig),
Oberst Dr. Hans Ehlert, Militärgeschichtliches Forschungsamt (Potsdam),
Ruth Ellerbrock, Landeszentrale für politische Bildung Berlin (Berlin),
Jürgen Engert, Journalist (Berlin),
Rainer Eppelmann, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Prof. Wieland Förster, Künstler (Oranienburg),
Annemarie Franke, Stiftung Kreisau (Breslau),
Dr. h.c. Karl Wilhelm Fricke, Publizist (Köln),
Ralf Fücks, Heinrich-Böll-Stiftung (Berlin),
Christian Führer, Pfarrer i. R. (Leipzig),
Prof. Dr. Hansjörg Geiger, Staatssekretär a.D. (Berlin),
Prof. Ines Geipel, Schriftstellerin (Berlin),
Ute Gramm, Bürgerkomitee Sachsen-Anhalt e.V. (Magdeburg),
Prof. Hans Hendrik Grimmling, Maler (Berlin),
Dr. Robert Grünbaum, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Prof. Monika Grütters, MdB, Stiftung Brandenburger Tor (Berlin),
Martin Gutzeit, Landesbeauftragter für die Stasi-Unterlagen (Berlin),
Dr. Helge Heidemeyer, BStU (Berlin),
Oberst Dr. Winfried Heinemann, Militärgeschichtliches Forschungsamt (Potsdam),
Prof. Dr. Hans-Olaf Henkel, Bank of America (Berlin),
Prof. Dr. Günter Heydemann, Universität Leipzig (Leipzig),
Helga Hirsch, Publizistin (Berlin),
Jan Hoesch, Roger Loewig Gesellschaft e.V. (Berlin),
Irmtraut und Siegfried Hollitzer, Bürgerkomitee Leipzig e.V. (Leipzig),
Prof. Dr. Hans Walter Hütter, Stiftung Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland (Bonn),
Dr. Jens Hüttmann, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Maybrit Illner, Journalistin (Berlin),
Martin Jankowski, Schriftsteller (Berlin),
Margot Jann, Frauenkreis der ehemaligen Hoheneckerinnen (Teltow),
Dr. Karsten Jedlitschka, BStU (Berlin),
Günter Jeschonnek, Regisseur und Autor (Berlin),
Prof. Dr. Ralf Jessen, Historiker (Köln),
Dr. Carlo Jordan, Forschungs- und Gedenkstätte Normannenstraße (Berlin),
Matthias Jung, Wahlforscher (Mannheim),
Prof. Dr. Friedrich P. Kahlenberg, Archivar (Boppard),
Siegfried T. Kasparick, Amt. Bischof in der Evangelischen Kirche in Mitteldeutschland (Wittenberg),
Bettina Kielhorn, Beratungsstelle „Gegenwind“ (Berlin),
Dr. Axel Klausmeier, Stiftung Berliner Mauer (Berlin),
Prof. Dr. Christoph Kleßmann, Historiker (Potsdam),
Freya Klier, Schriftstellerin und Dokumentarfilmerin (Berlin),
Uwe Kolbe, Schriftsteller (Berlin),
Klaus Kordon, Schriftsteller (Berlin),
Hartmut Koschyk, MdB, Parlamentarische Geschäftsführer der CSU-Landesgruppe im Deutschen Bundestag (Goldkronach),
Dr. Ilko-Sascha Kowalczuk, BStU (Berlin),
Dr. Günter Kröber, Rechtsanwalt (Leipzig),
Thomas Krüger, Bundeszentrale für politische Bildung (Bonn),
Angelika Krüger-Leißner, MdB, Filmpolitische Sprecherin der SPD-Bundestagsfraktion (Berlin),
Dr. Hanna-Renate Laurien, Senatorin a.D. (Berlin),
Dr. Peter Lautzas, Verband der Geschichtslehrer Deutschlands (Mainz),
Robert Lebegern, Deutsch-Deutsches Museum Mödlareuth (Mödlareuth)
Doris Lieberman[b]n, Publizistin (Berlin),
[/b]Dr. h.c. Erich Loest, Schriftsteller (Leipzig),
Bernd Lüdkemeier, Landeszentrale für politische Bildung Sachsen-Anhalt (Magdeburg),
Dr. Ulrich Mählert, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Prof. Dr. Peter Maser, Historiker (Bad Kösen),
Markus Meckel, MdB, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Horst Möller, Institut für Zeitgeschichte (München),
Helmut Morsbach, DEFA-Stiftung (Berlin),
Dr. Daniela Münkel, BStU (Berlin),
Dr. Ehrhart Neubert, Historiker (Erfurt),
Hildigund Neubert, Landesbeauftragte für die Stasi-Unterlagen (Erfurt),
Uwe Neumärker, Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas (Berlin),
Prof. Dr. Paul Nolte, FU Berlin (Berlin),
Günter Nooke, Menschenrechtsbeauftragter der Bundesregierung (Berlin),
Dr. Marc-Dietrich Ohse, Deutschland Archiv (Hannover),
Hans-Joachim Otto, MdB, Vorsitzender des Ausschusses für Kultur und Medien des Deutschen Bundestages (Frankfurt am Main),
Marita Pagels-Heineking, Landesbeauftragte für die Stasi-Unterlagen (Schwerin),
Martin-Michael Passauer, Generalsuperintendent a.D. (Berlin),
Prof. Dr. Alexander von Plato, Historiker (Stade),
Gerd Poppe, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Ulrike Poppe, Evangelische Akademie zu Berlin (Berlin),
Lutz Rathenow, Schriftsteller (Berlin),
Steffen Reiche, MdB, Mitglied des Bundestagsausschuss für Kultur und Medien (Potsdam),
Prof. Dr. Dr. h.c. Gerhard A. Ritter, Historiker (Berlin),
Dr. Volker Rodekamp, Stadtgeschichtliches Museum (Leipzig),
Prof. Lea Rosh, Kommunikation und Medien GmbH (Berlin),
Dr. Sabine Roß, Bundesstiftung Aufarbeitung (Berlin),
Robert Rückel, DDR-Museum (Berlin),
Prof. Dr. Reinhard Rürup, Historiker (Berlin),
Günter Saathoff, Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (Berlin),
Birgit Salamon, BStU (Berlin),
Dr. Manfred Sapper, Zeitschrift Osteuropa (Berlin),
Christoph Schaefgen, Generalstaatsanwalt a.D (Berlin),
Dr. Dieter Schiffmann, Landeszentrale für politische Bildung Rheinland-Pfalz (Mainz),
Franz-Josef Schlichting, Landeszentrale für politische Bildung Thüringen (Erfurt),
Cornelia Schmalz-Jacobsen, Gegen Vergessen – Für Demokratie (Berlin),
Jochen Schmidt, Landeszentrale für politische Bildung Mecklenburg-Vorpommern (Schwerin),
Dr. Jürgen Schmude, Bundesminister a.D (Moers),
Peter Schneider, Schriftsteller (Berlin),
Andreas Schönfelder, Umweltbibliothek (Großhennersdorf),
Prof. Dr. Richard Schröder, Humboldt Universität zu Berlin (Berlin),
Werner Schulz, Mitglied des Europaparlaments (Berlin),
Uwe Schwabe, Archiv Bürgerbewegung Leipzig e.V (Leipzig),
Ulrich Schwarz, Journalist (Berlin),
Dr. Hannes Schwenger, Autor (Berlin),
Dr. h.c. Rudolf Seiters, Präsident des Deutschen Roten Kreuzes, Bundesminister a.D. (Berlin),
Tom Sello, Robert Havemann-Gesellschaft (Berlin),
Ilse Spittmann-Rühle, Journalistin (Köln),
Friede Springer, Verlegerin (Berlin),
Prof. Dr. Peter Steinbach, Universität Mannheim (Mannheim),
Prof. Dr. Eckart D. Stratenschulte, Europäische Akademie Berlin (Berlin),
Dr. Walter Süß, BStU (Berlin),
Prof. Dr. Rita Süssmuth, Bundestagspräsidentin a.D. (Berlin),
Wolfgang Templin, Publizist (Berlin),
Joachim Trenkner, Journalist (Berlin),
Prof. Dr. Stefan Troebst, Geisteswissenschaftliches Zentrum für Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (Leipzig),
Prof. Dr. Johannes Tuchel, Gedenkstätte Deutscher Widerstand (Berlin),
Prof. Dr. Hans-Joachim Veen, Stiftung Ettersberg (Weimar), Friedrich Veitl, Verleger (Berlin),
Siegfried Vergin, Politiker (Mannheim),
Prof. Dr. Bernhard Vogel, Konrad-Adenauer-Stiftung (St. Augustin),
Dr. Hans-Jochen Vogel, Gegen Vergessen – Für Demokratie (München),
Christoph Waitz, MdB, Deutscher Bundestag (Berlin),
Rainer Wagner, Union der Opferverbände kommunistischer Gewaltherrschaft (Berlin),
Joachim Walther, Schriftsteller (Berlin),
Matthias Waschitschka, Verein Zeit-Geschichte(n) (Halle),
Prof. Dr. Dr. h.c. Hermann Weber, Universität Mannheim (Mannheim),
Konrad Weiß, Publizist (Berlin),
Reinhard Weißhuhn, Robert-Havemann-Gesellschaft (Berlin),
Dr. Gerhard Wettig, Historiker (Kommen),
Wolfgang Wieland, MdB, Sprecher für Innere Sicherheit der grünen Fraktion (Berlin),
Prof. Dr. Manfred Wilke, Historiker (Berlin),
Prof. Dr. Heinrich August Winkler, Humboldt-Universität zu Berlin (Berlin),
Hans-Eberhard Zahn, Bund Freiheit der Wissenschaft (Berlin)
Powrót do góry
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Czw Wrz 03, 2009 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Forum niemieckiego czasopisma Der Spiegel odmówiło otworzenia wątku, w którym poruszony byłby temat tego apelu. To dziwi tym bardziej, że sygnatariuszami są dość znane osobistości niemieckiej polityki: przykład - była Przewodnicząca Bundestagu, Pani Prof. Dr. Rita Süssmuth !
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum