Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

RZESZÓW : Policyjne życiorysy : służba w ZOMO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 8:50 pm    Temat postu: RZESZÓW : Policyjne życiorysy : służba w ZOMO Odpowiedz z cytatem

Służba w ZOMO nie musi rzutować na policyjną karierę
http://ww6.tvp.pl/400,20090821926095.strona

ostatnia aktualizacja: piątek, 21 sierpnia 2009 godz. 20:34

Policyjne życiorysy



relacja VIDEO
http://ww6.tvp.pl/400,20090821926095.strona

Każdy przypadek jest inny dlatego służba w ZOMO nie musi dziś rzutować na policyjną karierę. Tak uważają podkarpaccy politycy z różnych opcji także ci internowani w czasie stanu wojennego. Pytania o przeszłość niektórych oficerów policji, padły po aferze z odwołaniem 9 generalskich nominacji. Wśród nich był także awans dla Józefa Gdańskiego szefa podkarpackiej policji.

Konrad Dudek

Wątpliwości dotyczące życiorysów kandydatów na generałów mogły dotyczyć szefa podkarpackich policjantów Józefa Gdańskiego. Jak sam przyznał na początku lat 80 zastępczą służbę wojskową odbywał w Batalionach Centralnego Podporządkowania MO - jednostkach faktycznie działających w strukturach ZOMO.
Bogusław Kleszczyński, historyk IPN
-”Były one przeznaczone do dyspozycji na wypadek demonstracji lub też innych zajść powiedzmy także o charakterze chuligańskim, po prostu te oddziały pełniły w strukturze policji PRL rolę oddziałów prewencji.”
Były więc też używane do tłumienia wystąpień opozycji. Dla Adama Śnieżka - działacza Solidarności internowanego w stanie wojennym sam fakt służby w ZOMO nie powinien być równoznaczny z blokadą awansu w policji. Każdy przypadek jest bowiem inny.
-”Bo byli wówczas funkcjonariusze, którzy nadgorliwie bili demonstrantów i znęcali się a byli tacy, którzy powściągliwie usuwali się, gdzie mogli.”
Komendant Gdański, choć nie podaje szczegółów swojej służby zastępczej zapewnił jeszcze w czwartek.
-”Nie mam sobie nic do zarzucenia, co by mi rozbiło skazę, żebym nie mógł sobie spojrzeć w oczy w lustrze.”
Podobnego zdania jest wojewoda, który opiniował w MSWiA ubiegłoroczny awans Józefa Gdańskiego na komendanta wojewódzkiego policji. To dobry fachowiec i nie ma powodu do zmiany tej opinii - słyszymy w urzędzie. Zdaniem posła Jana Tomaki zamieszanie wokół awansów generalskich to ciąg dalszy sporu na linii rząd-prezydent.
-”Lubiany, wyważony w decyzjach, znający się na rzeczy, sam fakt, że otarł się o ZOMO podczas służby zastępczej to tylko pretekst.”
Dlatego szef MSWiA Grzegorz Schetyna zapowiedział, że do końca obecnej kadencji prezydenckiej nie będzie składał kolejnych wniosków o awanse generalskie.

autor :
bparde


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Pon Sty 11, 2010 9:56 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma widocznie pewność, że nowy prezydent zatwierdzi mu każdego ZOMOwca i to nawet bez niepotrzebnego objawiania światu jego zasług w 'utrwalaniu'.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda Adam Śnieżek zawsze miał miękką d..., podobno bliżej mu było do PIS. Śnieżek był członkiem komisji weryfikacyjnej d/s funkcjonariuszy SB, razem z Michałem Strękiem(obecnie członek Sejmowej Komisji d/s nacisków) i śp. Adamem Matuszczakiem (posłem sejmu kontraktowego)przed 20 laty.
Wymienione osoby wraz z kolegami z RKW i kilkoma spoza byli przedstawicielami opozycji koncesjonowanej. Byli przeciwnikami lustracji i dekomunizacji.
Chyba wszystko jest jasne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Wrz 10, 2009 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



źródło informacji :
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090721/RZESZOW/10874473

dodano: 21 lipca 2009, 11:20

tagi: historia IPN NIK Rzeszów Służba Bezpieczeństwa

IPN: Stanisław Sikora, szef NIK w Rzeszowie, to TW "Robin”
Wojciech Malicki




IPN: Stanisław Sikora, szef NIK w Rzeszowie, to TW "Robin”
Wojciech Malicki


Stanisław Sikora ma 60 lat. Jest bezdzietnym kawalerem. Studiował prawo na lubelskim UMCS-ie. Pracował jako sędzia, adwokat i wykładał na uczelniach. Doradzał Solidarności w Kopalni Makoszowy, a na początku lat 90. kierował biurem konsultacyjno-negocjacyjnym rzeszowskiej "S" Przed czterema lat tygodnik "Wprost” jako pierwszy poinformował, że Sikora działając w opozycji był tajnym współpracownikiem SB. Urzędnik nazwał te informacje paszkwilem. Sugerował, że jest to zemsta za to, że zwolnił z NIK pracowników o poglądach lewicowych rodem z PRL. Albo odwet za to, NIK domagał się unieważnienia prywatyzacji Polmosu w Łańcucie. Nie wytoczył jednak dziennikarzom "Wprost” procesu o zniesławienie.

Katowicka Służba Bezpieczeństwa pozyskała agenta o pseudonimie "Robin" w grudniu 1977 roku. 28-letni, prawnik i asystent na Uniwersytecie Śląskim "pękł" już podczas pierwszej próby werbunku - bo zaszantażowano go tzw. materiałami kompromitującymi. SB zdobyła je inwigilując mężczyznę na wiele sposobów, m.in. otaczając go agenturą, zakładając mu podsłuchy, przechwytując korespondencję i potajemnie przeszukując mieszkanie. "Robin” własnoręcznie podpisał deklarację współpracy i pokwitował odbiór 2 tys. złotych.

Kapował na Michnika

Dzięki pomocy SB "Robin" kontynuował pracę naukową w Warszawie i wziął udział w akcji o kryptonimie "Pegaz". Była to operacja wymierzona w działalność Towarzystwa Kursów Naukowych, czyli niezależnych wykładów, które organizowali i prowadzili znani opozycjoniści m.in. Jacek Kuroń, Adam Michnik i Andrzej Celiński.

"Robin" regularnie pojawiał się na spotkaniach TKN, które odbywały się m.in. w domu Kuronia, a potem sporządzał z nich szczegółowe raporty dla SB. Był na tyle aktywnym i kompetentnym słuchaczem, że Andrzej Celiński i Adam Michnik zaproponowali mu, aby sam przygotował referat dla TKN-u. SB chwaliła Robina i nakazała mu m.in. "zacieśnić kontakty z Michnikiem".

IPN: to Sikora
Prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej są przekonani, że TW "Robinem" był Stanisław Sikora, dyrektor (od 17 lat!) rzeszowskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Śledczy przesłali do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniosek o zlustrowanie Sikory, bo urzędnik w swoim oświadczeniu lustracyjnym napisał, że nie był tajnym współpracownikiem SB. W rozmowie z Nowinami powtórzył to samo.

Zajrzeliśmy wczoraj do materiałów zebranych przez IPN. Są tam m.in. maszynopisy raportów sporządzanych dla SB. Biegła grafolog uznała, że były one pisane tą samą maszyną, którą Stanisław Sikora pisał wówczas wniosek o wydanie mu paszportu. Śledczy odnaleźli także mikrofilmy z własnoręcznie napisanymi oświadczeniami: o podjęciu współpracy z SB i pokwitowaniem odbioru 2 tys. zł. Biegły stwierdził, że najprawdopodobniej napisał je Sikora.

Wczoraj, gdy zapytaliśmy Stanisława Sikorę, czy zapoznał się już z dowodami zebranymi przez IPN - odesłał nas do rzecznika NIK w Warszawie. Po czym odłożył słuchawkę. Dowody zebrane przez IPN oceni Sąd Okręgowy w Rzeszowie, który początek procesu lustracyjnego Sikory wyznaczył na początek września.

Więcej o metodach łamania ludzi przez SB i działalności TW "Robin” czytaj w piątkowym wydaniu Nowin.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090721/RZESZOW/10874473
źródło informacji :
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum