Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gliwiczanie w hołdzie gen. "Nilowi"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2009 3:30 pm    Temat postu: Gliwiczanie w hołdzie gen. "Nilowi" Odpowiedz z cytatem

Gliwiczanie w hołdzie Genreałowi


"Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor" - Józef Beck


Z prawdziwą przyjemnością pragniemy Państwa zaprosić na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci naszego wielkiego rodaka i patrioty generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Uroczystość odbędzie się 17 września w Gliwicach. Tablica zostanie umieszczona na kościele garnizonowym pw Św. Barbary przy ulicy Dworcowej.

Program przewiduje:
- 11.00 - msza święta w intencji obrońców Ojczyzny
- 12.00 - odsłonięcie tablicy
- 12:30 - Apel Poległych

Po części oficjalnej przewidziany jest żołnierski poczęstunek.


Inicjatorem uroczystości jest Gliwicki Klub Gazety Polskiej. Wsparcia organizacyjnego udzielili VI Batalion Desantowo-Szturmowy, Garnizon Gliwice, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Kultury Polskiej i Integracji Europejskiej, Związek Strzelecki "Strzelec", Stowarzyszenie Działaczy Niepodległościowych "Nieprzejednani" oraz Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej.


Generał August Emil Fieldorf -"NIL" swym życiem pokazał jak można służyć Ojczyznie. Był człowiekiem prawym i oddanym polskiej racji stanu. Służył Polsce i dla niej był w stanie oddać wszystko, włącznie z życiem. Był legionistą w czasach gdy odradzała się polska państwowość, żarliwym obrońcom naszych granic w latach dwudziestych, pierwszym emisariuszem Rządu w czasie okupacji przerzuconym do kraju, dowódcą Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz komendantem organizacji NIE. Za zasługi dla Ojczyzny czterokrotnie był odznaczany Krzyżem Walecznych i dwukrotnie Orderem Wojennym Virtuti Militari. Po wojnie chciał pozostać w kraju i nadal służyć mu swoim życiem i pracą. Został zamordowany w 1953 roku przez aparat władzy PRL. Przez lata pamięć o tym wybitnym człowieku była przemilczana i wymazywana z oficjalnej historii Polski. Pamięć jednak o generale żyła w wielu i dla wielu pozostawał on przykładem prawdziwego patrioty. W trakcie obchodów 62 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie generała Emila Fieldorfa Orderem Orła Białego. W 2008 roku Sejm 6 kadencji uczcił uroczyście 55 rocznicę jego śmierci. Po latach oszczerstw sprawiedliwość i prawda zwyciężyła. Honor oficerski, ten przez duże "H", został przywrócony do łask.


Oddajmy hołd Generałowi, człowiekowi honoru i wielkiemu patriocie. Niech pamięć o nim pozostanie żywa, a jego przykład kształtuje kolejne pokolenia Polaków.


W imieniu organizatorów
Andrzej Pieczyrak
Tel: 698-44-11-11
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
r.k.
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 228

PostWysłany: Nie Wrz 20, 2009 6:39 pm    Temat postu: Żołnierz Niepodległości Odpowiedz z cytatem

Żołnierz Niepodległości
24 lutego 1953 roku w wyniku mordu sądowego wykonano wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”.
Gen. „Nil” bohaterski żołnierz Rzeczypospolitej, dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, komendant organizacji „Nie”, odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych stał się symbolem polskiego patriotyzmu, dla którego Bóg Honor i Ojczyzna były najwyższą wartością.

17 września w 70. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z inicjatywy Społecznego Komitetu Pamięci
gen. Augusta Fieldorfa - „Nila” wyłonionego wśród członków klubu gliwickiego „Gazety Polskiej”, na kościele garnizonowym p.w. św. Barbary uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową gen. „Nila” - autorstwa prof. Franciszka Maurera.


Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana w kościele garnizonowym p.w. św. Barbary w Gliwicach. Homilię wygłosił ks. ppłk Stanisław Zdasienia w której nawiązując do życia gen. „Nila” wskazywał na uniwersalne wartości takie jak honor, patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny.

Główne uroczystości które zgromadziły dziesiątki osób odbyły się przed kościołem św. Barbary.
Gości w osobach posłów Aleksandra Chłopka, Wojciecha Szaramy, prezydenta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szalik, władz miasta Gliwice, powitała Sabina Treffler.
List od córki gen. „Nila” pani Marii Fieldorf-Czarskiej przeczytał przewodniczący Społecznego Komitetu gen. Augusta Fieldorfa - „Nila” pan Jan Święcicki , następnie odczytano listy od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka i przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jako pierwszy głos zabrał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, który przedstawiając sylwetkę gen. „Nila” zadał pytanie: - ”dlaczego zamordowano gen. „Nila”, który w tym czasie z punktu widzenia militarnego nie był grożny? Ponieważ wraz z człowiekiem chciano zabić legendę, bo to co żyje po śmierci człowieka, to legenda. Ludzie którzy podlegali Generałowi nie chodzili w mundurach, ale to byli żołnierze, odnosili zwycięstwa z przeważającymi siłami wroga, odnosili sukces i tego sukcesu i tej legendy najbardziej bali się komuniści. Głupi totalitaryzm, głupi komunizm, który chce zabić legendę” – powiedział na koniec red. Sakiewicz.

Pod tablicą pamiątkową złożono wieńce, jako pierwsza w imieniu Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego wieniec złożyła pani Bożena Borys – Szopa, w imieniu katowickiego oddziału IPN wieniec złożył dr Andrzej Drogoń, wieńce złożyli przedstawiciele władz miasta, drużyny Związku Strzeleckiego „Strzelec” na czele z por. Marcinem Waszczukiem, młodzież, przedstawiciele władz miasta, kombatanci i mieszkańcy Gliwic. Nad wszystkim czuwał płk dr Mirosław Chrzanowski - komendant WOG w Gliwicach, koordynator uroczystości.
Dr Andrzej Zieliński ogłosił wyniki konkursu wiedzy o gen. „Nilu” jaki był przeprowadzony w gliwickich liceach. Pierwszą nagrodę którą był wyjazd do Brukseli, ufundowany przez euro deputowanego dr. Marka Migalskiego otrzymał Bartłomiej Malik.
Uroczystości zakończył Apel Poległych, który przeprowadził zgodnie z ceremoniałem wojskowym kpt. Piotr Tadeusiak, a dowódca kompanii honorowej rozkazał oddanie salwy honorowej.

Ryszard Kapuściński

Przebieg uroczystości można zobaczyć:
http://polityczni.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomasz Triebel
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 262

PostWysłany: Pon Wrz 21, 2009 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Wto Wrz 22, 2009 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jakiś problem, te zdjęcia nie chcą otworzyć sie w powiększeniu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Relacja telewizyjna:

http://polityczni.pl/nil_w_gliwicach,audio,51,4112.html

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum