Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zastrzeżenie do strony Niezależni dla kultury

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Encyklopedia Solidarności ?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 10:05 am    Temat postu: Zastrzeżenie do strony Niezależni dla kultury Odpowiedz z cytatem

Napisano tam przy biogramie Wilhelm Dudek, że ..."W latach 1981-89 kurier, odpowiedzialny za kontakty między Warszawą a Mielcem, kolportował "Tygodnik Wojenny" z Krakowa, "Wolę", "Niepodległość", "Tygodnik Mazowsze"."...

A tak naprawdę ów Wilhelm Dudek (ps. solid. "Jarek") to długoletni tajny współpracownik SB ("Drozd"). Kolportował prasę, występował jako zaufany Jaworskiego, itd. Aktywnie donosił na wielu w Mielcu i okolicach, Rzeszowie. Pisał raporty do SB, a nawet typował następnych "chętnych" t.w. W SB prawdopodobnie był grubo przed powstaniem "Solidarności". Za swoje zasługi dla SB otrzymał emeryturę specjalną z rąk prem. Cimoszewicza.

Wszystko można sobie przeczytać na http://kompija.cba.pl/opozycja/Ryszard/ksiazka/ksiazka/slides/es12.html - część całej książki R. Skóra pt. "Esbeckie Świadectwa" oraz na stronie rzeszowskiej grupy Ujawnić Prawdę http://www.opcja.pop.pl/dokumenty/rzeszow_sb.html?phpMyAdmin=d826c27ad7bafc6d7eaaef025e5b2fad

--------------------
Info dla moderatora strony.

Pewnie temat nie w tym miejscu, ale nie znalazłem innego odpowiedniego. Proszę o wyrozumiałość.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W słowniku niezależni dla kultury jest wiele bzdur. wiemy jednak przecież, że tym tworem zawiaduje SWS. Czy może coś kogoś zdziwic?
Zarówno na encyklopedii solidarności, jak i słowniku ludzi kultury trzymają łapy te same środowiska. Tam będzie zawsze wybiórczo!
O tewulcach i koncesji dużo, reszta porządnej ludzkości ma pozostac w cieniu bohaterów okrągłego stołu.

Autorami słownika są Jan Strękowski z zespołem: Mariola Andrzejczak, Krzysztof (Joachim) Biernacki, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Hugon Bukowski, Stefan Cyruliński, Tomasz Czarnecki, Viola Czekalska, Grzegorz Dębowski, Włodzimierz Domagalski, Wojciech Dyniak, Jerzy Friedrich, Sławomir Jarosiński, Maria Jaśkiewicz, Maciej Kamiński, Zofia Kotkowska-Michalska, Iwona Książek, Zenobia Łukasiewicz, Krzysztof Markuszewski, Artur Michalski, Krystyna Mroczek, Jerzy Pawlas, Joanna Pruszyńska - Herman, Małgorzata Staniszewska, Piotr Stańczyk, Iwona Surleta, Barbara Szafran, Piotr Śmiłowicz, Konrad Tatarowski, Joanna Węgrzynowska, Waldemar Wilk, Małgorzata Tupalska, Łukasz Zaremba, Małgorzata Zaremba, Władysława Zbrońska. Współpraca: Adam Borowski, Tomasz Filipczak, Tomasz Olko, Michał Jan Stręk.

Redakcja: Małgorzata Zaremba oraz Jan Tomasz Lipski, Małgorzata Tupalska, Tomasz Truskawa.

Nadzór nad naukową stroną prac sprawuje Rada Naukowa: prof. Andrzej Paczkowski, prof. Andrzej Friszke i prof. Tadeusz Kowalik.

Proszę dokładnie sprawdzac, kim są ludzie, którzy współpracują z SWS, i kto tam się wpisał. Dużo mówiące!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/
Na stronie glownej tego Slownika jest taka uwaga
Cytat:
Redakcja słownika nie miała możliwości weryfikacji zamieszczanych not pod kątem współpracy bądź nie ich bohaterów z tajnymi służbami PRL. Nie zamieszczaliśmy biogramów osób, których nazwiska jako współpracowników SB ujawnił IPN bądź o ich agenturalności orzekł sąd lustracyjny.

Nie wiem czy redakcja stosuje sie do tej zasady, ale trzeba ich poinformowac o takich przypadkach jak TW "Drozd" i wtedy zobaczymy czy nastapi zmiana lub usuniecie hasla mowiacego, ze ten czy tamten szubrawiec jest "zasluzony dla kultury".
Z tym, ze sklad redakcji a zwlaszcza rady naukowej moim zdaniem gwarantuje, ze zawsze uprzywilejowani beda reprezentanci poststalinowskiej "lewicy laickiej".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko jak ich poinformować? Na stronie http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/index.php?page=glowna - nie ma ani słowem o kontakcie z autorem! Gal Anonim Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niech Pan sprobuje ich kontakt
info@slownik-niezaleznidlakultury.pl
Ja nie mam w tej chwili czasu, ale kiedy indziej jeszcze przejrze troche ten Slownik, to moze mi sie cos ciekawego rzuci w oczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Pon Wrz 07, 2009 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanislaw Siekanowicz napisał:
No niech Pan sprobuje ich kontakt
info@slownik-niezaleznidlakultury.pl
Ja nie mam w tej chwili czasu, ale kiedy indziej jeszcze przejrze troche ten Slownik, to moze mi sie cos ciekawego rzuci w oczy.



Wysłałem przed chwilą na ten mail odpowiednią informację. Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Wrz 08, 2009 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze moja uwaga. Pod drobnymi notkami nie ma nazwisk autorów odpowiedzialnych za informację.
Uważam, że celowo rozmywa się odpowiedzialnośc za treśc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Wto Wrz 08, 2009 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystyna Szkutnik napisał:
Jeszcze moja uwaga. Pod drobnymi notkami nie ma nazwisk autorów odpowiedzialnych za informację.
Uważam, że celowo rozmywa się odpowiedzialnośc za treśc.


Bez przesady. Jest na stronie głównej informacja kto to sygnuje i to wystarcza. Na podany mail napisałem i jest zainteresowanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Pon Wrz 14, 2009 12:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i temat bytności na stronie zasłużonych dla kultury Wilhelma Dudek (ps. solid. "Jarek") i długoletniego tajnego współpracownika SB ("Drozd") zakończona pomyślnie Cool

Jego notka znikła bezpowrotnie Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Wrz 15, 2009 9:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Surprisedk:
Nawet zeby to byl jedyny sukces, to oplacilo sie zakladac ten dzial na naszym forum. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sro Wrz 16, 2009 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z powodu ogromnej ilości pracy nie mogłam uczestniczyc na forum. Spróbuję na dniach wysłac maila na podany adres i interweniowac w kilku sprawach. może da efekt, wówczas poinformuję.
Krystyna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Sro Wrz 16, 2009 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po mojej uwadze do tej strony uzupełniono notkę dla o. Franciszka Mazur Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek Podolski
Częsty Użytkownik


Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 15

PostWysłany: Czw Wrz 17, 2009 7:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kazimierz Michalczyk napisał:
Surprisedk:
Nawet zeby to byl jedyny sukces, to oplacilo sie zakladac ten dzial na naszym forum. Very Happy



Ja tylko niezmiernie byłem zdziwiony albowiem ów kapuś t.w. "Drozd" (nr rej. 16867) został ujawniony w 2006 r. Rolling Eyes , a informacja o jego "zasługach" dla kultury - przede wszystkim dla "Solidarności" były powszechne w Mielcu i okolicach. Właśnie R. Skóra upublicznił w regionalnej gazecie KORSO nazwiska pracowników SB i tajnych współpracowników SB, które otrzymał z IPN.

Wilhelm Dudek pod ps. "Jarek" opowiadał swój życiorys kolegom z opozycji żywcem zaczerpnięty z życiorysu zupełnie innej osoby o tym samym imieniu i nazwisku. Osoba, od której SB i "Jarek" zaczerpnęli życiorys nic o tym nie wiedziała aż do 2006 r. Chodzi tu o nieżyjącego już nauczyciela Wilhelma Jerzego Dudek.

Temat należałoby dokładnie zbadać w IPN i wśród żyjących opozycjonistów. Ale po zmianach w ustawach lustracyjnych osoby pokrzywdzone - a tym bardziej amatorsko zajmujące się historią - nie mają możliwości poprowadzić odpowiedniej kwerendy badawczej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marek Podolski napisał:


... osoby pokrzywdzone - a tym bardziej amatorsko zajmujące się historią - nie mają możliwości poprowadzić odpowiedniej kwerendy badawczej.


owszem maja!
Nalezy napisac podanie do IPN z podaniem w celu publikacji. Nie ma to wlasciwie znaczenia o jaka publikacje chodzi. Bedzie to po zatym prawda, bo z cala pewnoscia podacie to w jakies formie do publicznej wiadomosci.

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Encyklopedia Solidarności ? Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum