" /> Dyskusje ogólne :: "Prymas w Komańczy" TVP 1 11.01.2010 g. 20.20
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Prymas w Komańczy" TVP 1 11.01.2010 g. 20.20

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Sty 09, 2010 8:17 pm    Temat postu: "Prymas w Komańczy" TVP 1 11.01.2010 g. 20.20 Odpowiedz z cytatem

http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/prymas-w-komanczy

Teatr Telewizji - "Prymas w Komańczy" TVP 1 11 stycznia 2010 g. 20.20 - poniedziałek

"Prymas w Komańczy

Autor: Paweł Woldan, reż: Paweł Woldan

Spektakl ukazuje pobyt Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy - ostatnim miejscu uwięzienia przez władze komunistyczne. Przywieziony z Prudnika Śląskiego 28 października 1955 roku, przebywał w klasztorze Sióstr Nazaretanek do 28 października 1956 roku. Tu poznajemy Prymasa Tysiąclecia - jako kapłana i wielkiego człowieka Kościoła w Polsce, męża stanu. Podczas uwięzienia przygotowuje program duszpasterski Kościoła, dzięki któremu religia katolicka zachowa w Polsce swoje ogromne znaczenie i pozycję, i który skutecznie przeciwdziała zniewoleniu ludzi przez system komunistyczny. W Komańczy przebacza biskupom, stawia warunki władzy komunistycznej, oddaje naród w opiekę Matki Boskiej, przygotowuje Wielką Nowennę. Scenariusz został bardzo wnikliwie udokumentowany, napisany w oparciu o wspomnienia Marii Okońskiej, O. Jerzego Tomzińskiego i S. Stanisławy Nemeczek, jak również o „Zapiski więzienne” Stefana Kardynała Wyszyńskiego, materiały zgromadzone w Instytucie Prymasowskim, materiały operacyjne UB.

Zdjęcia do spektaklu były realizowane w autentycznych wnętrzach: w klasztorze SS Nazaretanek w Komańczy i w Klasztorze OO Paulinów na Jasnej Górze.

Dramat dokumentalny Pawła Woldana traktuje o tym, jak w niezwykłych i dramatycznych okolicznościach rodziła się idea odrodzenia Ślubów i jakie przeciwności ze strony władzy musieli pokonać jej architekci i organizatorzy. Głównym bohaterem jest uwięziony w Komańczy Prymas Stefan Kardynał Wyszyński oraz osoby, które uczestniczyły w przygotowaniach uroczystości. Prowadzono je w konspiracji; tak aby władze komunistyczne nie udaremniły tego zamierzenia. Z jednej strony Prymas, a z drugiej strony OO Paulini z Jasnogórskiego Klasztoru oraz Maria Okońska – założycielka Zespołu Dziewcząt są bohaterami spektaklu, który odsłania kulisy zorganizowania doniosłego wydarzenia w powojennych dziejach Kościoła w Polsce, kiedy to 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze miało miejsce odnowienie Ślubów Narodu Króla Jana Kazimierza. Uroczystości 26 sierpnia 1956 roku były przełomem w dziejach PRL i relacjach państwo-kościół.

Paweł Woldan (autor i reżyser): Spektakl Prymas w Komańczy ukazuje Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy - ostatnim miejscu Jego uwięzienia (lata 1955-1956), gdzie mogli już przyjeżdżać biskupi, a także najbliżsi współpracownicy i rodzina. W Komańczy Prymas opracowuje program duszpasterski dla Polski – Wielką Nowennę przygotowującą naród do Tysiąclecia Chrztu Polski. Program jest oparty na Królewskich Ślubach Jana Kazimierza z 1656 roku, ale dostosowany do czasów współczesnych. Tutaj, w Klasztorze SS. Nazaretanek, Prymas za namową OO. Paulinów, a także założycielki „Ósemek” (Zgromadzenia Dziewcząt) – Marii Okońskiej, pisze odnowione Śluby, które 26 sierpnia 1956 roku naród ma złożyć na Jasnej Górze. Po raz pierwszy od zakończenia wojny do Częstochowy przyjeżdża około miliona pielgrzymów. Dla władzy komunistycznej jest to wyraźny znak, że nie może prowadzić na dotychczasowych zasadach jawnej walki zmierzającej do zniszczenia Kościoła i katolicyzmu w Polsce. Duszpasterski program Prymasa ma za zadanie obronę Polaków (katolików w Polsce) przed komunistyczną polityką zniewolenia i terroru, a z Jasnej Góry czyni Prymas narodowe sanktuarium, w którym 23 lata później papież Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny powie: Tu zawsze byliśmy wolni… Spektakl ukaże jak doszło do napisania Ślubów Narodu przez Prymasa i opracowania programu dzięki, któremu w ogromnej mierze, Polacy nie poddali się narzuconemu totalitarnemu systemowi, zachowując wiarę katolicką i wierność Kościołowi, co stało się skutecznym orężem w walce o odzyskanie suwerenności. Gdy Kardynał Karol Wojtyła został następcą św. Piotra i przybył do Polski, naród był już przygotowany przez Prymasa Tysiąclecia, by upomnieć się o prawa obywateli i wolność, nie tylko dla siebie, ale także dla pozostałych narodów Europy Środkowo-Wschodniej.
PRYMAS W KOMAŃCZY

Autor: Paweł Woldan
Reżyseria: Paweł Woldan
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski PSC
Muzyka: Michał Lorenc
Dźwięk: Stefan Chomnicki
Scenografia: Małgorzata Grabowska - Kozera
Kostiumy: Beata Dąbska
Montaż: Jarosław Kamiński PSM
Konsultacja historyczna: prof. Jan Żaryn
Konsultacje merytoryczne:
Anna Rastawicka – Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego
O. Robert Jasiulewicz – Sanktuarium NMP Jasnogórskiej
S. Bogumiła Zadara – Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy
Konsultacja prawna: Jadwiga Żułnowska
Producent wykonawczy: PADO STUDIO FILM, Dorota Przyłubska
Obsada:

Olgierd Łukaszewicz (Prymas Stefan Kardynał Wyszyński)
Magdalena Różczka (Maria Okońska)
Anna Cieślak (Lilka Wantowska)
Anna Grycewicz (Janka Michalska)
Dorota Pomykała (Siostra Przełożona)
Dominika Kluźniak (Siostra Stanisława)
Józef Fryźlewicz (Ojciec Prymasa Stanisław Wyszyński)
Henryk Talar ( O. Alojzy Wrzalik )
Artur Barciś (O. Jerzy Tomziński )
Jerzy Grałek (O. Teofil Krauze)
Krzysztof Globisz (Bp Zygmunt Choromański )
Marek Kępiński (Bp Michał Klepacz)
Ewa Dałkowska (Julia Brystygier)
Paweł Nowisz (Władysław Gomułka)
Piotr Pilitowski (Zenon Kliszko)
Radosław Krzyżowski (Władysław Bieńkowski)
Adam Ferency (Pułkownik UB)
Bartek Topa (Porucznik UB)
Adam Bauman (Funkcjonariusz UB I)
Zdzisław Starczynowski (Funkcjonariusz UB II)
Jan Monczka (Komendant)
Michał Kula ( Major UB)
Robert Chodur (Ksiądz 1)
Bogusław Faciejew (Ksiądz 2)
Jacek Kremski (Zakonnik )
Katarzyna Kremska (Zakonnica)
Andrzej Ferenc (Lektor) "

Premiera telewizyjna „Prymasa w Komańczy” odbędzie się w Jedynce
11 stycznia 2010 r. o godzinie 20.20!


Więcej:
http://www.tvp.pl/kultura/teatr/teatr-telewizji/archiwum/prymas-w-komanczy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 11 Lip 2020
Posty: 123

PostWysłany: Sob Lip 11, 2020 10:11 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Sty 09, 2010 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100109&typ=my&id=my11.txt

NASZ DZIENNIK
Sobota-Niedziela, 9-10 stycznia 2010, Nr 7 (3633)

"Teatr piórem Temidy

Potrzeba nam dziś nowego "non possumus"


Aż strach pomyśleć, w którym miejscu bylibyśmy dziś jako Naród, jakie byłoby nasze społeczeństwo, jak wyglądałaby nasza wiara, jakie miejsce zajmowałyby Kościół, religia katolicka w naszym życiu, gdyby ponad sześćdziesiąt lat temu Pan Bóg nie postawił na czele Kościoła w Polsce księdza Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego - wielkiego kapłana, wielkiego patrioty, jednego z najwybitniejszych Polaków i jednego z największych Prymasów Polski. Ten Książę Kościoła był zarazem znakomitym mężem stanu, realistycznym strategiem, doskonale zorientowanym w polityce. Ale nade wszystko był człowiekiem głębokiej wiary, który swoje życie zawierzył Bogu. Takim ukazuje go poniedziałkowy spektakl Sceny Faktu TVP "Prymas w Komańczy".

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy był ostatnim miejscem odosobnienia księdza Prymasa Wyszyńskiego i - jeśli tak można powiedzieć - najbardziej owocnym dla Kościoła w Polsce. Nie tylko w sferze życia religijnego, lecz także społecznego, politycznego. Bo choć w poprzednich miejscach uwięzienia: w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śląskim, pojawiły się już zalążki, a nawet głębsze przemyślenia odnowienia ślubów jasnogórskich i związanego z tym programu duszpasterskiego Kościoła, to ostatecznie został on rozwinięty i zdefiniowany właśnie w Komańczy. Tu Prymas napisał odnowione Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oddające nas w opiekę Matce Bożej, tu powstał pomysł Wielkiej Nowenny, która w ciągu dziewięciu lat miała przygotować Polaków do jubileuszu tysiąclecia chrześcijaństwa. Komańcza w życiorysie ks. kard. Wyszyńskiego jest bardzo ważnym etapem, mającym swoje konsekwencje przez długie lata. Naszkicowany tu ów duszpasterski program posiadał szeroką i dalekosiężną perspektywę. Miał bowiem na celu obronę Narodu przed komunistyczną polityką zniewolenia i terroru prowadzącą do utraty religijnej i narodowej tożsamości Polaków. I to, że Polacy nie poddali się narzuconemu systemowi totalitarnemu, że zachowali wiarę katolicką i wierność Kościołowi, zawdzięczamy Prymasowi. A miało to później ogromne znaczenie. Bo gdy Papież Polak przybył do Ojczyzny i zapalił iskrę wolności, Polacy przygotowani przez Prymasa wiedzieli już, co z tą iskrą zrobić.
Akcja spektaklu toczy się w Komańczy oraz częściowo w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze i obejmuje okres od 28 października 1955 roku do 28 października roku następnego, czyli od chwili przywiezienia Prymasa do Komańczy pod "opieką" funkcjonariuszy UB do momentu uwolnienia. Paweł Woldan, autor scenariusza i reżyser, poprzedził spektakl krótkim wstępem dokumentalnym pokazującym sytuację Kościoła w Polsce po wojnie, kiedy władze komunistyczne na rozmaite sposoby próbowały zlikwidować Kościół i katolicyzm, odbierając zakonom budynki klasztorne, aresztując księży, biskupów, zakonników, siostry zakonne, wycofując religię ze szkół. Komuniści posunęli się nawet do wydania na początku 1953 roku specjalnego dekretu państwowego o obsadzaniu stanowisk kościelnych, co wiązało się z likwidacją autonomii Kościoła katolickiego w Polsce, przejęciem nad nim pełnej kontroli i budowaniem nowego społeczeństwa o ateistycznym światopoglądzie.
I wtedy właśnie padło słynne "non possumus". Przeciwstawiając się owemu dekretowi, w maju 1953 roku Prymas wystosował do władz komunistycznych list-memoriał, w którym pisał m.in.: "Rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara składać nam nie wolno. Non possumus!". Jakże aktualnie brzmią obecnie te słowa i jakże potrzeba nam dziś nowego "non possumus"! "Non possumus" na dzisiejsze czasy.
W efekcie w nocy z 24 na 25 września 1953 roku do siedziby Prymasa wtargnęli funkcjonariusze UB, aresztowali go i w tajemnicy wywieźli do budynku klasztornego w Rywałdzie. Potem kolejno przenosili do Stoczka Warmińskiego, a następnie do Prudnika Śląskiego. Wszystko w wielkiej tajemnicy, by Polacy nie wiedzieli, co się dzieje i gdzie przebywa ich ojciec duchowy i przywódca Narodu. Dopiero w trzecim roku uwięzienia, w Komańczy, nieco poluzowano. Oczywiście wszędzie towarzyszyli Prymasowi agenci. Ten wstęp jest niezbędny, zważywszy, iż postać Prymasa Wyszyńskiego tak naprawdę została zapomniana. Zmarły ponad dwadzieścia lat temu hierarcha dla współczesnych dwudziestolatków, a nawet i starszych, jest dziś postacią niewiele mówiącą. Może warto pomyśleć o zrealizowaniu serialu telewizyjnego rzetelnie pokazującego i przybliżającego, zwłaszcza młodym Polakom, tę wyjątkową postać, człowieka o wielkiej mądrości, doskonale znającego i kochającego swój Naród i myślącego o jego przyszłości.
Prócz głównej postaci w spektaklu występują osoby z bliskiego otoczenia Prymasa, jak Maria Okońska, założycielka słynnych "ósemek", czyli Instytutu Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła (doskonała w tej roli Magdalena Różczka), a także Lilka Wantowska (Anna Cieślak) i Janka Michalska (Anna Grycewicz). Te trzy młode kobiety pełnią tu funkcję kurierek między Prymasem w Komańczy a ojcami paulinami na Jasnej Górze: o. Alojzym Wrzalikiem (Henryk Talar), o. Jerzym Tomzińskim (Artur Barciś) i o. Teofilem Krauzem (Jerzy Grałek). Przekazują głównie informacje, w tym tekst ślubów jasnogórskich, co odbywa się w całkowitej konspiracji, by ubecja nie odkryła przygotowań do zaplanowanej na 26 sierpnia 1956 roku uroczystości odnowienia ślubów jasnogórskich.
I właśnie ta uroczystość jest centralnym punktem spektaklu. To bardzo piękne i wzruszające sceny. Prymas, nadal uwięziony, nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w uroczystym ślubowaniu przed tronem Maryi Królowej Polski. Postanowił zatem o tej samej porze odprawić w swoim odosobnieniu w Komańczy Mszę Świętą i odczytać tekst ślubowania zawierzający Kościół i cały Naród Matce Bożej. Kiedy w odpowiedzi na słowa ks. bp. Michała Klepacza odczytującego z wałów jasnogórskich tekst ślubów: "Wielka Boga-Człowieka Matko! Polski Królowo, oto my Dzieci Narodu Polskiego i Twoje Dzieci (...) przyrzekamy uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była krajem ludzi wierzących...", na ekranie pojawiają się dokumentalne, nakręcone na czarno-białej taśmie sekwencje pokazujące milionową rzeszę ludzi odpowiadających jednym głosem: "Przyrzekamy" - to trudno opanować wzruszenie. Kamera na zmianę pokazuje tłumy na Jasnej Górze i dwoje ludzi w skromnym pomieszczeniu w Komańczy: Prymasa odczytującego kolejne przyrzeczenia ślubowania i stojącą obok Marię Okońską odpowiadającą: "Przyrzekamy". No i uwieczniony na fotografii, stojący przy ołtarzu na wałach jasnogórskich ów wymownie pusty fotel, na którym ojcowie paulini położyli herb Prymasa i wiązankę kwiatów.
Postać Prymasa doskonale gra Olgierd Łukaszewicz. Jest w pełni wiarygodny, zarówno wtedy gdy przejawia poczucie humoru, jak i wtedy gdy zwierza się swojemu ojcu (Józef Fryźlewicz), który odwiedzał go w Komańczy, ze swoich dalekosiężnych myśli, wypowiadając owe prorocze słowa: "Jak Polska się uchrześcijani, stanie się wielką siłą moralną, komunizm sam przez się upadnie. Polska pokaże całemu światu, jak brać się do komunizmu. I cały świat będzie jej wdzięczny za to. Los komunizmu rozstrzygnie się w Polsce". Ale najbardziej poruszający jest w scenach modlitw i rozmów z Bogiem oraz Matką Bożą. To silne skupienie na twarzy jest chwilami aż przejmujące. Można odnieść wrażenie, że to nie rola, lecz oddający się szczerej modlitwie Olgierd Łukaszewicz. Nie jako aktor, lecz po prostu człowiek wierzący.
Spektakl, choć inscenizowany, ma charakter dokumentalny. Scenariusz powstał na podstawie materiałów źródłowych: "Zapisków więziennych" ks. kard. Wyszyńskiego, wspomnień Marii Okońskiej, o. Jerzego Tomzińskiego i s. Stanisławy Nemeczek. Wykorzystano tu także dokumenty znajdujące się w Instytucie Prymasowskim oraz materiały operacyjne UB zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej. Powstał piękny (wspaniale filmowany), głęboki, mądry i ważny spektakl ukazujący postać Prymasa Tysiąclecia jako kapłana czującego swoje posłannictwo, a także jako człowieka o znakomitej kondycji psychicznej, który nie załamał się mimo uwięzienia i odebrania mu prawa wykonywania czynności kapłańskich. Te trzy lata więzienia spędził godnie, z podniesionym czołem.
Temida Stankiewicz-Podhorecka

"Prymas w Komańczy", scenariusz i reżyseria Paweł Woldan, zdjęcia Krzysztof Pakulski PSC, muzyka Michał Lorenc, scenografia Małgorzata Grabowska-Kozera, kostiumy Beata Dąbska, konsultacja historyczna prof. Jan Żaryn, Scena Faktu Teatru TVP, emisja 11 stycznia 2010 roku."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Sty 11, 2010 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oglądałem i mogę powiedzieć, że bardzo mi się podobało. To była wspaniała lekcja patriotyzmu Prymasa. Bardzo dobra obsada i gra aktorska, a także mocne przeżycie religijne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/9147,417606_Prymas__wiezien_Komanczy.html

"Prymas, więzień Komańczy

Małgorzata Piwowar 10-01-2010, ostatnia aktualizacja 11-01-2010 03:36

90-letnia dziś Maria Okońska opowiada o Stefanie Wyszyńskim(...)"

Więcej:


http://www.rp.pl/artykul/9147,417606_Prymas__wiezien_Komanczy.html

http://www.rp.pl/artykul/55361,416311_Sluby_Narodu_Polskiego.html

http://www.rp.pl/artykul/123162,417202_Prymas_byl_jak_ojciec.html


http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100121&typ=my&id=my13.txt

Fascynują mnie postacie wielkich Polaków
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group