" /> Dyskusje ogólne :: Biuletyn Instytutu Piłsudskiego
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Biuletyn Instytutu Piłsudskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Paź 16, 2009 5:53 pm    Temat postu: Biuletyn Instytutu Piłsudskiego Odpowiedz z cytatem

Kliknij aby obejrzeć ten biuletyn w swojej przeglądarce

Click here to read the English language version of the Bulletin

Biuletyn Instytutu Józefa Piłsudskiego

Nr 10/2009, Październik 2009

W Numerze:

Informacje

Statuetka im. Janiny Igielskiej dla Instytutu Piłsudskiego
Wydarzenia
Informacje Instytutu Piłsudskiego w Londynie
Quiz
Informacje
Zmiana godzin otwarcia

Od dnia 1 listopada br. Instytut będzie otwarty we wtorki od 10:00 do 19:00 i w pozostałe dni powszednie od 10:00 do 17:00. Osoby zainteresowane korzystaniem ze zbiorów proszone są o uprzednie umówienie się na wizytę.

Statuetka im. Janiny Igielskiej dla Instytutu Piłsudskiego
Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce przyznała Instytutowi Statuetkę im. Janiny Igielskiej. Nagroda tej wybitnej działaczki polonijnej ustanowiona została w 2006 r. w piątą rocznicę jej śmierci i przyznawana jest w Dniu Edukacji Narodowej osobom i instytucjom zasłużonym dla oświaty polonijnej. W liście gratulacyjnym napisano:

"Przyznając tę statuetkę Instytutowi Józefa Piłsudskiego, Zarząd Centrali pragnie w ten sposób podziękować za finansowe i ideowe wspieranie szkolnictwa polonijnego".


Statuetkę odebrała dr Iwona Korga, dyrektor Instytutu w dniu 10 października br. podczas bankietu zorganizowanego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w siedzibie Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Parafii Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, NJ. To głównie dzięki jej działaniom na rzecz szkolnictwa w Nowym Jorku otrzymaliśmy to wyróżnienie.


Wydarzenia

Spotkanie filmowe "Więźniarki"

W piątek 23 października o godz. 19:00 w Instytucie Piłsudskiego i w następnego dnia, w sobotę 24 października o godz. 17:00 w sali redakcji tygodnika Kurier-Plus na Green Point (135 Java Street) odbędzie się projekcja filmu Piotra Zarębskiego pt. "Więźniarki" . W filmie są napisy w języku angielskim.


Bohaterkami tego dokumentu są kobiety skazane w stanie wojennym na wieloletnie wyroki. W filmie występują Marianna Samlik, Anna Niszczak, Zofia Dublaszewska, Elżbieta Mossakowska, Wiesława Kwiatkowska, Jolanta Wilgucka-Hoppe i Ewa Kubasiewicz-Houee.


Pokaz poprzedzony zostanie 30 minutowym koncertem Tadeusza Sikory - barda Solidarności, laureata nagrody Radia "Wolna Europa". Po projekcji odbędzie się spotkanie w którym wezmą udział dwie bohaterki filmu Jolanta Wilgucka-Hoppe, Ewa Kubasiewicz-Houee oraz reżyser Piotr Zarębski. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Ewy Kubasiewicz - Houee "Bez prawa powrotu", jak również płyty z piosenkami i filmem.

Wstęp wolny. Będziemy wdzięczni za donacje, które będą przekazane na pokrycie kosztów przyjazdu występujących w programie gości.
Sympozjum "Polonijny Nowy Jork"
Instytut Piłsudskiego zaprasza na sympozjum "Polonijny Nowy Jork", które odbędzie się w dniu 17 października (sobota) w godzinach 10:00 - 17:00. Na sympozjum przedstawione będą referaty na temat wszystkich aspektów życia Polonii w Nowym Jorku – organizacji polonijnych, sztuki, techniki i stanu zdrowia Polaków. Patronat honorowy przyjął Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Dwa przedpołudniowe panele (10:00 – 12:15) odbędą się równolegle w siedzibie Instytutu, a sesja popołudniowa (15:00 – 17:00) w Konsulacie Generalnym RP. Szczegółowy program sympozjum jest dostępny na stronie internetowej Instytutu.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w tym ciekawym wydarzeniu: telefonicznie lub przez email do dnia 14 października.


Wystawa "Nowi Nowojorczycy"
"Nowi Nowojorczycy, Portrety Podwójne Zdjęciem i Słowem" to wystawa fotografii Jana Hausbrandta z fragmentami wywiadów przeprowadzonych przez Grażynę Drabik. Pokazuje osoby z różnych środowisk, reprezentujące różne zawody, grupy pokoleniowe i fale emigracyjne do Nowego Jorku.


Wystawa będzie towarzyszyć sympozjum "Polonijny Nowy Jork". Zapraszamy na te dwa wyjątkowe, uzupełniające się tematycznie wydarzenia. Wystawę będzie można oglądać do czwartku 22 października.

W katalogu wystawy czytamy: "Niektórzy są szeroko znani w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Inni zajmują znaczącą pozycję w swoim zawodzie. Nazwiska jeszcze innych nie posiadają rezonansu publicznego, lecz cieszą się szacunkiem w ich własnym środowisku. Są wśród nich Amerykanie polskiego pochodzenia mocno już wpisani w nowojorskie realia, nowi przybysze dopiero szukający gruntu pod nogami, oraz kosmopolici, którzy przynależą w równym stopniu do Starego jak i Nowego świata". Wystawa była pokazana w Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym w Warszawie (czerwiec-lipiec 2004) i cieszyła się niezwykłym sukcesem.

Medale Instytutu Piłsudskiego

W bieżącym roku Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce przyznał medale Instytutu Piłsudskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinach historii, literatury, sztuki oraz za działalność na rzecz Polski i Polonii:


Józef Pilsudski Achievement and Leadership Award: Frank Spula, Prezes Polskiego Związku Narodowego i Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Wacław Jędrzejewicz History Award: Dr. Anna Jaroszyńska-Kirchmann, profesor historii, Eastern Connecticut State University.

Joseph Conrad Literature Award: Lynne Olson i Stanley Cloud, autorzy książki The Question of Honor.

Ignacy Paderewski Art and Music Award: Dariusz Jabłoński, producent i reżyser filmowy, twórca filmu dokumentalnego Gry Wojenne o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim.

W Komitecie Honorowym nagród zasiadają Andrzej Wajda, Richard Watt - autor książki "Gorzka Chwała", Norman Davies - znany historyk i pisarz , Tadeusz Gromada - prof. historii i prezes Polskiego Instytutu Naukowego w NY, Rafał Olbiński - znany artysta malarz i grafik oraz Krzysztof W. Kasprzyk - Konsul Generalny RP w Nowym Jorku.

Nagrody będą wręczone w czasie uroczystości "Annual Award Gala" pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, która odbędzie się w dniu 6 listopada o godzinie 19:00 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.


Informacje Instytutu Piłsudskiego w Londynie

20 października: Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie wraz i Biblioteką Polską POSK zapraszają na promocje książki A. Stefanickiej: "Zapomniane listy z Coetquidan". Książka opisuje losy polskich żołnierzy w pierwszych miesiącach organizowania się obozu wojskowego w Coetquidan, na którego tle przedstawiona zestala sylwetka Rosy Bailly "Francuzki o polskim sercu".

25 października: otwarcie wystawy "Kobiety w II RP". Ekspozycja ma na celu przedstawienie roli kobiet w odradzającym się państwie polskim, które wielokrotnie z dużym sukcesem angażowały się w działalność polityczną i społeczną, wyróżniając się również w sztuce i sporcie.
Quiz
Odpowiedź na pytania z poprzedniego Biuletynu

1. Kto i gdzie zbudował pojazd pancerny Piłsudskiego? Czy był to czołg, pociąg czy samochód? 2. Co roku w sanktuarium Maryjnym w Doylestown, PA (potocznie Amerykańska Częstochowa) obchodzone jest Święto Żołnierza. Podaj datę oraz wskaż tradycję, do której to Święto nawiązuje, a także rok, w którym obchodzone było po raz pierwszy.


Jedna osoba, pani Małgorzata Grabaczewska odpowiedziała prawidłowo na quiz i wygrała książkę. Oto jej odpowiedź:


Był to samochód (chociaż wyglądem bardziej przypominał czołg) " Tank Piłsudskiego" zbudowany w listopadzie 1918 roku we Lwowie, według projektu prof. Antoniego Markowskiego
"Święto Żołnierza" w Amerykańskiej Częstochowie obchodzone jest w trzecią niedzielę sierpnia. Dzień ten nawiązuje do Święta Wojska Polskiego, ustanowionego na 15 sierpnia, dzień zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W Polsce ustanowiono to święto w sierpniu 1992 roku i początkowo upamiętniał żołnierzy, którzy uczestniczyli w tych walkach.
W uzupełnieniu dodajemy, że w Amerykańskiej Częstochowie Święto to po raz pierwszy obchodzono w 1969 roku.

Nowe pytanie

W tym roku mija 70 lat od międzynarodowego wydarzenia, jakim była Światowa Wystawa w Nowym Jorku, jedna z największych wystaw powszechnych wszech czasów. Wystawa została otwarta w obecności dwustutysięcznego tłumu 30 kwietnia 1939 r. Na honorowym miejscu w Polskim Pawilonie, naprzeciwko wejścia, stał pomnik Marszałka Piłsudskiego autorstwa Stanisława Kazimierza Ostrowskiego. Gdzie się obecnie znajduje ten pomnik i jakie były jego losy po zakończeniu wystawy?

Wśród osób, które w ciągu siedmiu dni od otrzymania biuletynu, odpowiedzą prawidłowo na pytanie, zostaną rozlosowane dwie nagrody.


--------------------------------------------------------------------------------

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce jest niezależną placówką o profilu historycznym, jednym z największych polskich i polonijnych archiwów poza granicami kraju, posiadającym zbiory dokumentów, zdjęć, obrazów, medali i innych pamiątek, a także bibliotekę. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź nasza stronę www.pilsudski.org.

Poprzednie numery Biuletynu dostępne są na stronie Instytutu, gdzie można również zamówić subskrypcję. Jeśli chcesz włączyć się do prac Instytutu, zostań jego członkiem albo wolontariuszem . Instytut utrzymuje się z donacji i darowizn, jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc.

Apelujemy o przekazywanie do Instytutu Piłsudskiego pamiątek rodzinnych, korespondencji i innego rodzaju zbiorów archiwalnych. Instytut potrzebuje także wolontariuszy do pomocy w działalności, opracowywaniu zbiorów, digitalizacji, kwerendach itp.

Instytut Józefa Piłsudskiego otwarty jest codziennie od poniedziałku do piątku. Poniedziałek, wtorek, czwartek - 10:00 AM do 5:00 PM. Środa - 10:00 do 8:00 PM.
--------------------------------------------------------------------------------
Jeśli nie chcesz otrzymywać naszego Biuletynu, odpisz na ten email z słowem "Unsubscribe" w temacie lub kliknij na poniższy link / If you no longer wish to receive these emails, please reply to this message with "Unsubscribe" in the subject line or simply click on the following link: Unsubscribe

--------------------------------------------------------------------------------

Click here to forward this email to a friend

Pilsudski Institute of America
180 Second Avenue
New York, New York 10003
US

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forumZałóż forum phpbb2 lub phpbb3 za darmo na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group