" /> Dyskusje ogólne :: KPN - Uroczystości 24.X. 2009 /sobota/ w Płocku
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KPN - Uroczystości 24.X. 2009 /sobota/ w Płocku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Paź 24, 2009 7:03 am    Temat postu: KPN - Uroczystości 24.X. 2009 /sobota/ w Płocku Odpowiedz z cytatem

Konfederacja Polski Niepodległej
Obóz Patriotyczny
Warszawa, ul. Dobra 13 tel. 022 2262442
kpn1979@gmail.com www.kpn-1979.pl
ZAPROSZENIE

Uroczystości 24.X. 2009 /sobota/ w Płocku

w 25. rocznicę powstania FMW i 30 lecie powstania KPN odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Dariusza Stolarskiego
zamordowanego przez “nieznanych sprawców”.

W trakcie Mszy św. na Stanisławówce p. Zofia Romaszewska - przedstawiciel kancelarii Prezydenta RP p. L. Kaczyńskiego wręczy rodzicom Darka Stolarskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej kolegę Dariusza Stolarskiego. Patronat Honorowy nad uroczystością objęli :
Jego Ekscelencja Biskup Płocki Piotr Libera i Prezydent Miasta Płocka

Program obchodów:

13.30 - Składanie kwiatów na grobie śp. Darka Stolarskiego (Cmentarz Komunalny w Płocku ul. Bielska )

14.00 - Odsłonięcie tablicy śp. Darka Stolarskiego ( ul. Stary Rynek 27/ - róg ul. Jerozolimskiej)

15.00 - Msza św. w intencji śp. Darka Stolarskiego ( parafia Św. Stanisława Kostki ul. Jachowicza 4)

16.15 -,, Darek Stolarski i Federacja Młodzieży Walczącej w Płocku i Kutnie ”
Otwarcie wystawy na terenie parafi Św. Stanisława Kostki Płock, ul. Jachowicza 4)

Organizatorzy zapewniają transport w czasie trwania uroczystości.

Autobus KM zostanie podstawiony na plac przy parafii Św. Stanisława Kostki o godz. 13.00

Za biuro Prasowe Konfederacji Polski Niepodległej
Obóz Patriotyczny
/-/ Ireneusz Wolański


**********************************************************
Dariusz Stolarski
25 IX. 1965 - 17.X.1993

www.kpn-1979.pl

17 października 1993 r. został zamordowany przez „nieznanych sprawców”
27-letni Dariusz Stolarski, więzień polityczny PRL, działacz Konfederacji Polski Niepodległej i współzałożyciel Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku, uczestnik ruchu społecznego „Solidarności”.

Dariusz Stolarski w okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 roku był jednym z najmłodszych działaczy płockiej opozycji „solidarnościowej”. Organizował protesty w szkołach dla poparcia robotniczych postulatów!
Po ogłoszeniu Stanu Wojennego jako kilkunastoletni chłopak rzucił się w wir działalności podziemnej. Zawiedziony jednak biernością starszych działaczy „S” swoje sympatie skierował w stronę KPN.
Zajmował się m.in. obserwacją funkcjonariuszy SB ustalając ich adresy zamieszkania oraz robiąc im zdjęcia z ukrycia.
Aresztowany za swą opozycyjną działalność w marcu 1986 roku, po ciężkim śledztwie trafił do słynnego wiezienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie do celi z Adamem Słomką, jednym z liderów Konfederacji.
Ze szpitala więziennego wyszedł na wolność na mocy amnestii (czerwiec 1986r.).
W maju 1988 Dariusz Stolarski był jednym z założycieli Płockiej Rady „Solidarności”, której szeregi opuścił następnie w kwietniu 1989 roku, nie godząc się z ustaleniami Okrągłego Stołu z tzw gruba kreską. Wówczas, głównie skoncentrował się na działalności w niepodległościowych organizacjach, szczególnie w FMW i KPN.
Wcześniej, w 1985 roku podczas głodówki w Głogowcu k/Kutna poznał ludzi, z którymi założył Federację Młodzieży Walczącej. W sierpniu tego samego roku Płocko-Kutnowska organizacja przyłączyła się do struktur ogólnopolskich FMW, wchodząc w skład Krajowej Rady Koordynacyjnej. W Płocku członkowie Federacji uczestniczyli w tworzeniu MRK „S” Region Płock, Płockiej Rady „Solidarności”, Płockiego Klubu Politycznego. Utrzymywali stałą współpracę z KPN, PPS, PPN, PPZ oraz działającym przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku Duszpasterstwie Akademickim „Petroklezja”. Organizował kolportaż prasy podziemnej, prowadził kontrwywiadowczą obserwację funkcjonariuszy SB oraz akcje ulotkowe, napisy na murach itp.
Udało się stworzyć w Płocku coś co było fenomenem w skali kraju. W mieście bardzo średniej przecież wielkości istniała silna struktura z własnym wydawnictwem, z szerokimi kontaktami z innymi ośrodkami opozycyjnymi. Było silne oparcie w Kościele i w płockim i głogowieckim, gdzie śp. ks. Kanonik Marian Lipski pełnił rolę współpracownika „Orląt”. Były kontakty praktycznie w większości szkół średnich całego ówczesnego województwa płockiego. Tak silnej struktury nie miała w tym regionie cała dorosła opozycja solidarnościowa razem wzięta.

W sierpniu i wrześniu 1988 r. członkowie Federacji zorganizowali wspólnie z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” MZRiP wiece popierające akcje strajkowe robotników Wybrzeża i Śląska. Płocka struktura krytycznie odnosiła się do porozumień Okrągłego Stołu, uważając je za przejaw kolaboracji z władzami komunistycznymi. Odmówiła współpracy z Komitetem Obywatelskim, bojkotując czerwcowe wybory 1989 r. Dariusz Stolarski aktywnie działając na rzecz środowisk młodzieżowych, jako jeden z przedstawicieli płockiej Federacji czynnie uczestniczył w Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Młodzieżowych, która odbyła się w dniach 4-5 lutego 1989 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej.
O zaangażowaniu niepodległościowym Darka Stolarskiego w latach 1985-89 można by bardzo wiele napisać.
Był aktywnym uczestnikiem Mszy świętych za Ojczyznę, organizowanych w płockiej parafii św. Stanisława Kostki oraz pochodów organizowanych przy okazji świąt narodowych – 3 Maja i 11 Listopada, które bodaj już w roku 1988 i 1989 wylewały się wręcz na ulice Płocka właśnie po Mszach św., które miały miejsce w „Stanisławówce”.

Redagował "Orlęta", pismo Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku. Prowadził szeroko zakrojoną działalność wydawniczą, wydając m.in. takie pisma młodzieżowe, jak: "Elektryk", "Jagielloniak", "Małachowiak". Zajmował się również kolportażem niezależnych pism płockich i mazowieckich („Opinia”, Gazeta Polska KPN, "Solidarność Ziemi Płockiej", "Solidarność Płocka" "Biuletyn Informacyjny" MRK "S", "Tygodnik Mazowsze", "Wola", "CDN - GWR", "KOS", "PWA" itp.). Był zawsze niezłomny w prowadzonej przez siebie walce. Ani wiezienie, ani pobicie i wielokrotne zatrzymania, nie były w stanie zawrócić Go z raz obranej drogi, drogi dojścia naszego kraju do pełnej suwerenności.

W 1990 zdecydował się na kierowanie płockim KPN, aktywnie działając na rzecz odbudowy demokracji w post PRL-u. Po wyborach w 1991 roku został dyrektorem biura poselskiego Michała Tokarzewskiego z KPN-u. Startuje także w wyborach samorządowych, niestety brakuje mu kilku głosów ażeby zostać radnym (głosy oddane na KPN powszechnie unieważniają w komisjach funkcjonariusze PZPR i SB w ramach akcji operacyjnej „Urna”) , mimo to aktywnie włączał się w życie społeczne, współpracując m.in. od 1980 roku z Bohdanem Urbankowskim współtworzył Pion ds. Kultury w Konfederacji Polski Niepodległej (pracował w Teatrze) , tropiąc przestępcze układy WSI i b.PZPR w Petrochemii Płock - działał konsekwentnie aż do dnia Swojej śmierci.

Był świetnym kolegą, otwartym i lojalnym przyjacielem, bywał uparty, konsekwentny, czasami wręcz zawzięty by dopiąć celu. Nie można Go było zatrzymać. Kipiał od pomysłów.
Dał się zapamiętać jako człowiek bezkompromisowy w walce z komunizmem, ideowy i prawy. Często się śmiał. Przez telefon zawsze mówił: „Chwila, chwila... Panowie z SB dobrze się już nagrywa?” Był także reżyserem teatralnym oraz wybitnym sportowcem, olimpijczykiem.

Ciało Dariusza Stolarskiego zostało znalezione w niedzielę 17 października 1993 około godziny 2.00 w nocy na jednym z przystanków autobusowych w płockiej dzielnicy Podolszyce. Według informacji podanych w regionalnym wydaniu Gazety Wyborczej z dn. 19 października 1993 roku, powołując się na wypowiedź anonimowego funkcjonariusza policji, wezwany na miejsce patrol znalazł Darka leżącego na ławce, na brzuchu obejmującego. rękoma jeden z słupków. Wyglądało jakby klęczał. Jedynym zauważalnym obrażeniem była trzycentymetrowa rana z tyłu głowy. Rana, która według biegłych z warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzających sekcję zwłok, nie mogła być przyczyną Jego śmierci. Choć oficjalny komunikat głosił, iż ze względu na zmiany miażdżycowe przyczyną zgonu Darka mogła być niewydolność oddechowo – krążeniowa (zawał serca), Jego śmierć owiana jest do dziś tajemnicą. Co wydarzyło się tej jesiennej nocy pomiędzy godziną 1.00 a 2.00 wciąż czeka na wyjaśnienie...

Pogrzeb stał się wielotysięczną manifestacją patriotyczną w Płocku, nad jego otwartym jeszcze grobem Przewodniczący KPN pięknie powiedział na pożegnanie: Darek Stolarski był jednym z tych, którzy przynieśli Polsce niepodległość...opis na podstawie relacji:
Bohdan Urbankowski, Adam Słomka, Mariusz Roman, Małgorzata Żochowska,
Andrzej Nowakowski, Krzysztof Michalski, Mariusz Sieraczkiewicz ps. „Szary”

Mariusz Wieczorkowski pisał także artykuł o śmierci Darka do Tygodnika Solidarność

http://www.polonus.mojeforum.net/temat-vt952.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
http://exmedia.pl/plock/index.php?nazwa=dane_aktualnosci&id_ak=772&komentarze=1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group