Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KOMUNIKAT Formacji Niepodległościowej z 25.10.2009

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Pon Paź 26, 2009 3:35 pm    Temat postu: KOMUNIKAT Formacji Niepodległościowej z 25.10.2009 Odpowiedz z cytatem

KOMUNIKAT
Formacji Niepodległościowej
z 25.10.2009


Zgodnie z programem, 23 i 24 października 2009r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona niepodległościowemu uchodźstwu polskiemu i jego pomocy krajowi w latach 1945 – 1990.
Na konferencję przybyli działacze i naukowcy ze wszystkich części świata, w których istnieje i działa uchodźstwo polskie. Występowali również przedstawiciele krajowych organizacji niepodległościowych działających w kraju w okresie reżimu komunistycznego, jak również historycy i badacze tego okresu. Wystąpienia cechowała wysoka jakość i wnikliwość merytoryczna. Przedstawiono wiele mało znanych lub nieznanych faktów z działalności organizacji krajowych i zagranicznych oraz osób, polityków i hierarchów kościoła, którzy pracowali w społeczeństwie polskim, zdobywając przychylność polityków zachodnich dla odrodzenia niepodległości Polski.
Szczególnie wysoką frekwencją cieszyła się Sekcja IV poświęcona krajowym organizacjom niepodległościowym i ich współpracy z niepodległościowymi organizacjami na emigracji i Rządem RP na uchodźstwie. Bogato udokumentowana została analiza programowa tych organizacji, które przewidywały upadek komunizmu, dążyły do utrzymania ciągłości formalnej z II Rzeczpospolitą i uznania rządu komunistów za nieprawne.
Szczególnie interesujące referaty przedstawili;
1. Jan Parys, który omówił działalność środowisk niepodległościowy na Zachodzie i ich starania dotyczące organizacji konferencji w Ramzau (Szwajcaria), na której spotkali się przedstawiciele krajowych i zagranicznych organizacji i Rządu RP na uchodźstwie.
2. Romuald Szeremietiew przedstawił panoramę krajowych organizacji niepodległościowych na tle t.zw opozycji konstruktywnej.
3..Jerzy Grębski opowiedział o przygotowaniach do konferencji w Ramzau i trudnej współpracy organizacji emigracyjnych z przedstawicielstwem „Solidarności” w Brukseli oraz Radiem Wolna Europa, którymi kierowali ugodowi politycy z kraju, a nawet agenci.
4. Sławomir Cenckiewicz przedstawił, wsparty materiałami MSW, spór niepodległościowców z „opozycją konstruktywną” wokół przełomu1989roku.
5. Tadeusz Krawczak, jako Dyrektor Archiwu Akt Nowych, przedstawił w oparciu o badania, historię działalności, intryg i prześladowań najstarszego środowiska niepodległościowców od „Starej Wiary” do Związku Piłsudczyków. Omówił też rolę i pomoc Kościoła w pielęgnowaniu tradycji niepodległościowej.
6. Grzegorz Baciński i Mariusz Roman przedstawili obszerne referaty p.t” Federacja Mlodzieży Walczącej a idee niepodległości”, a Andrzej Anusz – „Niezależne Zrzeszenie Studentów wobec sprawy niepodległości”.
Wystąpili również uczestnicy konferencji w Ramzau; Waldemar Pernach. Adam Chajewski i Marcin Galec, którzy omówili przygotowania do konferencji, konspiracyjny „przerzut w Alpy” i atmosferę obrad oraz pracę nad dokumentami.
Referaty wygłosili też młodzi badacze historii z instytutów i uczelni polskich oraz zagranicznych, którzy przybliżyli szereg postaci walki o niepodległość, m.in. generałów Abrahama i Borutę-Spiechowicza, księży Popiełuszkę, Suchowolca, Niedzielaka i Zycha, biskupa Miziołka oraz Wojciecha Ziembińskiego, Jana Olszewskiego i Jerzego Łojka.
Z dokumentów i przedstawionych referatów wynika, że środowiska niepodległościowe nie były zbiorowiskiem przypadkowych organizacji. Posiadały one bogatą tradycję i oparcie w czynach bohaterów poprzednich generacji walki o niepodległość. Organizacje niepodległościowe ze względu na postawiony cel miały głębsze analizy stanu imperium komunistycznego i możliwości jego upadku oraz leprze przygotowania do przejęcia władzy i jej wykorzystania dla dobra suwerennej Polski niż dysydenci. Z dokumentów i wystąpień wynika, że była ogromna siła dążeń niepodległościowych występująca w organizacjach i partiach o tym charakterze, występująca w radykalizującym się Związku „Solidarność” i w wielu organizacjach i ośrodkach polskich rozsianych po całym świecie. Z konferencji i życia wynika, że dążenia te nie były wykorzystane przez dwie umawiające się strony, które chciały doprowadzić do zachowania ciągłości PRL-u.
Moderatorem Sekcji IV był prof. Wiesław Wysocki - Kierownik Grupy Historycznej Formacji Niepodległościowej, któremu za wielki trud przygotowania konferencji, prowadzenie i dobór referentów Formacja składa podziękowania.



Waldemar Pernach
Warszawa 25.10.2009
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum