" /> Dyskusje ogólne :: Esbecy z tajnego zbioru IPN nie stracą lepszych emerytur
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Esbecy z tajnego zbioru IPN nie stracą lepszych emerytur
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 11:16 am    Temat postu: Esbecy z tajnego zbioru IPN nie stracą lepszych emerytur Odpowiedz z cytatem

Esbecy, których akta są w ściśle tajnym tzw. zastrzeżonym zbiorze IPN, nie stracą przywilejów emerytalnych - co od Nowego Roku obejmie ogół oficerów służb specjalnych PRL. Materiały z tego zbioru są tajne i IPN nie wolno ich udzielać organom emerytalno-rentowym dla obniżki świadczeń.

Problem ujawnił prezes IPN Janusz Kurtyka, przedstawiając w Senacie informację o pracach Instytutu w 2008 r.

Na mocy specjalnej ustawy, od 1 stycznia 2010 r. oficerowie służb PRL i członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (lub wdowy po nich) stracą prawo do uprzywilejowanych świadczeń - wyższych niż mają zwykli emeryci. Pierwsi już dostają decyzje o obniżce, od której można się odwołać do sądu.

Według szacunków IPN, takich decyzji może być w sumie ok. 45 tys. Do końca roku IPN ma przekazać organom emerytalnym zaświadczenia o przebiegu służby funkcjonariusza wraz z informacją, czy "czynnie wspierał osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego" - wtedy zachowałby swe świadczenie.

- Nie jesteśmy w stanie udzielić informacji zakładowi emerytalno-rentowemu odnośnie do funkcjonariuszy, których teczki zostały przekazane do zbioru zastrzeżonego, nie wolno nam bowiem udzielać takiej informacji. Można zatem powiedzieć, że ci, którzy znaleźli się w zbiorze zastrzeżonym, będą mieli szczęście i nie będą zweryfikowani w ramach tej ustawy - oświadczył Kurtyka senatorom.

Zapewnił, że IPN widzi problem. - Z całą pewnością zwrócimy się - zwracamy się i będziemy się zwracali - do odpowiednich służb ochrony państwa, żeby jak najwięcej tych teczek personalnych, które są w zbiorze zastrzeżonym, było wyjmowanych z tego zbioru po to, żebyśmy mogli je zweryfikować - zapowiedział.

W zbiorze zastrzeżonym są akta służb PRL "aktualne dla bezpieczeństwa państwa", których z tego powodu IPN nie ujawnia na ogólnych zasadach (nie wiadomo, co konkretnie tam jest). Dostęp do zbioru mają wyłącznie prezes IPN i służby specjalne. To one decydują, co ma być w tym zbiorze - choć prezes może uchylić ich decyzję (spory rozstrzyga kolegium IPN). Kurtyka zmniejszył ten zbiór niemal dwukrotnie. Za prezesury Leona Kieresa (lata 2000-2005) do tego zbioru miało trafić wiele akt służb PRL, nie związanych z bezpieczeństwem RP.

IPN podkreśla, że nie dostał z budżetu dodatkowych funduszy na realizację ustawy o obniżce świadczeń służb PRL i musiał zwolnić ok. 100 osób, by uzyskać pieniądze na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz stworzenie zespołu do weryfikacji. - Mogę zameldować Wysokiemu Senatowi, że Instytut prawdopodobnie wywiąże się z tego zadania, mimo że sam wielokrotnie zgłaszałem obawy - mówił Kurtyka.

IPN stwierdził, że ustawą powinno być objętych ok. 45 tys. osób; do weryfikacji zostało jeszcze ok. 10 tys. osób. Kurtyka ujawnił, że IPN otrzymał do sprawdzenia 194 tys. osób. Według niego, zakład emerytalno-rentowy przesłał wszystkie dane dotyczące osób, które pobierają uprzywilejowane świadczenia. - Naszym zadaniem było wyłuskanie z tej masy żyjących jeszcze i pobierających emerytury funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa - dodał prezes IPN.

Kurtyka zdradził, że przy okazji udało się wykryć szereg nadużyć. Według niego, w organach bezpieczeństwa PRL "bardzo często zdarzało się, że ktoś pełnił służbę np. pięć lat, a do emerytury liczyło się dziesięć, a później piętnaście lat i na podstawie jego oświadczenia potwierdzonego przez dwóch towarzyszy służby, zaliczano mu i przydzielano emeryturę". "Całkiem sporo osób w ten sposób będzie teraz zweryfikowanych" - zapowiedział prezes IPN. Jego zdaniem, "zakład emerytalno-rentowy wypłacał te emerytury siłą rozpędu".

Obecnie funkcjonariusze służb specjalnych od 1944 do lipca 1990 r. (lub ich bliscy) dostają wyższe świadczenia niż zwykli emeryci - nawet do 5 tys. zł. Zdaniem posłów PO - autorów ustawy - naruszało to "zasady sprawiedliwości społecznej". Emerytury dla b. oficerów będą zatem obliczane nie tak jak obecnie - według wskaźnika w wysokości 2,6% podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 - lecz 0,7% (tak jak za okres nieskładkowy, za okres składkowy wynosi on 1,3%).

Przeciętny emeryt ze służb PRL straci ok. tysiąca zł; świadczenia generałów spadną nawet trzykrotnie. Szacowano, że świadczenia dla b. oficerów służb PRL mają się zmniejszyć o ok. 600 mln zł rocznie. PO zapowiadała, że część oszczędności przeznaczy dla "pokrzywdzonych przez PRL".

Przywileje za lata służby w PRL stracą także ci funkcjonariusze SB, którzy w 1990 r. zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa - np. szefowie UOP gen. Gromosław Czempiński i gen. Andrzej Kapkowski. Krytykowali to szefowie MSW po 1990 r., m.in. Krzysztof Kozłowski i Andrzej Milczanowski. - Zatrudniałem tych ludzi na określonych warunkach płacowych i emerytalnych. Po blisko 20 latach ustanawia się nowe zasady, rażąco niekorzystne, uważam to za skandal - mówił Milczanowski.

Członkom WRON emerytura wojskowa naliczana będzie po 0,7 proc. podstawy wymiaru za rok służby w wojsku - począwszy od 8 maja 1945 r. WRON - administrująca od grudnia 1981 r. do lipca 1983 r. stanem wojennym - składała się z 22 wyższych wojskowych (część już nie żyje). Szef WRON gen. Wojciech Jaruzelski - sądzony za bezprawne wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. - dostaje 7 tys. zł emerytury "generalskiej". Mówił, że nie skorzysta z emerytury, jaka przysługuje mu jako b. prezydentowi RP z lat 1989-1990. SLD i b. prezydent Aleksander Kwaśniewski prowadzili kampanię przeciw odebraniu mu wyższej emerytury.

Lewica zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, zarzucając jej m.in. odpowiedzialność zbiorową wobec funkcjonariuszy z PRL (nie jest jeszcze znany termin rozprawy). Niektórzy prawnicy uważają, że nie powinno być konstytucyjnych problemów z odebraniem wyższych emerytur oficerom służb PRL; za wątpliwą uznawali zaś konstytucyjność odbierania ich członkom WRON.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Esbecy-z-tajnego-zbioru-IPN-nie-straca-lepszych-emerytur,wid,11668547,wiadomosc.html


Pawel
----------------------
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krzysiek
Weteran Forum


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 240

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ważny cytat z artukułu: Za prezesury Leona Kieresa (lata 2000-2005) do tego zbioru (zastrzeżonego - przypis mój) miało trafić wiele akt służb PRL, nie związanych z bezpieczeństwem RP.
No proszę!
To Kieres powinien trafić przed Trybunał Stanu. Hm... tylko co, jeżeli ten trybunal lub ich kolesie to może też towarzystwo ze zbioru zastrzeżonego? A za przeproszeniem sam Kieres?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tam trzymają wszystkie święte krowy ha,ha, nie związane z bezpieczeństwem kraju. Dla dobra tego społeczeństwa, żeby przypadkiem nikt się nie dowiedział, co mają na sumieniu i kim są.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak się okaże, że nie każdy z funkcjonariuszy
Cytat:
"czynnie wspierał osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego"
wyłącznie zajmując się bezinteresowanie noszeniem grypsów aresztowanym działaczom podziemia i przeprowadzaniem staruszek, to będą mogli dochodzić, że nie może w resorcie dojść do braku równości między zwykłymi, a uprzywilejowanymi, umieszczonymi w zbiorze akt zastrzeżonych, co da im asumpt to tego aby w imię praworządności i sprawiedliwości społecznej zaniechać dyskryminacji i utrzymać im świadczenia na dotychczasowym poziomie. A Kalisza, "Lalusia" czy "Buca" będziemy oglądać w telewizji na okrągło.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście:
Cytat:
To Kieres powinien trafić przed Trybunał Stanu. Hm... tylko co, jeżeli ten trybunal lub ich kolesie to może też towarzystwo ze zbioru zastrzeżonego? A za przeproszeniem sam Kieres?
To tak jak w obecnym projekcie ustawy o IPN, Prezes ma być wybierany na podstawie tego, co będzie miłym senatom uczelni, w których siedzą stare TWlce od wieków przeciwne jakiejkolwiek lustracji. Come back Kieresa, ewenturalnie kreowanie jemu podobnych mamy jak w banku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, czy przed biurem Lecha Bolesława Wałęsy stoi już kolejka tych, którzy mu pomagali Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krzysiek
Weteran Forum


Dołączył: 20 Sie 2009
Posty: 240

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jeszcze doczekamy się twierdzenia, że co drugi ubek działał na rzecz niepodleglości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zbiorze zastrzeżonym więcej pewnie papierów dotyczących obecnej agentury wpływu obsiadającej od 20 lat stołki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czegoś tu nie rozumiem...... emeryci już nie są czynni zawodowo, wiec w jaki sposób odtajnienie ich akt może zagrozić obronności naszego kraju??? Logicznie więc rozumując, osoby te nie muszą być w dziale akt zastrzeżonych. Fakt ten można wyjaśnić logicznie: na liście w aktach zastrzeżonych są osoby, po opublikowaniu nazwisk których społeczeństwo mogłoby doznać potężnego szoku. Nie dość, że są chronione w ten sposób, to jeszcze do końca zycia otrzymywać będą za swą zdradę parokrotnie większą emeryturę, niż przeciętny działacz podziemia niepodległościowego. TO SKANDAL. Trzeba zaprotestować przeciwko takim praktykom.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 6:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta ostatnia uwaga Pana Piotra każe rzeczywiście odrzucać wszelką ochronę starych sługusów PRL. Jak "aktualne dla bezpieczeństwa państwa" mogą być dane emerytowanych, starych partyjnych pretorian. Co zaś do tych, którzy rzeczywiście pomagali podziemiu, to zostali już napiętnowani przez swych kamradów i TW (vide mjr Hodysz przez TW "Bolek"), mając o nich dane znacznie lepsze niż my mamy o aparacie bezpieczeństwa PRL. Pozostali 'wyrabiają sobie papiery' u swoich trzymanych w szachu ofiar. O ile jeszcze bowiem jako tako broni się ochrona i nieujawnianie czynnych pracowników wywiadu o korzeniach w PRL (choć doprawdy jest dziwne, że przez 20 z górą lat nie udało się im 'podziękować'), to już całkowicie bezpodstawne jest rozpinanie ochronnego parasola nad ciemiężcami-emerytami i nagradzanie ich świadczeniami wielokrotnie cenniejszymi niż mają ich byłe (a czasem i obecne) ofiary; chodzi mi tu o to, iż obecnie nie jest rzadkością, że podnoszący głowy dawni oprawcy zaczynają na nowo nękać swe ofiary sprzed lat. Jeśli przy takich praktykach dawny SBk odniesie sukces, to nawet może 'załapać się' jako osoba podziemia, wykazując jakimiś trickami, że "czynnie wspierał osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego" uzyska ekstra ochronę i będzie opijać i wyśmiewać to jak się jej udało 'solidaruchem' zostać.

SBcki emeryt ważny "aktualnie dla bezpieczństwa państwa" - można zapłakać, że bezpieczeństwo Państwa opiera się na SBckich emerytach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerry
Weteran Forum


Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 396

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Perfidia POpaprańców nie zna żadnych granic podłości, dziś w wiadomościach TVP Graś powiedział że odpowiedzialność za ten stan rzeczy spada na prezesa IPNu J. Kurtykę (czytaj winny jest PiS) bo on nie interweniował gdy PO przeprowadzała ten projekt przez sejm i senat.
_________________
W CZASACH POWSZECHNEGO FA?SZU PISANIE PRAWDY JEST CZYNEM REWOLUCYJNYM.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Lis 08, 2009 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widocznie Graś zapomniał, że prezes J. Kurtyka, był nie mniej POwskim kandydatem na to stanowisko jak PiSu. Więc piłkę trzebaby odbić Grasiowi jeszcze dalej. Nie wiem czy czasem PO nie głosowała za J. Kurtyką jednogłośnie. Przed chwilą znalazłem w Internecie (na stronie IPNu), że "Poparł go m.in. Stefan Niesiołowski (PO)". Zatem jak zadawalał tak wytrawnego smakosza jak Stefek Burczymucha, to nie sądzę aby ktoś z PO mógł mieć jakiekolwiek zastrzeżenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pon Lis 09, 2009 1:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PO będzie (tak zapowiada) ustalać poszkodowanych przez PRL. Czyli ustali rekompensaty dla Bolków i jemu podobnych. Nie pominie z pewnością swych współtwórców z tow.Olechowskim czy Czempińskim. Coś skapnie koalicjantom, np. byłym działaczom ZSL. A i potencjalnym koalicjantom (czy też w ramach miłosierdzia przez nią prezentowanego) uhonorują Cimoszewicza, Kwaśniewskiego i oczywiście "człowieka honoru" Kiszczaka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Lis 09, 2009 7:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pan Grzegorz pisze:
Cytat:
prezes J. Kurtyka, był nie mniej POwskim kandydatem na to stanowisko jak PiSu.

Nie pamietam, aby wczesniej Kurtyka szczegolnie "wychylal sie" z czymkolwiek, tak ze moze oni nie spodziewali sie, ze IPN zmieni sie az na tyle.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerry
Weteran Forum


Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 396

PostWysłany: Pon Lis 09, 2009 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanislaw Siekanowicz napisał:
Pan Grzegorz pisze:
Cytat:
prezes J. Kurtyka, był nie mniej POwskim kandydatem na to stanowisko jak PiSu.

Nie pamietam, aby wczesniej Kurtyka szczegolnie "wychylal sie" z czymkolwiek, tak ze moze oni nie spodziewali sie, ze IPN zmieni sie az na tyle.


Przecież POdpory PO (Stefek Burczymucha, Bolek, Znak i inni) są za ujawnianiem PRAWDY OBIEKTYWNEJ i nie muszę chyba nikomu wyjaśniać jaki to jest rodzaj prawdy Wink .

Widocznie Kurtyka zapomniał że prawda obiektywna ma tyle wspólnego z prawdą co kiedyś ekonomia socjalistyczna z ekonomią.

_________________
W CZASACH POWSZECHNEGO FA?SZU PISANIE PRAWDY JEST CZYNEM REWOLUCYJNYM.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group