Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bondaryk chroni esbeków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Lis 12, 2009 7:28 am    Temat postu: Bondaryk chroni esbeków Odpowiedz z cytatem

http://glos.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1657&Itemid=76

"Bondaryk chroni esbeków
Redaktor: konik
10.11.2009.

Funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa znajdujący się w tzw. zbiorze zastrzeżonym nie stracą swoich wysokich uposażeń. Odium spada na prezesa IPN Janusza Kurtykę, podczas gdy o udostępnieniu tych informacji decyduje szef ABW Krzysztof Bondaryk

Zgodnie z ustawą to szef ABW stanowi krajową władzę i służbę ochrony państwa właściwą do ochrony informacji niejawnych, co stwierdza art. 2 ust. 3 ustawy. Z kolei zgodnie z art. 27 ust. 7 to on dokonuje na wniosek prezydenta, premiera itd. stosownych sprawdzeń.

Kurtyka zarzucił rzecznikowi rządu Donalda Tuska Pawłowi Grasiowi w specjalnie wydanym oświadczeniu nieprawdziwe wypowiedzi w tej sprawie.

"W Wiadomościach TVP 1 (godz. 19.30) i w Panoramie TVP 2 (godz. 22.30) z dnia 8 listopada 2009 r., w materiałach o przywilejach funkcjonariuszy SB, których akta są w ściśle tajnym tzw. zastrzeżonym zbiorze IPN, pojawiły się wypowiedzi pana posła PO, rzecznika rządu Pawła Grasia: "Prezes IPN-u nie zwracał uwagi na ten fakt w momencie tworzenia ustawy o odbieraniu byłym esbekom emerytur" (Wiadomości TVP1) oraz "Mogę tylko wyrazić ubolewanie, że prezes IPN nie zwracał uwagi na ten fakt w momencie tworzenia ustawy+ (Panorama TVP 2)" ? czytamy w oświadczeniu.

Prezes IPN podkreślił, że przedstawiciele Instytutu na etapie prac nad tzw. ustawą dezubekizacyjną wielokrotnie zwracali uwagę na problem nierozstrzygnięcia w tej ustawie kwestii dostępu do akt esbeków w zbiorze zastrzeżonym. Czynili to m.in. podczas spotkań w sejmowych podkomisjach 19 i 27 listopada 2008 r. oraz podczas plenarnego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dnia 2 grudnia 2008 r. Dwa dni później

Kurtyka skierował oficjalne pismo do ówczesnego przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego, w którym informował, iż "wydawanie przez IPN informacji o przebiegu służby w organach bezpieczeństwa państwa na podstawie akt osobowych funkcjonariuszy i dokumentów zgromadzonych w archiwum IPN narusza postanowienie art. 39 ustawy o IPN (zbiór zastrzeżony). Stwarza to poważne zagrożenie dla prawidłowego wypełniania obowiązków".

W zbiorze zastrzeżonym są akta służb PRL "aktualne dla bezpieczeństwa państwa", których z tego powodu IPN nie ujawnia na ogólnych zasadach. Dostęp do zbioru mają wyłącznie prezes IPN i służby specjalne. To one, a więc m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego kierowana przez Bondaryka - decydują co ma być w tym zbiorze.

Fakt, iż to nie IPN decyduje o zasobach tzw. zbioru zastrzeżonego sprawia, że esbecy, których akta w nim figurują nie stracą przywilejów emerytalnych, co od Nowego Roku obejmie ogół oficerów służb specjalnych PRL. Według obowiązującego prawa materiały z tego zbioru są tajne i IPN nie wolno ich przekazywać organom emerytalno-rentowym dla obniżki świadczeń. ?Można zatem powiedzieć, że ci, którzy znaleźli się w zbiorze zastrzeżonym, będą mieli szczęście i nie będą zweryfikowani w ramach tej ustawy. (?) Z całą pewnością zwrócimy się - zwracamy się i będziemy się zwracali - do odpowiednich służb ochrony państwa, żeby jak najwięcej tych teczek personalnych, które są w zbiorze zastrzeżonym, było wyjmowanych z tego zbioru po to, żebyśmy mogli je zweryfikować" ? mówił prezes IPN w Senacie.

Podczas swojej prezesury Kurtyka zmniejszył zbiór zastrzeżony niemal dwukrotnie. Za Leona Kieresa, w latach 2000-2005, do tego zbioru miało trafić wiele akt służb PRL, nie związanych z bezpieczeństwem RP. .

Od 1 stycznia 2010 r. oficerowie służb PRL, w tym m.in. byli szefowie UOP gen. Gromosław Czempiński i gen. Andrzej Kapkowski, a także członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (lub wdowy po nich) stracą prawo do uprzywilejowanych świadczeń. Według szacunków IPN, takich decyzji może być w sumie ok. 45 tys. Przywileje za lata służby w PRL stracą także ci funkcjonariusze SB, którzy w 1990 r. zostali pozytywnie zweryfikowani i przyjęci do Urzędu Ochrony Państwa.

Członkom WRON emerytura wojskowa naliczana będzie po 0,7 proc. podstawy wymiaru za rok służby w wojsku - począwszy od 8 maja 1945 r. WRON - administrująca od grudnia 1981 r. do lipca 1983 r. stanem wojennym - składała się z 22 wyższych wojskowych (część już nie żyje). Szef WRON gen. Wojciech Jaruzelski - sądzony za bezprawne wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. - dostaje 7 tys. zł emerytury "generalskiej".

***

Odbieranie esbekom emerytur spotyka się ze zmasowanym atakiem ?frontu obrony ubeków?, zrzeszającego środowiska dawnej tzw. lewicy podziemia solidarnościowego, Unii Wolności, Platformy Obywatelskiej, postkomunistów i Lecha Wałęsy. Jednym z najbardziej brutalnych przejawów kampanii ze strony PO były groźby obcięcia finansów Instytutowi po wydaniu przez niego książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, potwierdzającej agenturalność Wałęsy. Obecnie mamy kolejną odsłonę nagonki, przejawiającą się w zgłoszonych przez Platformę i lewicę projektach noweli ustawy o IPN, których zapisy paraliżują decyzyjność jej kierownictwa. Ponadto rząd Tuska, broniąc interesów SB i jej agentury, zablokował przekazanie IPN-owi dodatkowych funduszy na realizację ustawy o obniżce świadczeń służb PRL. Spowodowało to, że Instytut musiał zwolnić ok. 100 osób, by uzyskać pieniądze na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz stworzenie zespołu do weryfikacji.

Rita Żebrowska, Andrzej Echolette "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum