Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czego dowiemy się o Wojskowych Służbach Informacyjnych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Sty 29, 2007 12:48 pm    Temat postu: Czego dowiemy się o Wojskowych Służbach Informacyjnych Odpowiedz z cytatem

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodatek3_070129/dodatek3_a_1.html
INFORMACJE NIEJAWNE

Czego dowiemy się o Wojskowych Służbach Informacyjnych


Raport o pozaprawnych działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz osób z nimi współpracujących zostanie ogłoszony w Monitorze Polskim. Postanowienie prezydenta o publikacji jest równoznaczne ze zdjęciem z tego dokumentu klauzuli tajności, o której mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych


Nie ulega wątpliwości, że jest to decyzja bez precedensu. Uprawnienia prezydenta do jej podjęcia wynikają z wchodzącej w życie 1 lutego nowelizacji z 14 grudnia ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (DzU nr 7, poz. 49).


Uwalnianie od nieformalnych wpływów

Uchwalenie noweli to konsekwencja - jak podkreślano w dyskusji nad jej projektem - ujawnienia przez Komisję Weryfikacyjną oraz Komisję Likwidacyjną Wojskowych Służb Informacyjnych rażących naruszeń prawa w działaniach WSI oraz ich poprzedników prawnych. Zagrożenia dla porządku prawnego państwa oraz demokratycznego systemu sprawowania władzy uzasadniają - zdaniem inicjatora tych przepisów, a był nim prezydent RP - pełne, publiczne wyjaśnienie szkodliwego oddziaływania wojskowych służb specjalnych na życie polityczne i gospodarcze. Przedstawiciele prezydenta w dyskusji nad projektem noweli wielokrotnie podkreślali, że w państwie prawa gospodarka, media i inne środki społecznego przekazu muszą być wolne od nieformalnych wpływów.

Osiągnięcie tych konstytucyjnych wartości nie będzie możliwe bez pełnego ujawnienia nielegalnych działań służb specjalnych, także tych podejmowanych po 1989 r.


Żołnierze i pracownicy

Opracowanie raportu o pozaprawnych działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przed wejściem w życie ustawy z 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych to obowiązek przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej.

W raporcie ma opisać działania tych służb wykraczające poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ma zawrzeć w nim informacje o osobach, które wbrew swym obowiązkom lub łamiąc prawo:
¦ ujawniły lub wykorzystały informacje stanowiące tajemnicę państwową lub służbową albo uzyskane w trakcie służbowych czynności operacyjno-rozpoznawczych wykonywanych przez WSI albo inne organy czy służby,
¦ stosowały przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania,
¦ wpływały na decyzje administracyjne oraz inne czynności urzędowe organów władzy publicznej,
¦ tajnie współpracowały z przedsiębiorcą, nadawcą, redaktorem naczelnym, dziennikarzem lub podmiotem prowadzącym w Polsce działalność wydawniczą,
¦ przekazały fałszywe informacje lub podejmowały inne działania, aby zainicjować przeciwko określonej osobie bezpodstawne ściganie karne o przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne,
¦ mając wiarygodną wiadomość o przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu przestępstwa, nie zawiadomiły o tym organów ścigania,
¦ utrudniały postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa,
¦ pomawiały określone osoby lub instytucje o postępowanie lub właściwości, które mogły poniżyć je w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,
¦ osiągały korzyści z tytułu tego typu działań.

Byli też inni

Informacje dla opinii publicznej dotyczyć będą nie tylko funkcjonariuszy i osób zatrudnionych przez służby, ale i osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, które wiedziały o nielegalnych działaniach służb i nie starały się ich ukrócić.

Społeczeństwo ma się dowiedzieć także o osobach z nimi współpracujących, jeżeli wiedziały albo przewidywały i godziły się na to, że współuczestniczą w nielegalnych poczynaniach służb. Także o tych, które nakłaniały do takich działań, ułatwiały je lub poprzez uzależnienie od siebie polecały.

Ujawnią w przyszłości

Nowela mówi także, co będzie się działo z raportem, zanim zostanie odtajniony i opublikowany. Otóż przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ma obowiązek przekazać raport prezydentowi RP, prezesowi Rady Ministrów i wiceprezesom Rady Ministrów. Prezydent przekaże go marszałkom Sejmu i Senatu, a po zasięgnięciu ich opinii poda do publicznej wiadomości w Monitorze Polskim.

Jeżeli po przekazaniu raportu ujawnią się nowe okoliczności, które powinny zostać w nim opisane, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej, niezwłocznie po ich ujawnieniu, sporządzi odpowiednie uzupełnienie raportu. Jeżeli takie nowe okoliczności zostaną ujawnione po zakończeniu działalności komisji, raport uzupełni odpowiednio szef kontrwywiadu lub wywiadu.

ŻANETA SEMPRICH

--------------------------------------------------------------------------------

Komisja weryfikuje wnioski
Wojskowe Służby Informacyjne zostały zlikwidowane 30 września 2006 r. Ich żołnierze oraz pracownicy mogli złożyć wniosek o wyznaczenie na stanowisko służbowe w nowo organizowanych służbach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Wraz z nim składali oświadczenie, że nie uczestniczyli w nielegalnych działaniach tych służb. Sprawdzanie tych oświadczeń to podstawowe zadanie Komisji Weryfikacyjnej. Dostęp do wszelkich, łącznie z zawierającymi tajemnicę państwową, materiałów archiwalnych i operacyjnych, a także innych dokumentów niezbędnych do weryfikacji oświadczeń Komisji Weryfikacyjnej musiała zapewnić Komisja Likwidacyjna WSI, a potem także szefowie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Termin zakończenia działalności Komisji Weryfikacyjnej określi prezes Rady Ministrów w zarządzeniu. Tryb działania i dokumentowania pracy Komisji Weryfikacyjnej uregulował prezes Rady Ministrów w rozporządzeniu z 24 lipca 2006 r. (DzU nr 135, poz. 953).



Robert Majka z Przemyśla, tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum