Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Abp. Michalik przebaczył esbekowi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Lut 19, 2007 9:35 am    Temat postu: Abp. Michalik przebaczył esbekowi Odpowiedz z cytatem

http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070219/REGION00/70218014


powrót wyślij wydrukuj zgłoś błąd PODKARPACIE
19 lutego 2007 - 0:01

Abp. Michalik przebaczył esbekowi
- Byli esbecy przyznajcie się do czynienia ludziom krzywdy - apeluje arcybiskup Józef Michalik.


Abp. Józef Michalik: To nie jest dla mnie przyjemne, aby tłumaczyć się z czegoś, co nigdy nie miało miejsca. (DARIUSZ DELMANOWICZ) PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Abp Michalik: nie zamierzałem ukrywać faktów
19-02-2007 On sam wbrew woli został przez nich wciągniętych na listę agentów.

W ub. tygodniu abp. Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski ujawnił, że bez swojej wiedzy i zgody został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o pseudonimie "Zefir”. Nastąpiło to w 1975 roku. Z ewidencji bezpieki skreślono go 3 lata później. W archiwach IPN nie zachowały się żadne raporty ani pokwitowania podpisane przez duchownego.

Według Kościelnej Komisji Historycznej w tej sytuacji jakiekolwiek rozważania dotyczące świadomej, czy nieświadomej współpracy, bądź jej szkodliwości, są bezprzedmiotowe.


SB się przeliczyło


Abp. Michalik podejrzewa, że SB zamierzała wykorzystać go jako potencjalnego agenta, kierując się błędnymi przekonaniami o jego rzekomym konflikcie z biskupem. W czerwcu 1975 roku ks. Michalik wyprowadził się z mieszkania w kurii łomżyńskiej do budynków tamtejszego seminarium duchownego.

Uczynił to w pełnym porozumieniu z biskupem, ponieważ chciał zmniejszyć zaangażowanie w pracy administracyjnej, na rzecz obowiązków duszpasterskich. Niemal w ślad po tym wizytę złożyli mu SB-ecy z ofertą współpracy. Odrzucił ją.


Diabelski system


Wiadomość o tym, że hierarcha miał być agentem bezpieki zakoczyła wiernych archidiecezji przemyskiej.

- Nie tylko jego próbowali złamać - zapewnia Józef Bartoszek z Przemyśla. - W tamtym czasie nękali wszystkich bez względu na wykonywany zawód. Najważniejsze jest jednak to, że arcybiskup nie poszedł na żaden układ.

Swojego poruszenia nie kryją również kapłani głęboko przekonani o niewinności metropolity.

- To przykra sytuacja, w której musi udowadniać, że nie jest wielbłądem - mówi ksiądz Tadeusz Gramatyka, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu. - Przykład arcybiskupa pokazuje jak skomplikowane były minione czasy, z jakimi niespodziankami mamy i nadal możemy mieć do czynienia. Na światło dzienne wychodzi diabelski charakter ówczesnego systemu.

Abp. Józef Michalik zaapelował w piątek do były esbeków, aby przyznali się do czynienia ludziom krzywdy i wyznali prawdę. Osobiście przebaczył człowiekowi, który zarejestrował go jako TW "Zefir”.

Dariusz Delmanowicz
d.delmanowicz@gcnowiny.pl
Zobacz wizytówkę autora.

Dygresja wypowiedzi abp.Michalika . Jak czytam od kilku dni wypowiedzi abp.Michalika,zastanawiam się czy i ja mam wybaczyć mjr Krzysztofowi Bobinskiemu z-cy Naczelnika SB , por.Ryszardowi Skibie z SB ,kapitanowi Stanislawowi Strugowi z SB ( dziś biznesmeni na Podkarpaciu), którzy urobili mi opinię " osoby niepoczytalnej umyslowo"? Bo nie podpisalem zobowiązania do wspólpracy. SB-cy roztaczali przede mna "sloneczną przyszlość" , moglem skonczyć studia i żyć dziś ustawiony gdybym tylko podpisal zobowiązanie do wspólpracy. Klimat, że coś ze mną jest nie tak , itd... , rozpowszechniali , także wszelkiej maści tzw "dzialacze podziemnej S" , którzy te informacje powielali wśród ludzi. Nikomu nie życzę klimatu, który doświadczalem, jeszcze teraz dowiaduję się o sobie rzeczy, które przez myśl by mi nie przeszly,że można coś takiego mówić o czlowieku... Najdziwniejsze,że ludzie dawali wiarę tym plotkom. Nie jest to mile , zapewniam ,nie jest to mile , czuć się zgnojonym psychicznie w opinii otaczających ludzi ... Nie jest mi latwo o tym mówić. Myślę,że Państwo mnie zrozumiecie. Przyznam się, że czasami czuje się jak frajer , gdy patrzę na postępowanie obecnego prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chome ... i innych "polityków" ( jak choćby p.Marek Kuchciński z Przemyśla , obecnie szef klubu PiS w sejmie), którzy cynicznie śmieją mi sie w twarz.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?p=24375#24375


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Pon Sty 11, 2010 7:26 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Merkin
Bywalec Forum


Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 45

PostWysłany: Nie Lis 29, 2009 8:49 pm    Temat postu: Kaczka intrnetowa Odpowiedz z cytatem

Komentarz słuszny, kaczka usunięta.

Ostatnio zmieniony przez Merkin dnia Pon Lis 30, 2009 12:47 pm, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum