Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zaskarżą zakaz symboli komunizmu

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 12:01 pm    Temat postu: Zaskarżą zakaz symboli komunizmu Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,401624_Zaskarza_zakaz_symboli_komunizmu.html

"Zaskarżą zakaz symboli komunizmu
Eliza Olczyk 05-12-2009, ostatnia aktualizacja 05-12-2009 00:44

SLD zamierza jeszcze w tym roku zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepis zakazujący propagowania symboli komunistycznych.

Posłowie SLD odgrażali się, że zaskarżą przeforsowany przez PiS przepis tuż po jego uchwaleniu. Zdaniem Sławomira Kopycińskiego z Sojuszu przepis, który zakazuje produkcji i rozpowszechniania symboli komunistycznych pod groźbą dwóch lat więzienia, jest niezgodny z art. 42 Konstytucji RP. Według SLD-owskich prawników ten artykuł stanowi, że obywatel ma prawo dokładnie wiedzieć, za co może zostać ukarany.

– A przepis o zakazie propagowania symboli komunistycznych jest niejasny – mówi Kopyciński. – Ustawodawca nie określił, co ma na myśli, a każdy obywatel może interpretować to inaczej. Dla Radosława Sikorskiego symbolem komunizmu jest np. Pałac Kultury, a dla mnie to symbol Warszawy.

Pytany, czy zgodziłby się na zakaz rozpowszechniania symboli komunistycznych, gdyby zostały one określone w ustawie, odpowiada jednak, że nie.

Mariusz Błaszczak, rzecznik PiS, uważa natomiast, że nie ma potrzeby precyzowania symboli komunizmu.

– Zakazane jest przecież rozpowszechnianie symboli i treści nazistowskich i nikt nie pyta, co ustawodawca miał na myśli – mówi Błaszczak. – Na tej podstawie polski sąd zakazał rozpowszechniania „Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

Czy to znaczy, że w Polsce na tej samej zasadzie powinno być zakazane rozpowszechnianie np. dzieł Włodzimierza Lenina?

Na to pytanie Błaszczak odpowiada, że książek w ogóle by nie szykanował.

– Dla mnie symbolem komunizmu jest sierp i młot – mówi rzecznik PiS. – Niestety wielu ludziom, którzy nie znają zbrodni komunizmu, ten znak kojarzy się pozytywnie, a nie powinno tak być.

Politolog Wojciech Jabłoński uważa jednak, że ten spór dla większości ludzi nie ma żadnego znaczenia. – To typowy przepis, którego celem jest poprawa samopoczucia polityków – mówi Jabłoński."

Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewa
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 69

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 12:48 pm    Temat postu: Re: Zaskarżą zakaz symboli komunizmu Odpowiedz z cytatem

Witja zacytowal: "To typowy przepis, którego celem jest poprawa samopoczucia polityków – mówi Jabłoński."

Ja uwazam ten przepis za wprowadzanie cenzury bocznymi drzwiami. Dzisiaj sierp i mlot, jutro Weber i Marks moga stac sie przedmiotami tego zapisu. Ustawa jest tak mglista, ze dopuszcza dowolnosc interpretacji przez aparat policyjny. Dzisiaj ta ustawa moze nie byc problemem ale jak sprawy sie zaostrza to nie zdziwia mnie akty oskarzenia za posiadanie publikacji Lenina lub Luxemburg.

Jestem rozczarowana ta ustawa. Jednym z glownych powodow mojego zaangazowania w ruch Solidarnosc byl sprzeciw wobec cenzury PRL. Do ostatniego tygodnia podawalam Polske za przyklad demokratycznego panstwa w sprawie wolnosci wypowiedzi.

Wiem, ze w poniedzialek moi przyjaciele zapytaja mnie o te ustawe (doniesienie o tej ustawie pojawilo sie i na FOX i na DemocracyNow). Co mam im powiedziec? Ze dorobek zycia powaznej czesci polskiej populacji stal sie 'nielegalny' (te medale za socjalistyczna prace, na przyklad)? Palac Kultury, Muranow, duza czesc polskich miast, utwory literackie, filmowe lub muzyczne sa nielegalne? Mamy spalic na stosie wiersze Broniewskiego?

Nie bawi mnie analizowanie tej ustawy. Wazne jest, ze ona jest mglista mniej wiecej tak jak ustawy PRL dotyczace wolnosci wypowiedzi. Spedzilam troche czasu w PRL-owskim wiezieniu z powodu cenzury (jeszcze 10 lat temu moi sasiedzi pamietali kilogramy 'zakazanych' ksiazek wynoszonych przez SB-ekow z mojego mieszkania) i nie zycze sobie aby wnuki moich przyjaciol w Polsce powtorzyli moje doswiadczenie tylko dlatego, ze dyskutowana ustawa poprawia samopoczucie politykow.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie Pani Ewo rzucasz hasło "Swastyka na każdym domu" Gratuluję! Co ma cenzura wspólnego z propagowaniem zbrodniarzy.
Między komunizmem a nasizmem nie ma specjalnej róznicy, obydwa zbrodnicze! Z rąk narodowego socjalizmu zginęło ok. 10 razy mniej osób. To prawda, że zbodnie rozciagnięte były w czasie! To jednak nie zmienia ich faktu i ogromu!
Najgorsze, jest to, że wciskasz ludziom ciemnotę - o nielegalnej muzyce tworzonej w okresie PRL, rozbudowie miast itp. Nie jesteś "głupią blondyną", wszak przyznajesz się do doktoratu z socjologii! Więc kim ?
To, że kochasz Putina i Urbana to wiemy.
Nie mam ochoty pozwalać, by ludzie tracili cenny czas na dyskusje z Tobą!
Zamykam post zanim znowu zajmiesz się kasowaniem swoich wpisów jak to zrobiłas 3 tygodnie temu!!!!!

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Admin MR
Gość





PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani porównanie systemu PRL-owskiej cenzury, z ustawą zakazującą propagowania ideologii i symboli systemu komunistycznego, jest niestosowne. System komunistyczny był systemem zbrodniczym na równi z nazizmem i co do tego wśród uczestników tego Forum i pewnie nie tylko panuje zgoda. Wplątywanie w dyskusję o ideologii i symbolach komunizmu dokonań ludzi, którzy nie z własnej woli stali się świadkami, a raczej ofiarami instalowania tej zbrodniczej ideologii, nosi wszelkie znamiona świadomej manipulacji. Były już problemy w naszych wzajemnych relacjach, na samym początku Pani obecności na naszym Forum, widzę że nie wyciągnęła Pani wniosków z tamtych doświadczeń. Napisała Pani:

Cytat:
Nie bawi mnie analizowanie tej ustawy. Wazne jest, ze ona jest mglista mniej wiecej tak jak ustawy PRL dotyczace wolnosci wypowiedzi. Spedzilam troche czasu w PRL-owskim wiezieniu z powodu cenzury (jeszcze 10 lat temu moi sasiedzi pamietali kilogramy 'zakazanych' ksiazek wynoszonych przez SB-ekow z mojego mieszkania) i nie zycze sobie aby wnuki moich przyjaciol w Polsce powtorzyli moje doswiadczenie tylko dlatego, ze dyskutowana ustawa poprawia samopoczucie politykow.

*Podkreślenia moje

A nas szanowna Pani, nie bawi czytanie tego typu deklaracji i nie życzymy sobie wprowadzania na to Forum tylnymi dzwiami elementów lewackiej ideologii. Proszę to co napisałem traktować jako ostrzeżenie, zarazem uprzedzam lojalnie że więcej ostrzeżeń nie będzie.


Admin MR.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum