Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

B.Wildstein - "Ustawić historyków"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 11:15 am    Temat postu: B.Wildstein - "Ustawić historyków" Odpowiedz z cytatem

Oto tekst Bronisława Wildsteina pt. "Ustawić historyków", zamieszczony na blog.rp.pl
Cytat:
Ustawić historyków

Nowa ustawa o IPN ma, według deklaracji jej projektodawców, odebrać Prawu i Sprawiedliwości tę instytucję.

W języku PO odbieranie PiS oznacza podporządkowanie sobie. Święta się zbliżają, spróbujmy więc dostrzec w nowej ustawie iskierkę nadziei. Hasłem PO jest otwarcie archiwów dla wszystkich. Byłoby to przedsięwzięcie niezwykle pozytywne oddające nam naszą historię. Czy możemy na to liczyć?

Projektodawca ustawy Arkadiusz Rybicki powiedział w TOK FM: “IPN będzie pod rządami nowej ustawy i, mam nadzieję, nowej Rady IPN złożonej właśnie z historyków, i to takich doświadczonych, wpuści tam po prostu innych badaczy, którzy na podstawie tych samych źródeł będą mogli może inaczej interpretować tę historię. Myślę, że to tych młodych historyków też w jakiś sposób ustawi”.

Wydawałoby się, że otwarcie archiwów to odsłonięcie faktów, okazuje się jednak, że mają być one opatrzone interpretacjami. I to innymi niż dotychczas. A co jeśli fakty nie będą chciały się poddać nowym interpretacjom, nawet gdy pośpieszą z nimi “doświadczeni historycy”?

Oburzenie PO i osobiście lidera tej partii wywołała książka historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka “SB a Lech Wałęsa”. Książka pokazywała fakty – nie kwestionował ich żaden historyk, który ją przeczytał. Owszem, wielu z tych, którzy nie tylko do niej nie zajrzeli, ale nawet chwalili się tym, potępiało ją w czambuł i zarzucało jej fałszerstwa. Skądinąd, poczucie intelektualno-towarzyskiej bezkarności tego typu osobników dużo mówi o naszym kraju. Z całego robionego przez nich rejwachu można było zrozumieć, że Wałęsa jest naszym dobrem narodowym (a z pewnością dobrem PO), którego nie wolno dotykać palcem historyka.

Okazuje się, że dotyczy to nie tylko Wałęsy. Także informacje IPN potwierdzające agenturalną działalność Aleksandra Kwaśniewskiego uznane zostały przez premiera Tuska za powód do zasadniczych zmian w tej instytucji. Ten rzeczowy model polemiki historycznej każe sądzić, że chodzi nie tyle o otwieranie, ile o ustawianie, na początku historyków, a potem historii.

A w jednym z komentarzy przeczytałem:
Cytat:
Już po wydaniu książki doktorów Cenckiewicza i Gontarczyka, Lech Wałęsa powiedział, że trzeba poczekać na jego biografię napisaną przez “właściwych historyków”. To teraz możemy mieć, oby nie(!!!), tych “właściwych” historyków, kreujących historię lub pilnujących, by ci “młodzi” nie popełniali “myślozbrodni” badając archiwa, tylko “kuli po linii”, czyli jak trzeba.

Choć do tej pory też oczywiście mogli i wypisywali chwalby 'skarbu narodowego', to teraz, obsadzając swoimi antylustratorami IPN, będą to robić pod godłem IPN.
Mnie jeszcze ciekawi jak to będzie wyglądać takie otwarte archiwum, z którego nikt niczego nie będzie mógł dostać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wolno?ciowiec
Gość





PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem książkę "Sprawa Lecha Wałęsy". Uważam że trzeba ujawnić kto był agentem (oczywiście tych prawdziwych agentów), ale nie rozumiem czego z tego powodu robi się jakąś nagonkę. Po prostu ujawnić bez żadnych represji i zamknąć ostatecznie ten temat.
Powrót do góry
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo pięknie i prosto Pan to ujął. Tylko żal nie jest to pogląd większości - jak widać. Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wolno?ciowiec
Gość





PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz - Wrocław napisał:
Bardzo pięknie i prosto Pan to ujął. Tylko żal nie jest to pogląd większości - jak widać. Sad


Może dlatego że coniektórzy robią z agentów "wielkich okrutnych zbrodniarzy". Uważam że nie tędy droga. Po prostu ujawnić - kto był agentem ten był,kto ma zfałszowaną teczkę to też wyjaśnić. Tak jak teraz są agenci CBA,ABW i innych organów, tak wtedy byli agenci SB - czyli służby działającej na obszarze państwa PRL. Dlatego trzeba ujawnić - a jak ktoś chce ścigać kogoś za to że donosił,niech robi to prywatnie. Najwyższa pora by zamknąć tą niechlubną kartę.
Powrót do góry
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolnościowiec napisał:
Przeczytałem książkę "Sprawa Lecha Wałęsy". Uważam że trzeba ujawnić kto był agentem (oczywiście tych prawdziwych agentów)...

Ciekawe co Pan ma na mysli piszac „oczywiście tych prawdziwych agentów”.
Jaka jest Pana definicja prawdziwego i nieprawdziwego agenta? Na czym polega wedlug Pana roznica?
Czy ma Pan jakies sugestie co do tych „prawdziwych”? Rownie bardzo mnie interesuje Pana zdanie, kto jest tym nieprawdziwym agentem?


Wolnościowiec napisał:
... ale nie rozumiem czego z tego powodu robi się jakąś nagonkę....

Tutaj zeby mozna bylo sie ustosunkowac, potrzebne jest sprecyzowanie, co Pan rozumie pod slowem „nagonka”. Pytam dlatego poniewaz to do zludzenia przypomina mi Ubecka definicje, w ktorej cokolwiek by sie powiedzialo bedzie nagonka.
Jest to wazne dla mnie rowniez dlatego, zebym sobie mogl wyrobic zdanie o Pana osobie i Pana intencji.

Wolnościowiec napisał:
... Po prostu ujawnić bez żadnych represji ...

To bardzo ciekawe! Ujawnić bez żadnych represji. To znaczy amnestia? Za popelnione przestepstwa nie bedzie wymiaru sprawiedliwosci?
Rozumiem ze nie podziela Pan mojego zdania, ze sama wspolpraca z organami okupanta jest przestepstwem i podlega surowej karze. W takim razie prosze zajac stanowisko, co poczac z kapusiami ktorych donosy spowodowaly wielkie szkody, lub smierc tego na ktorego donosil?

Wolnościowiec napisał:
... i zamknąć ostatecznie ten temat.

To Pan sobie nawet sprytnie wymyslil. „Ujawnic tych prawdziwych”(?), „nie robic nagonki”, udzielic w ciemno amnestii, rozdac wysokie emerytury.
I co jeszcze?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do wielu wypowiedzi Pana Wolnościowca można opatrzyć uwagą:
Cytat:
To Pan sobie nawet sprytnie wymyslil.

Przy czym ten spryt, jakby go nie oglądać podobny jest do sprytu znanego z bilbordów PO czy SLD. Typu 'wybierzmy przyszłość', 'nie męczmy ludzi lustracją', 'nie obciążajmy budżetu finansowaniem partii', 'nie płaćmy abonamentu' itd. I mimo to Wolnościowiec zamiast iść łatwą drogę na onecie, wybrał cieżką harówkę przekonywania nas do jedynych słusznych, swoich poglądów.
Zdumiewa też prostota postulatów. Jak za dawnej babci PZPR, "by ludziom żyło się lepiej". Innymi słowy zróbmy tak, żeby było dobrze, albo jeszcze lepiej, żeby ktoś nam tak dobrze zrobił. - Niektórzy aż się do tego palą, nawet na cmentarzach dyskutują jak nas dobrze urządzić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wolno?ciowiec
Gość





PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widocznie zostałem źle zrozumiany. Oczywiście jestem za lustracją, ale należy przeprowadzić to z sensem i nie traktować każdego kto ma inne zdanie jako potencjalnego agenta. I nie traktować zaraz każdego kto był agentem jako "wielkiego zbrodniarza", tylko ujawnić i wyjaśnić wszelkie niejasności. Tak to widzę.
Powrót do góry
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny,
Niech Pan nie zamydla mi oczu, ze zostal Pan zle zrozumiany!
W poprzednim poscie napisal Pan:
Wolnościowiec napisał:
Może dlatego że coniektórzy robią z agentów "wielkich okrutnych zbrodniarzy". Uważam że nie tędy droga. Po prostu ujawnić - kto był agentem ten był,kto ma zfałszowaną teczkę to też wyjaśnić. Tak jak teraz są agenci CBA,ABW i innych organów, tak wtedy byli agenci SB - czyli służby działającej na obszarze państwa PRL. Dlatego trzeba ujawnić - a jak ktoś chce ścigać kogoś za to że donosił,niech robi to prywatnie. Najwyższa pora by zamknąć tą niechlubną kartę.


Dopiero teraz zrozumialem ze ten Pana pseudonim "Wolnościowiec", to poprostu taki dowcip.
Przepraszam ze tak pozno, ale posmialem sie naprawde szczerze!
Oczywiscie mlodym czytelnikom trzeba tutaj wyjasnic, ze kazdy kto podjal sie wspolpracy z okupantem, zasluzyl na kule w leb. Nie ma panstwa na swiecie, gdzie obowiazujace prawo widzi to inaczej. Tak rowniez Armia Krajowa karala w drugiej wojnie swiatowej zdrajcow i kolaborantow.
W PRL rowniez!
Tak dlugo, az tych prawdziwych wolnosciowcow, „Lesnych”, partyzantow, „Zolnierzy Wykletych”, Bezpieka wylapala i skazala na smierc. Nie sposob nie wspomniec tutaj, ze na samym poczatku oficerami Bezpieki byli sowieci ktorzy przybrali Polskie nazwiska i nosili Polskie mundury. Sa na to juz ujawnione dokumenty. Z czasen, systematycznie zastepowani byli polskimi zdrajcami, sowieckimi slugusami. To wlasnie oni i ich kapusie, terroryzowalo spoleczenstwo! Przescigali sie w sposobach terroru, aby przypodobac sie sowietom.
To byli zbrodniarze!
Wszystkie nastepne pokolenia Esbekow i ich kapusie maja ten wlasnie rodowod!
Ja uwazam ze to nie tedy droga – „kto był agentem ten sobe był” i przejsc do porzadku dziennego.
Spoleczenstwo oczekuje od wladz praworzadnosci. A praworzadnosc oznacza ze zdrajcy, bandyci, zlodzieje i oszusci beda scigani przez organa sprawiedliwosci i odpowiednio ukarani.
Dopiero wtedy kiedy wladze panstwowe spelnia te oczekiwania, skonczy sie to co Pan nazywa „nagonka”, a jest w rzeczywistosci oznaka niezadowolenia z panujacej niesprawiedliwosci.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wolno?ciowiec
Gość





PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam że agent agentowi nie równy i trzeba wyjaśnić kto świadomie współpracował z SB i go rozliczyć. Tyle mam do powiedzenia.
Powrót do góry
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W kwestii agentury poczynił nam Pan "Wolnościowiec" wykład, że ho,ho. A najzabawniejsze jest to, że usiłuje Pan "edukować" ludzi, którzy tutaj obecni w zdecydowanej swojej większości, dobrze poznali na własnej skórze, nie wyłączając miejsc najbardziej wrażliwych, działalność SB i ich agentury. Po przeczytaniu tych Pańskich klasyfikacji, tych dobrych, złych, wielkich zbrodniarzy i tych w domyśle mniejszych, po tym kiedy dowiadujemy się że nie rozróżnia Pan ewentualnych agentów obecnych służb CBA, ABW i innych, od agentów komunistycznej policji politycznej SB, wniosek nasuwa się tylko jeden, taki mianowicie że Pan po prostu nie ma pojęcia o czym mowa. Nie mam ochoty dokonywać szczegółowej analizy Pana wpisów, bo nie ma sensu. Mam zatem propozycję taką, abyśmy już zakończyli ten nieszczęsny dla Pana temat agentury i przeszli może do otaczającej nas rzeczywistości, w której przychodzi zderzać się nam z codziennymi problemami. W związku z tym, mam pytanie o Pana postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, o zrecenzowanie obecnej władzy, metod jakimi się posługuje, priorytetów jakie przed sobą stawia, czy ta władza dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, czy może nie za bardzo. Jeżeli można, to zapraszam do tematyki w której się Pan być może odnajdzie, a i uczestnicy tego Forum będą mogli nawiązać z Panem jakiś sensowny kontakt.






Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Wolnościowcu
Jest Pan niewolnikiem własnych poglądów.
Muszę Pana uświadomić i poedukować, ponieważ wygłasza Pan na naszym forum zdanie, z którym ja osobiście nie mogę się zgodzić. Oczywiście, że agent agentowi nierówny, różnią się z całą pewnością wzrostem. Ale niestety muszę Pana rozczarować: wszyscy świadomie donosili, pewnie i na Pana, może i do dziś(ci agenci, których przewerbowano z SB na UOP itd.).
Większość działaczy, szczególnie podziemia, ma możliwość oglądać swoje dokumenty z IPN, i zapewniam Pana, że to co się czyta, to nie są żadne fałszywki, tylko prawdziwe donosy dotyczące zarówno działalności, jak i spraw osobistych.
Chyba nie byłoby Panu przyjemnie, gdyby w Pana życiu grzebał ubek z donosicielem(np. sąsiadem lub znajomym) w konkretnym celu. Cel był i jest do dzisiaj oczywisty: spacyfikować wroga. A wrogiem był każdy, kto chciał żyć w normalnym kraju. Teraz niestety jest podobnie. Wrogiem jest każdy, kto nadal chciałby żyć w normalnym państwie. A jest się podwójnym wrogiem, jeśli ktoś posiada informacje dotyczące zarówno agentury, jak i kolaborantów, dzięki którym uwłaszczyła się nomenklatura komunistyczna.
Do której z tych grup zalicza Pan Lecha Wałęsę?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wolno?ciowiec
Gość





PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 9:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wałęsa może i był agentem (piszę może gdyż nie mnie to oceniać). Może też był złym prezydentem,ale uważam że jakiś wkład w Solidarność też miał. Państwo pewnie uważają że był agentem i zdradził ideały Solidarności, ja uważam, że być może był (to powinno ostatecznie rozwiązać IPN), ale Państwo zapewne mają większą wiedzę, moja wiedza opiera się tylko na różnego rodzaju mediach.
Powrót do góry
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Gru 22, 2009 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wrzuciłam Pana tekst do elektroencefoterii i okazuje się, że jest Pan bardzo błyskotliwy i inteligentny.
Przepraszam Pana, że usiłowałam Pana pouczać!
No ale w takiej sytuacji proponuję Panu zagościć na forum Stowarzyszenia Wolnego Słowa(SWS).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum