" /> Dyskusje ogólne :: Historia Wielkiego Posłania Polaków
Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia Wielkiego Posłania Polaków
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Gru 14, 2009 11:27 pm    Temat postu: Historia Wielkiego Posłania Polaków Odpowiedz z cytatem

Jadwiga Chmielowska

Historia Wielkiego Posłania Polaków

Mikołaj Iwanow pisze w wydanym z okazji 25-lecia SW Albumie ”O wyzwolenie z komunizmu ludzi i narodów przysięgam walczyć”( Oficyna Wydawnicza Wolumen, Warszawa 2007 str. 63), że jesienią 1980 r pojawił się w Biuletynie Dolnośląskim i tam poznał Kornela Morawieckiego. W tym samym tekście opisuje jakoby Posłanie do Ludzi Pracy uchwalone na I Walnym Zgromadzeniu Delegatów 8 września 1981r., było odpowiedzią na „List Młodych Socjalistów z Moskwy” ”( Album 25-lecia SW, Oficyna Wydawnicza Wolumen, Warszawa 2007 str. 64). Są przytoczone w tym tekście obydwa posłania.

To moskiewskie podpisane jest przez „Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w ZSRR (18.08.1981r.). Jako pomysłodawcę wysłania tego listu do „Solidarności” Iwanow wymienia Andreja Fadina. Następnie pisze, że autorami tego tekstu był Andrej Fadin i on - Mikołaj Iwanow. Młodych Socjalistów ( A. Fadina i P. Kadiukina poznał przez ich kolegę ze studiów Olega Buchowca, z którym pracował w Instytucie Historii Akademii Nauk Białorusi.

W tekście Iwanowa pada wprost stwierdzenie: „ ostatnie zdania (Posłania „S” przyp. red.) o poparciu dla tych, którzy wybrali drogę walki z ustrojem komunistycznym, były wyraźną odpowiedzią na naszą odezwę!” Następnie pisze, że Kornel Morawiecki kilkaset egzemplarzy rozkolportował wśród Delegatów na WZD.
W Biuletynie Dolnośląskim nr 7-9/ 26-27 z Lipca- Sierpnia 1981 str. 3 jest List Młodych Socjalistów zamieszczony. ”( Album 25-lecia SW, Oficyna Wydawnicza Wolumen, Warszawa 2007 str. 62). Jest tam zresztą kuriozalny list od redakcji BD wzywający by nie zajmować się bojem „S” o media, o kształt gospodarki itp., co miało być na WZD dyskutowane.
Byłam wtedy członkiem Zarządu Regionu Śląsko - Dąbrowskiego. Nie byłam na Zjeździe, zajmowałam się niedopuszczeniem do strajku w regionie po prowokacji w Kopalni w Szczygłowicach – aresztowano przewodniczącego „S” - Arenta. Gdyby jednak Delegaci ten list z Moskwy znali to wiedziałabym pierwsza! Byłam obok Jacka Jagiełki najbliższym współpracownikiem Andrzeja Rozpłochowskiego, przewodniczącego jedynego z 4 Międzyzakładowych Komitetów Strajkowych z Sierpnia 80, gdzie podpisano ogólnopolskie porozumienia rządowe, który nie był kapusiem! To Rozpłochowski jest autorem słów; „jak Solidarność uderzy mocno pięścią, to kuranty na Kremlu zagrają Mazurka Dąbrowskiego!” Delegaci ze Śląska dzwoniliby do mnie ze słowami „W Moskwie się ruszyło”. Nic takiego wtedy nie słyszałam. Potem przypisywano Posłanie Buzkowi ( ponoć prowadził tę część Zjazdu). W Solidarności Walczącej z kolei mówiono, że to wkład Morawieckiego. Nigdy nie miałam czasu tego sprawdzić. Nigdy też wcześniej nie dotarła do mnie informacja o „Liście z Moskwy Młodych Socjalistów”.

Dopiero, gdy zobaczyłam album dowiedziałam się o tej historii. Zaczęłam się tym interesować. Udało mi się dotrzeć do wielu opracowań naukowych o historii Posłania I WZD. Wynika z nich jednoznacznie, że pomysłodawcą był Region Wielkopolski Południowej – Kalisz. Prześledziłam całą drogę powstania i uchwalenia tekstu „Posłania do Ludzi Pracy Europy Środkowo - Wschodniej”.
Zaniósł go do Prezydium nieżyjący już Bogusław Śliwa ( szef delegacji Kaliszan). Wymyślił zaś jadąc do Gdańska Henryk Siciński, który doszedł do wniosku, że taki mały Region musi czymś zabłysnąć by przejść do historii. Jego posłanie było krótsze i spokojniejsze. Nie podobał się jednak pomysł i Prezydium Zjazdu „pogoniło” Śliwę do Komisji Uchwał i Wniosków. Tu z kolei, choć sam pomysł Jacek Kuroń skrytykował, to Henryk Wujec i Jan Lityński obronili i zaczęli przeredagowywać ( Warszawskie Zeszyty Historyczne Wydawnictwo MOST nr 3 Warszawa 1989r.). Ostateczny tekst jest więc autorstwa Lityńskiego i Śliwy, podpisany został przez Bogusława Śliwę i Antoniego Pietkiewicza( Delegaci Reg. Wielkopolska Południowa NSZZ „Solidarność”). Kuroń się wściekł i nie był na sali obrad podczas głosowania. Było już późno w nocy gdy tekst ”Posłania do Ludzi Pracy trafił pod głosowanie. Tadeusz Matuszczyk stwierdził, że można pominąć procedury i od razu głosować.( Warszawskie Zeszyty Historyczne Wydawnictwo MOST nr 3 Warszawa 1989r. str. 110). Andrzej Gwiazda zaproponował, że nie powinno się głosować tylko przez aklamację przyjąć, wszyscy zaczęli klaskać i tak powstał najważniejszy dokument Zjazdu. Ciekawa jest relacja Henryka Wujca, który pisze, że bardzo się na posłanie wściekł Kuroń , biegł już na salę obrad, by jeszcze przeredagowywać ale nie zdążył! Dziennikarzy też gdzieś wymiotło(WZH nr 3). Ciekawe były komentarze. Np. Lech Wałęsa uważał, że Posłanie było błędem taktycznym. ( Warszawskie Zeszyty Historyczne Wydawnictwo MOST nr 3 Warszawa 1989r. str. 105).
W tym opracowaniu znalazła się też dyskusja czy rzeczywiście Posłanie „S” mogło być odpowiedzią na List z Moskwy. Otóż pada tam stwierdzenie, że dopiero w 2 połowie września został list z Moskwy przedrukowany przez wiele gazet związkowych między innymi przez „Niezależność”. Wyraźnie pada stwierdzenie, że nawet jeśli to prawda, że takowy list istniał rzeczywiście, to „mogła się z tym zapoznać” tylko garstka delegatów. (Warszawskie Zeszyty Historyczne Wydawnictwo MOST nr 3 Warszawa 1989r. str. 109).

Dokładniej sprawa Posłania jest opisana w książce Marka Kozłowskiego Bogusław Śliwa – zarys biografii Kalisz 2005.
W Kronice Wielkopolski nr 4 Poznań, 2005r.( str.37- 44) znajdujemy pełniejszy opis genezy „Posłania”. Nie jest on w żadnym punkcie sprzeczny z materiałami z 1989r (WZH). Jest szczegółowym opisem zdarzeń i relacji oraz analiza historyczną. Zdziwiło mnie natomiast to, że jeszcze w 1981r. w końcu września było spotkanie z Delegatami na Zjazd z Regionu Dolnośląskiego. Zapytani o tekst posłania z Moskwy i pojawieniu się jego w licznej prasie wykazali zdenerwowanie i nie chcieli na ten temat rozmawiać. Dowiedziałam się we Wrocławiu, że „Biuletyn Dolnośląski” był pospiesznie drukowany i dowożony na WZD aby zdążyć. W tym biuletynie na pewno tekst Młodych Socjalistów z Moskwy był. Tylko nie udało nam się ustalić czy było to po 8 września czy przed. I WZD zakończył się 10 września a Posłanie zostało uchwalone 8 września.

Rozmawiałam, bądź czytałam relacje wszystkich, którzy z Posłaniem I WZD mieli coś wspólnego. Korespondowałam też z autorami opracowań historycznych. Dyskutowaliśmy o kwerendzie na ten temat. Jest dla mnie bezdyskusyjnie jasne, że nie ma żadnego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy tymi dwoma posłaniami. Posłanie do ludzi pracy I WZD jest więc oryginalnym polskim pomysłem i dziełem ( Kaliszan).
Podczas Konferencji w ramach obchodów 25-lecia „Solidarności Walczącej” powiedziałam o tym publicznie. Hanka Łukowska Karniej ostro zaprzeczyła sugerując, że nie mogę mieć o tym pojęcia, gdyż nie byłam Delegatem na WZD.

Zainteresowali mnie natomiast Młodzi Socjaliści, którzy ten „List” jakoby do „Solidarności” wystosowali. Byli oni gośćmi na jubileuszu 25-lecia „SW”.
Andrzej Fadin i Paweł Kudiukin byli założycielami Grupy Młodych Socjalistów. Fadin to syn pracownika Wydziału Międzynarodowego przy KZ KPZS. Andriej Fadin i Paweł Kudiukin, pracowali w elitarnym Instytucie Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych, zaliczanym do ośrodków analiz strategicznych, obsługujących kierownictwo partyjno-państwowe kraju. Kudiukin stał się wkrótce jednym z głównych teoretyków „grupy młodych socjalistów” (pod taką nazwą znane jest w literaturze kółko Fadina, Kudiukina i in.). Ideologia „młodych socjalistów” stanowiła syntezę idei eurokomunizmu, lewicowej socjaldemokracji i „nowej lewicy”. Od 1977 roku grupa wydawała niezależny almanach „Warianty”, redaktorem odpowiedzialnym był Andriej Fadin. Na treść almanachu składały się artykuły autorstwa członków grupy, poświęcone teoretycznej analizie problemów społecznych, dokonanej z pozycji socjalistycznych. Autorzy polemizowali zarówno z konserwatywno-patriotycznym, sołżenicynowskim typem dysydentyzmu, jak i z liberalną postawą prozachodnią. Jeden z członków grupy Boris Kagarlicki w 1980 r. został kandydatem do KPZR, jednak po przeprowadzonej u niego rewizji, podczas której znaleziono samizdat, do partii go nie przyjęto, a ze studiów wyrzucono. Członkowie grupy zostali oskarżeni o założenie „antyradzieckiej” organizacji i wydawanie nielegalnych czasopism.

W czasie śledztwa większość członków grupy a zwłaszcza jej liderzy P. Kudiukin i A. Fadin, złożyli bardzo obszerne zeznania i wyrazili gotowość okazania skruchy (pokajali się). Wyszli na wolność i wrócili do pracy. Kagarlicki dalej organizował ruch socjalistyczny, by w końcu poprzeć przeciwników Jelcyna w „Puczu Janajewa” (1991r.). Oczywiście dzięki pogrążającym zeznaniom, dwie osoby — geolog Michaił Riwkin (łączny wyrok 7 lat) , który nie okazał skruchy i odmówił składania zeznań na temat swej konspiracyjnej działalności w sprawach, które dotyczyły osób trzecich, oraz Andriej Szyłkow (łączny wyrok 6 lat) z Pietrozawodzka, mający z młodymi socjalistami tylko pośrednie związki, trafili na kilka lat do łagrów, po których zasądzono dodatkowo zsyłki. (Prigowory po politicheskim Dielam 50-80 godow, IV seria, Moskwa 1992 str. 33-41)

W tej grupie „Młodych Socjalistów) wg artykułu M. Iwanowa był też Oleg Buchowiec ( Album 25-lecia SW Oficyna Wydawnicza Wolumen, Warszawa 2007). Pracowali razem w Instytucie Historii Białoruskiej Akademii Nauk, gdzie Iwanow zajmował się również opieką nad gośćmi zagranicznymi. Buchowiec znał liderów Grupy Młodych Socjalistów ze studiów w Moskwie. W 2009r., gdy trwała ostra wymiana zdań między Polską a Putinem na przełomie sierpnia i września Oleg Buchowiec wsławił się artykułem w mińskiej gazecie o tym, że to Polacy powinni przeprosić Białorusinów za to, że w 1920-21r zagarnęli Ziemie Zachodniej Białorusi ("Sowietskaja Biełorussija" 2 października 2009 /piątek/” Lekcja historii: praca nad błędami”). Artykuł odbił się szerokim echem w Polsce między innymi wspomniał o nim portal wp.pl podając główne tezy oskarżenia Polski.

Mikołaj Iwanow postulował zaproszenie na obchody 25 –lecia „Solidarności Walczącej” (czerwiec 2007r.) oprócz Pawła Kudiukina i Olgi, wdowy po Fadinie również Pana Buchowca. Na szczęście tej ostatniej kandydatury nie udało się mu umieścić na liście zaproszonych na 25-lecie „Solidarności Walczącej” gości. Ostry protest Piotra Hlebowicza poparty został przeze mnie i większość zebranych na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów.

Niestety doszło do bardzo nieprzyjemnej sytuacji, gdy na uroczystość wręczania orderów członkom „SW” w Pałacu Prezydenckim na liście gości zaproszonych znaleźli się przyjaciele Mikołaja Iwanowa „Młodzi socjaliści” a brakło miejsca dla posłów z Gruzji, Estonii, Ukrainy, Litwy – wieloletnich więźniów sowieckich łagrów a także z Czech. Nie zostali oni przez prof. Andrzeja Kisielewicza - Przewodniczącego Komitetu Organizacji Obchodów 25-lecia „SW” umieszczeni na liście zaproszonych, pomimo wielokrotnych zapewnień Kornela Morawieckiego, że wszystko jest sprawdzone. Okazało się, że goście Pana Iwanowa „Młodzi Socjaliści” są ważniejsi od światowej sławy przywódców ruchów niepodległościowych z 7 państw, które doprowadziwszy do rozpadu ZSRS odzyskały niepodległość. Podpadli tym, że nie byli kolegami Iwanowa, tylko współpracownikami Autonomicznego Wydziału Wschodniego „SW”. Tylko dzięki błyskawicznej interwencji Piotra Hlebowicza i mojej w biurze przepustek Pałacu Prezydenckiego nie doszło do międzynarodowego skandalu.

Ci, do których Posłanie I WZD „Solidarności” było skierowane i którzy walkę w swoich ojczyznach podjęli, byli gośćmi Prezydenta RP! Na wniosek Piotra Hlebowicza i mój -Przewodniczących Autonomicznego Wydziału Wschodniego „SW”, Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał im ordery zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej. 20 listopada 2009r. w Belwederze odbyła się uroczystość ich wręczenia
( http://www.prezydent.pl/aktywnosc/ordery-i-odznaczenia/art,735,ordery-dla-dzialaczy-opozycji-przedsierpniowej.html ).

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 31 Maj 2020
Posty: 123

PostWysłany: Nie Maj 31, 2020 7:53 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 6:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Andrzej Fadin i Paweł Kudiukin byli założycielami Grupy Młodych Socjalistów. Fadin to syn pracownika Wydziału Międzynarodowego przy KZ KPZS. Andriej Fadin i Paweł Kudiukin, pracowali w elitarnym Instytucie Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych, zaliczanym do ośrodków analiz strategicznych, obsługujących kierownictwo partyjno-państwowe kraju.

Według amerykańskich sowietologów lat 80. ta instytucja wykonywała prace na zamówienie KGB i była przez KGB kontrolowana.
Cytat:
Buchowiec znał liderów Grupy Młodych Socjalistów ze studiów w Moskwie. W 2009r., gdy trwała ostra wymiana zdań między Polską a Putinem na przełomie sierpnia i września Oleg Buchowiec wsławił się artykułem w mińskiej gazecie o tym, że to Polacy powinni przeprosić Białorusinów za to, że w 1920-21r zagarnęli Ziemie Zachodniej Białorusi ("Sowietskaja Biełorussija" 2 października 2009 /piątek/” Lekcja historii: praca nad błędami”).

Pozostaje tylko zapytać Mikołaja Iwanowa czy wiedział kim byli ci ludzie. Może i nie wiedział.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 9:13 am    Temat postu: Iwanow Odpowiedz z cytatem

Laughing Po co pytać? KGB wie wszystko Wink
_________________
http://www.solidarni.waw.pl


Ostatnio zmieniony przez JACEK dnia Czw Gru 17, 2009 9:17 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 11:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KGB i wcześciejsza CzeKa uczyły sie od carskiej "Ochrany". Była ona specjalistką od zakładania "lewych" organizacji spiskowych. Chodziło o złapanie w sieć potencjalnych konspiratorów zanim jeszcze zbudują własną organizację. Wtedy szpicle musieli by ją rozpracowywać - a tu jak na dłoni.
Z powyższego tekstu można nawet wysnuć hipotezę, że gdy już Posłanie zostało uchwalone lub nawet na etapie biegania od Prezydium do Komisji Uchwał i Wniosków, słuzby wpadły na to aby podstawic rosyjski tekst. Byłoby to zabranie Polakom chwały inicjatywy a druga rzecz to uwiarygodnienie ekipy "Młodych Socjalistów". To sie w pracy operacyjnej nazywało "legendowanie".
Podczas I WZD "S" odczytano list z pozdrowieniami z Rumunii. Ten szczegół był powszechnie znany i komentowany. Przeczytano niestety równiez nazwisko i adres autora, który trafił na kilka lat do rumuńskiego więzienia.
Przebieg procesu Młodych Socjalistów był opisany w przytoczonym w artykule wydawnictwie Memoriału w roku 1992. Jak to więc możliwe, że członek tej grupy Mikołaj Iwanow zaprasza 15 lat później tych, co nawet jeśli nie byli prowokatorami ( co mało prawdopodobne), to swymi zeznaniami wsadzili na wiele lat do więzienia opozycjonistów, którzy nie byli członkami ich organizacji a jedynie współpracowali m.inn w organizacji drukarni i kolportażu. Czytałem skany z procesu.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Była ona specjalistką od zakładania "lewych" organizacji spiskowych.

I dzięki tym tradycjom i sprawdzonym metodom pomogli nam zredagować Odezwę, a może tylko równolegle pracowali nad tym samym. Tak mogło powstać wiele poczynań 'nibytransformacji'. I w Solidarności i RWE - wszędzie ludzie kontrolowani przez służby. To nie sarkazm. Choć można zapytać, czy to była ta postępowa, reformatorska część aparatu?

Cytat:
Po co pytać. KGB wie wszystko ?

Na szczęście nawet KGB nie wie wszystkiego, ale dobrze byłoby wiedzieć co wie. Ciekawe jest to, że jak piszą świadkowie Kuroń, wielki ideolog ruchu był wściekły na Odezwę - może nie znał aktualnej linii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uchwalone Posłanie było autentyczne! Wymyślili je Solidarnościowcy - Delegaci z Kalisza! To nie była zadna prowokacja i inspiracja. Zaproponował Henryk Siciński! Poparli koledzy z Regionu "S" i Bogusław Śliwa (szef Delegacji) zgłosił. To było najważniejsze i najdonoślejsze wydarzenie Walnego Zjazdu "S" w 1981r!.

Natomiast wszystko co wiaże się z Listem Młodych Socjalistów jest podejrzane! Wygląda na to, że chcieli przejąć inicjatywę.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 12:19 pm    Temat postu: Iwanow Odpowiedz z cytatem

Oczywiście chodziło mi o to, że Iwanowa nie ma co pytać. Natomiast jest jedna rzecz, która mnie martwi. To jest sprawa jak Kornel dobiera sobie przyjaciół. Jakimi ludźmi się otacza. Kiedy przestanie być naiwny. Powininien wreszcie zwrócić się do IPN o odtajnienie nazwisk tw i innych chwastów, którzy donosili na niego.
Wymóc na swoich przyjaciołach i współpracownikach zrobienie tego samego. I przestać się pokazywać z ludźmi o wątpliwej reputacji. Zwłaszcza, że ma podobno ambitne plany polityczne.

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skany z wydanej w Moskwie przez "MEMORIAŁ" publikacji o procesach politycznych (1992). W tych fragmentach można zobaczyć, jak liderzy "Młodych Socjalistów" zachowali się w śledztwie - efektem czego ludzie z nimi współpracujący poszli na parę lat do łagrów, a oni sami szybko wyszli na wolność. Źle się dzieje, że łączy się tych ludzi z historią "Solidarności Walczącej". Bardzo źle się będzie kojarzyło.Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 12:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacek napisał:
Cytat:
Oczywiście chodziło mi o to, że Iwanowa nie ma co pytać.

Nie, tak nie mozna. Rola tych "Mlodych Socjalistow" jest nam juz znana z powyzszych faktow. Natomiast zanim Pan publicznie orzeknie o roli Iwanowa, to nalezy udzielic mu glosu, jezeli bedzie sobie tego zyczył. Zwłaszcza, ze chodzi o czlonka SW, mieszkającego w Polsce i osiągalnego.
Teraz co do szerszego kontekstu wrocławskiego, ktory Pan poruszył. Popieram Panski apel do srodowiska wrocławian, aby zabrali sie za porządną lustracje, zresztą sam juz to wyglaszalem niedawno na tym Forum. To oczywiscie moze wiele wyjasnic na temat agentury SB, ale prawdopodobnie nie pomoze w ustaleniu agentow innych sluzb jak STASI czy KGB. Nie wiem czy wiele da sie w tej materii zrobic, ale byc moze dobra kwerenda w Instytucie Gaucka cos by dala. Pisze to dlatego, ze juz kilka lat temu widzialem na wlasne oczy papiery z bylego archiwum STASI, jakie na swoj temat otrzymal jeden z moich wroclawskich przyjacioł "z tamtych lat". Niestety, nie zgodzil sie on na publikacje a nawet nie moglem zrobic kopii, bo ma on stosunek do lustracji taki - powiedzmy - lekcewazący, podobnie jak paru jego kolegow. Uczciwie mowiąc to w tych dokumentach nie ma zadnych rewelacji poza rzeczami ogolnie juz znanymi skądinąd, ale jeden fragment sugerowal, ze dwa osrodki "S" byly szczegolnie intensywnie rozpracowywane przez STASI - Gdansk i Wrocław.
Przy okazji mam prosbe do wroclawiakow (lub bylych wroclawiakow), ktorzy otrzymali dokumenty z IPN. Jezeli pojawia sie w nich TW "Kot", to prosze o kontakt przez prywatną wiadomość. Chodzi o pomoc w identyfikacji waznego agenta, ktory rozpracowywal kolejno SKS, Klub Samoobrony Spolecznej Ziemi Dolnosląskiej, Biuletyn Dolnosląski i Zarząd Regionu "S", a ktorego tozsamosci IPN dotychczas nie moze "ustalić jednoznacznie". Z jednej informacji wynika, ze latem 1981 zapisal sie na wycieczke do Hiszpanii i potem nie pojawia sie w dokumentach - moze po powrocie donosił pod innym pseudonimem albo nie wrocił i "działał" wśrod emigracji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 10:34 am    Temat postu: Wiele jeszcze jest możliwe. Odpowiedz z cytatem

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że w archiwach IPN nie można odnależć agentów KGB. Bratnie służby jakimi były SB, KGB i STASI współpracowały ze sobą i korzystały czasami z tej samej agentury (na zasadzie wypożyczenia). Akta zaś od 2002 roku zastrzegali przed przekazaniem do IPN m.in. wysocy emerytowani funkcjonariusze SB MSW, zatrudnieni przez Szefa ABW Barcikowskiego na 1/2 etatu.
Wśród nich był Szef Grupy Operacyjnej "Wisła" , czyli grupy funkcjonariuszy MSW oddelegowanych do pracy na Łubiance.

Tam potrzebna jest weryfikacja zastrzeżonych akt. Nie zrobił tego nawet PIS.

A Iwanowa bym jednak nie pytał.

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pią Gru 18, 2009 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ALBUM SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ WYDANY NA XXV LECIE POWSTANIA "SW" W 2007 - FRAGMENT O TZW. POSŁANIU DO I ZJAZDU "SOLIDARNOŚCI" Z MOSKWY.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pią Gru 18, 2009 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po przeanalizowaniu tego wszystkiego co powyzej oraz roznych innych dokumentow i informacji, z ktorymi udalo mi sie zapoznac, zdaje sobie sprawe z ogromnej delikatnosci sytuacji. Mam nadzieje, ze w takich sprawach jak ta kazdy z nas bedzie kierowal sie dązeniem do poznania prawdy a nie mniej szlachetnymi motywami. Dlatego rozwazam we wlasnym sumieniu jakich uzyc slow, co napisac a co zostawic uplywowi czasu.
Tylko, ze czas jest nieublagany... Juz konczy sie rok 2009, coraz mniej zostaje swiadkow historii tamtych lat, coraz bardziej zaciera sie pamiec.
Totez pragne podkreslic, ze potrzebne sa dalsze badania, przynajmniej tych archiwow, do ktorych dostep jest. Wiem, ze to moze zburzyc samozadowolenie, ze my bylismy tacy wspaniali i tacy cwani, a glupia byla bezpieka i inne sluzby.
Im bardziej analizuje dostepne fakty, tym bardziej dochodze do przeswiadczenia, ze MITEM jest przekonanie o braku agentury w SW - przekonanie oparte glownie na jednym dokumencie, z ktorego wynika, ze SB nie znala liczby czlonkow Rady. Rzeczywiscie nie znala. Ale gdy zapytalem dwoch znanych mi osobiscie czlonkow Rady czy wowczas wiedzieli jaki jest pelny sklad, to odrzekli, ze nie. Zatem z tego pojedynczego dokumentu nie mozna wyciągac wniosku takiego, jaki zostal pochopnie wyciągniety i do dzisiaj pokutuje.
Druga sprawa to nie dający mi spokoju fakt, ze w niewielkim srodowisku Biuletynu Dolnosląskiego lat 1979-80 az trzy osoby byly w roznych okresach rejestrowane jako TW.
Trzecia sprawa to duza seria aresztowan w roku 1984. Nie przekonuje mnie absolutnie wyjasnienie, ze to wszystko stalo sie tylko wskutek zalamania sie w sledztwie jednego czlowieka. Zasady konspiracji w SW przeciez wykluczaly, aby pojedynczy dzialacz, nawet dość wysokiego szczebla, mogl tak dokladnie wsypac kilkadziesiąt osob, w tym osoby calkowicie mu nieznane.
I wreszcie czwarta sprawa to aresztowanie Kornela. Do tej pory obowiazuje nieprzekonywujące mnie wyjasnienie, ze bezpieka przez caly rok obserwowala jedno mieszkanie, w ktorym przez ten rok nic sie nie dzialo, az przyszli tam Kornel i Hanka, ktorych po 15 minutach zwinieto z uzyciem kiludziesieciu ubekow i funkcjonariuszy roznych formacji.
Mysle, ze na laurach spoczeli i badacze i dzialacze, ktorych to bezposrednio dotyczy. Mam nadzieje, ze przyjmą to jako zyczliwą krytyke i nie obrazą sie.


Ostatnio zmieniony przez Stanislaw Siekanowicz dnia Sob Gru 19, 2009 11:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Gru 19, 2009 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 12:29 pm    Temat postu: KRONIKA WIELKOPOLSKI Odpowiedz z cytatem


_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SylwiaDołączył: 31 Maj 2020
Posty: 123

PostWysłany: Nie Maj 31, 2020 7:53 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 12:44 pm    Temat postu: Bogusław Śliwa Odpowiedz z cytatem_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group