Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Piotr Hlebowicz-rezygnacja z członkostwa SSW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 5:58 pm    Temat postu: Piotr Hlebowicz-rezygnacja z członkostwa SSW Odpowiedz z cytatem

Barwałd Górny, 19 stycznia 2009r.

Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca”
Sekretariat, Wrocław


Oświadczenie

Z dniem dzisiejszym przestałem być członkiem Stowarzyszenia „Solidarność Walcząca”, a także pełnić funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Proszę o skreślenie mnie z listy członków SSW.

Uzasadnienie

Gdy tworzyliśmy ponad 2 lata temu Stowarzyszenie, na bazie członków i współpracowników podziemnej organizacji „Solidarność Walcząca”, miałem wielką nadzieję na integrację całego środowiska, związanego z tym ruchem. Po uroczystościach z okazji XXV lecia powstania naszej organizacji, taka szansa zaistniała: w ciągu paromiesięcznych gorączkowych poszukiwań przy okazji organizacji naszego jubileuszu (czerwiec 2007), odnalazły się setki osób, będących w latach 80-tych zaprzysiężonymi członkami lub współpracownikami „Solidarności Walczącej”. Na tej bazie chcieliśmy zbudować silną organizację. Niestety, po dwóch latach istnienia Stowarzyszenia, złamano jego statut. Tym bardziej jest to bolesne, iż zrobił to przewodniczący Kornel Morawiecki, wszelkimi siłami hamujący wewnętrzną lustrację członków Stowarzyszenia – a według statutu taki był podstawowy warunek wstąpienia do organizacji. Każde nasze przypomnienie o wypełnieniu statutowej konieczności było ignorowane, choć statut stowarzyszenia wyraźnie podawał termin wykonania tego obowiązku. Byliśmy porównywani do „wielkich lustratorów”, niemalże inkwizytorów (oczywiście w negatywnym sensie).
Nie mniej szkodliwe są dążenia niektórych osób do zniekształcania historii „Solidarności Walczącej”, głównie jej działań na Wschodzie. Przykładem jest tu próba zawłaszczenia Autonomicznego Wydziału Wschodniego „Solidarności Walczącej” (którego z Jadwigą Chmielowską byliśmy współprzewodniczącymi) przez pana Mikołaja Iwanowa i „młodych socjalistów”, czy też mit związany z „Posłaniem do Narodów Europy Wschodniej”.
Ostatnim akordem, który przeważył o moim postanowieniu wystąpienia z SSW, była decyzja Kornela Morawieckiego o kandydowaniu w najbliższych wyborach prezydenckich. Właściwie nie tyle decyzja (nie konsultowana z członkami Stowarzyszenia SSW), co poglądy Kornela, wypowiadane na forach dyskusyjnych i różnego rodzaju zebraniach oraz konferencjach. A z tak kuriozalnymi i niedorzecznymi poglądami nie mam zamiaru się identyfikować. Dla mnie idee dzisiejszej imperialnej i agresywnej polityki rosyjskiej w niewielkim tylko stopniu różnią się od działań totalitaryzmu sowieckiego, z którym walczyliśmy wszelkimi siłami. I z tą Rosją w układy wchodzić nie zamierzamy, tym bardziej tworzyć z nią Eurazji od Atlantyku do Pacyfiku pod przewodnictwem Słowian.

Z poważaniem – Piotr Hlebowicz

Do wiadomości: Kornel Morawiecki, członkowie SSW, Forum Dyskusyjne SW, inne portale internetowe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moi Drodzy!!!
Taki koniec SSW przewidywałem w trakcie jej powstawania, znając dobrze Kornela Jego "umiejętności" organizacyjne, oraz towarzystwo którym się otaczał, byłem jedynym który sprzeciwiał się powołaniu SSW. Tak z całą premedytacja głosowałem PRZECIW POWOŁANIU SSW, do której nie wstąpiłem.

Lecz uważam, że SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA przetrwa wszelkie "burze", nie wolno nam sprzeniewierzyć się przysiędze!!!. Nikt NAS z tego nie zwolnił, róbmy swoje, z rozwagą i spokojem. Tak jak pisałem poprzednio " niech opadnie pył wojenny".
Członek Solidarności Walczącej
Tadeusz Świerczewski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Adam
Częsty Użytkownik


Dołączył: 08 Sty 2010
Posty: 15

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do decyzji Piotra Hlebowicza w pelni sie przychylam i go popieram.
Tadeusza Swierczewskiego wypowiedz znam i w tamtym czasie zgodzilem sie z jego teza.
Ba, nawet na bazie SW chciano by powstala silna Org.- partia opozycyjna na bazie juz istniejacej Partii Polsko-Polonijnej.
Zwolennikiem byl Tadeusz ale nie mial poparcia w kraju.A szkoda.
Dzis ziscily sie jego slowa z przedlat.
Pozdrawiem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adam
Częsty Użytkownik


Dołączył: 08 Sty 2010
Posty: 15

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Piotrze, (my to wiemy)

Zapewniam Pana,ze na zachodzie i w Stanach wiedza,ze Pan i Jadzia jestescie tworcami WYDZIALU WSCHODNIEGO SW.-
Pozdrawiam serdecznie.

PS.wiemy o zaslugach Pana Tadeusza Swierczewskiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Choć na początku chciałem wstąpić
do SSW, to później po przemyśleniu
doszedłem do wniosku, że ... nikomu
nie będzie potrzebne moje zaangażowanie. Rolling Eyes
Rozumiem postawę Piotra i Jadwigi.
Smutne mam osobiste doświadczenie.
Nie chcę
nic więcej mówić ... brak mi w tym
wszystkim prawdziwej solidarności.
Teoria przegrała z faktami w rzeczywistości.
Nie ma się z czego cieszyć. Rolling Eyes
Jakkolwiek może dziś brzmieć to patetycznie,
uważam, że nadal trzeba walczyć o Wolną Polskę,
uwolnić Polskę i Polaków od agentury wpływu
na życie gospodarcze i polityczne.
Nie zamierzam być biernym niewolnikiem.
Fatalnie czułbym się w roli niewolnika .Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Sty 19, 2010 10:13 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Lazarowicz
Site Admin


Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 59

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedź Kornela Morawieckiego Odpowiedz z cytatem

Kornel Morawiecki
Wrocław, dnia 19.01.2010
Piotrze!

Ze smutkiem przyjąłem Twoją rezygnację z obecności w Stowarzyszeniu SW.
Dwa pierwsze powody, które podajesz w uzasadnieniu są obiektywnie nieprawdziwe. Staram się zrozumieć Twoje subiektywne racje, ale nie potrafię. Nieprawdą jest, że ja „wszelkimi siłami hamowałem wewnętrzną lustrację członków Stowarzyszenia”. Zawsze byłem i jestem za zewnętrzną i wewnętrzną lustracją. Starałem się też specjalnie Ciebie przekonać, że na drodze ujawniania prawdy w tej materii zrobiłem bardzo dużo. Nie zgrzeszyłem zaniechaniem czy brakiem publicznych działań, co mogę wytknąć wielu, których cenisz.
Dążenie do zniekształcenia historiii SW, jej działań na Wschodzie zauważam w Twoim prezentowaniu sprawy. Nie posądzam Cię o złą wolę, po prostu nie znasz ludzi i faktów, których z Twego poziomu obserwacji znać nie mogłeś. Bardzo mi przykro, że mnie oskarżasz o mitomanię przy przedstawianiu źródeł „Posłania do Ludzi Pracy Europy Środkowo-Wschodniej” oraz o nierzetelność w ocenie działalności wschodniej SW. Ty, Piotrze, zwyczajnie nie wiesz. Chciałbym Cię przekonać do tego, że ja wiem więcej i, na ile mi pamięć dopisuje, niczego nie próbuję kamuflować ani mistyfikować.
Moje kandydowanie pomijam. Czy musiałem Cię o to pytać? Czy jestem kandydatem Stowarzyszenia SW? Nie jestem. Pozostaje mi tylko prosić Cię o głos.
Nie Ty pierwszy uważasz moje poglądy za niedorzeczne i kuriozalne. Wtedy, gdy zakładałem SW i twierdziłem, że obalimy komunę, że rozczłonkujemy ZSRR na niepodległe republiki – zaręczam Ci, prawie wszyscy uważali to za niedorzeczność. Nie wiem, jak potoczy się przyszłość, ale podkreślam – siła i znaczenie Polski i Europy w świecie zależy od zdolności do współpracy i zbliżenia z Rosją. To kluczowa sprawa. Ci, co jej nie doceniają, są politycznie ślepi.
Nie proszę Cię o wycofanie rezygnacji, nie wierzę, żebyś mógł się na to zdobyć. Proszę Cię o nieniszczenie legendy SW, którą razem budowaliśmy. Chciałbym, żeby historyczny fakt obecności SW w najnowszych przemianach w Polsce i Europie służył wsparciem następnym pokoleniom Polaków.

Pozdrawiam
Kornel Morawiecki

do wiadomości:
Zarząd Stowarzyszenia SW, Katowickie Forum Dyskusyjne, Portale Internetowe SW i inne

Kornel Morawiecki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Sro Sty 20, 2010 4:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja moge sobie pozwolic na spojrzenie z pewnego dystansu, zarowno geograficznego jak i organizacyjnego. I coz widze? Rozlam nastąpil przede wszystkim z powodu dość zasadniczych rozbieznosci w poglądach na polityke zagraniczną Polski. Ja Kornela nie poprę w tych wyborach, bo jego wizje polityczną uwazam za bledną, ale nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro on oswiadcza, ze nie kandyduje z ramienia SSW, to co ma sprawa SSW do jego kampanii wyborczej. Niech sobie kandyduje i to jego sprawa czy zdobedzie zwolennikow i gdzie. Nie podzielam jego obecnych poglądow politycznych, ale uwazam za kuriozalne niektore stwierdzenia jak np. Pana Tadeusza, cytat: znając dobrze Kornela Jego "umiejętności" organizacyjne (...). Organizacyjne "umiejętności" (w cudzyslowie!) w stosunku do czlowieka, ktory kierowal najsprawniej dzialającą organizacją podziemną?
Ludzie, brak demokracji w Polsce przez tyle lat spowodowal, ze Wam nie potrzeba wrogow, bo sami sie wykonczycie. To tak zachowuje sie srodowisko uwazane przez wielu (i dotychczas przeze mnie) za kwiat narodu? To nietrudno sobie wyobrazic jaka jest mentalność zwyklych obywateli w tym bagnie zwanym PRL-bis!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Katarzyna Makowska
Weteran Forum


Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 194

PostWysłany: Sro Sty 20, 2010 7:41 am    Temat postu: S. Siekanowicz Odpowiedz z cytatem

No zez, kurka, nie sposob sie pod tym tekstem nie podapisac!

Ale... ( bo przeciez zawsze jest jakies. nie?Smile - a bo my, na emigracji, sie nie zremy!

Ba!
Rodacy nad Wisla to tylko moga z daleka wrecz pozazdroscic, jak nam to s i w i e t n i e. wychodzi.

Kaska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Katarzyna Makowska
Weteran Forum


Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 194

PostWysłany: Sro Sty 20, 2010 7:49 am    Temat postu: Re: Odpowiedź Kornela Morawieckiego Odpowiedz z cytatem

Kornel, wycofuje swoja deklaracje poparcia dla ciebie.

A wiesz dlaczego? Nawet nie dlatego, ze masz jakies szalone wizje panslowianskie ( ktore, zebys sie nie zdziwil! - nawet moge starac sie rozumiec).

Jadwiga i Piotr byli tu od poczatku. To o n i zadbali o mozliwosc porozumienia sie, odnalezienia ludzi kiedys zwiazanych z SW. Razem z nimi byl Kazik Mochalczyk, jak zauwazylam, rowniez ciezko zaskoczony twoja decyzja o kandydowaniu.

Ciebie, Kornel, tu nie bylo.

I dlatego bardziej ufam im, niz tobie. Bo oni wiele z r o b i l i, a ja jestem pragmatystka wyuczona na Jamesie. Licza sie tylko praktyczne konsekwencje.

Kaska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Sro Sty 20, 2010 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Kasia mowi: (...) a bo my, na emigracji, sie nie zremy!
Co do nowej Polonii to niestety tak. My w koncu tez z PRL-u. Ale chociaz mamy mozliwosc podpatrywac jak wygladają dyskusje chociazby w tutejszej telewizji (niepolonijnej) czy w radiowych talk-shows i czegos sie uczyc. Pozatem nie wiem jak dlugo Pani w Kanadzie, bo ja kiedy tu przyjechalem, to w organizacjach polonijnych dominowali jeszcze kombatanci od generala Andersa czy generala Maczka oraz Sybiracy i dzialacze harcerscy. Bylem zachwycony ich umiejetnoscią argumentowania i ich piekną polszczyzną, a takze ich zdolnosciami samoorganizacji, a byli to ludzie przewaznie z ukonczonym tylko gimnazjum, ale przedwojennym! Niestety, juz przewaznie od nas poodchodzili.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Katarzyna Makowska
Weteran Forum


Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 194

PostWysłany: Sro Sty 20, 2010 9:50 am    Temat postu: Wspomnienie Odpowiedz z cytatem

"Bo wy wyzyscy jestescie komunistami!" - krzyczy do mnie siwy dziadek, do ktorego czuje wiecej niz szacunek, wiecej niz podziw - nalezy do cichociemnych - ale na te obleg zareagowac moge tylko w jeden sposob...

Mnie odciagal Piotrek jego - zona. Pomagalo im w tym kilka osob przytomnych sytuacji.

Gdyby nie oni, normalnie, przywalilabym dziadkowi. Z pelna premedytacja, z e on oficer przedwojennego wojska polskiego na kobiete, przeciez, reki nie podniesie. Natluklabym w siwy leb i juz.

Sorry, jednak. nie ma sily_ niewazne kto - n i k t nie bedzie mnie wyzywal od komunistej bezkarnie!

Ech, dawne czasy... Zaprzyjaznilismy sie potem bardzo serdecznie:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Katarzyna Makowska
Weteran Forum


Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 194

PostWysłany: Sro Sty 20, 2010 9:54 am    Temat postu: S. Siekanowicz Odpowiedz z cytatem

Uhm.

I dziekujemy pani Zosi za przepywzne ciasteczka.

Panie Stanoslawie! Wystarczy sadowe archiwa przejrzec, aby uprzytomnic sobie, jak to oni sie kochali.

Ba!
Normalne.

Po prostu - ani tworzmy mity, ani brozdzmy tam gdzie nie ma potrzeby. Balansik:)
Kaska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum